Demre Gezi Rehberi

Demre Tarihi Yerleri

Demre Tarihi Yerleri

Önceki adı Myra olan Demre, Likyalıların en önemli liman şehirlerinden birisi olarak bilinir. İlk yerleşimlerin, MÖ IV. yüzyılda olduğu tahmin edilmektedir. Myra, Roma yönetimi sırasında giderek ün kazanmaya başlamıştır.

I. ve II. yüzyıllar arasında Pax Romana (Roma Barışı) sırasında ise ticaret anlamında kendini zenginleştirmiştir. Roma'nın imparatorluk elçisi olan Aziz Paul, Roma'ya her döndüğünde, Myra'da bulunan Andriake şehrine uğramıştır. Şehrin gelişmesine en büyük katkılardan birisi bu şekilde olmuştur.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Demre'de Gezilecek Yerler

Demre'de Gezilecek Yerler

Tarih ile doğanın iç içe bulunduğu Demre, yıl boyunca birçok turistin ilgi noktası olmuştur. Antalya’nın ilçeleri arasında en küçüklerinden birisi olsa da bünyesinde oldukça fazla hem tarihi hem de doğal güzellikleri barındırmaktadır. Coğrafik konumu ve yer şekilleri, bakir yapısını korumasına olanak sağlamıştır. Öte yandan stratejik konumu ise tarih boyunca önemli antik kentlerin kurulmasında önemli rol oynamıştır. Antik kentlerinden denizine, koylardan plajlara kadar çok fazla seçenek sunmaktadır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Demre Plajları

Demre Plajları

Antalya’nın yüzölçümü bakımından en küçük ilçelerinden birisi olan Demre, kıyı uzunluğu bakımından oldukça kısadır. Toros Dağları’nın bir kolunun buradan geçmesi, kıyı kesimine dik yamaçlar oluşturmuş ve yüzülebilecek alanları kısıtlamıştır. Demre’nin küçük bir kıyısı olsa da, bünyesinde çeşitli uzunluklarda sınırlı sayıda plaja ev sahipliği yapmaktadır. Plajların her biri oldukça temiz sulara sahiptir. Tarihi güzellikleri keşfetmek için gelen ziyaretçilerine doğal ve tarihi güzellikleri aynı atmosfer altında sunmaktadır. Plajların genel olarak hemen hepsinde kişisel ihtiyaçların karşılandığı olanaklar da mevcuttur.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Demre Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Demre Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Antalya’nın ilçeleri arasında doğal güzelliğini iyi bir şekilde koruyan Demre, şüphesiz en iyi tatil merkezlerinden birisidir. Batısında Kaş, doğusunda Finike ve güneyinde Akdeniz ile çevrilidir. Arka tarafında Toros Dağları'nın bulunması, ulaşımın daha çok doğu batı yönünde olmasına neden olmuştur. 

Ancak yine de Anadolu’nun iç bölgeleri ile karayolu ulaşımı da vardır. Türkiye’nin hemen her yerinden Demre'ye ulaşım için havayolu ve karayolu seçenekleri kullanılabilir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Demre'de Yapılacaklar

Demre'de Yapılacaklar

Teke Yarımadası'nın güney kesiminde bulunan Demre, coğrafi konumunun vermiş olduğu ayrıcalıkla turizm noktasında bir merkez haline gelmeyi başarmıştır. Berrak suları, alüvyonlu toprakları ve içerisinden akan Demre Çayı ile adeta bir cennettir.

Demre'ye geldiğinizde bölgeyi tanımak, kelimenin tam anlamıyla Demre'yi yaşamak için bazı aktiviteleri kesinlikle yapmanız gerekmektedir. Yöresel lezzetlerinden, geçmişine yolculuk yapmak, dünya barışının tekrardan şekillendiğini görmek ve doğayı keşfetmek Demre'deki heyecanın sadece küçük bir kısmıdır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Demre Gece Hayatı

Demre Gece Hayatı

Akdeniz’in Ege ile buluştuğu bir coğrafyada yer alan Demre, tatil olanakları bakımından ziyaretçilerine geniş kategoriler sunmaktadır. 

Antalya’nın geneli bir eğlence ve turizm merkezidir. Antalya’nın ilçelerinden biri oan Demre de tatilcilere gece hayatı konusunda geniş eğlence yelpazesi sunar. Barlar, restoranlar ve meyhaneler genel olarak hem ilçe merkezinde hem de sahil kenarlarında bulunmaktadır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Demre Doğal Güzellikleri

Demre Doğal Güzellikleri

Antalya’nın turistik bakımdan en zengin coğrafyalarından birisine ev sahipliği yapan Demre, diğer ilçelere göre daha küçük bir yüzölçümüne sahiptir. Fakat sınırlı coğrafyasıyla Antalya’ya tatile gelenlerce sıklıkla tercih edilmektedir. Bölgenin kendine özgü yapı özellikleri vardır. Toros Dağları’nın arka tarafta bir set gibi uzanması, daha çok doğu batı yönünde ulaşımın canlanmasına olanak sağlarken, doğal güzelliklerin korumasına da yardımcı olmuştur.

Hem karada hem de denizde görülmesi gereken doğal güzelliklere sahip, küçük ama bir o kadar etkileyici doğal yapıları bünyesinde barındırmaktadır. Bölgenin turizm alanında ön plana çıkmaya yardımcı olan güzellikleri arasında adası, plajları ve canlılar için özel bir ekosistemi vardır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Demre Aktiviteleri

Demre Aktiviteleri

Antalya’nın eşsiz coğrafyalarından birisine sahip olan Demre, tatilciler için cezbedici aktivitelere ev sahipliği yapmaktadır. İlçenin bir kısmının dağlık arazilerle çevrili olması, denizde yapılan aktivitelerin genişlemesine olanak sağlamıştır. 

Demre’nin tarihi güzellikleri ön planda iken, aktivite bakımından da denizi ön sıralarda yer almaktadır. Birçok canlı türüne ev sahipliği yapan Akdeniz’i keşfetmek, tarihin en eski izlerini taşıyan batık kenti ziyaret etmek ve doğa ile iç içe bulunma fırsatı sunan kamplara katılmak, Demre’de yapılabilecek aktivitelerdir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