Ankara'da Yapılacaklar

Sağlık turizminin yanı sıra hem kültürel hem de tarih turizmi amaçlı tercih edilen Ankara, bünyesinde yapılacak birçok aktivite barındırmaktadır. Yapılacaklar listesi söz konusu olduğunda, yöresel yemeklerden Aspava’ya, şenliklerden festivallere birçok seçeneğe sahiptir.

Ankara ziyareti sırasında doğal ve tarihi güzellikleri keşfederek, İç Anadolu Bölgesi’nin en gözde şehirlerinde kültürel tarihimizi öğrenme fırsatı bulabilirsiniz. Kültürden sanata, organik ürünlerden konserlere kadar farklı birçok seçenek ile Ankara, yediden yetmişe birçok insan için eğlence fırsatı sunmaktadır.

Ankara'nın tarihi ve turistik mekanlarına yakın olan uygun fiyatlı oteller için Ankara'daki oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Panoramik Ankara Manzarasını İzleyin: Ankara Kalesi

Ankara Kalesi Ankara Kalesi

Orta Paleolitik Dönem’de kurulduğu tahmin edilen kale, Ankara’nın sembolik yerlerinden bir tanesidir. 

İç ve dış kale olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Dış kale günümüze kadar ulaşamasa da iç kale çok iyi bir şekilde korunarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. 

Ankara Kalesi, Ankara’nın panoramik manzarasını gözler önüne sermektedir. Ayrıca kale üzerinde kafe ve restoran hizmetleri de verilmektedir. 

Eğer siz de manzara eşliğinde içeceğinizi yudumlayarak hoş vakit geçirmek istiyorsanız mutlaka Ankara Kalesi’ne çıkın. Ankara’nın Ulus, Kızılay ve Sıhhiye gibi merkezi semtlerinde kaleye giden minibüs seferleri mevcuttur. 


Tiyatro Diyarı Ankara’da Mutlaka Bir Oyun İzleyin: Ankara Devlet Tiyatrosu

Ankara Devlet Tiyatrosu Ankara Devlet Tiyatrosu

Ankara, tarihi açıdan olduğu kadar kültürel açıdan da çok önemli bir şehirdir. Yalnızca Türkiye’nin değil, ayrıca tiyatronun da başkentidir. Çok fazla devlet tiyatrosu sahnesine ev sahipliği yapmaktadır. 

Çok önemli oyunların oynandığı bu sahnelerde biletinizi önceden almanız gerekmektedir. Eğer sizde tiyatro gibi sanatsal etkinliklerden hoşlanıyorsanız mutlaka Ankara devlet tiyatrolarından birisinden oyun izleyin.

Ankara'nın tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve daha fazlası için Ankara'da gezilecek yerler yazısına uğramayı unutmayın.


Ankara’nın En Meşhur Restoranlarını Keşfedin: ASPAVA

Aspava Aspava

Günde 12 ila 14 saat arası açık olan restoranları bir kenara bırakın. Daha öncesinde hiç 7 gün 24 saat açık bir kebapçı ile karşılaştınız mı? Aspava, uzun bir süre önce açılmış olup, Ankara’nın yemek kültürünü en iyi yansıtan restoranıdır. 

Şehirde tam anlamıyla karın doyurmak için gidilebilecek en iyi yerlerden birisidir. Açılımı ‘Allah Sağlık Para Afiyet Versin Amin’ olan Aspava, zaman içerisinde şehrin hemen her yerine yayılmıştır. Kebaplardan dürümlere, Anadolu’nun geleneksel yemeklerinden farklı birçok lezzeti burada tatmanız mümkündür.

Aspava’ya gittiğinizde verdiğiniz siparişten önce gelen ikramları tadarken, ana yemeğe yer bırakmayı unutmayın!

Kaşarlı mantar, çiğ köfte, soslu cips, cacık, salata ve ana yemeğin sonunda dondurmalı irmik ve çay gibi birçok ikram ile unutulmaz bir lezzet deneyimi için bir öğününüzü mutlaka Aspava’da geçirin. 


Ankara’da Denizin Yokluğunu Unutturan Doğa Harikası: Mogan Gölü

Mogan Gölü Mogan Gölü

Yüzey alanı 5,61 kilometrekare olan Mogan Gölü, Ankara’nın denizi olarak bilinmekte ve Gölbaşı ilçesinde yer almaktadır.

