Antalya Yemekleri

Türkiye’nin turizm başkenti olarak nitelendirilen Antalya, yıl boyunca yerli yabancı birçok turistin akınına uğramaktadır. Söz konusu yemek olduğunda da yöresel lezzetleri ile bir gurme edasıyla misafirlerini ağırlamaktadır.

“Antalya’da nerede ne yenir?” sorusunun en büyük cevabını yöresel lezzetlerde ün salmış noktalar vermektedir. Birbirinden farklı lezzetlerin, usta şeflerin ellerinde şekillenerek sofralarda hayat bulduğu restoranlarda hemen her türlü damak zevkine uygun menüler yer almaktadır. Sınırsız sayıda lezzetin içinden sınırlı sayıda muazzam tatlar bulmak mümkündür.

Antalya'da yöresel lezzetleri yerinde keşfetmek için Antalya otel sayfamızda yer alan otellerde konaklayabilirsiniz.


Yunan Adasından Enginarlı Girit Kebabı: Mavro Girit Mutfağı

Mavro Girit Mutfağı Oturma Alanı Mavro Girit Mutfağı Oturma AlanıAnavatanı Girit olmasına rağmen, Antalya’da farklı bir lezzet haline dönüşen Enginarlı Girit Kebabı, şehre gelen turistlerin en çok tercih ettiği yöresel lezzetlerden birisidir. Kuşbaşı kesilmiş etlerin soğanla kavrularak enginarla buluşmasıyla yapılmaktadır.

Tereyağı ile kavrulan etler, sonrasında soğanla pişirilir. Dört parçaya ayrılan enginar ise suyu çektikten sonra karışıma eklenir. Sonrasında ise damak zevkine uygun olarak tuz, karabiber ve çeşitli baharatlar katılabilir.

Genel olarak et yemek isteyenlerin tercihi olan Enginarlı Girit Kebabı, birçok yerli restoranda bulunmaktadır. Ama özellikle Mavro Girit Mutfağı’nda Enginarlı Girit Kebabı’nı denemelisiniz.

Adres: Atatürk Blv. 200 A, Altınkum, 07070 Bahtılı Köyü /Konyaaltı/Antalya

Yöresel lezzetleri keşfederken, keyifli vakit geçirmek isterseniz Antalya'da gezilecek yerler sayfamız tam size göre.


Küçük Tarif Büyük Lezzet, Domatesli Cive: Parlak Restaurant

Tarihi Parlak Restaurant Tarihi Parlak RestaurantAntalya’nın kendine özgü mutfağında en az malzeme ile yapılan yöresel lezzetlerin başında Domatesli Cive gelmektedir. Bir menemen edasıyla domates, soğan ve yeşilbiberin harmanlanmasına sarımsak ve pirinç ya da bulgur eşlik etmektedir.

İlk olarak soğanlar küp şeklinde doğranarak pişirilir. Soğanların pişmesine yakın halka şeklinde doğranan biberler eklenir. Kabukları soyulan domatesler ise iri taneli olarak kavrulan sebzelere ilave edilir. Pişmeye yakın şekilde pirinç, sarımsak ve diğer baharatlar katılır.

Zeytinyağı ile yapılan Domatesli Cive’ye herhangi bir su ilave edilmez. Bir çorbayı andıran görünümünün arkasında sadece domates suyu yer almaktadır. Yemeği tatmak isteyen misafirler Parlak Restaurant’ı tercih edebilir.

Adres: 406. Sk. No:3, Elmalı, 07040 Muratpaşa/Antalya

Antalya'ya gelmeden önce Antalya gezi rehberi yazımızdan tarihi mekanları, sahilleri, koyları ve bölgeye ulaşım gibi önemli bilgileri öğrenebilirsiniz.


Yemeklerin Tadı Hibeş: Alara Restaurant

Alara Restaurant Giriş Kapısı Alara Restaurant Giriş KapısıAntalya’nın sadece yöresel yemekleri değil, aynı zamanda yöresel mezeleriyle de damak zevkine hitap etmektedir. Hemen her restoranda meze olarak Hibeş, misafirlere servis edilir. Yapımı biraz zahmetli gözükse de, tam anlamıyla damağa hitap etmektedir.

