Antalya Gezi Rehberi

Antalya’da Gezilecek Yerler

Antalya’da Gezilecek Yerler

Her köşesi ayrı bir turizm cenneti olarak nitelendirilen Antalya, sınırsız sayıda gezilecek yerlere ev sahipliği yapmaktadır. Antik Çağ’dan kalma tarihi kentlerine ek olarak, yeşil ile mavinin buluştuğu ender doğa güzelliklere de sahiptir. Yıl boyunca yerli ve yabancı birçok turisti ağırlayan Antalya’nın her köşesi farklı bir cennet köşesi olarak ön plana çıkmaktadır. 

Hemen her yaştan insanın ilgisini çekebilecek birçok önemli noktaya sahip olduğu için ülkemizde turizm yoğunluğu bakımından en zengin noktalardan birisidir. Antalya gezilecek yerler denildiğinde sınırsız sayıda seçenek olmasına rağmen, olmazsa olmazlarından bazılarını keşfetmek gerekmektedir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Antalya Tarihi Yerleri

Antalya Tarihi Yerleri

Ülkemizin en eski yerleşim yerlerine sahip olan Antalya’nın tarihi ve turistik noktaları oldukça fazladır. Bölgeye ait birçok eserin bulunduğu Antalya Müzesi’nden dünyaya ismini duyuran Noel Baba Kilisesi’ne kadar farklı dönemlere ait birçok eseri bir arada görmek mümkündür. 

II. Attalos tarafından kurulduğu bilinen Antalya, “Attalos Yurdu” anlamına gelmektedir. Sonrasında Bergama Krallığı, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi imparatorlukların egemenliği altında alan Antalya’da bu dönemlerden oldukça fazla tarihi alan ve eser bulunmaktadır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Antalya Plajları

Antalya Plajları

Türkiye’nin turizm bakımından en zengin coğrafyasına ev sahipliği yapan Antalya’da doğaseverler için eşsiz koylar, ağaçlık alanlar ve yemyeşil parkları bulunurken, tarih severler için Antik Çağ’dan günümüze kadar varlığını sürdüren birçok tarihi bölge yer almaktadır. Söz konusu deniz turizmi olduğunda da büyük öneme sahip olan Antalya’da Mavi Bayraklı plajların yanı sıra ince kumlu plajlar da büyük yer kaplamaktadır. 

Çocuklu aileler ve yeni yüzme öğrenenler için ince kumlu, hemen derinleşmeyen denizi ile birçok plaj seçeneği bulunmaktadır. Buna karşılık profesyonel yüzücülerin sıklıkla dalış yaptığı akvaryumu andıran noktalar da mevcuttur. Antalya’nın falezli kıyısı sayesinde birçok plaj ve sahil alanının olması da tercihlerin yapılmasında büyük önem arz etmektedir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Antalya Yemekleri

Antalya Yemekleri

Türkiye’nin turizm başkenti olarak nitelendirilen Antalya, yıl boyunca yerli yabancı birçok turistin akınına uğramaktadır. Söz konusu yemek olduğunda da yöresel lezzetleri ile bir gurme edasıyla misafirlerini ağırlamaktadır. 

“Antalya’da nerede ne yenir?” sorusunun en büyük cevabını yöresel lezzetlerde ün salmış noktalar vermektedir. Birbirinden farklı lezzetlerin, usta şeflerin ellerinde şekillenerek sofralarda hayat bulduğu restoranlarda hemen her türlü damak zevkine uygun menüler yer almaktadır. Sınırsız sayıda lezzetin içinden sınırlı sayıda muazzam tatlar bulmak mümkündür.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Antalya Gece Hayatı

Antalya Gece Hayatı

Eğlence ve hareketli bir gece hayatı denildiğinde ilk akla gelen yerlerden birisi Antalya’dır. Her yaşa hitap eden seçeneklerinin olmasının yanı sıra, her türden müziği dinleyebileceğiniz birçok farklı mekana da rastlamanız mümkündür. Misafirlerinin İstediği tarzda mekanı seçebilme konusunda çok geniş bir yelpaze sunmaktadır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Antalya Doğal Güzellikleri

