Side Gezi Rehberi

Side'de Gezilecek Yerler

Side'de Gezilecek Yerler

Antalya’nın en çok turist çeken bölgelerinden birisi olan ve Manavgat ilçe sınırları içerisinde bulunan Side hem doğa hem de tarihi güzellik bakımından oldukça zengindir. Söz konusu gezi yapmak, keşiflerde bulunmak ya da geçmişe yolculuk yapmak olduğunda da Side’de oldukça geniş bir yelpaze söz konusudur. 

Tarihi yerler bakımından geçmiş dönemlerin en önemli eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Buna ek olarak doğal güzellikler bakımından ise birçok mavi bayraklı plajın yanında yapay ve doğal gölleri bünyesinde bulundurmaktadır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Side Plajları

Side Plajları

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı olan Side, deniz turizmi bakımından oldukça önemli bir konumda yer almaktadır. Birçok tarihi güzelliğe ev sahipliği yapmasının yanı sıra bünyesinde doğal güzellik olarak değerlendirilebilecek mavi bayraklı plajları da bulunur.

Genellikle Temmuz ve Ağustos aylarında su sıcaklığı artan Akdeniz’de, en fazla turist akınına uğrayan bölgeler arasında yer alır. Mayıs ayından itibaren her geçen gün daha fazla yerli yabancı birçok turisti ağırlamaktadır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Side Gece Hayatı

Side Gece Hayatı

Gündüz tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana gelmeyi başaran Side, gece hayatı bakımından da oldukça renkli mekanlara ev sahipliği yapar. Konumunun bir getirisi olarak deniz ürünlerinin taze bir şekilde sofralarda servis edildiği bir yerdir. 

Söz konusu gece kulübü ve barlar, restoran ya da meyhane olsun Side oldukça geniş bir yelpaze sunar. Geleneksel rakı-balık sofrasından, yöresel Türk mutfağına, club müziklerinden yerli müziklere kadar her bir mekan farklı ambiyanslar ile gelen müşterilerini karşılar.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Side Tarihi Yerleri

Side Tarihi Yerleri

Anadolu dilinde “Nar” anlamına gelen Side, Antalya şehir merkezine 75 km, Manavgat’a ise 7 km mesafede bulunan 1 kilometre uzunluğu olan bir yarımadadır.

Side’de bulunan bazı yazıtlardan elde edilen bilgilerden Side tarihinin Hititlere kadar dayandığı anlaşılmaktadır. Başka bir argüman ise, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Side’nin MÖ 7. yüzyıldan önce kurulduğudur. MÖ 7. yüzyılda yaşanan göçler sırasında Yunanlılar da Side’ye gelmişlerdir. Daha sonraki tarihlerde MÖ 6. yüzyılda Lidyalıların, MÖ 547 – 546 yıllarında ise Perslerin egemenliği altına girmiştir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Side Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Side Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Side, özellikle turizm açısından ülkemizin en önde gelen yerlerinden biridir. Antalya sınırları içerisinde yer almakta ve idari olarak Manavgat ilçesinin bir mahallesi olarak bilinmektedir. İlçe merkezine araç ile kolayca ulaşılabilinir ve uzaklık sadece 10 km’dir.

Oldukça popüler bir turizm bölgesi olduğundan dolayı ulaşım imkanları ve yollar gelişmiş düzeydedir. İl merkezine yaklaşık 75 km uzaklıkta yer alır. Bölgeye en yakın havaalanı, il merkezindeki Antalya Havalimanı’dır. Diğer bir havasahası ise Alanya sınırları içerisinde yer alan ve bölgeye 110 km uzaklıkta bulunan Gazipaşa Havalimanı’dır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Side’de Yapılacaklar

Side’de Yapılacaklar

Akdeniz bölgesinin ender doğal ve tarihi güzelliklerine ev sahipliği yapan bir belde olarak Side, küçük olmasına rağmen oldukça çeşitlilikler içeren yapılacaklar listesine sahiptir. Yapay güzelliklerin doğa ile iç içe olduğu, mavi bayraklı plajlarının ön plana çıktığı, en eski Roma tarihi eserlerine ev sahipliği yaptığı ve yemyeşil arazilerinde sunduğu güzellikleri ile vazgeçilmez bir tatil merkezi olmayı başarmıştır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Side Doğal Güzellikleri

Side Doğal Güzellikleri

Türkiye’de yer alan tatil merkezi Antalya’nın en çok tercih edilen bölgelerinden biri olan Side, tarihle doğal güzelliklerin harmanlandığı birçok destinasyona ev sahipliği yapmaktadır. 

Akdeniz sahilinin kenarı boyunca kıvrılmış olan bir yarımada üzerinde yer alan Side, Anadolu’nun en eski yerleşimlerinden biridir. Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı bir mahalle olan Side yaz dönemlerinde konaklama olarak tercihlerin ilk sırasında yer almaktadır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Side Aktiviteleri

Side Aktiviteleri

Akdeniz’in en çok turist çeken bölgelerinin başında gelen Side’de dinlenme ve eğlence amaçlı yapılması gereken farklı aktiviteler bulunmaktadır. Hemen derinleşmeyen kıyı kesimi, Manavgat Nehri’nin etrafındaki manzara, deniz altındaki canlıların keşfi gibi heyecanlı dakikalar geçirmek için ideal bir merkezdir. 

Side’yi tanımak ve güzel zamanlar geçirmek için tekne turu, rafting, safari turu, dalış turları ve ATV ile safari turları mevcuttur.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