Yurt Dışı Turları

                                                                                  

En Popüler Yurt Dışı Turları

Yılın yorgunluğunu atmak isteyenler yurtdışı turları ile keyifli bir tatile çıkmanın hayalini kurmaktadır. İtalya’dan İspanya’ya, Yunanistan’dan Dubai’ye, Küba’dan vizesiz Balkan turlarına kadar pek çok tatil paketi ise turistleri cezbetmeyi başarmaktadır. İşte www.ytur.net’in tatil planını erkenden yapmak isteyenler için hazırladığı bu yılın en popüler yurtdışı turları listesi!

İtalya Turları

1.İtalya Turu

Güney Avrupa’da, Akdenizin mavi sularının hemen yanı başında uzanan İtalya, zengin tarihi ve kültürel mirası ile ön plana çıkmaktadır. Ülke  51 UNESCO Dünya Mirası Alanı’na ev sahipliği yapmaktadır. 20 bölgeye ayrılan İtalya’nın başkenti ise Lazio’da yer alan Roma’dır. Bununla birlikte İtalya sınırları içerisinde dünyanın en küçük ülkesi olarak tanımlanan Vatikan Şehir Devleti ve Apenin Dağlarının bir tepesinde yer alan San Marino Cumhuriyeti’ne ev sahipliği yapmaktadır. Dolayısıyla İtalya turuna çıkan turistler bu iki ülkeyi de ziyaret edebilmektedir.

İtalya’nın en çok turist alan şehirleri ise Roma, Milano, Napoli, Palermo, Floransa, Bari, Venedik ve Pisa’dır. Turistleri zengin bir tarihi miras ile karşılayan gladyatörler şehri Roma, modanın başkenti Milano, gastronomi cenneti Napoli ve suların üzerinde yükselen etkileyici şehir Venedik, İtalya turunda turistlerin tatil hayallerinin katbekat fazlasını yaşamalarını sağlamaktadır. Keyifli bir İtalya turu yapmak isteyenlere özellikle nisandan ekim ayına kadar olan dönemi tercih etmeleri önerilmektedir.

İspanya Turları

2.İspanya Turu

Avrupa’nın güneybatısında, İber Yarımdası’nda yer alan İspanya, 17 özerk bölge ve 2 özerk şehre sahiptir. Resmi adı İspanya Krallığı olan ülke aynı zamanda Akdeniz’de Balear Adalarına ve Atlantik Okyanusu’nda ise Kanarya Adalarına ev sahipliği yapmaktadır. Akdeniz’in en canlı ve en eğlenceli ülkesi olarak tanınan İspanya, Avrupa’nın en popüler turizm destinasyonları arasında ilk sırada yer almaktadır. 

İspanya’nın başkenti Mardrid’dir. Gösterişli meydanları, futboldaki başarıları, lezzetli yemekleri ve en önemlisi farklı kültürel özellikleri  ile Madrid, İspanya turlarının vazgeçilmez durağıdır. Keyifli bir İspanya turunda mutlaka görülmesi gereken diğer şehirler ise Akdeniz’in sıcaklığını hissettiren Barselona, tüm dünyada tanınan gastronomik başarıları ile San Sebastian, Picasso’nun ana vatanı Malaga, etkileyici mimarisi ile Sevilla, ülkenin en büyük limanına ev sahipliği yapan Valencia’dır. İspanya’yı doyasıya keşfetmek isteyenlere önerilen zaman dilimi de mayıs ve ekim ayları arasıdır.

Orta Avrupa Turları

3.Orta Avrupa Turu

Orta Avrupa olarak tanımlanan bölgenin sınırları içerisinde Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Lihtenştayn, Macaristan, Polonya, Slovakya, Slovenya ve İsviçre yer almaktadır. 

Turistler pek çok farklı rotada düzenlenen Orta Avrupa turlarından hangisine katılacaklarına tatilden beklentilerine göre karar verebilmektedir. Bunlar arasında en popüler olanı Orta Avrupa başkent turlarıdır. Özellikle Belgrad, Budapeşte, Bratislava, Prag ve Viyana’ya düzenlenen rehberli turlar tek bir rotada 5 ülkenin görülebilmesine olanak tanıdığı için turistler tarafından çok sık tercih edilmektedir. 

