Bursa'da Yapılacaklar

Marmara Bölgesi’nin yılın dört mevsimi boyunca yerli ve yabancı turistler tarafından en çok tercih edilen illeri arasında ilk sıralarda yer alan Bursa’da yapılacak aktiviteler oldukça çeşitlidir.

Hem yaz hem de kış turizmine uygun merkezlerinin yanı sıra, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle de tatil severlere farklı deneyimleri bir arada yaşatmaktadır. 

Bursa'da gezilecek yerlere yakın, açık büfe imkanları ile herkese hitap edecek mükemmel dizaynlı oteller için Bursa otelleri fiyat sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Bursa’nın Meşhur Yemeklerini Keşfetmek: Bursa İskender

Bursa İskender Bursa İskender

Bursa denince akla ilk gelen İskender olmaktadır. İskender başta olmak üzere Bursa’ya özel birçok yemek bulunmaktadır.

Bursa ziyareti sırasında Pideli Köfte, İnegöl Köfte, Kemalpaşa Tatlısı, Süt Helvası, Tahinli Pide, Cantık, Kestane Şekeri gibi onlarca lezzeti denemeden Bursa gezisini sonlandırmamalısınız. 

Bursa'daki tatilinizde mutlaka gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için Bursa'da gezilecek yerler yazısında listeledi.


Bursa’da Tarih Turları: Bursa Tarihi Yerler

Bursa Tarihi Yerleri Bursa Tarihi Yerleri

Tarihi 7000 yıl öncesine dayanan Bursa, Bizans ve Roma’dan sonra Osmanlı Dönemi ve Cumhuriyet tarihine tanıklık etmiş yapılarıyla Marmara Bölgesi’nde tarihi gezilerin en çok tercih edilen illeri arasında yer almaktadır. 

Hem şehir merkezinde hem de çevre ilçelerde bulunan tarihi yapıların tamamını bir günde gezmek mümkün olmasa da şehir merkezinde bulunan önemli noktalardan başlayarak Bursa’nın tarihi eserlerini mutlaka görmelisiniz. 

Ulu Cami, Yeşil Türbe, Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Saat Kulesi, Bursa’nın tarihi hanları, şehir merkezindeki diğer külliyeler, Irgandı Köprüsü, tarihi gezilerin şehir merkezindeki noktalarının sadece küçük bir bölümüdür.

Çevre mahalleler ve köyler de tarihi dokusu ile tüm ziyaretçilerine geçmişi yaşatmaktadır. 700 yıllık bir Osmanlı köyü olan Cumalıkızık, Mütareke binası, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden günümüze kadar gelen tarihi eserleriyle Mudanya, ilk yerleşim yerlerinden biri olan İznik de tarihi gezilerin tercih eden noktaları arasında yer almaktadır. 

Bursa’nın her ilçesinde tarihin farklı dönemlerine tanıklık eden bir eserle karşılaşmak mümkündür. Şehrin dört bir yanında ziyarete açılan müzeler de tarihi geziler için farklı alternatiflerdir. 

Bursa'da tarihi mekanlardan Karacabey dışında Bursa'nın tüm turistik yerleri için Bursa gezi rehberi sayfasını inceleyebilirsiniz.


Bursa’da Spor Aktiviteleri: Uludağ Kayak 

Uludağ Uludağ'da Kayak

Bursa’da spor aktiviteleri denince akla ilk gelen kış sporlarıdır. Uludağ, sadece Bursa’nın değil tüm ülkenin önemli kış sporları merkezleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Uludağ’da kış sezonu boyunca otellerde konaklayarak kış sporları yapabilir ya da günübirlik turlara katılabilirsiniz. 

Bursa’nın farklı noktalarında yamaç paraşütü yapma imkanı da bulunmaktadır. Bu bölgeler arasında en çok tercih edileni Gürsu ilçesinin Dışkaya Köyü’dür. Bu bölgede bulunan Gürsu Havacılık Kulübü hem tandem uçuşlar düzenlemektedir hem de yamaç paraşütü eğitimleri düzenlemektedir. Yamaç paraşütü yapılan diğer noktalar ise ancak Zeyniler, Çatlakkaya, Nilüfer - Fadıllı, İnegöl - Cerrah, Orhangazi - Gürle, Kıran Yaylası ve Uludağ bölgeleridir. 

Bursa’da yapılacak farklı spor aktiviteleri ise Botanik Park’ta bisiklet turu ve Sukay Park’ta yapılan su kayağıdır. 

Narlıdere bölgesi ise kaya tırmanışı yapılan bölgeler arasında yer almaktadır. 

Bursa'da kaliteden ödün vermeyen ve bir çok aktiviteyi yapabileceğiniz oteller için Bursa termal oteller 5 yıldızlı sayfamıza göz atabilirsiniz.