Antalya Doğal Güzellikleri

Yeşil ile mavinin buluştuğu ender noktalardan birisine sahip olan Antalya, yıl boyunca yerli yabancı birçok doğaseveri ağırlamaktadır. Bir tarafı Toros Dağları ile çevrili olan şehir, sadece maki bitki örtüsüne sahip değil, aynı zamanda birbirinden farklı bitki türlerinin de doğal ekosistemine sahiptir. Yer yer tarihin doğa ile birleştiği bir nokta olan Antalya’da, doğal güzellikleri keşfetmek ve yeşil ile huzur bulmak için birçok güzellik mevcuttur. Antalya, Türkiye’nin en güzel noktalarından Düden Şelalesi, Kekova Adası, Manavgat Şelalesi ve Tahtalı Dağı gibi birçok eşsiz güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Antalya'da Yapılacaklar

Antalya'da Yapılacaklar

Türkiye’nin turizm cenneti olarak nitelendirilen Antalya, hemen her insanın zevkine uygun tatil seçenekleriyle ön plana çıkar. Tarih severler için sayısız antik nokta, doğa severler için binlerce farklı bitki türü ve denizin keyfini sürmek için birbirinden güzel plajları vardır. 

Her bir turistin ya da gezginin Antalya’ya geldiğinde yapması gereken ve olmazsa olmazlardan sayılan çeşitli aktiviteler bulunmaktadır. Bundan dolayı da Antalya’da yapılması gerekenler listesi büyük önem arz eder. Antalya’yı yakından keşfetmek için yürüyüşle keşifler yapabilir, eşsiz koylarda denizin keyfine varılabilir ya da Tahtalı Dağı’ndan manzaranın eşsizliğine tanıklık edebilirsiniz.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Antalya Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Antalya Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin turizm başkenti olarak Antalya, Akdeniz bölgesinin en kalabalık şehirlerinden birisidir. Yaz aylarında nüfusu turizmden dolayı ikiye katlanmaktadır. Sadece Türkiye’nin değil, aynı zamanda dünyanın önde gelen turizm merkezlerinden birisi haline gelmiştir. Bünyesinde sınırsız olarak nitelendirilebilecek kadar çok gezilecek noktaya sahiptir.

Bir tarafının Toros Dağları ile çevrili olması, doğal güzelliklerin geniş alan kaplamasına olanak sağlamışken, kuzey-güney doğrultusunda ulaşımın oldukça zor olmasına neden olmuştur. Her ne kadar ulaşım zor gibi görünse de, kara, hava ve deniz yolu ile ulaşım ağları oldukça gelişmiştir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Antalya Aktiviteleri

Antalya Aktiviteleri

Türkiye’nin en güzide turizm noktalarına ev sahipliği yapan Antalya, macera tutkunlarının yanı sıra doğa ve tarih severler için de oldukça geniş seçeneklere sahiptir. Yerli ve yabancı birçok turist, yıl boyunca Akdeniz’in kalbi Antalya’da birbirinden eğlenceli aktiviteler ile zaman geçirebilmektedirler. 

Turistler, Akdeniz’in akvaryumu andıran maviliğinde dalış yaparak, sualtı yaşamı keşfedebilir; jeep safari turlarına katılarak eşsiz doğayı yakından gözlemleyebilir ve su sporları aracılığıyla heyecan dolu dakikalara tanıklık edebilirler. Kısacası, söz konusu Antalya aktivite rehberi olduğunda hemen her türlü aktivitenin bulunduğu geniş bir yelpazeye sahiptir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Antalya Hediyelik Eşyalar

Antalya Hediyelik Eşyalar

Kültürel mirası ve doğal güzellikleri ile daima popüler olan Antalya ili, Antik Çağ’dan bu yana her zaman büyük bir öneme sahip olmuştur. Verimli toprakları sayesinde organik ürünleri çok çeşitlilik göstermekte olup, ayrıca çağlar boyu gelen yöresel el ürünlere de sahiptir. 

Antalya’nın hemen hemen her noktasında yörenin yakın tarihini simgeleyen kıyafetler ve ev eşyaları satan mağazalar bulunmakla birlikte, giden turistler arasında oldukça revaçtadır. Başta Yörük halıları olmak üzere seri ve otantik takılarıyla da herkesin ilgisini çekmeyi başarmaktadır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