Orta Avrupa turlarının en sevilen durağı Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’dır. Ülkenin başkenti olmasına rağmen Prag otantik dokusunu günümüze kadar korumayı başarmış ve Orta Çağ ruhunu kaybetmemiştir. “Şehirlerin Anası”, “Altın Kent” ve “Avrupa’nın Kalbi” olarak anılan Prag tek başına bile Orta Avrupa turlarının vazgeçilmez destinasyonu olmayı başarmaktadır.  

Avusturya ve Slovenya’yı kapsayan tatil paketleri Orta Avrupa turuna çıkmak isteyenler tarafından en çok tercih edilen opsiyondur.  Komşu olan iki ülkeyi gezmek, kısa zamanda çok farklı tarihi, kültürel ve doğal mekânın görülebilmesine olanak tanımaktadır. 

Alışılagelmiş rotaların dışında bir tatil yapmak isteyenlere Almanya-Polonya turunu tercih etmeleri önerilmektedir. Avrupa’nın en güzel turizm destinasyonlarını bu tur ile tek bir rotada görebilmek mümkündür.

Yunanistan Turları

4.Yunanistan Turu

Türkiye’nin kapı komşusu Yunanistan, yılın her döneminde turistlere kusursuz bir tatil deneyimi yaşatmaktadır. Kökleri Helen Uygarlığı’na yani MÖ 3000 yıl öncesine kadar uzanan kültürel mirası ve mavinin yeşil ile kucaklaştığı doğal güzellikleriyle hafızalara kazınmaktadır.

Yunanistan’ın başkenti Atina’dır. Adını Yunan mitolojisinde zeka, sanat, strateji, ilham ve barışın tanrıçası olan Athena’dan alan başkent Atina, bu zengin kültürel mirasını her köşesinde turistlere sunmaktadır. Öte yandan tatilde deniz, kum ve güneş üçlüsünden vazgeçemeyenler Yunan Adaları turunda soluğu volkanik patlamalar sonucunda kızıl ve siyaha bürünen kumsalları ile nam salan Santorini Adası’nda almaktadır. Mikonos Adası ise gecenin geç saatlerinden günün ilk ışıklarına kadar devam eden partilerde enerjisini atmak isteyenler için tam anlamıyla biçilmiş kaftandır. Marmaris’e yalnızca 40 dakikalık mesafede bulunan Rodos Adası’yla taçlandırılan bir Yunanistan turu ise turistleri Tapınak Şövalyelerinden kalma mistik bir ambiansa çağırmaktadır.  

Doğuda Türkiye, kuzeyde ise Arnavutluk, Makedonya ve Bulgaristan ile komşu olan Yunanistan, Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Bu nedenle Yunanistan turuna çıkmak isteyenlere daha çok haziran, temmuz ve ağustos aylarını yani yaz mevsimini tercih etmeleri önerilmektedir. Ancak Yunanistan’ın tarihi ve kültürel yanını keşfetmek isteyenler için doğru zaman kesinlikle bahar mevsimidir.

Vizesiz Balkan Turları

5.Vizesiz Balkanlar Turu

Avrupa’da tatil yapmak isteyen ama uzun prosedürlere ayıracak zamanı olmayanlara vizesiz Balkan turları keyifli bir tatilin kapısını aralamaktadır. Vize gerektirmeden Balkanlarda keyifli bir tatile olanak tanıyan ülkeler arasında ise Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Kosova, Makedonya ve Sırbistan yer almaktadır. Türk kültürüne bir o kadar yakın ama bambaşka bir dünya olan Balkanlar, yeni yerler keşfetmeyi severken kendi benliğinden de kopamayanlara olağanüstü bir deneyim yaşatmaktadır. 

Vizesiz Balkan turunda turistlere ziyaret etmeleri önerilen yerlerin başında Arnavutluk’un başkenti Tiran gelmektedir. Göz kamaştıran kumsalları, UNESCO Mirası olarak korunan kasabaları, misafirperver yerel halkı ile Tiran, Balkanların keşfedilmeyi bekleyen gizli hazinesidir. Yine Arnavutluk’ta yer alan, 5 yüzyıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü Berat ise zengin tarihi mirası ile turistleri karşılamaktadır. “Bin pencereli şehir” olarak tanınan Berat 2400 yıllık geçmişi dolayısıyla UNESCO tarafından koruma altındadır. Sırbistan’ın başkenti Belgrad ise Balkanların hazinesidir. Miljacka Nehri kenarında uzanan şehir, yüzyıllar boyunca Müslümanlara, Hristiyanlara ve Musevilere huzurlu bir ortamda ev sahipliği yaptığı için Avrupa’nın Kudüs’ü olarak anılmaktadır. Balkan turuna çıkan turistlere sırasında muhakkak ziyaret etmeleri önerilen diğer yerler ise şu şekildedir;

