Antalya Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin turizm başkenti olarak Antalya, Akdeniz bölgesinin en kalabalık şehirlerinden birisidir. Yaz aylarında nüfusu turizmden dolayı ikiye katlanmaktadır. Sadece Türkiye’nin değil, aynı zamanda dünyanın önde gelen turizm merkezlerinden birisi haline gelmiştir. Bünyesinde sınırsız olarak nitelendirilebilecek kadar çok gezilecek noktaya sahiptir.

Bir tarafının Toros Dağları ile çevrili olması, doğal güzelliklerin geniş alan kaplamasına olanak sağlamışken, kuzey-güney doğrultusunda ulaşımın oldukça zor olmasına neden olmuştur. Her ne kadar ulaşım zor gibi görünse de, kara, hava ve deniz yolu ile ulaşım ağları oldukça gelişmiştir.

Yaz aylarında Akdeniz bölgesinin en kabalık ili haline gelen Antalya'da konaklama ihtiyaçlarını daha öncesinde sağlamak için Antalya otelleri fiyat sayfamıza göz atabilirsiniz.


Karayolu ile Antalya’ya Ulaşım

Otobüs ile Antalya Otogarı’na Ulaşım

Türkiye’nin birçok ilinden Antalya Otogar’a direkt ulaşım seçenekleri sunulmaktadır. İstanbul’dan yarım saatte bir Antalya Otogar’a hareket eden birçok otobüs firması mevcut olmakla birlikte, bilet fiyatları 80 – 90 TL arasındadır. İstanbul Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası fark etmeksizin fiyatlar aynıdır. Yolculuk süresi ise Avrupa Yakası’ndan gelecekler için 12 saat 30 dakika iken Anadolu Yakası’ndan 10 saat 40 dakika sürmektedir. 

İstanbul’dan olduğu gibi Ankara’dan da Antalya’ya birçok otobüs firması hizmet vermekte olup, ortalama 8 saatlik yolculuk süresine sahiptir. Bilet fiyatları ise 60 - 70 TL arasında değişiklik göstermektedir. 

Karayolu ile Antalya'ya gelen misafirler mutlaka görülmeye değer yerlerin listesini Antalya'da gezilecek yerler sayfamızdan öğrenebilirler.


Araba ile Antalya’ya Ulaşım

Özel aracı ile gitmeyi planlayanlar için birçok noktadan Antalya’ya ulaşım oldukça kolaydır. İstanbul’dan gelecek yolcuların ortalama 8 saat 15 dakika gibi bir yolculuk süresi vardır. İstanbul ile Antalya arası uzaklık yaklaşık olarak 696 kilometredir. Yolculuğa başladıktan sonra Gebze, Yalova, Bursa, Bilecik, Kütahya, Afyonkarahisar ve Isparta yol güzergahını takip etmeleri gerekmektedir. Sonrasında ise Isparta’dan Burdur’a geçiş yapılarak, oradan Antalya’nın Aksu ilçesine giriş yapılır. Aksu’dan sonra tabelalar takip edilerek yarım saatlik bir yolculuk sonrası Antalya il merkezine ulaşım sağlanır.

Ankara’dan gitmeyi planlayanlar için Ankara ile Antalya arası mesafe 477 kilometre ve yolculuk süresi ortalama 6 saattir. Ankara’nın Polatlı ilçesi üzerinden Isparta’ya doğru yolculuk başlamaktadır. Sonrasında Burdur ve Antalya’ya bağlı Aksu ilçesi güzergahı üzerinden ilerlenmesi gerekir. Aksu’ya varış sağlandıktan sonra 24 kilometrelik yolculuk sonrası tabelaların yardımı ile Antalya il merkezine ulaşım sağlanır. 

Türkiye'nin pek çok noktasından ulaşımı kolay olan illerden Antalya'da gezi rehberi oluşturmak için Antalya gezi rehberi yazımızı ziyaret edebilirsiniz.


Havayolu ile Antalya’ya Ulaşım

Antalya’ya ulaşımda en popüler seçeneklerden birisi havayoludur. Antalya’da en çok tercih edilen seçenekler, Antalya il merkezine yakın konumda yer alan Antalya Havalimanı ve Gazipaşa ilçesi ile Alanya ilçesi arasında bir konuma sahip olan Gazipaşa Havalimanı’dır. 

Antalya Havalimanı, Antalya il merkezine 11 kilometre uzaklıktadır. Türkiye’nin birçok havaalanından olduğu gibi bazı ülkelerden de Antalya Havalimanı’na direkt olarak ulaşım sağlanmaktadır. Bilet fiyatları ise alınan tarihe ve mevsime göre değişkenlik gösterebilmektedir. Antalya Havalimanı’na varış sağlandıktan sonra il merkezine geçmek isteyenler, 10 - 15 TL arası gibi bir ücret ödeyerek HAVAŞ otobüslerini tercih edebilirler. Havalimanı ile Antalya il merkezi arası yolculuk süresi ortalama 35 dakikadır. 

