Ayaş Otelleri

Ayaş Bölgesinde 2 adet otel bulunmaktadır.

Naskon Sapphire Resort Termal Hotel Ankara

Naskon Sapphire Resort Termal Hotel

Termal Ankara Yarım Pansiyon
2 Çocuk Ücretsiz
İNCELE
Prestige Thermal Hotel & Spa Ankara

Prestige Thermal Hotel & Spa

Şehir Ankara Oda Kahvaltı
İNCELE

Ayaş Tatili 

Ayaş Gezilecek ve Görülecek Yerler

Ayaş OtelleriAyaş Otelleri

Tarihi Yapılar: Osmanlı Dönemi’nde eğitimin en iyi olduğu Ayaş, önemli tarihi güzelliklere ev sahipliği yapar. Ayaş'ın tarihi yerleri arasında Sinanlı Köyü Ulu Cami, Killik Camii, Ayaş Tarihi Paşa Hamamı, Bünyamin Ayaşi Cami ve Asarcık Höyük yer almaktadır.

Doğal Güzellikler: Bozulmamış ve zarar görmemiş coğrafyası ile Ayaş'ın gezilecek yerleri arasında doğal güzellikleri yer almaktadır. Kirazdibi Göleti, Asartepe Barajı, Abdusselamdağı Tepesi, Karakaya Kaplıcası, Ayaş İçmesi ve Kaplıcası Ayaş'ın başlıca doğal güzellikleridir. 

Ayaş’ta Yapılacaklar

  • Değerli su altı kaynakları olann Ayaş’ta yapılacak şeyler listesinin başında ilçenin termal kaplıcalarında ve içmecelerinde şifa bulmak gelir. Karaciğer, mide ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenen termal sularda hastalıklarınıza çare bulabilirsiniz. Ayrıca çayınızı keyifle içerek manzarayı seyretmek için Asartepe Barajı'na uğrayabilirsiniz.
  • Sağlık turizmine ek olarak Ayaş’ta yapılabilecek bir diğer aktivite ise, organik domates ve dutların sergilendiği festivale katılmak olacaktır. Ankaralıların yoğun ilgi gösterdiği festivallere katılıp, organik ürünlerle dönebilirsiniz.
  • Ankara’nın etli yemeklerinin aksine, Ayaş’ta doğrudan tarlalardan toplanan taze ürünlerle birçok sağlıklı yemek yapılmaktadır. İlçe merkezinde bulunan restoranlardan daha önce hiç tatmadığınız lezzetleri tatma imkanı bulacaksınız.
  • Son zamanlarda giderek daha popüler olan Ayaş'ta doğal varlıkları gezebilir, yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Ayaş'ta yamaç paraşütü Fethiye’ye neredeyse rakip olabilecek potansiyele sahiptir. Ayaş geziniz sırasında ekstrem heyecanlar yaşamak istiyorsanız, ilçenin yaklaşık 300 metre yukarısından şehri kuş bakışı olarak izleyebilirsiniz.
  • Son olarak hediyelik eşya konusunda Ankara Ayaş, diğer ilçelere göre daha çok seçeneğe ev sahipliği yapar. Bütün ürünler el yapımı olup tamamıyla yöresel malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Gezi dönüşünde sevdiklerinize el yapımı hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Ayaş’tan Ne Alınır?

Sağlık turizmi ve termal tatil açısından ön sıralarda yer alan Ayaş, aynı zamanda tarım ve çiftçilik ile de sesini duyurmaktadır. Hediyelik eşyalar söz konusu olduğunda yöresel el yapımı ürünler en çok rağbet görenlerdir. Ayaş tiftiğinden örülen çorap ve eldivenler, tığ oyaları, iğne oyası, titanyum el nakışı, ahşap-kumaş boyama, dekoratif pano ve bindallı tel kırma çevre işlemeleri satın alabileceğiniz hediyelik ürünleri arasındadır.

Ayaş Festivalleri

Ayaş, içmecelerinin ve kaplıcalarının yanı sıra tarım ürünleri ile de ön plana çıkan tatil merkezidir. Özellikle domates ve dut yetiştiriciliği konusunda ilk sıralarda yer almaktadır. Bundan dolayı Ayaş’ta yılın bazı zamanlarında Domates Festivali ve Dut Festivali düzenlenmektedir. Bölge tatilinizde bu festivale katılım sağlayarak Ayaş hakkında daha kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ayaş’ta Ne Yenir?

İl merkezine kısmen uzakta ve kendi halinde bir ilçe olan Ayaş’taki tatil boyunca yenilebilecek lezzetler arasında yöresel ürünler daha çok ön plana çıkmaktadır. Tercih edilen yöresel lezzetler arasında Ankara Ayaş Tarhanası, Ankara Ayaş Kapaması, Ayaş Güveci ve Ayaş Sarması gelmektedir. Bunlara ek olarak hamur işi ürünlerinden olan Kapalı Kıymalı Pide, Dutdibi Siyer ve bazlama da oldukça ilgi görür.