Bursa’da Doğa Gezileri: Bursa Doğal Güzellikler

Bursa Doğal Güzellikleri Bursa Doğal Güzellikleri

Adı üstüne “Yeşil” Bursa’nın doğa gezilerine ve doğa sporlarına olanak sağlayan birçok noktası bulunmaktadır. 

İnegöl ilçesine bağlı Oylat Vadisi, içerisinde bulunan şelaleleri, onlarca çeşit ağaç ve bitki örtüsü ile Oylat Ormanı, hem doğa gezilerine hem de doğa sporlarına olanak sunan noktalar arasında yer almaktadır. 

Gemlik ilçesine bağlı Küçükkumla, Büyükkumla, Karacaali ve Narlı Köyleri hem Marmara Denizi kıyısında olmasından dolayı yaz tatillerinde hem de doğal güzellikleriyle doğa gezileri için bir başka alternatif bölgedir. 

Mudanya ilçesine bağlı, Tirilye ve çevre köyleri de orman ile denizin birleştiği yeşil ve maviyi ziyaretçilerine bir arada sunmakta olan doğal güzellikler arasında yer almaktadır. Bu bölgeler, yaz tatilleri haricinde de yılın dört mevsimi el değmemiş doğası ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Uludağ, kış sporlarının merkezi olmasının yanı sıra yılın diğer mevsimlerinde bölgede bulunan ormanları ve gölleri ile kamp, dağcılık ve trekking olanağı sunan bölgeler arasında yer almaktadır. Kış aylarında kayak yapmak için tercih edilen bölge yılın dört mevsimi doğa gezilerine de ev sahipliği yapmaktadır. 

Doğa gezileri için farklı bir nokta da Karacabey Longozu’dur. Dünyada sayılı olan longoz ormanlarının biri de Bursa il sınırları içerisinde yer almaktadır. 

Nilüfer ilçesine bağlı Gölyazı köyü de Uluabat Gölü’nün ortasında, karaya ince bir köprü ile bağlı bir doğa harikasıdır.

Bu bölgelerin haricinde Bursa’nın doğal güzelliklerini yaşama şansı sunan parkları da doğa gezileri için şehir merkezinde bulunan seçenekler arasındadır. 


Bursa’nın Kaplıcaları: Oylat Kaplıcası

Oylat Kaplıcaları Oylat Kaplıcaları

Bursa tarihi eserleri, doğal güzellikleri, yaz tatili ve kış tatili mevkilerinin yanı sıra sağlık turizminde de Türkiye’nin önemli bölgeleri arasında yer almaktadır. 

Oylat vadisi içerisinde bulunan Oylat Kaplıcaları, Çekirge mevkiindeki tesisler, Gemlik, Orhangazi ve Mustafakemalpaşa ilçelerindeki ılıca ve kaplıcalar yılın her mevsimi şifa dağıtmaktadır. 

Bölgelerde bulunan hamamlarda ve havuzların yanı sıra konaklama tesisleri de yılın dört mevsimi hem yerli hem de yabancı turistlere hizmet vermektedir. 


Bursa’da Alışveriş: Bursa Yöresel Ürünler

Bursa Bursa'da Alışveriş

Bursa gezisi sırasında özellikle tarihi hanlarda alışveriş yapmak, tüm ziyaretçilere özel üretilmiş ürünleri sunarken bir yandan da Osmanlı dönemine yolculuk yaptırmaktadır. 

Bursa’nın ilçe merkezinde bulunan geniş caddeleri boyunca sıralanan dükkanları, dünyaca ünlü mağazaların bulunduğu alışveriş merkezleri ve ilçelerde kurulan pazarlar hem yerli hem de yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. 

Bursa'da gezilecek yerlere yakın muhafazakar hizmet veren Bursa islami oteller sayfasından bir seçim yapabilirsiniz.


Şehrin Kültürünü Yaşayın: Bursa Festivalleri

Bursa Festivalleri Bursa Festivalleri

Yılın her mevsimi Bursa’nın çeşitli ilçelerinde düzenlenen festivallerde hem Bursa’ya özgü ürünler tanıtılmakta hem de yarışmalar ve konserler düzenlenmektedir. 

Her ilçeye özel konsepti olan bu festivaller arasında en çok ziyaretçi alanları kış aylarında Uludağ’da düzenlenen festivallerdir. Kış sporlarına özgü yarışmaların düzenlendiği festivallerde, ünlü sanatçılar da sahne almaktadır. Ocak – Şubat ayları arasında düzenlenmekte olan Winterfest Bursa Uluslararası Kış Festivali, hem dünyadan hem de Türkiye’den ziyaretçilerini ağırlamaktadır. 

Yılın farklı aylarında düzenlenen, İpek Yolu Film Festivali, Uluslararası Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali, Orhangazi Zeytin Festivali, Uluslararası Bursa Festivali de popüler seçenekler arasında yer almaktadır.