Ankara'dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Anadolu’nun en eski tarihi yerlerine ev sahipliği yapan Ankara, asırlar boyunca önemli bir stratejik alan olarak ön plana çıkmıştır. Kültürel mirasın iyi gözlemlendiği yerlerden birisi olarak, ziyaretçilerine zengin bir kültürel birikim sunmaktadır.

Hediyelik eşyaların birçoğu da bu tarihi birikimden etkilenmiş ve geçmişi günümüze aktaran en iyi araçlardan birisi olmuştur. Ankara’da alışveriş yapmak ya da hediyelik eşya almak için birçok nokta bulunmaktadır. AVM’lerden hediyelik eşya dükkanlarına kadar kültürel geçmişi yansıtan hediyelerin yanı sıra modern hediyelik eşyaların da satın alınabileceği birçok işletme hizmet vermektedir.

Yakın tarihimizi yansıtan takı, giysi ve küçük ev eşyalarının yanı sıra organik gıdaların da bulunduğu geniş bir hediyelik ürün grubuna ev sahipliği yapmaktadır.

Ankara'da gezilecek yerlere yakın, açık büfe imkanları ile herkese hitap edecek mükemmel dizaynlı oteller için Ankara otelleri fiyat sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Tunalı Hilmi Caddesi’nde Çeşni Türk El Sanatları

Tunalı Hilmi Caddesi Tunalı Hilmi Caddesi

Özellikle yabancı turistler tarafından çok beğenilen el sanatı ürünleri, Tunalı Hilmi Caddesi üzerindeki Ertuğ Pasajı’nda satılmaktadır.

VAV yazılı biblolar, çini desenli tabaklar, hat sanatı ürünleri, saksı nazarlıklar, çini desenli bez çantalar, iğne oyalı örtüler ve bunun gibi Türk el sanatlarını içeren birçok ürün, buradaki atölyede hazırlanıp satışa sunulmaktadır. Tamamı el yapımıdır.

Her bütçeye uygun ürünleri ile çok uygun fiyatlı ürünlerden, çok pahalı ürün seçeneklerine kadar geniş bir yelpazesi vardır.

Ankara'nın bünyesinde barındırdığı eşsiz güzelliklere şahit olmak için Ankara'da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Çıkrıkçılar Yokuşu ve Saman Pazarı'ndan Gelene Ankara Biblo, Totem ve Antikaları

Tunalı Hilmi Caddesi Çıkrıkçılar Yokuşu

Altındağ sınırları içerisinde yer alan Çıkrıkçılar Yokuşu ve Saman Pazarı, Ankara’nın yıllardır alışveriş konusunda en çok tercih edilen yerlerin ilk sıralarındadır.

Fiyat bakımından oldukça ucuz olmasıyla birlikte çeşitlilik bakımından son derece zengin seçenekleri vardır. Evlenecek çiftlerin kına ve gelinlik benzeri alışverişleri için de tercih edilen mekanlardır.

El yapımı ürünlerin yanı sıra geleneksel tekstil ürünlerinin de bulunduğu hediyelik eşyalar mevcuttur. Evlere aksesuar olarak Ankara’nın sembolü olan biblolar ve totemler alınabilir.

Biblo ve totemlerin fiyatları ortalama 20 TL – 200 TL arasındadır.

Saman Pazarı girişinde bulunan Hitit Antik isimli dükkandan antika satın almakta mümkündür. Her bir ürünün fiyatı tarihine göre değişiklik göstermektedir.

Ankara'da antik kent gezileri, gece hayatı ve yol gezilerinden daha fazlası için Ankara gezi rehberi sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


El Yapımı Gümüş – Telkari Aksesuarlar

El Yapımı Gümüş - Telkari Aksesuarları El Yapımı Gümüş - Telkari Aksesuarları

Gümüşün ince ince işlenerek çeşitli şekillerde ortaya çıkarıldığı takılar telkâri olarak adlandırılmaktadır. Ankara’nın birçok yerinde el yapımı gümüş telkari ürününü bulmak mümkündür. Geçmişi 3000 yıl öncesine dayanan sanat, Ankara’da hala devam etmektedir.

Ankara Kalesi civarında bulunan hediyelik eşya dükkanlarının bazıları, aynı zamanda telkari atölyesi olarak da kullanılmaktadır. Gümüş ve altın telkari örnekleri, Ankara’nın eski kültürünü yansıtmaktadır. Fiyatlar alınan aksesuarlara göre değişiklik göstermektedir.

