Antalya Doğal Güzellikleri

Yeşil ile mavinin buluştuğu ender noktalardan birisine sahip olan Antalya, yıl boyunca yerli yabancı birçok doğaseveri ağırlamaktadır. Bir tarafı Toros Dağları ile çevrili olan şehir, sadece maki bitki örtüsüne sahip değil, aynı zamanda birbirinden farklı bitki türlerinin de doğal ekosistemine sahiptir.

Yer yer tarihin doğa ile birleştiği bir nokta olan Antalya’da, doğal güzellikleri keşfetmek ve yeşil ile huzur bulmak için birçok güzellik mevcuttur. Antalya, Türkiye’nin en güzel noktalarından Düden Şelalesi, Kekova Adası, Manavgat Şelalesi ve Tahtalı Dağı gibi birçok eşsiz güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. 


Düden Şelalesi

Antalya Düden Şelalesi Antalya Düden Şelalesi Antalya’nın merkezi içesi olan Muratpaşa’ya bağlı Çağlayan Mahallesi üzerinde yer alan Düden Şelalesi, 40 metre yükseklikten akmaktadır. Düden Çayı ile beslenen şelale, Antalya’nın tabiat simgelerinden birisi olmayı başarmıştır. 

Düden Şelalesi’nin ilk çıkış yeri Düdenbaşı olmakla birlikte, Düden Çayı boyunca iki farklı kola ayrılmaktadır. Antalya’ya ortalama 7 kilometrelik bir mesafede yer alan ilk kolu Aşağı Düden olarak bilinirken, Varsak’a 1 kilometre mesafede yer alan kolu Yukarı Düden olarak bilinmektedir. Her iki koldan akan sular Akdeniz’e dökülmektedir. 

Bölgede uzun süreli vakit geçirmek isteyenler ve manzaraya doyabilmek isteyenler için Düden Şelalesi çevresinde piknik ve mesire alanları kuruludur. 

Düden Şelalesi’ne giriş 3 TL’dir. 

Yeşil ve mavinin birleştiği ilimiz Antalya'da iş stresinden uzakta bir tatil geçirmek isteyenlere özel olarak Antalya oteller sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Manavgat Şelalesi

Antalya Manavgat Şelalesi Antalya Manavgat ŞelalesiSadece Antalya’nın değil, aynı zamanda Türkiye’nin en güzide turizm noktalarından birisi olan Manavgat Şelalesi, Manavgat ilçesinin Çayyazı Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Yaklaşık 90 kilometreli uzunluğa sahip Manavgat Nehri üzerinde bulunan şelale, yaklaşık 3-4 metrelik yükseklikten dökülerek görsel bir şölen havasında yerli yabancı birçok turisti karşılamaktadır.

Yeşil ve mavinin en iyi gözlemlenebildiği noktalardan birisi olarak Manavgat Şelalesi, nehrin hızlı akıntısıyla birlikte cezbedici bir görünüm elde etmiştir. Etrafında bulunan tesislerde turistler kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilme olanağına sahiptir. 

Akdeniz’in falezli toprak yapısı sayesinde Manavgat Şelalesi, daha çok mağaralarda bulunan sarkıtlara ev sahipliği yapmaktadır. Görsel şöleni andıran yapısıyla, yerli yabancı demeden yıl boyu birçok turistin uğrak noktası olarak ün kazanmıştır.

Manavgat Şelalesi’ne giriş ücreti 5 TL’dir.

Tarihi ve turistik mekanlardan, sahillerine Antalya'daki gezilmesi gereken tüm noktalar Antalya'da gezilecek yerler sayfamızda yer almaktadır.


Kurşunlu Şelalesi

Doğa Harikası Kurşunlu Şelalesi Doğa Harikası Kurşunlu Şelalesi18 metre yükseklikten dökülen suyun küçük şelalecikler ile 7 farklı göleti birbirine bağlayan Kurşunlu Şelalesi, Antalya’nın Aksu ilçesinde yer almaktadır. Şelaleden dökülen su son olarak 2 kilometrelik bir kanyona akmaktadır. 

1991 yılında tabiat parkı olarak kabul edilen şelale, sağlıklı orman dokusu ve zengin bitki örtüsü ile de dikkat çekmektedir. Ağırlıklı olarak kızılçam ile çevrili olmasının yanı sıra incir, yabani zeytin, doğu çınarı ve defne gibi ağaçlara da ev sahipliği yapmaktadır. 

Bölgeyi ziyaret edenler için şelale çevresinde özel piknik alanları, restoranlar ve yürüyüş parkurları kuruludur. 

Kurşunlu Şelalesi’ne giriş 7 TL’dir.

Doğa ile baş başa keyifli bir vakit geçirmek isterseniz Antalya gezi rehberi sayfamızı ziyaret ederek bir tatil planı oluşturabilirsiniz.


Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu Ziyaretçi Alanı Saklıkent Kanyonu Ziyaretçi Alanı

Yaklaşık 18 kilometrelik uzunluğa sahip olan Saklıkent Kanyonu, Muğla’nın Fethiye ilçesinin ve Antalya’nın Kaş ilçesinin sınırları arasında yer almaktadır. Yer yer 300 metrelik derinliğe kadar ulaşabilen kanyon hem yürüyüş hem de çeşitli doğa sporları için bir uğrak noktası olmuştur.

Karaçay Nehri’nin binlerce yıl boyunca kayaları oymasıyla günümüzdeki halini alan kanyonda Maki, Kızılçam, Sedir ve Karaçam gibi çeşitli ağaç grupları gözlemlenebilirken, aynı zamanda birçok hayvan içinde doğal bir ekosistem oluşturmuştur.

Özellikle yaz aylarında şehrin gürültüsünden ya da sıcaktan bunalan insanların, piknik, kamp ve yürüyüş amaçlı tercih ettiği bir noktadır. Kartpostalları aratmayan görünüme sahip karstik kayalar, farklı bir atmosfer oluşturmuştur. Ayrıca dünyanın en derin kanyonlarından birisi olarak da büyük bir öneme sahiptir.

Saklıkent Kanyonu’na giriş 10 TL’dir.

Hayatınızın en mutlu gününün ve bu günü taçlandıran tatilin kusursuz geçmesi için Antalya balayı otelleri yazımızı kontrol etmeyi unutmayın.


Dim Çayı

Antalya Dim Çayı Antalya Dim ÇayıToros Dağları’ndan doğarak yaklaşık 60 kilometrelik bir yolculuk sonrası Antalya’nın Alanya ilçesine ulaşan Dim Çayı, Tosmur Beldesi sahil şeridine kadar uzanmaktadır. Çay üzerindeki Dim Barajı’ndan başlayarak şehre kadar uzanan oldukça geniş alanda oluşturulmuş piknik alanları sayesinde yaz kış demeden birçok turistin uğrak noktası olmayı başarmıştır.

Özellikle yaz aylarında şehrin gürültüsünden ve bunaltıcı sıcağından kaçmak isteyen kişiler için Dim Çayı paha biçilemez bir noktadır. Çay üzerinde oluşturulmuş platformlar suyun huzur verici sesini dinlenmeye olanak sağlarken, çeşitli tesisler ile kişisel ihtiyaçlar karşılanabilmektedir. 

Dinlenme noktasının yanı sıra Dim Çayı’nın Dim Barajı’ndan başlayan noktasında rafting de yapılmaktadır. Çeşitli su sporları ya da şehirden uzaklaşmak isteyenler için en ideal nokta olarak Dim Çayı yılın hemen her anında birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Dim Çayı’na giriş ücretsizdir.

İnancı gereği hassasiyetleri olan misafirlerin beklentilerini karşılayabilecek oteller için Antalya islami oteller sayfamızı incelemeyi unutmayın.


Karain Mağarası

Karain Mağarası Ziyaretçi Alanı Karain Mağarası Ziyaretçi AlanıAntalya'nın 27 km kuzeybatısındaki Yağca Köyü'nde bulunan Paleolitik bir arkeolojik sit alanıdır. Deniz seviyesinden 430 metre yükseklikte ve batı Toros Dağları'nın kalkerli bölgesinin Traverten Ovası ile sınırlandığı Katran Dağı'nın doğu yamacının yaklaşık 80 metre üzerinde bulunmaktadır. 

Karain Mağarası, kalsit duvarlar, dar eğriler ve geçitler ile ayrılmış üç ana oda ve koridordan oluşmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, girişinde yer alan Yunanca yazılardan, Orta Asya’nın sömürgeleştirilmesi sırasında mağaranın dini bir işleve sahip olduğu ortaya çıkarılmıştır. 

Karain Mağarası’na giriş 5 TL’dir.


Göynük Kanyonu

Antalya Göynük Kanyonu Antalya Göynük KanyonuKemer’de yürüyüş noktaları açısından en popüler konumlardan birisi olan Göynük Kanyonu, Kemer’in Beldibi Mahallesi sınırları içerisinde bulunur. Kavurucu sıcaklarda bile serin havasıyla, bir görsel şöleni andıran şelalesi, akarsuyu ve eşsiz yeşil doğasıyla hem yerli hem de yabancı birçok turistin kaçamak noktası olmaktadır.

Dünyanın en uzun yürüyüş rotalarından birisi olan Likya Yolu’nun da üzerinden geçtiği Göynük Kanyonu, bir milli park olmasının yanı sıra aynı zamanda Beydağları Sahili Milli Parkı’nın da bir kısmına ev sahipliği yapmaktadır.