Gazipaşa Havalimanı’na inecek yolcular için Gazipaşa ilçesi ve Gazipaşa Havaalanı arası 5 kilometredir. Türkiye’nin büyük şehirlerinden Gazipaşa Havaalanı’na direkt uçuş seferleri düzenlenmektedir. Biletlerin fiyatları ise alınan tarihe göre değişkenlik gösterir. Gazipaşa ilçe merkezine çok yakın olmasından dolayı HAVAŞ hizmeti sunulmamaktadır. Gazipaşa Havalimanı’na inen konukları Gazipaşa ilçesine genellikle taksi ile geçiş yapmaktadır. Fakat Alanya’ya gitmek isteyenler HAVAŞ otobüslerini tercih edebilirler. Alanya ilçe merkezi ve Gazipaşa Havalimanı arası HAVAŞ ile yaklaşık olarak 60 dakika sürmektedir. Bilet fiyatları ise 15 - 20 TL arasındadır. 

Türkiye'de en çok tatil köyü seçeneği bulunan illerden Antalya'dır. Sizlere özel olarak hazırlamış olduğumuz listeye Antalya tatil köyleri sayfasından öğrenebilirsiniz.


Şehir İçi Ulaşım

Antray

Fatih bölgesinden başlayıp, Meydan istasyonunda sonlanan 1. etap hafif raylı sistem hattıdır. 16 yolcu istasyonu bulunmakta olup, hattın uzunluğu yaklaşım 11 kilometredir. Aktarmalı bir şekilde geçiş yapılabilecek 2. etap raylı sistem hattı da bulunmakta olup, havaalanına transfer hizmeti sağlamaktadır. 

Antray seferleri 10 dakikada bir düzenlenmektedir. Halk arasında en sık tercih edilen ulaşım ağı olan Antray, otogarın 200 metre uzağında bir durağa da sahiptir. Genel ücretleri ise tam bilet için 3,20 TL, indirimli bilet için 2,70 TL ve öğrenci için 1,80 TL’dir.

Lüks mekanları ile açık büfe imkanları sağlayan ve bir çok aktivitelere imkan veren Antalya otelleri 5 yıldızlı her şey dahil sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Antobüs

Antalya’nın şehir içi ulaşım ağının temelini oluşturan halk otobüslerinin belediye tarafından işletilen kısmına Antobüs adı verilmektedir. Tramvay ve taksinin yanı sıra insan trafiğini en kolay hale getiren Antobüslerdir. Antalya il merkezinde hemen her yere Antobüs ile gitmek mümkündür.

Bünyesinde ücretsiz wifinin yanı sıra haber bültenlerinin de yayınlandığı otobüsler, terminalden başlayarak havaalanı, şehir merkezi, Konyaaltı, Muratpaşa ve daha birçok merkezi ilçeye ulaşımı sağlamaktadır. İki binişlik Antobüs kart fiyatları 6,50 TL’den başlamaktadır.

Deniz Otobüsleri

Antalya’nın Kemer ilçesi arasında ulaşımı kolaylaştıran bir diğer ulaşım ağı ise deniz otobüsleri olmaktadır. Deniz otobüsleri her gün düzenli olarak Antalya Kaleiçi Yat Limanı'ndan kalkmakta olup, 09.00- 17.00 saatleri arasında sefer vermektedir. 

Kemer Marina'dan 10.30-18.30 saatleri arasında hareket eden deniz otobüslerinin bilet fiyatları sırasıyla tam bilet fiyatı 15 TL, emekliler için 10 TL, öğretmenler için 10 TL ve öğrenciler için 9 TL’dir. Ulaşımdan, 65 yaş üzeri vatandaşlar, gaziler, yakınları, engelliler ve refakatçileri, polis, jandarma, basın mensupları ile 0-6 yaş çocuklar ise ücretsiz yararlanmaktadır.


Nostalji Tramvayı

Antalya’da en sık tercih edilen başlıca ulaşım araçlarından birisi tramvaydır. 11 duraktan oluşan tramvay güzergahı, Zerdalılık’tan başlayıp, müze durağında son bulmaktadır. Her saat başı hareket eden nostaljik tramvayın bilet ücreti tam bilet için 3,20 TL, indirimli bilet için 2,70 TL ve öğrenci için 1,80 TL’dir.

Bir yandan ulaşmak istediğiniz durağa doğru ilerlerken, diğer yandan Antalya’nın birçok turistik noktasını yolculuk esnasında gözlemleyebilirsiniz. 


Taksi

Antalya içerisinde halk otobüsleri, tramvay ve dolmuşlardan sonra en çok tercih edilen ulaşım kaynağı taksiler olmaktadır. Hızlı ulaşımın kaynağı olarak nitelendirilen ticari taksilerin kalkış ücreti 4 TL’dir. Aynı şekilde taksi ile gitmenin kilometre başı ücreti de 4 TL üzerinden fiyatlandırılmaktadır. Buna karşılık ilçelerde fiyatlar daha farklıdır. İlçelerde açılış ücreti 5,50 TL, kilometre ücreti 6 TL olarak belirlenmiştir.