Ayaş Gece Hayatı

Ankara’nın ölçümü bakımından en küçük ilçelerinden birisi olan Ayaş’taki tatil boyunca gece hayatı oldukça sade geçmektedir. Bunun sebebi ise, ilçeye gelen insanların zamanlarını daha çok termal tesiste geçirmek istemelerinden kaynaklıdır. Ancak yine de ilçe merkezinde Kiraz Cafe, Yaren Cafe, Dostlar Cafe, Cafe Eins ve Mavi Boncuk Cafe gibi birkaç popüler kafe bulmak mümkündür. 

Ayaş’a Nasıl Ulaşılır?

Ankara il merkezine 63 kilometre uzaklıkta bulunan termal tesisleriyle ünlü tatil merkezi Ayaş’a doğrudan otobüs ile ulaşım mümkün değildir. Ayaş'a ulaşım araçları arasında özel araçlar dışında şehir içi otobüsler ile de gidilebilmektedir. Önce Ankara Otogar’dan Sincan gidilir. Sincan’dan 560 numaralı EGO otobüsleri Ayaş’a giderken, Ulus’tan 560-3 numaralı otobüsler ile Ayaş’a gidilebilmektedir. Bunun yanı sıra özel araçları ile gelmeyi planlayanların İstanbul’dan Ayaş'a 425 kilometre, Antalya’dan 466 kilometre ve İzmir’den ise 571 kilometre yolculuk yapması gerekmektedir. 

Ayaş Otel Seçenekleri

Ankara'nın tarihi yapılarıyla ve şifalı sularıyla ünlü ilçesi Ayaş, termal tesisleri ve otel seçenekleri ile ziyaretçilerine sağlık dolu ve keyifli bir konaklama deneyimi sunmaktadır. Bölgede hizmet veren çok sayıda güvenli turizm sertifikasına sahip otel bulunmaktadır. Ayaş otelleri, genellikle ilçedeki şifalı suların bulunduğu bölgelere kurulmuştur. Böylece Ayaş otelleri bünyesinde uygun fiyatları ile kaplıca ve termal turizm yapılabilmektedir.

Güvenli turizm sertifikalı uygun fiyatlar sunan popüler Ayaş otelleri; butik otel, apart otel, termal otel, resort otel, yarım pansiyon otel, tam pansiyon otel gibi çeşitlere ayrılmaktadır. Bünyesinde ücretsiz termal havuz, spa merkezi, kapalı havuz, açık havuz, çocuk havuzu, ücretsiz wifi, restoran, oda kahvaltı, ücretsiz otopark, çocuk parkı, ücretsiz kat hizmetleri ve ücretsiz oda servisi imkanlarının sunulduğu popüler otelleri, erken rezervasyon yaparak bütçenize uygun fiyatlar ile tercih ederek konaklama yapabilirsiniz.

Ayaş tatilinizde aileniz ile birlikte termal havuz bünyesinde keyif yapabileceğiniz fiyat açısından ekonomik oteller arasında öne çıkanlar ise; Prestige Thermal Hotel Spa & Wellness, Prestige Thermal Hotel & Spa ve Naskon Sapphire Resort Termal Hotel olarak sıralanmaktadır.

Ayaş Konaklama Önerileri

Ayaş'ta, tatil planınızı gerçekleştirebileceğiniz, her bütçeye uygun fiyat sunan oteller hizmet vermektedir. Başta termal otel olmak üzere, butik otelleri, apart otelleri ve lüks otelleriyle tercih edebileceğiniz tesislerde tatilinizi keyifli hale getirecek imkanlar da sunulmaktadır. Bunların yanı sıra bölgede çok sayıda uygun fiyatları ile hizmet veren yarım pansiyon oteller, tam pansiyon oteller ve her şey dahil şeklinde hizmet veren oteller yer almaktadır.

Ekonomik fiyat aralıklarına sahip Ayaş otelleri tarafından, konuklarına sunulan imkanlar arasında; kapalı havuz, çocuk oyun parkı, çocuk havuzu, yetişkin havuzu, kaplıca, sauna, hamam gibi opsiyonlar bulunmaktadır. Oteller bünyesinde yapacağınız tatilleri erken rezervasyon işlemleriyle halletmeniz durumunda oda fiyatları oldukça ekonomik olacaktır.

Erken rezervasyon yaparak tatil planlarınızı ekonomik fiyat seçenekleriyle hayata geçirmek için Ayaş otelleri sayfasını detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.