Gölün batı tarafında Mogan Park olarak adlandırılan rekreasyon alanı kurulmuştur. Park üzerinde vakit geçirmek için farklı aktivite seçenekleri sunulmaktadır. Bisiklet kiralayarak göl çevresinde gezinme ve piknik yapma, popüler seçeneklerdir. 

Ayrıca Mogan Gölü’nde balıkçılık noktaları da yer almaktadır. Eğer isterseniz buradan tuttuğunuz taze balıkları, göl manzarası eşliğinde hazırlayarak yiyebilirsiniz. 

Ankara'ya gelmeden önce tatil planı yapabilmeniz için mutlaka gidilmesi gereken yerleri sizin için Ankara gezi rehberi sayfasında listeledik.


Ankara’nın Kalbinde Dolu Dolu Bir Gün Geçirin: Tunalı Hilmi Caddesi ve Kuğulu Park

Tunalı Hilmi Caddesi Tunalı Hilmi Caddesi

Ankara’nın sembolü olan kuğuların bulunduğu park, hem tarihi hem de doğal güzellik açısından büyük bir öneme sahiptir. 

Günün her anında hoş bir manzara sunan Kuğulu Park’ta zaman geçirdikten sonra Tunalı Hilmi Caddesi’ni keşfetmelisiniz. Ankara’nın en işlek caddelerinden birisi Tunalı Hilmi Caddesi’dir. Kuğulu Park’ın hemen yanında yer almaktadır. 

Cadde üzerinde mağazalar, restoranlar ve kafeler hizmet vermektedir. İsterseniz burada bir şeyler yiyip içebilir, isterseniz de alışveriş yapabilirsiniz. 


Ankara’nın Tarihi Güzelliklerinde Geçmişe Yolculuk Yapın: Ankara Tarihi Yerler

Ankara Tarihi Yerleri Ankara Tarihi Yerleri

Anadolu’nun Türkleşme aşamalarında en önemli adımların atıldığı Ankara ve çevresi, geçmişten günümüze birçok tarihi güzelliğe ev sahipliği yapmıştır. Her bir ilçenin kendine ait havası vardır. 

Bunlardan Anadolu’nun kelime kökeninin atıldığı Kızılcahamam ilçesi, dini ve kültürel turizmin yanı sıra kaplıcaları ile ünlü iken, Çankaya ilçesinde Türkiye’nin önemli idari binalarının yanı sıra gezilecek birçok park vardır.

Kocatepe Camii’nden Hacı Bayram-ı Veli Cami’ye, Augustus Tapınağı’ndan Ankara Kalesi’ne kadar yediden yetmişe her gruptan insana hitap eden yerlerde sizler de kendinize uygun atmosferi yakalayabilirsiniz. Birbirinden farklı birçok tarihi yeri keşfetmek, tatiliniz için vazgeçilmez olacak.


Ankara Sokak Lezzetlerini Tadın: Ankara Simidi

Ankara Tarihi Yerleri Ankara Simidi

Nam salmış lezzetiyle Ankara simidi, Ankara’nın sembollerindendir. Ankara’da yediğiniz simidin tadını başka hiçbir yerde bulmanız mümkün değildir. Bu simit o kadar popüler bir hal almıştır ki, Ankara’ya gelen ziyaretçiler, geri dönmeden önce sevdiklerine de alıp götürmektedir.

Ankara simidini diğer simitlerden ayıran temel özelliklerden birisi, esmer ve çıtır olmasıdır. Ayrıca yapımında kullanılan özel un ve pekmez de tadının bu denli güzel olmasındaki temel etkenlerdir. 

Ankara’da hemen hemen her sokak başında simit satışı yapılmakla birlikte, fiyatları akşam saatlerine doğru düşüş göstermektedir. Eğer en taze ve en güzel tadını denemek istiyorsanız mutlaka sabahın erken saatlerinde bu simitten tatmalısınız. 


