Ankara'nın Doğal Güzellikleri

Türkiye'nin en büyük ikinci şehri ve başkenti olan Ankara, tatilde keşfe çıkmak için güzel bir güzergahtır. Türkiye’nin tarihi güzellikleri açısından daha büyük öneme sahip ili Ankara’da, doğal güzellikler de bulunmaktadır.

Şehirleşmenin getirdiği gelişimden ve yapılaşmadan dolayı Ankara il merkezi ve çevresi, yapay parklar ile doğal güzellikler sunarken, küçük çevre ilçelerindeki doğal güzellikler daha çok ön plana çıkmaktadır. 

Doğal güzelliklere yakın ve muhteşem görünümlü otellerde eğlenceli aktiviteler ile keyif alabileceğiniz Ankara bölgesi otelleri seçeneklerine göz atabilirsiniz.


Eymir Gölü

Eymir Gölü Eymir Gölü

Yazı ayrı güzel, kışı ayrı bir güzel olan Eymir Gölü, OTDÜ sınırları içerisinde yer almaktaır. Üniversitenin sporsal aktivitelerine ev sahipliği yapmaktadır. Gölbaşı’ndaki diğer göl olan Mogan Gölü’nün beslediği Eymir Gölü, yaklaşık 108 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Zaman içerisinde kendine özgü faunası ve florasını oluşturmuştur.

Eymir Gölü tüm ziyaretçilere açıktır. Ancak araçla giriş yapılmak istenirse ODTÜ’den Göl Giriş Kartı çıkartılmalıdır. Araba dışarıya park edilirse ortalama 20 dakika yürüyüş yapılması gerekmektedir. Gölün çevresinde çeşitli kafe ve restoranlar da bulunmaktadır. Piknik yapmak içinse oldukça geniş alanlar vardır.

Eymir Gölü’ne giriş ücretsizdir. 


Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği Atatürk Orman Çiftliği

1925 yılında Atatürk tarafından kurulmuştur. Yenimahalle’nin Gazi Mahallesi üzerinde yer almaktadır. 1992 yılında 1. Derece Sit Alanı olarak koruma altına alınmış fakat 2011 yılında parkın 46 hektarlık alanı 3. Derece Sit Alanı olarak değiştirilmiştir. 

Ankara’da en geniş yeşil alan olarak bilinen Atatürk Orman Çiftliği’nde 32 hektarlık alan üzerinde kurulu olan Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi, Gazi Piknik Alanı, Atatürk Orman Çifliği Müze ve Sergi Salonu, Selanik’e benzer bir ev ve tarihi Karadeniz Havuzu gibi tarihi ve doğal güzellikler yer almaktadır. 

Atatürk Orman Çiftliği’ne giriş ücretsizdir. 

Ankara tatilinizi bir adım yukarı taşımak için gezmeniz gereken yerleri listeledik. Ankara'da gezilecek yerler yazımızı kontrol etmeyi unutmayın.


Mogan Gölü

Mogan Gölü Mogan Gölü

Gölbaşı ilçesinde yer alan göl, 561 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Ankara’nın denizi olarak nitelendirilmektedir. Tuzlu suya sahip alüvyonlu bir göldür. Düzensiz akışkanlı göl, yağışlı mevsimlerde belirli bir seviyenin üzerine çıkarak Eymir Gölü’nü beslemektedir. 

Mogan Gölü’nün kıyı şeridi üzerinde kafeteryalar, restoranlar, kamp ve balıkçılık noktaları, piknik alanları, koşu pisti, 3 adet tenis kortu, çocuk oyun parkı, engelli çocuk oyun parkı ve asma köprüler ile ulaşım sağlanan marina adası yer almaktadır. 

Mogan Gölü alanına giriş ücretsizdir. 


Göksu Parkı

Göksu Parkı Göksu Parkı

Ankara’nın yeşili ve mavisi ile ünlü ender yerleri arasında yer alan Göksu, özellikle piknik ve dinlenme amaçlı en çok tercih edilen noktalardan birisidir. Etimesgut ilçe merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Eryaman Beldesi sınırları içerisindedir. 

127.189 metrelik gölet alanı ve 250.200 yeşillik alanı ile hafta sonları Ankaralılar için vazgeçilmez bir yerdir. Göksu Parkı’nın etrafında çeşitli restoranlar ve kafeler de bulunmaktadır. Eğlence ve spor alanları ile de birçok kişiye hizmet vermektedir. Ankara’nın birçok yerinden, Eryaman toplu taşıma araçları ile ulaşım mümkündür.

Göksu Parkı’na giriş ücretsizdir. 

Ankara'da aileniz ile birlikte güzel bir vakit geçirmek için ekibimizin hazırlamış olduğu Ankara gezi rehberi sayfasını incelemeyi unutmayın.