  1. Bosna Hersek’in ruhunu tam anlamıyla yansıtan başkent Saraybosna 
  2. Karadağ’ın sevimli tatil beldesi Kotor 
  3. Makedonya’nın buram buram Türkiye kokan başkenti Üsküp

Eşsiz güzellikteki bir coğrafyayı kapsayan Balkanlarda Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Temmuz ve ağustos aylarında havaların sıcak olması, turistlerin Balkanlar tatiline olan ilgisini artırmaktadır. Daha sakin bir zaman diliminde ve serin havalarda tura çıkmak isteyenlere ise mayıs, haziran ya da eylül aylarını tercih etmeleri önerilmektedir.

Benelüks-Paris Turu

6.Benelüks-Paris Turu

Belçika, Hollanda ve Lüksemburg arasındaki coğrafi, tarihi, kültürel ve ekonomik birliğin bir sonucu olarak ortaya çıkan Benelüks, çok zengin bir mirasa ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa’nın en güzel 4 ülkesini tek bir rotada gezmek isteyenlere ise Benelüks-Paris turları harika bir tatil olanağı sunmaktadır.

Benelüks bölgesinde yer alan ülkelerin başında Belçika yer almaktadır. Atlas Okyanusu’nun koynunda uzanan bu güzeller güzeli Benelüks ülkesi, her ne kadar küçük olsa da eşsiz doğal güzellikleri, göz alıcı mimari yapıları, fark yaratan gastronomisi ile Orta Avrupa’da her anlamda kilit rol oynamaktadır. Özgürlükler ülkesi Hollanda ise Benelüks turlarının ikinci durağıdır. Tarih kokan yel değirmenleri,  rengarenk laleleri, tüm dünyaya nam salan peynirleri, her sokakta görülen ve artık ülkenin karakterini yansıtan bisikletleri Hollanda denilince ilk akla gelenlerdir. Tam tamına 20 tane ulusal parka ve sayısız doğal koruma alanına sahip olan Hollanda doğaya duyduğu saygıyı en iyi şekilde yansıtırken, ziyaretçilerini de kendine hayran bırakmaktadır. Benelüks turunun son durağı ise Lüksemburg’tur. Ülkenin başkenti kendisiyle aynı adı taşımaktadır.  Her ne kadar küçük bir devlet olsa da konumu itibari ile büyük bir önem taşıyan Lüksemburg; gelişmiş ekonomisi, özgürlüklere ve kültür-sanata verdiği önem ile tanınmaktadır. Fransa ve özellikle başkenti Paris ise Belçika ile komşu olduğu için Benelüks turlarının genellikle vazgeçilmez durağı olmaktadır. Aşıklar şehri Paris’te; Eyfel Kulesi’nin önünde fotoğraf çektirmek, Seine Nehri’nde tekne ile gezintiye çıkmak, dünyaca ünlü sanatçıların stüdyolarına ev sahipliği yapan Montmartre Ressamlar Tepesi’nde dolaşmak, mimarisi ile herkesi büyüleyen Notre Dame Katedrali’ni yakından keşfetmek turistlerin ömür boyu hafızalarında yer edecek kadar kusursuz bir tatil geçirmelerini sağlamaktadır.

Benelüks-Paris turuna çıkmak isteyenlere nisan ve ekim ayları arasını tercih etmeleri önerilmektedir. Bu dönemde hava sıcaklıklarının yüksek değerlerde seyretmektedir. Sonbaharın gelişi ile ise Benelüks ülkeleri göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahip olmaktadır.

Küba Turu

7.Küba Turu

Karayiplerde yer alan Küba, UNESCO’nun yapmış olduğu araştırmalara göre dünyada en çok görülmek istenen ülkesidir. Bu nedenle her yıl milyonlarca turist bu ada ülkesine yapılan turlara katılmayı tercih etmektedir.

14 bölge ve 1 belediyeden oluşan Küba’nın başkenti ve en büyük şehri Havana’dır. Renkli ve capcanlı bir kent olan Havana’yı, Santiago de Cuba takip etmektedir. Küba Cumhuriyeti’nin tarihini ve kültürel mirasını yakından tanımak isteyenlerin muhakkak Santiago de Cuba’yı ziyaret etmeleri gerekmektedir. Bu iki şehrin dışında Varadero, Santa Clara, Cienfuegos ve Santo Domingo Küba turunun öne çıkan turistik destinasyonlarıdır. Öte yandan ülke ile aynı adı taşıyan adanın yanı sıra 3.175’ten fazla ada ve adacık Küba sınırlarında yer almaktadır. Bu adalar, Küba turuna çıkanların kendilerini keşfetmesini beklemektedir.

