Bursa’nın Meşhur Yemekleri

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olan Bursa, Roma ve Bizans dönemlerinde de önemli uygarlık merkezleri arasında olmasından dolayı, farklı kültürlerin mutfaklarından izler taşımaktadır.

Bursa Mutfağı içerisinde çorbalar, et yemekleri, sebze yemekleri ve tatlıların yanı sıra saray yemekleri de bulunmaktadır.

Bursa'daki günübirlik aktiviteleriniz için rahat konaklama hizmetleri veren yerler için Bursa otel sayfasını kontrol edebilirsiniz.


İskender

İskender İskender

Bursa denince akla gelen ilk şeylerden biri İskender’dir. Dünyaca ünlü bu lezzet, ülkenin dört bir yanında sunuluyor olsa da, ana vatanı olan Bursa’da yenen İskender’in tadına hiçbir yerde rastlanmamaktadır. 

Temel malzemesi döner etidir. Bu yemeği özel kılan ise üzerine dökülen domates sosu, tereyağı, altındaki yağlı pideleri ve yanındaki yoğurdudur. 

Bu kebap adını yaratıcısı olan İskender Efendi’den almaktadır. İskender kebabının ilk yapıldığı dükkan hala hizmet vermektedir. 1867 yılından bu yana hizmet veren işletmenin haricinde, Bursa’da Carrefour ve Korupark AVM’de ve Türkiye’nin çeşitli illerinde şubeleri bulunmaktadır. 

Merkez restoranın kapısında ise haftanın her günü kuyruk oluşmaktadır. Saat 12:00’da açılan restoran hafta içi 18:30, hafta sonu ise saat 20:00’da kapanmaktadır.

Kebapçı İskender’de kişi başı hesap ortalaması 36 – 50 TL’dir. 

İskender kebabın tadına bakmak için alternatif lezzet durakları ise Kebapçı İskender Efendi Konağı, Uludağ Cemal ve Cemil Kebapçısı ve Bursa Kebapçısı’dır. 

Bursa'ya uğradığınızda gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. Bursa'da gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Kemalpaşa Tatlısı

Kemalpaşa Tatlısı Kemalpaşa Tatlısı

Bursa’nın Kemalpaşa ilçesinin adını almış olan bu tatlı, peynir tatlısı olarak da bilinmektedir. Peynir, un, irmik ve yumurta ile yapılmaktadır. Sade tüketiminin yanı sıra kaymaklı, dondurmalı ve cevizli olarak da tüketilebilmektedir.

Bu lezzeti Bursa’nın birçok işletmesinde tatmak mümkündür. En meşhur işletme ise Güvenal Tatlı’dır. 

Bursa'da aileniz ile birlikte güzel bir vakit geçirmek için ekibimizin hazırlamış olduğu Bursa gezi rehberi yazısını incelemeyi unutmayın.


İnegöl Köfte

İnegöl Köfte İnegöl Köfte

Türkiye’nin tüm illerinde İnegöl Köfte yemek mümkün olsa da, gerçek lezzetine ulaşmak ancak İnegöl ilçesinde mümkün olmaktadır. 

Bursa ilinin meşhur yemekleri arasında yer alan İnegöl Köfte’yi tatmak için doğru adresler Besler İnegöl Köftecisi, Zeynel İnegöl Köftecisi ve Orhan İnegöl Köftecisi’dir. 

İnegöl’ün en ünlü restoranı olma özelliğini taşıyan Besler İnegöl Köftecisi, 1893 yılından bu yana hizmet vermektedir. 

Meşhur lezzetleri uygun fiyat politikası ile buluşturmaktadır. İşletmede klasik İnegöl Köfte haricinde, Kaşarlı İnegöl Köfte, Acılı İnegöl Köfte, ızgara çeşitleri, salata, Çıbrıkalı Ekmek, tatlı çeşitleri, şıra ve diğer içecek seçenekleri sunulmaktadır. 

Bu lezzetin tadına bakmak için İnegöl haricinde Nilüfer ilçesinde bulunan Endülüs AVM içerisindeki şube de tercih edilebilmektedir. 


Pideli Köfte

Pideli Köfte Pideli Köfte

Pideli Köfte, İskender’in köfte ile yapılan alternatifidir. Basit bir tanımla böyle anlatılıyor olsa da Bursa’nın meşhur yemekleri arasında yer alan Pideli Köfte, Bursa gezisi sırasında muhakkak denenmesi gereken lezzetler arasında yer almaktadır. 

Kayhan Çarşısı içerisinde hizmet vermekte olan Yeşil Pideli Köfte, hem lezzeti hem de fiyatları ile müşteri memnuniyetinin yüksek olduğu işletmeler arasında yer almaktadır. Bursa’da pideli köfte denince ilk akla gelen adreslerden biri olan Yeşil Pideli Köfte Cuma günleri öğlen servisinde misafirlerine süt helvası da ikram etmektedir. 

İşletmede kişi başı hesap ortalaması 15 – 25 TL’dir. 

Bursa'daki tatil zevkinizi en yüksek kaliteye taşıyacak oteller için Bursa havuzlu oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Cantık

Cantık Cantık

Küçük kıymalı, kuşbaşılı ve kaşarlı pide olarak tarif edilebilecek bir lezzet olan Cantık da Bursa’nın meşhur yemekleri arasında yer almaktadır. Şehirde Cantık yenecek meşhur restoranlar bulunmaktadır. 

Pidecioğlu, Kardeşler Pide Salonu ve Acı Dayı, Bursa gezisi sırasında Cantık yemek için doğru adresler arasında yer almaktadır. Bu işletmelerin tamamında Cantık fiyatları ortalama 5 – 7 TL arasındadır. 

Lüks mimari tasarımları ile eşssiz açık büfe kahvaltı sunan ve Jakuzili otellerin listesini Bursa jakuzili oteller sayfamızda bulabilirsiniz.


Tahinli Pide 

Tahinli Pide Tahinli Pide

Bursa dışına çıkıldığında aynı tadın yakalanamayacağı bir lezzet de Tahinli Pide’dir. Özellikle sabah kahvaltılarında tercih edilmektedir. Tahinli Pide denemek için en meşhur adres, Tarihi Abdal Fırını’dır. Tahinli Pide 2 TL’dir.


Bursa’nın Diğer Lezzetleri

Süt Helvası Süt Helvası

Bursa dağlarında yetişen kestaneler, Bursa Mutfağı’nda sıklıkla kullanılmaktadır. Bu kullanım çeşitleri arasında en meşhuru ise Kestane Şekeri’dir. Şehrin her noktasında Kestane Şekeri bulunabilmekle birlikte, Kardelen ve Kafkas en çok tercih edilen işletmelerdir. 

1928’den beri üretilen ve Bursa’nın meşhur lezzetleri arasında olan Marşal Pasta yoğun kreması ile küçük boyutlu bir lezzettir. Bu lezzete, Ulus Pastanesi ve Ülkü Pastanesi’nde ulaşabilirsiniz. 

Bursa lezzetleri denince sayılacak diğer lezzetler arasında, süt helvası, cevizli lokum, ciğer sarma, Mihaliç peyniri ve Tirilye zeytini bulunmaktadır.