Harikalar Diyarı

Harikalar Diyarı Harikalar Diyarı

Avrupa’nın en büyük parkları arasında değerlendirilen Harikalar Diyarı, hemen her yaş grubundan insana hitap eden noktaları ile ön plana çıkmaktadır. 15 farklı giriş kapısı ile aynı anda birçok insana hizmet verecek şekilde tasarlanmıştır. Söz konusu çocuklar ya da çocuk ruhunu yaşamak olduğunda, Ankara’da tercih edilebilecek yerlerin başında gelmektedir.

İçerisinde bulunduğu Masal Adası, bir tema parktır. Bünyesinde hemen her jenerasyona ait çizgi karakterlerin figürü vardır. Gulliver heykelinden Pamuk Prenses’e, Şirinler, Keloğlan gibi farklı kültürlerin farklı kahramanları vardır. Ulaşım konusunda metrodan dolmuşa, özel araçlardan toplu taşıma araçlarına kadar geniş seçenekler bulunmaktadır. 

Harikalar Diyarı’na giriş ücretsizdir.


Kuğulu Park

Kuğulu Parkı Kuğulu Parkı

Çankaya’nın Kavaklıdere Mahallesi üzerinde yer almaktadır. Ankara’nın en ünlü parkı olarak nitelendirilen Kuğulu Park, özellikle kuğuları, kazları ve ördekleri ile ön plana çıkmaktadır. Toplamda 24 farklı canlı türüne ev sahipliği yapmaktadır. Parkın Atatürk Bulvarı kısmında kafeteryalar yer alırken, iç kısımlarında yürüyüş alanları, çocuk parkları ve çeşitli spor alanları bulunmaktadır.

Parka ismini veren kuğular siyasi bir simge olmuştur. Park'ta halen bulunan kara kuğular Çin Hükümeti’nin hediyesi olup, Pekin'den gelmişlerdir. Tarihi ve doğal güzelliği nedeniyle sit alanı olarak belirlenmiştir. Kuğularına ek olarak kavak, leylak, erguvan, çeşitli çalı gruplarıyla birlikte mevsimlik çiçekler de vardır.

Kuğulu Park’a giriş ücretsizdir. 


Seğmenler Parkı

Seğmenler Parkı Seğmenler Parkı

Kuğulu Park’ın hemen yanı başında bulunan Seğmenler Parkı, Ankara’nın merkezinde doğa özleminin giderilebileceği ender yerlerden birisidir. Kavaklıdere semti içerisinde 1983’den beri hizmet veren parkta büyük bir amfi tiyatro da vardır. Düzenli olarak kültürel etkinliklerin düzenlendiği bir nokta haline gelmiştir.

Ortalama 67 bin kilometrelik alana yayılan parkın içinde havuzlar, çocuk bahçeleri, geniş yürüyüş alanları vardır. Kızılay ilçe merkezinden yürüyüşle kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Kızılay’a yakın olmasından dolayı gezilecek yerler bakımından en çok tercih edilen yerlerden birisi olmuştur.

Seğmenler Parkı’na giriş ücretsizdir. 


Altınpark

Altınpark Altınpark

Esenboğa Uluslararası Havalimanı üzerinde 640 bin metrekarelik bir alana yapılan Altınpark, aynı zamanda uluslararası fuar etkinliklerine ev sahipliği yaptığı için Fuar Merkezi olarak da nitelendirilmektedir. Ankara il merkezine sadece 5 kilometre uzaklığıyla da birçok insanın hemen her gün zaman geçirdiği bir yerdir.

Kapalı ve açık spor alanları, açık ve yarı açık gösteri amfileri, Türk, İtalyan ve Çin mutfaklarından lezzetler sunan restoranları, çocuk oyun alanları, piknik alanları ve çay, kahve içilecek kafeleri vardır.

Bunlara ek olarak gölet, at binme tesisleri, üretim sahaları, olimpik yüzme havuzu, mini golf sahası, yürüyüş alanları ve birçok eğlence merkezi ile hemen her yaştan insana hitap edecek şekilde kurulmuştur.

Altınpark’a giriş ücretsizdir. 


Gençlik Parkı

Gençlik Parkı Gençlik Parkı

Ankara’nın en önemli sembolik bölgelerinden birisi olan Gençlik Parkı, Altındağ ilçesine bağlı Doğanbey Mahallesi üzerinde yer almaktadır. 1936 yılında, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk dönemlerinde, bataklık arazinin üzerine inşa edilmeye başlanmış ve 19 Mayıs 1943 tarihinde hizmete açılmıştır. 

Park üzerinde havuz alanı, yeşillik alan, kafeteryalar, çocuk oyun parkı, opera binası ve 638 kişi kapasiteli Ankara Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu yer almaktadır.

Gençlik Parkı’na giriş ücretsizdir. 