Kanyon içerisinde yer alan tesisler konukların genel ihtiyaçlarını karşılayacak özelliğe sahiptir. Yürüyüş yapmanın yanı sıra doğa sporu severlerin de sıklıkla tercih ettiği kanyonda eğlenceli sportif aktiviteler de düzenlenmektedir.

Göynük Kanyonu’na giriş ücreti 8 TL’dir.


Uçansu Şelalesi

Antalya Uçansu Şelalesi Antalya Uçansu ŞelalesiDoğası ile ünlü olan Serik ilçesinin Akçapınar Köyü üzerinde yer alan Uçansu Şelalesi, iki kola ayrılmaktadır. Yukarı Uçansu Şelalesi 70 metre yükseklikten akarken, Aşağı Uçansu Şelalesi 51,5 metre yükseklikten dökülmektedir. Şelaleyi Havutlu ve Bal dereleri oluşturmaktadır. 

Ziyaretçilerinin en çok dikkatini çeken Yukarı Uçansu Şelalesi, 20 metrelik genişliğe sahiptir. Kireç taşından oluşmasından dolayı şelalenin etrafı sarkıtlar ile kaplıdır. Doğa yürüyüşçülerinin güzergahı üzerinde yer almakta olup, Türkiye’nin en uzun yürüyüş parkuru olan Aziz Paulus Yolu da buradan geçmektedir. 

Uçansu Şelalesi’ne giriş ücretsizdir.


Köprülü Kanyon Milli Parkı

Köprülü Kanyon Tabiat Harikası Köprülü Kanyon Tabiat HarikasıIsparta’da başlayan, Serik ilçesine bağlı Bozyaka Mahallesi’nden geçerek Manavgat’a kadar uzanan Köprülü Kanyon, 25 kilometre uzunluğundadır. Flora ve fauna bakımından zengin ve doğal güzelliği ile dikkat çeken bir parktır. 

Genellikle rafting amaçlı tercih edilen Köprülü Kanyon Milli Parkı, kampçılar arasında da oldukça popülerdir. Ayrıca günübirlik ziyarette bulunup piknik yapmak isteyenler için de belirli alanları bulunmaktadır. 

Köprülü Kanyon’a giriş ücretsizdir.


Kekova Adası

Antalya Tarihi Kekova Adası Antalya Tarihi Kekova AdasıAkdeniz’in eşsiz duraklarından birisi olan Kekova Adası, özellikle Hıristiyan dünyasının en önemli kişilerinden olan Noel Baba’nın doğduğu yer olarak bilinen Demre ilçesinin açıklarında bulunmaktadır. Üzerinde herhangi bir şehirleşmenin olmadığı ada, en çok ziyaret edilen doğal güzelliklerin başında gelmektedir.

Kaleköy ve Üçağız’dan çıkan teknelerle erişimin sağlandığı adaya Antalya’nın farklı noktalarından tekne turları ile de ulaşım sağlanır. Ada üzerinde çeşitli kafeteryalar ile turistlerin kişisel ihtiyaçları karşılanmaktadır. Konuklar, hemen yanı başında bulunan ve antik dünyanın izlerini taşıyan batık şehri keşfedebilme imkanına sahiptirler.

Kekova Adası aynı zamanda iki adet koya ev sahipliği yapar. Yüzme noktası olarak tercih edilen bu koylar, adanın bakir doğasının gözlemlenebildiği en iyi noktalar olarak nitelendirilmektedir. Adaya ulaşımı eğlenceli hale getirmek isteyenler ise kano ve botları da tercih edebilirler.


Hidayetin Koyu

Antalya Hidayetin Koyu Antalya Hidayetin KoyuHidayetin Koyu, zeytin ağaçlarıyla çevrili, Kaş ilçesine bağlı Andifli Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Çukurbağ Yarımadası’nda bulunmaktadır.  Akdeniz’in masmavi sularına ev sahipliği yapan koy, aynı zamanda caretta caretta ve orfozların yüzen kişilere eşlik ettiği doğal bir akvaryum atmosferine sahiptir.

Kaş sınırları içerisinde deniz canlılarının en çok gözlemlenebildiği noktalardan birisi olarak Hidayetin Koyu, aynı zamanda bir dalış noktası olarak da ün kazanmıştır. Akdeniz’in berrak sularını keşfetmek isteyen konuklarca sıklıkla tercih edilen koyda bir turizm işletmesi de hizmet vermektedir.

Denizi hemen derinleştiği için daha çok profesyonel yüzücülerin tercih ettiği Hidayetin Koyu, serinlemek, denizin keyfini çıkarmak ve sualtı dünyasını keşfetmek isteyenler için vazgeçilmez adreslerden birisi haline gelmiştir.