Ankara’nın En Özel Lezzetlerinden Tadın: Ankara Yöresel Yemekleri

Ankara Yöresel Yemekleri Ankara Yöresel Yemekleri

Ankara’da yöresel tatlar denildiğinde en popüler olan ilçe Beypazarı’dır. Beypazarı yemekleri genellikle taş fırınlarda pişirilerek servis edilmektedir. Başlıca yöresel lezzetleri Beypazarı kurusu, havuç reçeli, tarhana çorbası, yalkı, bici, göce, bazlama ekmeği ve Beybazarı güvecidir. 

Diğer yöresel lezzetleri, Ayaş’a özgü kornişon turşusu, Ankara geneline özel entekke böreği, inceğiz çorbası, yemlik cacığı, tatmak tiridi ve efelek sarmasıdır.

Ankara geldiğinizde bu lezzetlerden en azından birisini tatmadan dönmeyin.


Sevdiklerinize Hediyelik Eşyalar Almadan Dönmeyin: Ankara Yöresel Ürünler

Telkari Ürünleri Telkari Ürünleri

Ankara, hem yöresel el yapımı ürünlerine hem de dünyanın en önemli markalarının satıldığı AVM’lere sahiptir. 

Ankara’da yöresel el yapımı ürünler denildiğinde ilk akla gelen telkari aksesuarlarıdır. İnce ince işlenen gümüşten yapılan aksesuarlar telkari olarak adlandırılmaktadır. Bu sanatın geçmişi 3000 yıl öncesine dayanmaktadır. 

Ankara’da el yapımı orijinal telkari ürünleri, Ankara Kalesi civarındaki hediyelik eşya dükkanlarında bulunmaktadır. Bu dükkanlar hem atölye hem de hediyelik eşya mağazası olarak kullanılmaktadır.

Daha farklı şeyler arayanlar için Saman Pazarı, Kızılay Meydanı, Tunalı Hilmi Caddesi ve AVM’ler her bütçeye uygun hediyelik eşyalar sunmaktadır. 

Ankara'daki tatilinizde spa hizmetlerinin bir arada sunulduğu tesislerde konaklamak isterseniz Ankara spa otelleri listemizden birini tercih edebilirsiniz.


Müziğin Büyüsüne Kapılacağınız En Özel Anlar İçin: Uluslararası Ankara Caz Festivali

Ankara Caz Festivali Ankara Caz Festivali

Caz severler için Uluslararası Caz Festivali, mükemmel bir fırsattır. Çankaya Belediyesi tarafından Mayıs ayı ortalarına doğru düzenlenmekte ve ortalama 5 gün sürmektedir.

Festival, her gün farklı bir yerde gerçekleştirilmekte ve tüm gün devam etmektedir. 5 gün boyunca farklı caz sanatçılarının performansları sergilenmektedir. Özellikle özgün caz performansı ile dikkat çeken sanatçılar seçilmekte ve bu sanatçıların dünya üzerinde adını duyurmasına olanak sunulmaktadır.

Festivale katılım ücretli olup, her yıl değişkenlik göstermektedir. Ödenen ücretler ise caz alanında burslu eğitim alabilecekler için kullanılmaktadır. 

Eğer siz de caz müzikten hoşlanıyorsanız mutlaka Uluslararası Ankara Caz Festivali’ne katılın.

Ankara'nın merkezi noktalarda yakın, havuzlu ve jakuzili otellerin listesini Ankara havuzlu oteller sayfamızda bulabilirsiniz.


Ankara’nın En Eğlenceli Organizasyonuna Katılın: Ankara Üniversite Şenlikleri

Ankara Üniversitesi Şenlikleri Ankara Üniversitesi Şenlikleri

Türkiye’nin en iyi üniversitelerinin bulunduğu Ankara’da şenlikler de bir başkadır. Hacettepe, ODTÜ, Gazi ve bunun gibi birçok üniversite, Nisan ve Mayıs aylarında şenlikler düzenleyerek eğitimde olduğu gibi eğlence konusunda da her zaman ön plana çıkmıştır. 

Eğer siz de Nisan ve Mayıs ayları arasında Ankara’da olacaksınız, mutlaka bu şenliklerde düzenlenen etkinliklere katılıp, Türkiye’nin ünlü sanatçılarının konserleri ile eğlenebilirsiniz. İlginizi çekecek farklı etkinlikler ile mutlaka bu şenliklerde karşılaşacaksınız.