Kumluca Gezi Rehberi

Kumluca'da Gezilecek Yerler

Kumluca'da Gezilecek Yerler

Antalya’nın tarım alanında en zengin topraklarına ev sahipliği yapan Kumluca, söz konusu gezilecek yerler olduğunda oldukça geniş seçeneklere ev sahipliği yapar. Kısmen küçük yüzölçümünde bulunan güzellikleri ve turizm beldelerine yakınlığı ile ünlü bir tatil noktası olarak ön plana çıkmıştır. 

Tarih ve doğanın birbiri ile bir arada uyum içinde bulunduğu bir coğrafya olarak, yeşilin ve mavinin de etkileyici bir görünüme sahip olduğu güzide noktalardan birisidir. Yılın hemen her anında birçok kişinin temiz atmosferi sayesinde huzur bulduğu bir yerdir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Kumluca Plajları

Kumluca Plajları

Antalya’nın Teke Yarımadası üzerinde bulunan ve en verimli topraklardan birisine ev sahipliği yapan Kumluca, diğer ilçelere göre en renkli coğrafyalardan birisi olarak ön plana çıkar. Arka tarafında Toros Dağları’nın eşsiz görüntüsünün yanı sıra güneyinde bulunan Akdeniz ile doğal bir görsel şölen oluşturmaktadır. 

İnce kumlara ev sahipliği yapan kumsalları ve bünyesinde barındırdığı dünyaca ünlü plajları ile dikkat çekmektedir. Özellikle Olimpos ve Adrasan plajlarının eşsiz kumsalları yıl boyunca birçok yerli yabancı insanı ağırlamaktadır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Kumluca Tarihi Yerleri

Kumluca Tarihi Yerleri

Antalya ilinin en çok ilgi gören ilçelerinden birisi Kumluca’dır. Akdeniz kıyı şeridi üzerinde kurulu olan bir ilçedir. Antik Çağ’dan beri farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu bölgede Antik Çağ’da egemenlik kuran başlıca medeniyetler Solymler ve Likyalılardır. Kumluca’yı egemenlik altına alan diğerleri ise Fenikeliler, Romalılar ve bir kavim olan Selimler sırasıyla ilk yerleşip dağılan topluluklar olarak bilinmektedir. Bu yüzden tarihe ait çok fazla kalıntıyı barındırmaktadır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Kumluca'da Yapılacaklar

Kumluca'da Yapılacaklar

Antalya’nın en verimli topraklarına ev sahipliği yapan Kumluca, tarım açısından oldukça zengin olan alüvyonlu bir ova üzerine kuruludur. Turizm için doğal güzellikleri ön plana çıkarken, yapılması gereken aktiviteler arasında da eğlenceli noktaları ziyaret etmek, ağırlık göstermektedir. 

Özellikle geçmişten günümüze birçok insanı cezbeden Adrasan ve Olimpos plajlarının görkemi, kum yapısı ve eşsiz manzaraları ile zaman geçirebileceğiniz çok fazla seçenek vardır. Tam anlamıyla Kumluca’yı tanımak, eğlencenin doruklarına varmak için bazı aktiviteleri kesinlikle yapmanız gereklidir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Kumluca Gece Hayatı

Kumluca Gece Hayatı

Daha çok tarihi güzelliklerinin yanı sıra, doğal güzelliklerinin de ön planda olduğu Kumluca, söz konusu gece hayatı olduğunda da renkli dakikalara ev sahipliği yapmaktadır. Bünyesinde barındırdığı sınırlı eğlence noktaları, meyhaneler ve restoran ile oldukça fazla zengin seçenek sunar. 

Yediden yetmişe birçok insan, daha çok dinlenmek ve doğa ile iç içe bir tatil fırsatı yaşamak için Kumluca’yı tatil rotaları arasına alır. İlçenin genel geçim kaynağı tarım ve ticaret olsa da eğlence anlamında oldukça geniş seçenekleri de bulmak mümkündür. Meyhanelerin nezih ortamı, çocuklu aileler için uygun ortamı oluştururken, restoranların zengin menüleri de Anadolu kültürünün yanı sıra Akdeniz kültürünü de oldukça iyi yansıtmaktadır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Kumluca Doğal Güzellikleri

Kumluca Doğal Güzellikleri

Üç tarafı dağlarla çevrili olan Kumluca, Antalya’nın en gözde tatil beldelerinden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Özellikle deniz kıyısında bulundurduğu güzellikler yeşil ile mavinin buluştuğu en güzel yerlerdendir. Kısmen Antalya il merkezine yakınlığı ile doğal ve tarihi güzellikler söz konusu olduğunda ilk sıralarda bulunur. 

Bünyesinde barındırdığı doğal güzellikleri ise sınırlı bir yüzölçümüne göre oldukça geniş bir seçeneğe sahiptir. Yaz aylarında 48 dereceye kadar artan sıcaklığı ile bazen bunaltıcı havalara sahip olsa da, yeşillik alanların içerisinde bulunan noktaları ile oldukça serinletici olmaktadır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Kumluca Aktiviteleri

Kumluca Aktiviteleri

Doğal ve tarihi güzellik bakımından kısmen sınırlı sayıda noktaya ev sahipliği yapan Kumluca, yapılması gereken aktiviteler bakımından oldukça zengin seçeneklere sahiptir. Bünyesinde hem dağlık alanların, hem eşsiz verimli ovaların hem de berrak denizin olması, aktiviteler için gerekli atmosferi oluşturmuştur. 

Yaz aylarında Akdeniz’in vazgeçilmezi olan dalış, koylarda yapılan kamp ve Teke Yarımadası’nın yamaç paraşütlerine uygun dağları ile heyecan dolu aktivitelerin beşiği konumundadır. Özellikle doğayı ve mavi denizi keşfetmenin en iyi yolu olan tekne turları ile de eşsiz fırsatları beraberinde getirmektedir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Kumluca Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Kumluca Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Antalya’nın ilçelerinden birisi olan Kumluca’nın güneyinden Akdeniz’e, kuzeyinden Korkuteli’ne, batısından Finike’ye ve doğusundan Kemer’e komşudur. Üç tarafı dağlar ile çevrili olan bir ova üzerinde yer almaktadır. Karayolu üzerinden olduğu gibi havayoluyla da aktarmalı olarak Kumluca’ya ulaşım sağlanabilir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