Hazırlanışında tahinin, limonun ve sarımsağın yeri büyük öneme sahiptir. Taze sıkılmış limon suyu, hemen öncesinde su ile kıvama getirilen tahinin üzerine eklenir. Tam anlamıyla karışana kadar karıştırma işlemi devam eder, sonrasında ezilen sarımsaklar ve baharatlar eklenerek, bir süre dinlenmeye bırakılır.

Olmazsa olmazlardan olan Hibeş, Antalya mutfağının en çok tercih mezelerinden birisi olarak ön plana çıkar. Hemen her restoranda bulmak mümkünken, en leziz Hibeş, Alara Restaurant’ta tercih edilmektedir.

Adres: Atatürk Parkı, Bahçelievler, 07050 Muratpaşa/Antalya

Antalya yöresel lezzetleri yerinde tatmak için uygun fiyattaki konaklama seçenekleri Antalya apart otelleri sayfamızda yer alıyor.


Bir Klasik Olan Antalya Piyazı: 7 Mehmet

7 Mehmet Oturma Alanı 7 Mehmet Oturma Alanı

Yüzyıllık geçmişi ile dillere destan olan Antalya Piyazı, taratorlu ve tahinli piyaz olarak da bilinmektedir. Antalya ve çevresinde çok popüler olan lezzetlerden birisidir. 

Önceden haşlanan nohutları bir tabağa yerleştirdikten sonra üzerine limon suyu, tahin, sarımsak, tuz ve zeytinyağı ile hazırlanan sos dökülür. Antalya’ya gelenlerin kesinlikle denemesi gereken lezzetlerin başında yer almaktadır. 

Bu yemek, Antalya’da düğünlerde pişirilmektedir. Ayrıca Antalya’nın yerlisi tarafından işletilen 7 Mehmet adlı restoranda Antalya piyazını deneyebilirsiniz. 

Adres: Meltem Mahallesi, Atatürk Kültür Parkı, Dumlupınar Bulvarı No:201, 07030 Muratpaşa/Antalya

Antalya'da lüks bir konaklama deneyimi yaşayabileceğiniz ve her şey bir arada seçenekler için Antalya otelleri 5 yıldızlı ultra herşey dahil listemize uğramayı unutmayın.


Kaburgadan Laba Dolması: Yöresel Alanya Ev Mutfağı

Laba Dolması Laba DolmasıTadı damağınızda kalacak lezzetlerden bir diğeri ise laba dolmasıdır. 

Haşlanılan kuzu kaburgası üzerine yoğurt sürülerek pişirilip, iç pilav ile doldurulmaktadır. İç pilavının hazırlanışında ise pirinç, soğan, maydanoz, kıyma ve farklı baharat çeşitleri kullanılmaktadır. Sonrasında dağılmadan pişmesi için kaburganın ağzının dikilmesi gereklidir. 

En lezzetli laba dolmasını yemek isteyenler, Yöresel Alanya Ev Mutfağı’na gidebilirler. Ayrıca bu restoranda Antalya yöresine ait farklı seçenekleri bulmak da mümkündür. 

Adres: Saray, Galatasaray Cad. Uysal Apt. 56/A, 07400 Alanya/Antalya


Bulgursuz İçli Köftesi: Biber Frigya Dolması

Frigya Biber Dolması Frigya Biber DolmasıYerli halk arasında popüler olan biber Frigya Dolması, herkes tarafından bilinen içli köftenin bulgursuz versiyonudur. 

Yıkanılan biberler, biraz su dinlendirilir ve sonrasında hazırlanılan köfte harcı biberlerin içerisine doldurulur. Bu işlem gerçekleştirildikten sonra önce yumurtaya ve sonrasında una bulanarak kızartılmaya başlanır. 

En lezzetli ve orijinalliğini koruyan biber frigya dolmasını yemek isteyenler, Antalya’nın küçük köylerinde yer alan restoranlarını tercih edebilirler. 