Güvenpark

Güvenpark Güvenpark

Çankaya’nın Doğan Mahallesi üzerinde yer alan park, Ankara’nın sembolik noktalarından birisidir. Clemens Holzmeister tarafından planlanan bir proje sonrasında bu bölgeye Güvenpark Anıtı yerleştirilmiştir. Daha sonradan anıt, parka ismini vermiştir. 

Parkta, oturma alanları, havuz, yemyeşil ağaçlar ve çocukların vakit geçirebileceği oyun parkı bulunmaktadır. Ayrıca Ankara’nın hemen hemen her noktasına giden dolmuşlar, buradan hareket etmektedir. Güven Park’a gelecekler için ise bütün ilçelerden hareket eden Kızılay dolmuş ve otobüsleri ile direkt ulaşım sağlanmaktadır.

Güvenpark’a giriş ücretsizdir. 

Ankara'da bir çok özel aktiviteleri ile lüks bir konaklama deneyimi yaşayabileceğiniz Ankara lüks oteller listemize uğramayı unutmayın.


Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı

Yeraltı sıcak su zenginlikleri ile ünlü olan Kızılcahamam, aynı zamanda Soğuksu Milli Parkı isminde oldukça göz alıcı bir alana ev sahipliği yapmaktadır. Soğuksu Milli Parkı da, diğer Kızılcahamam noktaları gibi, volkanik bir altyapıya sahip olduğu için hem sıcak su hem de soğuk su kaynakları bir arada bulunmaktadır.

Park, İç Anadolu ile Karadeniz arasında bir geçiş noktasında yer aldığı için içerisinde oldukça geniş ve yoğun ormanlık alan ve bir de gölet vardır. Ayrıca kamp ve piknik alanı, 300 kişi kapasiteli SPA tesisi, restoran ve kafeterya hizmetleri de bulunmaktadır.  

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı’na giriş ücretsizdir. 


50. Yıl Parkı

50. Yıl Parkı 50. Yıl Parkı

Çankaya ilçesi 50. Yıl Mahallesi üzerinde yer alan bu park, Ankara’nın panoramik manzarasını gözler önüne sermektedir. 1970 yılında, cumhuriyetin 50. yılı anısına halka açılmıştır. 130.000 metrekarelik bir alan üzerine kuruludur. 

Park içerisinde gölet, çocuk bahçesi, kafeteryalar, futbol sahası, buz paten pisti, açık hava tiyatrosu ve piknik alanları vardır. Burayı önemli kılan özelliklerinden bir diğeri, dünyanın ikinci uzun, Avrupa’nın ise en uzun bayrak direğine sahip olmasıdır. 

50. Yıl Parkı’na giriş ücretsizdir.


Kızılcahamam Kaplıcaları

Kızılcahamam Kaplıcaları Kızılcahamam Kaplıcaları

Sıcak su kaplıcaları ile zaman içerisinde ün kazanan Kızılcahamam, konumu itibariyle de Karadeniz ve karasal ikliminin birleştiği bir yerdedir. Geçiş ikliminde bulunduğu için söz konusu doğal güzellik olduğunda zengin doğal bitki örtüsü sunmaktadır. 

Doğal güzelliklerine ek olarak şifalı suları, yıl boyunca birçok insanın derdine şifa olmaktadır. Romatizmalı hastalıklar, siyatik, cilt hastalıkları, kadın hastalıkları, ortopedik rahatsızlıklar ve egzama gibi hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir.

Roma Dönemi’nde yapılmış ve Osmanlılar tarafından da kullanılmış tarihi hamamlar hala gözlemlenebilmektedir. Ankara’nın ve Türkiye’nin birçok yerinden otobüslerle ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır. 

Kızılcahamam Kaplıcaları’na giriş ücretleri 15 – 20 TL’dir.

Ankara'da kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz uygun fiyattaki butik oteller için Ankara butik oteller sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Eğriova Tabiat Parkı

Eğriova Tabiat Parkı Eğriova Tabiat Parkı

2011 yılından itibaren milli park statüsünde bulunan Eğriova Tabiat Parkı, Beypazarı ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Ankara il merkezine 150 kilometre uzaklıktadır. Orman yangınlarına karşı oluşturulmuş bent gölü, günümüzde doğal bir güzellik haline gelmiştir.

Doğa meraklılarının zaman geçirebileceği en iyi yerler arasında bulunan Eğriova Tabiat Parkı daha çok kamp amaçlı tercih edilmektedir. Etrafında bir zamanlar aktif olarak kullanılan ancak günümüzde terk edilmiş olan yaylacılık kültüründen izler vardır. Tabiat parkı içinde temel ihtiyaçların karşılanabileceği bazı olanaklar da mevcuttur. 

Eğriova Tabiat Parkı’na giriş ücretsizdir.