Küba turunda en çok tercih edilen zaman dilimi temmuz ve ağustos aylarıdır. Bununla birlikte Noel’i Küba’da kutlayanların sayısı da bir hayli fazladır. Ancak Küba’nın en coşkulu olduğu zaman dilimi kuşkusuz mayıs ayıdır. 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları sırasında ülke, bambaşka bir atmosfere sahip olmaktadır.

Dubai Turu

8.Dubai Turu

Dubai geçmişte küçük bir sahil kasabası iken günümüzde Birleşik Arap Emirlikleri’nin 7 emirliğinden biri konumundadır. Modern yapısı ve şatafata olan düşkünlüğü ile tanınan Dubai, turistlere tatiller boyunca “lüks” kelimesinin gerçek hayattaki karşılığını tam anlamıyla yaşatmaktadır. Dubai turu sırasında altın kaplı arabalardan musluklara ve hatta içinden altın parçaları çıkan yemeklere kadar sıradışı pek çok şeyle karşılaşılması muhtemeldir.

Dubai turu, turistlere hayatları boyunca başka bir yerde yaşayamayacakları kadar farklı bir deneyim vadetmektedir. Dünyanın en yüksek yapısı olan Burj Khalifa, 7 yıldızlı otel Burj Al Arab ve sayılamayacak kadar çok gökdelen ile lüks yapı Dubai'de turistleri beklemektedir. Tam anlamıyla bir alışveriş cenneti olan şehir Dubai Mall ile turistlere aradıklarından çok daha fazlasını sunmaktadır. Aynı zamanda Jumeirah gibi tertemiz plajlara sahip olan Dubai, deniz turizmi için de akıllara gelen ilk turistik destinasyonlar arasında yer almaktadır. 

Dubai’de çöl ikliminin etkileri görülmektedir. Bu nedenle turistlere Dubai turu için önerilen zaman dilimi kasım ve mayıs ayları arasıdır. Özellikle kış aylarında dahi hava sıcaklıklarının 17 derecenin altına düşmemesi, Dubai turunun turistleri cezbetmesini sağlamaktadır.

Tayland Turu

9.Tayland Turu

Uzak Doğu’nun cenneti olarak tanımlanan Tayland, her yıl milyonlarca yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Eşsiz güzellikteki tropikal adaları ve görkemli Budist tapınakları henüz Tayland turuna çıkmadan turistleri cezbeden noktalardır. 

Kuzey Tayland, Merkez Tayland, Kuzeydoğu Tayland ve Güney Tayland olmak üzere dört ana idari bölgeye ayrılan ülke, her bölgesinde farklı bir kültürel mirası yaşatmaktadır. Tayland turunun olmazsa olmaz durağı ise ülkenin en kalabalık şehri ve başkenti olan Bangkok’tur. “Melekler şehri” olarak anılan Bangkok, günümüzde ülkenin başkenti olmasının yanı sıra aynı zamanda kültürel, siyasi ve ticari merkezidir. Tayland tatilinde dinlenmek ve gece hayatının sınırlarını zorlamak isteyenleri ise Pattaya beklemektedir. Pattaya’ya gidenler gündüz plajlarda güneşlenmenin ve su sporlarının tadını çıkarırken, akşamları ise sabahın ilk ışıklarına kadar devam eden partilerde eğlenceyi doruklarda yaşayabilmektedir. Son olarak Tayland’a bağlı bir ada olan Phuket, ülkenin turizm merkezidir. Beyaz kumlu plajları, masmavi denizi ve geriye kalan tüm doğal güzellikleri ile Phuket, her yıl 5 milyondan fazla turisti ağırlamaktadır. 

Tayland’a gitmek isteyen turistlere muson yağmurlarının görülmediği kasım ve mart ayları arasını tercih etmeleri önerilmektedir. Bu zaman aralığı serin dönem olarak tanımlanıyor olsa da başkent Bangkok dahil olmak üzere ülkenin en rahat şekilde gezilebilmesine olanak tanımaktadır.

Yüzlerce tesisten aradığınız özelliklere sahip otel ve rezervasyonları için gezinomi.com'u ziyaret edebilirsiniz.