Gümüş telkari örnekleri ortalama 150 TL’den başlamakta ve modeline göre 300 – 350 TL’ye kadar fiyatlandırılmaktadır.


Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nden Replika Ürünler

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Bir zamanlar Anadolu Medeniyetleri Müzesi sadece Hititlere özgü müze olarak düşünülmüş, ancak zamanla Anadolu’da yaşamış birçok medeniyetten eserin sergilendiği karma bir müze haline gelmiştir. Günümüzde binlerce ürünün sergilendiği Anadolu’daki en köklü müzelerden birisidir.

Müze girişinde bulunan dükkanlarda, müze içinde sergilenen birçok eserin replikası satılmaktadır. Müzenin kafeteryasının hemen yanında da müzeye ait hediyelik eşya satan bir alan vardır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Paleotik Dönem’e ait eserlerin küçük replikaların fiyatları 20 TL’den başlamakta ve alınacak hediyelerin boyutu ve kategorisi değiştikçe fiyatları da ortalama 400 TL – 500 TL’ye kadar çıkabilmektedir.


Ankara Organik ve Yöresel Gıdalar

Ankara Organik ve Yöresel Ürünler Ankara Organik ve Yöresel Ürünler

Ankara’da organik ve yöresel yiyecekler denildiğinde ilk akla gelen ilçe Beypazarı’dır. Beypazarı kurusu, tarhana, havuç ile hazırlanan lokum, meyve suyu ve reçeli, en popüler ürünleridir. Beypazarı’nda her sokakta bu ürünlerden alabileceğiniz dükkanlar bulunmaktadır.

Beypazarı kurusu 15 – 20 TL, havuç lokumu 15 – 25 TL arasındadır.

Ülke çapında tanınan bir diğer yöresel lezzetlerin bulunduğu ilçe Çubuk olup, turşuları ile bilinmektedir. İlçe merkezinde ve Karagöl yolu üzerinde yer alan dükkanlardan satın alabilirsiniz.

Çubuk turşusu farklı gramajlarda satılmakta olup fiyatlar 15 – 30 TL arasında değişmektedir.

Ayaş ilçesi yöresel ürünlerden çok organik gıdaları ile tanınmaktadır. Dut ve domates, Ayaş’a gidildiğinde alınabilecek başlıca ürünlerdir. Ayaş’ta kurulan pazarlardan ya da Ayaş Çarşısı’nda bulunan sokak satıcılarından satın alabilirsiniz.

Ankara'da merkezi noktalarda yakın, havuzlu ve jakuzili otellerin listesini Ankara havuzlu oteller sayfamızda bulabilirsiniz.


Lüks Hediyeler Satın Almak İçin Mohair & Angora Tercih Edilmeli

Mohair & Angora Mohair & Angora

Söz konusu yöresel kaynaklar kullanılarak üretilen lüks hediyeler olduğunda, ilk sıralarda Mohair & Angora gelmektedir. Ankara keçisinin tiftiğinden yapılan kumaşlar ile oldukça kaliteli tekstil ürünleri yapılmaktadır.

Tamamıyla Ankara’ya özgü lüks hediyeler Mohair & Angora’da bulunmaktadır. Atkılardan eşarplara, geleneksel kıyafetlerden modern giysilere kadar kaliteli ürünlerin satıldığı bir yerdir. Kendine ait bir de moda tasarımı alanı vardır.

Ürünlerin fiyat aralığı 500 – 2000 TL şeklindedir. Mağaza, Kavaklıdere mevkii üzerinde yer alan Sheraton Ankara Hotel girişinde yer almaktadır.

Ankara'nın doğa ile iç içe mekanlara yakın kaliteli hizmet sunan konaklama seçeneklerini Ankara lüks oteller sayfasında bulabilirsiniz.


Nallıhan’ın Meşhur İğne Oyaları

Nallıhan Meşhur İğne Oyaları Nallıhan Meşhur İğne Oyaları

İğne oyaları ile meşhur Nallıhan ilçesinde çok farklı modeller bulmak mümkündür. Türkiye genelinde popüler olan iğne oyaları için Nallıhan Belediyesi her yıl, Uluslararası Nallıhan İpek İğne Oyaları Kültür ve Sanat Festivali düzenlemektedir.

Oyaların tamamı ipekten yapılmaktadır. Yerli halk bu oyalardan kolye, yüzük, küpe, ev aksesuarları ve bunun gibi birçok ürün hazırlayarak satmaktadır.

İğne oyası ile hazırlanan aksesuarların fiyatları 12 – 150 TL arasındadır. Nallıhan Çarşısı’ndaki dükkanlardan satın alabilirsiniz.