Hidayetin Koyu’na giriş ücretsizdir. 


Oymapınar Gölü

Oymapınar Gölü Tekne Turu Oymapınar Gölü Tekne TuruAntalya’da tekne turu, dağ gezileri ve rafting üçlüsünün aynı anda yapılabileceği ender noktalardan birisi olarak Oymapınar Gölü, Manavgat ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Manavgat Nehri üzerine inşa edilen bir barajın, günümüzde bir doğa harikasına dönüştüğü ender noktalardan birisidir.

Aktivite bakımından oldukça zengin olan Oymapınar Gölü, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük üçüncü barajı olarak bilinmektedir. Sadece doğa sporları değil, aynı zamanda oldukça yüksek bir konuma sahip olduğu için manzara seyri söz konusu olduğunda da en ideal noktalardan birisi olarak ön plana çıkmaktadır. 

İlçe merkezinde düzenlenen turlar aracılığıyla keşfedilmesine ek olarak, özel araçlarla da ulaşımın mümkün olduğu Oymapınar Gölü’nde toplamda 19 alanda turizm faaliyeti sürdürülmektedir. 

Oymapınar Gölü’ne giriş ücretsizdir.


Tahtalı Dağı – Olimpos Teleferik

Tahtalı Dağı Eşsiz Manzarası Tahtalı Dağı Eşsiz ManzarasıTahtalı Dağı, Teke Yarımadası'nın doğu kıyısında yer almakta olup, Kemer ve çevre ilçelerin panoramik manzarasını gözler önüne sermektedir. Antalya ile Finike arasında yer alan Bey Dağları'nın en yükseğidir. Bitki örtüsü olmayan bölge yaklaşık olarak 1900 metre yükseklikte başlar.

Tarihi açıdan da büyük bir öneme sahip olan Tahtalı Dağı, Antik çağlarda diğer birçok yüksek dağlarla paylaştığı bir isim olan tanrıların evi ‘Olimpos’ olarak adlandırılmıştır. 

Tahtalı Dağı’na ulaşım için 4350 metre uzunluğunda bir teleferik hattı kurulmuştur. Dağ üzerinde vakit geçirebileceğiniz işletmelerin olmasının yanı sıra, adrenalin sevenler için yamaç paraşütü hizmeti de verilmektedir. 

Tahtalı Dağı’na ulaşım için teleferik ücretleri binilen saatlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. 


İncekum Tabiat Parkı

İncekum Tabiat Parkı Ziyaretçi Alanı İncekum Tabiat Parkı Ziyaretçi AlanıKızılçam, palmiye, okaliptüs, zakkum, Kıbrıs akasyası, defne, sandal ve meşe gibi birçok bitki örtüsüne ev sahipliği yapan İncekum Tabiat Parkı, Alanya’nın Avsallar mevkiinde yer almaktadır. Yeşil ile mavinin buluştuğu bir nokta olarak doğaseverlerin yoğun ilgisini görmektedir.

Şehirden uzaklaşarak kafa dinlemek isteyen kişilerin sıklıkla tercih ettiği İncekum Tabiat Parkı’nda ayrıca piknik, çadır kampı, karavan parkı ve kampı, market, çocuk parkı, çadır kiralama ve plaj gibi hizmetler de mevcuttur.

Hemen derinleşmeyen denizi yeni yüzme öğrenenler için uygun ortamı oluştururken, kuş sesleri ile huzur bulmak isteyenler ağaç gölgelerinde dinlenerek vakit geçirebilmektedir. Yerli yabancı birçok turist için kaçamak noktası haline gelen parkta birçok hayvan türünü aynı anda gözlemleyebilmek mümkündür.

 İncekum Tabiat Parkı’na giriş 8 TL’dir.


Güvercinlik Deniz Mağarası (Güvercin İni Deniz Mağarası)

Güvercinlik Deniz Mağarası Girişi Güvercinlik Deniz Mağarası Girişi

İsmini ev sahipliği yaptığı birçok yabani güvercinden alan Güvercinlik Deniz Mağarası, Kaş’ın plajları ile ünlü Kalkan Beldesi’nin sınırları içerisinde bulunmaktadır. Mağaranın girişi son derece dar bir yapıya sahip olmakla birlikte karadan erişim mümkün değildir. İçerisini keşfetmek isteyenler ancak yüzerek ulaşabilmektedirler.

Mağaranın içerisinden yer altı suyu denize karışmaktadır. Zaman içerisinde dalgalar ile oluşan Güvercinlik Deniz Mağarası’nın yüksekliği bazı noktalarda 2 metreye kadar ulaşır. Tekne turları ile daha çok ziyaret edilen mağara, Kalkan’ın en çok ziyaret edilen doğal güzelliklerinden birisidir.