Hem Akdeniz Hem de Ege için Vazgeçilmez: Kabak Çiçeği Dolması

Kabak Çiçeği Dolması Kabak Çiçeği DolmasıYalnızca Akdeniz’e özgü olmayıp, ayrıca Ege’de de çok popüler olan Kabak Çiçeği Dolması, çok beğenilen lezzetler arasında yerini almıştır. 

Yıkanılan kabak çiçekleri üzerindeki arı çiçekleri temizlenir. Saplarını da temizledikten sonra soğuk suyun içerisine konulup bekletilir. Sonrasında ise soğan, kırmızıbiber, şeker ve fıstık zeytinyağı ile kavrulur. Üzerine domates ve nane eklenerek ateşten alınır. Sonrasında ise sarma şeklinde hazırlanarak servise sunulur. 

Antalya’nın birçok restoranın da mevcut iken, asıl yenilmesi nokta Lara Balık Evi’dir. 

Adres: Gençlik, Tevfik Işık Cd. No:8, 07100 Muratpaşa/Antalya


Dillere Destan Toros Salatası

Toros Salatası Toros SalatasıSağlıklı olduğu kadar lezzetli de olan Toros Salatası, Antalya’da hemen her restoranda ve yerli halkın sofrasında yer almaktadır. 

Domates, roka, taze soğan, maydanoz, nane ve nar ekşisi ile hazırlanan salata, genellikle et yemeklerinin yanında servis edilmektedir. 

Antalya’nın bütün restoranlarında servis edilen salatanın lezzeti hemen hemen hepsinde aynı güzelliktedir. 


Meyveli Tatlıların Öncüsü Finike Usulü Muz Tatlısı: Robert's Coffee

Robert Robert's Coffee Muz TatlısıMeyveli tatlı severlerin âşık olacağı bir lezzet Finike usulü muz tatlısı, Antalya bölgesinde en çok tercih edilen lezzetlerden birisidir. Alışılagelmiş tatlıların aksine bambaşka bir görünüme ve tada sahiptir. Finike’de yetişen portakallarla elde edilen sosun mest edici kokusuna Hindistan cevizi ve tarçın eşlik etmektedir.

Hafif yağ eklenmiş bir tavaya muzlar eklenir, sonrasında Finike’nin meşhur portakallarından elde edilen sos muzların üzerinde gezdirilir. Hindistan cevizi ve tarçın da eklendikten sonra fırında pişirilmeye bırakılır. Kısa bir süre sonra ise insanı aşık eden bir tada sahip olur.

İsmi Finike Usulü Muz Tatlısı olarak geçse de Antalya’nın hemen her köşesinde bulunabilecek bir lezzet olarak ön plana çıkar. Tam anlamıyla yerinde yenmek içinse Robert's Coffee tercih edilmektedir. 

Adres: 3805. Sk. No:52, Kültür, 07090 Bahtılı Köyü Köyü/Kepez/Antalya


Düğünlerin Vazgeçilmezi Hülüklü (Gülüklü) Çorba: Yöresel Alanya Mutfağı Esma Aba

Yöre halkının özellikle düğünlerde ve diğer özel günlerde hazırladığı Hülüklü Çorba, sanılanın aksine bir çorbadan ziyade ana yemek potansiyeline sahip taneleri bol bir lezzet türüdür. İçerisinde işkembe parçalarının bulunduğu çorba, Alanya’nın meşhur yöresel lezzeti olarak ün kazanmıştır. 

İsteğe bağlı olarak işkembe ya da tavuk eti kullanılabilmektedir. İlk olarak etler küçük parçalar halinde haşlanır. Sonrasında ise nohut haşlanarak kabuklarından ayrılır. Domates sosu ile harmanlanan karışım, tavuk suyu eklenerek pişmeye bırakılır.

İsteğe bağlı olarak turunç, pirinç, kuru nane, karabiber ve toz biber gibi ek malzemeler katılarak farklı tatlarda servis edilebilir. Uzun yıllardır özel günlerin vazgeçilmezi Hülüklü Çorba, Alanya’da en çok Yöresel Alanya Mutfağı Esma Aba’dan tercih edilmektedir.

