Ankara'nın Yöresel Yemekleri

Anadolu’nun kalbi olan Ankara, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra mutfağıyla da ön plana çıkmaktadır. Ankara, sadece siyasi konumda başkent değil, aynı zamanda Anadolu’nun bütün şehirlerinin de mutfağına önder olmaktadır.

Ankara gezinizde Kızılay’ı gezip, Kuğulu Park’a kadar yürüyüş yapmak, tarihi güzellikleri görüp geçmişi yâd etmek ve parktan parka gezdikten sonra sıra yemek yemeye gelecektir. 

Şehirde çok fazla restoran vardır ancak çok azı kendine ait lezzeti üretmiştir. Gelenekselleşmiş yiyeceklerden popüler lezzetlere kadar “Ankara’da nerede ne yenir?” sorusuna birçok cevap bulmak mümkündür.

Tarihi ve turistik mekanlar ile plaja yakın konaklama seçenekleri için Ankara otel fiyatları adresinden otelleri inceleyebilirsiniz.


ASPAVA - Meşhur Özçelik Aspava’da Yenilir

ASPAVA ASPAVA

“Allah Sağlık Para Afiyet Versin Amin” ibaresinin kısalması olan Aspava, Ankaralılar için bir yemek kültürü haline gelmiştir. Ankara’nın hemen her yerinde Aspava çeşitlerini görmek mümkündür. Aspava tam anlamıyla yemek değil, bir yemek kültürüdür ve soslu soğanlısı meşhurdur.

Yufka ekmeğinin içerisine salça sosu dökülerek yapılan bir dürümdür. Genellikle 4 parça biçiminde servis edilir. Aspavalar genellikle öncesinde ve sonrasında cacık, soslu patates, salata, irmik helvası gibi mezelerle birlikte yenmektedir.

Ankara’da Aspava yenilecek en iyi mekan ise Meşhur Özçelik Aspava’dır. Köklü bir geçmişe sahip olan restoran 24 saat açık olmakla birlikte, sabahın erken saatlerinde bile oldukça kalabalıktır.

Adres: Barbaros Mahallesi, Esat Caddesi, 108/110, 06680 Çankaya/Ankara

Ankara'da doğal güzellikleri ile sizi büyüleyecek yerler için Ankara'da gezilecek yerler makalemizi kontrol etmeyi unutmayın. Ankara'da bulunan restoranlar bir çok farklı kültürden yemeğe ev sahipliği yapmaktadır.


Ankara Simidi - Meşhur Ankara Simitçisi Simit Cafe

Ankara Simidi Ankara Simidi

Ankara’nın en önemli yöresel lezzetlerinden birisi olan Ankara Simidi, özellikle sabah işe giden Ankaralıların vazgeçilmezidir. Fırından çıkar çıkmaz tükenmektedir. Tescillenmiş bir lezzet olarak gün içerisinde 700 bine yakın satış oranı vardır.

Hemen her köşe başında satılan simit, şehre gelen ziyaretçilerin de ilgisini çekmektedir. Un, susam ve pekmezin birleşmesiyle yapılan kıtır simit, Ankara’da denenecek lezzetler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. 

Ankara Simidi’ni ve çeşitlerini yiyebileceğiniz en iyi mekan ise Meşhur Ankara Simitçisi Simit Cafe’dir. Günün her saatinde taze simit bulmak mümkündür. Ayrıca köşe başı simitçilerden gezi esnasında da taze simitleri satın alabilirsiniz.

Adres: Çankaya Mahallesi, Cinnah Caddesi, No: 21, 06680 Çankaya/Ankara


Ankara Kokoreçi - Çiftlik Cafe & Kokoreç

Ankara Kokoreçi Ankara Kokoreçi

Atatürk Orman Çiftliği’nde bulunan Çiftlik Cafe & Kokoreç, il genelinde nam salmış sayılı restoranların başında gelmektedir. Enfes kokusu ve nefis lezzeti ile diğer kokoreççiler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Malzemeler, iyice temizlendikten sonra odun kömürünün üzerinde pişmeye bırakılmaktadır. Pişma anında yayılan koku, çevredeki hemen herkes için açlık hissi uyandırmaktadır. Kokorecin yanı sıra döner ve İskender kebapta da oldukça iddialı bir restorandır.

Adres: Emniyet Mahallesi, Silahtar Caddesi, No:117, 06560 Yenimahalle/Ankara

Ankara'da tatilde eğlenmek için tercih edebileceğiniz Ankara'yı keşfetmeniz için Ankara gezi rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Tandır Kebabı - Tarihi Mutfak Lokantası

Tandır Kebabı Tandır Kebabı

İç Anadolu Bölgesi’nde yöresel bir lezzet olarak tandır kebabı, Türkiye genelinde nam salmıştır. Kuzu budunun, kemiksiz ve az yağlı kısmından yapılan kebap, tadını damağınızda bırakacak bir lezzettir. Ankara’da tandır kebabı yemek isteyenlerin uğrak noktası ise, uygun fiyatları ve bütçe dostu menüleriyle Tarihi Mutfak Lokantası’dır.

