Ankara Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Ankara, İç Anadolu Bölgesi’nin kuzey kısmında yer almaktadır. Kuzeydoğusunda Çankaya, doğusunda Kırıkkale, güneyinde Konya, güneydoğusunda Kırşehir ve Aksaray, kuzeybatısında Bolu, batısında ise Eskişehir ile komşudur. Tuz Gölü’ne kıyısı olan şehirler arasındadır.

Başkent Ankara, ülkemizin merkezi konumunda olup, şehre ulaşım seçenekleri de oldukça çeşitlidir. Farklı şehirlerden ve diğer ülkelerden ulaşımda havayolu, karayolu, demiryolu seçenekleri kullanılmaktadır. 

Günübirlik eğlenceleriniz için uygun fiyatları ile sizi mutlu edecek oteller için Ankara otel fiyatları sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.


Ankara’ya Özel Araç ile Ulaşım

Ankara’ya Türkiye’nin tüm şehirlerinden özel araç ile ulaşım mümkündür. Araçların veya cep telefonlarının navigasyon uygulamaları yolcular için en pratik ve kısa yol seçeneklerini sunmaktadır. 

İstanbul Ankara arası 456 km olup, yolculuk yaklaşık olarak 4 saat 45 dakika sürmektedir. O-4 ve Anadolu Otoyolu/O-4 üzerinden güzergah seçenekleri bulunmaktadır. 

İzmir Ankara arası ortalama 590 km olup, bu yolculuk yaklaşık olarak 6 saat 45 dakika sürmektedir. D300/E96 üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. 

Antalya Ankara arası mesafe 485 km olup, bu yolculuk ortalama 6 saat sürmektedir. D695 üzerinden sağlanmaktadır. 

Ankara'ya uğradığınızda gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. Ankara'da gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Ankara’ya Şehirlerarası Otobüs ile Ulaşım

Ankara’ya mevsimler fark etmeksizin, yılın 12 ayı, Türkiye’nin tüm şehirlerinden otobüs seferleri düzenlenmektedir. Büyük şehirlerden sefer sayıları ortalama saat başı olacak kadar fazla olup, pek çok firma hizmet vermektedir. 

İstanbul – Ankara arası otobüs ile yolculuk yaklaşık 6 saat sürmektedir. Otobüs bileti fiyatları 50 – 100 TL arasında değişmektedir. 

İzmir – Ankara arası otobüs ile yolculuk ortalama 7 – 8 saat sürmektedir. Bilet fiyatları 60 – 100 TL arasındadır. 

Antalya Ankara arası otobüs yolculuğu ortalama 8 – 9 saat sürmektedir. Bilet fiyatları 70 – 110 TL arasındadır. 

Ankara'daki birbirinden farklı yerler ile tutkunuzu yeniden keşfetmenize imkan sağlayacak Ankara gezi rehberi sayfamızı okumayı unutmayın.


Ankara’ya Havayolu ile Ulaşım

Ankara’ya büyük şehirlerden ve bazı ülkelerden havayolu ile direkt ulaşım sağlamak mümkündür. Varış noktası Ankara Esenboğa Havalimanı olmaktadır. Bilet fiyatları, satın alınan zamana ve döneme göre değişiklik göstermektedir. 

Akyurt ve Çubuk ilçe sınırları içerisinde yer alan havalimanı şehir merkezine ortalama 28 km mesafede yer almaktadır. Havalimanından ilçenin çeşitli noktalarına ulaşım için HAVAŞ, Belko Air, belediye otobüsü, taksi, transfer ve araç kiralama seçenekleri yer almaktadır. 

HAVAŞ ve Belko Air otobüsleri yarım saatte bir hizmet vermekte olup, bilet ücretleri 10 – 15 TL arasındadır. Belko Air otobüsleri ile AŞTİ’ye, HAVAŞ otobüsleri ile AŞTİ’nin yanı sıra Pursaklar ve Şaşmaz’a ulaşım sağlamanız mümkündür. 

Havalimanında hizmet veren taksi durağı ise konforlu ulaşım seçeneği olarak öne çıkmaktadır. Gidilecek mesafeye göre fiyatlar değişmekle birlikte şehir merkezine ulaşım ücreti ortalaması 100 – 110 TL’dir. 

Belediye otobüsü ile ulaşımda 442 nolu araç hizmet vermektedir. Bilet ücreti 3 TL’dir. 

Araç kiralama ve transfer olanakları da havalimanından Ankara’ya ulaşımda sıklıkla tercih edilmektedir. Seçilen araç tipine göre bu hizmetlerin ücretleri değişim göstermektedir. 

Havaalanında hizmet veren araç kiralama firmalarından bazıları; Hertz, Alamo National, Sixt, ARTI, Avis, Decar’dır. Transfer ücretleri ise 55 – 250 TL arasında değişmekte ve 4 – 14 kişi kapasiteli araçlarla hizmet vermektedir. 

Ankara'da ailenizle beraber doğa ile iç içe mekanlara yakın termal otellerde tatil yapmak için Ankara termal oteller listemize göz gezdirebilirsiniz.


Ankara’ya Tren ile Ulaşım

İstanbul, Ankara ve Kayseri’den Ankara’ya yüksek hızlı tren ile ulaşım mümkündür. Hem pratik hem de konforlu ulaşım seçenekleri arasında yer alan demiryolu ulaşımı, en çok tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. 

İstanbul – Ankara arasında yüksek hızlı tren seferleri için Pendik, Bostancı, Söğütlüçeşme ve Bakırköy’de yer alan tren garlarından başlayan yolculuk ortalama 4 saat sürmektedir. Bilet fiyatları 65 – 75 TL arasındadır.  

Her gün akşam saatlerinde düzenlenen İzmir Mavi Tren seferleri ise İzmir ile Ankara arasında nostaljik ulaşım yöntemlerinden biridir. Yolculuk ortalama 14 saat sürmekte olup, bilet fiyatları 45 - 55 TL’dir. 

Kayseri’den Ankara’ya tren ile ulaşımda ise Güney Ekspresi ve Doğu Ekspresi hizmet vermektedir. Yolculuk ortalama 7 saat sürmekte olup, bilet fiyatları 20 – 25 TL arasında değişmektedir. 

Ankara'da bir çok aktiviteyi içerisinde barındıran ihtişamlı otelleri sizin için Ankara 5 yıldızlı oteller sayfasında listeledik.