Adres: Yunus Emre Cd. No:33, Saray, 07400 Alanya/Antalya


Hem Sabah Hem Akşam: Alanya Bohçası

Antalya’nın hazırlanışı en pratik olan lezzetlerinden birisi olan Alanya Bohçası, her ne kadar kolay yapılıyor olsa da tadı damağınızda kalacaktır. 

Krep hamuru ile hazırlanmakta olup, içerisine istediğiniz harcı koyup bohça haline getirebilirsiniz. Kahvaltıda genellikle peynirli versiyonu tercih edilirken, akşam yemeklerinde içerisine kuzu eti konularak tercih edilmektedir. 

Antalya’da Alanya Bohçası yenilecek en iyi mekan ise Mini Mutfak’tır. Köklü bir geçmişe sahip olan restoran, sabahtan akşama kadar misafirlerini ağırlamaktadır. 

Adres: Şekerhane, Kalgidim Sk., 07400 Alanya/Antalya


Bol Bademli Şilofta

Yerli halkın mutfağından eksik olmayan Şilofta, en popüler tatlı seçeneklerinden birisidir. 

El yapımı erişte, kaynayan suya atılır ve pişirilir. Ardından suyunu süzmeden içerisine iki kaşık şeker ve margarin eklenir. Sonrasında kaselere dökülüp üzerine isteğe bağlı olarak tarçın, ceviz ve badem konulup sunuma hazır hale getirilir. 

Evinizde de kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu lezzeti Antalya’nın yöresel mutfağına sahip restoranlarında yiyebilirsiniz.


Yemekten Sonra En Büyük Lezzet Arap Kadayıfı: Hasan Antalya Restaurant

Bilinen kadayıf tatlılarının aksine kendisine has görünümü ve lezzeti olan Arap Kadayıfı, Antalya’nın en meşhur tatlılarından birisidir. Kadayıf hamurunun bir krep halinde tek taraflı pişirilmesi ve iç malzemelerle birlikte tekrar kızartılmasıyla servise hazır hale getirilmektedir.

Tek taraflı pişirilen hamur önce soğutulur, sonrasında isteğe bağlı olarak ceviz, fıstık ya da fındık eklenir. Düz açılan hamurun arasına konulan iç malzemelerin ardından hamur ikiye katlanır ve şerbetin içine bırakılır.

Farklı bir kadayıf görünümüne sahip olsa da, hemen her türlü damak zevkine hitap eden bu tatlı, yemeklerden sonra vazgeçilmez bir seçenek haline gelmiştir. Bu yöresel lezzeti tatmak için Hasan Antalya Restaurant’ı tercih edebilirsiniz.

Adres:  1. Sk. No:20, Elmalı, 07040 Muratpaşa/Antalya


Akşam Yemeklerinin Olmazsa Olmazı Gökçesu Pilavı: Kaşık Pilav

Antalya yöresinin sebze bakımından geniş seçeneklere sahip olması lezzetlerinin de çeşitli olmasına olanak sağlamıştır. Normal pilavdan farklı olarak Gökçesu Pilavı’na nohut, maydanoz, dereotu ve bol miktarda havuç eklenerek servis edilmektedir.

Yağda kavrulan pirinçlerin üzerine havuçlar rendelenmiş bir şekilde et suyu ile ilave edilir. Sonrasında ise önceden kaynatılmış olan nohutlar, ceviz ve dereotu ile karışıma eklenir. Pişmeye bırakılan yemeğe, damak zevkine göre çeşitli baharatlar eklenebilir.

Yörenin en ünlü yemekleri arasında yer alan Gökçesu Pilavı, birçok evde ana yemek olarak servis edilir. Özellikle akşam öğününde tercih edilen Gökçesu Pilavı,  Kaşık Pilav Restoranın’da ayrı bir lezzete sahiptir.

Adres: Sinan Mahallesi, 1255 Sokak, No 5/A, Muratpaşa, Antalya