Et yemeklerinin son derece uygun fiyatlara sahip olması, menü çeşidinin kapsamlı ve ustasının becerisi, mekana olan ilgiyi artırmıştır. Mekana özgü sos ile servis edilen tandır kebabına başka hiçbir ilde rastlamayabilirsiniz.

Adres: Kızılay Mahallesi, Mithatpaşa Caddesi, 64/B, 06420 Çankaya/Ankara


Kelle Paça - Maraşlı Çorbacı’da İçilir

Kelle Paça Kelle Paça

Sakat severlerin vazgeçilmezi olan Kelle Paça, Ankara’ya özgü bir lezzet olmasa da, Ankaralılar arasında oldukça popülerdir. Görünümü pek hoş olmasa da, kendi başına bir doktor olarak kabul edilen kelle paça, vücudun sağlığı için son derece etkili bir yiyecektir.

Ankara’nın birçok lokantasında ve restoranın da mevcut iken, asıl yenilmesi nokta Maraşlı Çorbacı’dır. Çorbanın içerisinde olmasını istediğiniz ürünleri vitrinden kendiniz seçebilme şansınız vardır. Restoran sahibi, bütün malzemelerini Kahramanmaraş’tan getirtmektedir. 

Adres: Maltepe Mah., Gazi Mustafa Kemal Blv. 45/47, 06570 Çankaya/Ankara

Ankara'da farklı konaklama seçeneklerini değerlendirmek isteyenler Ankara uygulama otelleri sayfamızda uygulama otellerini inceleyebilirler.


En iyi Meze Çeşitleri ve Deniz Ürünleri - Kalbur Restoran

Meze Çeşitleri Meze Çeşitleri

1960 yılından beri hizmet veren Kalbur, Ankara’da deniz ürünleri ve meze denildiğinde ilk akla gelen mekanlardan birisidir. 

Meyhane benzeri bir atmosferde, şevket-i bostan, sübyeli çorba veya palamut pilaki gibi mevsimsel mezeler sunulmakta ve en iyisi olduğu iddia edilmektedir.

Bu çok popüler deniz ürünleri restoranında önceden rezervasyon yapmanız gerekmektedir. 

Adres: Oran Mahallesi, Oran Çarşısı, No:23 D:C Blok, 06450 Çankaya


Ankara Tava – Emin Usta’da Yenilmeli

Ankara Tava Ankara Tava

Ankara’da yöresel yemek denildiğinde ilk akla gelenlerden birisi Ankara Tava’dır. Pilav ve şehriyeye et ve sebze eklenerek yapılan bir yemektir. 

İlk olarak etler ve sebzeler kavrulmakta sonrasında pilav ya da şehriyeye eklenerek, et suyunda fırına konularak pişirilmektedir. 

Bu yemek Ankara’nın yerli halkının hıdrellez, düğün ve mesire gibi etkinliklerinde tercih edilmektedir. Yapımı çok kolay gibi görünse de, Ankara’da yenildiğinde bambaşka bir lezzet sunmaktadır. 

Ankara Kalesi’nde yer alan Emin Usta, en iyi Ankara Tavası yapan mekanlardan birisidir. Ayrıca daha farklı lezzetler denemek isteyenler için de kebap çeşitleri de oldukça lezzetlidir. 

Adres: Kale Mahallesi, Koyunpazan Yokuşu, No:48, 06240 Samanpazan, Altındağ/Ankara


Tarihi Taş Mektep - Beypazarı Güveci

Beypazarı Güveci Beypazarı Güveci

Ankara mutfağı denildiğinde akla gelen en zengin seçenekli ilçe Beypazarı’dır. 

Beypazarı güveci, topraktan yapılan özel kaplar içerisinde pişirilmektedir. Pirinç, kuzu eti, kuyruk yağı, domates ve sivri biber ile hazırlanan yemek taş fırınlara sürülerek hazırlanmaktadır. Beypazarı Güveci’ni farklı kılan pişirme teknikleri yemeğe özel lezzetini vermektedir.

En lezzetli ve orijinalliğini koruyan Beypazarı Güveci’ni yemek isteyenler için Tarihi Taş Mektep ideal mekandır. Ayrıca bu restoranda Beypazarı’na ait farklı lezzetleri bulmak da mümkündür. 

Adres: İstiklal Mahallesi, Alaaddin Sokak, No: 4, 06730 Beypazarı/Ankara

Ankara'da hayatınızın en mutlu gününün ve bu günü taçlandıran tatilin kusursuz geçmesi için Ankara balayı otelleri sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Ankara Döneri -  Süha’nın Yeri 

Ankara Döneri Ankara Döneri

Lokantanın geçmişi 1850’lere dayanmaktadır. Osmanlı Dönemi’nden bu yana farklı konseptle fakat aynı lezzet ile hizmet vermektedir. 

Odun ateşi üzerinde pişirilen dönerleri ile ün kazanmıştır. El yapımı ayran eşliğinde mükemmel ve tadı damağınızda kalacak bir döner yiyebileceğiniz rahat ve salaş bir mekandır. 

Süha halk arasında çok popülerdir, bu yüzden gittiğinizde yer bulmak için biraz beklemeniz gerekebilir.

Adres: Yıldızevler Mahallesi, Rabindranath Tagore Caddesi, No:4, 06550 Çankaya/Ankara