Ayaş Otelleri

Ayaş Bölgesinde 2 otel bulunmaktadır.

Naskon Sapphire Resort Termal Hotel Ankara

Naskon Sapphire Resort Termal Hotel

Termal Ankara Yarım Pansiyon
2 Çocuk Ücretsiz
 • Balayı
 • 5 Yıldızlı
 • Aile
 • Bebek Dostu
 • Havuzlu
 • Çocuk Dostu
İNCELE
Prestige Thermal Hotel & Spa Ankara

Prestige Thermal Hotel & Spa

Termal Ankara Oda Kahvaltı
 • 5 Yıldızlı
 • Spa
 • Aile
 • Havuzlu
 • Yılbaşı
İNCELE

Ayaş Tatili 

Ayaş Gezilecek ve Görülecek Yerler

Ayaş OtelleriAyaş OtelleriTarihi Yapılar: Osmanlı Dönemi’nde eğitimin en iyi olduğu Ayaş, önemli tarihi güzelliklere ev sahipliği yapar. Başlıca tarihi yerleri Sinanlı Köyü Ulu Cami, Killik Camii, Ayaş Tarihi Paşa Hamamı, Bünyamin Ayaşi Cami ve Asarcık Höyük’tür.

Doğal Güzellikler: Bozulmamış ve zarar görmemiş coğrafyası ile Ayaş, gezilip görülebilecek birkaç doğal güzelliğe sahiptir. Kirazdibi Göleti, Asartepe Barajı, Abdusselamdağı Tepesi, Karakaya Kaplıcası, Ayaş İçmesi ve Kaplıcası başlıca doğal güzellikleridir. 

Ayaş’ta Yapılacaklar

 • Ayaş’ta yapılacaklar listesinin başında ilçenin termal kaplıcalarında ve içmecelerinde şifa bulmak gelir. Karaciğer, mide ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenen termal sularda hastalıklarınıza çare bulabilirsiniz. 
 • Sağlık turizmine ek olarak Ayaş’ta yapılabilecek bir diğer aktivite ise, organik domates ve dutların sergilendiği festivale katılmak olacaktır. Ankaralıların yoğun ilgi gösterdiği festivallere katılıp, organik ürünlerle dönebilirsiniz.
 • Ankara’nın etli yemeklerinin aksine, Ayaş’ta doğrudan tarlalardan toplanan taze ürünlerle birçok sağlıklı yemek yapılmaktadır. İlçe merkezinde bulunan restoranlardan daha önce hiç tatmadığınız lezzetleri tatma imkanı bulacaksınız.
 • Son zamanlarda giderek daha popüler olan Ayaş yamaç paraşütü, Fethiye’ye neredeyse rakip olabilecek potansiyele sahiptir. Ayaş geziniz sırasında ekstrem heyecanlar yaşamak istiyorsanız, ilçenin yaklaşık 300 metre yukarısından şehri kuş bakışı olarak izleyebilirsiniz.
 • Son olarak hediyelik eşya konusunda Ayaş, diğer ilçelere göre daha çok seçeneğe ev sahipliği yapar. Bütün ürünler el yapımı olup tamamıyla yöresel malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Gezi dönüşünde sevdiklerinize el yapımı hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Ayaş’tan Ne Alınır?

Sağlık turizmi açısından ön sıralarda yer alan Ayaş, aynı zamanda tarım ve çiftçilik ile de sesini duyurmaktadır. Hediyelik eşyalar söz konusu olduğunda yöresel el yapımı ürünler en çok rağbet görenlerdir. Ayaş tiftiğinden örülen çorap ve eldivenler, tığ oyaları, iğne oyası, titanyum el nakışı, ahşap-kumaş boyama, dekoratif pano ve bindallı tel kırma çevre işlemeleri satın alabileceğiniz hediyelik ürünleri arasındadır.

Ayaş Festivalleri

Ayaş, içmecelerinin ve kaplıcalarının yanı sıra tarım ürünleri ile de ön plana çıkar. Özellikle domates ve dut yetiştiriciliği konusunda ilk sıralarda yer almaktadır. Bundan dolayı Ayaş’ta yılın bazı zamanlarında Domates Festivali ve Dut Festivali düzenlenmektedir. 

Ayaş’ta Ne Yenir?

İl merkezine kısmen uzakta ve kendi halinde bir ilçe olan Ayaş’ta yenilebilecek lezzetler arasında yöresel ürünler daha çok ön plana çıkmaktadır. Tercih edilen yöresel lezzetler arasında Ayaş Tarhanası, Ayaş Kapaması, Ayaş Güveci ve Ayaş Sarması gelmektedir. Bunlara ek olarak hamur işi ürünlerinden olan Kapalı Kıymalı Pide, Dutdibi Siyer ve bazlama da oldukça ilgi görür.

Ayaş Gece Hayatı

Ankara’nın ölçümü bakımından ne küçük ilçelerinden birisi olan Ayaş’ta gece hayatı oldukça sade geçmektedir. Bunun sebebi ise, ilçeye gelen insanların zamanlarını daha çok termal tesiste geçirmek istemelerinden kaynaklıdır. Ancak yine de ilçe merkezinde Kiraz Cafe, Yaren Cafe, Dostlar Cafe, Cafe Eins ve Mavi Boncuk Cafe gibi birkaç kafe bulmak mümkündür. 

Ayaş’a Nasıl Ulaşılır?

Ankara il merkezine 63 kilometre uzaklıkta bulunan Ayaş’a doğrudan otobüs ile ulaşım mümkün değildir. Özel araçlar dışında şehir içi otobüs hatları ile ulaşım sağlanmaktadır. Önce Ankara Otogar’dan Sincan gidilir. Sincan’dan 560 numaralı EGO otobüsleri Ayaş’a giderken, Ulus’tan 560-3 numaralı otobüsler ile Ayaş’a gidilebilmektedir. Bunun yanı sıra özel araçları ile gelmeyi planlayanların İstanbul’dan 425 kilometre, Antalya’dan 466 kilometre ve İzmir’den ise 571 kilometre yolculuk yapması gerekmektedir.