Finike Gezi Rehberi

Finike'de Gezilecek Yerler

Finike'de Gezilecek Yerler

Tarih ile doğanın birleştiği bir yer olan Finike, Antalya’nın ve Türkiye’nin portakalı ile ünlü bir bölgesidir. Diğer ilçelere göre sınırlı bir coğrafyaya sahip olmasına rağmen, söz konusu gezilecek yerler olduğunda dikkat çekici noktaları ile ön plana çıkar.

Yaz aylarında bölgeye gelen tatilciler, son zamanlarda popüler bir turizm noktası olan Finike’nin içerisinde bulunan gezilecek noktaları ziyaret ederler. Aynı zamanda Finike, yakın olan diğer ilçeler tarafından da ulaşım kolay olduğu için sıklıkla tercih edilir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Finike Plajları

Finike Plajları

Bir zamanlar denizinin efsanelere konu olduğu Finike, diğer ilçelere göre oldukça küçük bir sahil şeridine ev sahipliği yapmaktadır. Gün boyu doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi güzellikleri ile gezilecek yerler sunarken, sahil şeridinde yer alan plajları ile de deniz, kum ve güneş üçlüsüne olanak sağlar.

Yer yer kayalık ve falezli kayaçların olması, yüzme alanları daraltmış ancak doğal güzelliklerini ön plana çıkarmıştır. Bünyesinde barındırdığı sınırlı sayıda plajı ile yerli yabancı birçok turisti yıl içerisinde ağırlamaktadır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Finike Tarihi Yerleri

Finike Tarihi Yerleri

Antalya’nın en batı ilçelerinden birisi olan Finike, portakalı ile dünyalara nam salmıştır. Ancak portakalının yanı sıra tarihi ile de önemli bir konuma sahiptir. Likya Dönemi’nde yerleşik hayata geçilen Finike’nin tarihi MÖ 5. yüzyıla kadar uzanmaktadır.

Uzun yıllar boyunca Likya'nın tarım ürünlerini ihraç ettiği bir liman olarak kullanılmıştır. Bu nedenle bölgenin en önemli ticaret merkezlerinden biri haline gelmiştir. İlk yerleşim dönemlerinde Phoinikos adı verilen şehir Doğu Akdeniz ticaretinin MÖ 4. ve 3. yüzyıllarda gelişmesi sonucunda Persler tarafından ele geçirilmiştir. Bir süre sonra Büyük İskender ticari gelir elde etmek için tüm bölgeyi kendisine bağlamıştır. Tarih boyunca da bu şekilde çeşitli medeniyetlerin etkisi altına girmiştir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Finike Gece Hayatı

Finike Gece Hayatı

Antalya’nın diğer ilçelerine göre daha sakin bir atmosferi olan Finike, sakin ve kalabalıktan uzak tatil geçirmek isteyenlerin en önemli uğrak noktalarından birisidir. Diğer ilçeler ile kıyaslandığında bünyesinde barındırdığı turizm noktaları oldukça kısıtlıdır.

Portakalı ile ünlü tatil beldesinde yeni yeni turizm yapılaşması artmasına karşın, gece kulüpleri, barlar ve kafeler konusunda biraz pasif kalmıştır. Finike’yi birçok kişi sakin ortamından dolayı tercih etmektedir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Finike Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Finike Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Antalya’nın şirin ve el değmemiş doğasına sahip ilçelerinden biri olan Finike, Antalya’nın batısında yer almaktadır. Ayrıca doğuda Kumluca, kuzeybatıda Kaş, kuzeyde Elmalı ve batısında Demre ilçelerine sınırdadır.

Tarih boyunca verimli toprakları sayesinde ön plana çıkan Finike, turizm alanında son yıllarda daha da popüler olan bir ilçedir. Özellikle portakalı ile ünlü olan bölge, ticaret bakımından önemli bir konuma sahip olduğu için ulaşım konusunda diğer ilçelere göre daha geniş bir karayolu ağına ev sahipliği yapar.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Finike'de Yapılacaklar

Finike'de Yapılacaklar

Finike, Antalya'nın batısında bulunan bir tarım kentidir. Tarih boyunca önemli bir ticaret ve tarım noktası olan Finike, turizm alanında son yıllarda büyük bir gelişme göstermiştir. Narenciye konusunda tarımsal üretim merkezi olarak görülen şehir özellikle portakalları ile ünlüdür.

Doğasının yanı sıra Finike’ye geldiğinizde mutlaka yapmanız gereken birkaç aktivite bulunmaktadır. Sınırlı bir arazide sınırsız bir zamanda tatil yapmanız için gerekli olan her şeyi Finike sizlere sunmaktadır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Finike Doğal Güzellikleri

Finike Doğal Güzellikleri

Türkiye’nin ve dünyanın portakal şehri olarak bilinen Finike, Antalya’nın batı kısmında yer alan bir ilçedir. Bünyesinde barındırdığı koyları, plajları ve birçok eşsiz noktaları ile yılın dört mevsimi turizm amaçlı da tercih edilen bir yer olarak ön plana çıkmıştır.

Tarih boyunca çeşitli efsanelere de konu olan şehir, Antalya’nın yüzölçümü bakımından da en küçük ilçelerinden birisidir. Geçmişten günümüze kadar sakin yapısını korumayı da oldukça iyi bir şekilde başarmıştır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