Bursa’da Alışveriş

Tarih boyunca ticaretin kalbi olan Bursa’da alışveriş yapmak için hem çok fazla mekan hem de ürün seçeneği bulunmaktadır. 

Her geçen yıl bir yenisi eklenen alışveriş merkezlerinin yanı sıra hem yerel halkın hem de turistlerin ilgi gösterdiği tarihi hanlar içerisindeki çarşılar, geniş caddelerin üzerindeki dükkanlar ve kurulan pazarlar Bursa’da Alışveriş seçenekleri arasında yer almaktadır. 

Bursa'nın tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile hem yerli hem de yabancı turistler tarafından tercih edilmekte olan Bursa oteller sayfasını inceleyebilirsiniz.


Bursa’nın Alışveriş Merkezleri

Koru Park AVM Koru Park AVM

Bursa’nın içerisinde alışveriş merkezlerinin sayısı oldukça fazladır. Şehir merkezinde ve çevre ilçelerde bulunan alışveriş merkezleri içerisinde dünyaca ünlü markalar ve Türk markaları bulunmaktadır. 

Dünyaca ünlü markaların bulunduğu Koru Park AVM, şehir merkezinde bulunan Zafer Plaza, Kent Meydanı AVM, Nilüfer İlçesinin en çok rağbet gören alışveriş merkezi Podyum Park AVM, İnegöl ilçesinde kapalı alışveriş merkezlerinden farklı olarak açık havada hizmet sunan İnegöl AVM, Bursa alışveriş merkezleri arasında yer almaktadır. 

Bu alışveriş merkezlerinin haricinde, uygun fiyata alışveriş imkanı sunan Outlet konseptli alışveriş merkezleri otogar çevresinde bulunan alışveriş merkezleri gibi farklı onlarca seçenek ziyaretçilerini beklemektedir. 

Bu alışveriş merkezlerinin içerisinde mağazaların yanı sıra, eğlence merkezleri, restoran ve kafeler, sinema ve çocuk oyun alanları bulunmaktadır. Alışveriş merkezlerinin içerisinde alışveriş festivalleri ve çeşitli organizasyonlar düzenlenmektedir. 

Bursa'nın tarihi yapıları, doğal güzellikleri, parkları, sosyal aktiviteleri, özel lezzetlerini keşfetmek için Bursa'da gezilecek yerler sayfası tam size göre


Bursa’nın Semt Pazarları ve Çarşıları

Bursa Semt Pazarları Bursa Semt Pazarları

Bursa’nın tüm semtlerinde haftanın belli günlerinde semt pazarları kurulmaktadır. Bu pazarların bir kısmı gıda ihtiyacı için kurulurken, bir kısmında da tekstil ürünleri satılmaktadır. Nilüfer ilçesinde kurulan kapalı ve modern semt pazarı, bu pazarlar arasında en çok tercih edilenidir. 

Nilüfer kapalı pazarının yanı sıra Oylat Pazarı ve Mudanya’da kurulan pazarlar da yöresel ürünlerin temini ve tekstil ürünleri seçenekleri ile tercih edilen pazarlar arasında yer almaktadır. 

Bursa’nın köylerinde kurulan çarşılarda ise hem köy halkının el yapımı ürünlerine ulaşabilir hem de yöresel hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. 

Bu çarşılar arasında en meşhur olanı ise Tirilye Çarşısı’dır. Tirilye Çarşısı’nda köy halkının ürettiği zeytin ve zeytinyağının yanı sıra diğer gıda maddeleri ve dekoratif eşyalar bulunmaktadır. Üretilen anahtarlık, duvar süsleri gibi ürünlerin fiyatları 5 – 10 TL’den başlamaktadır. 

Bursa’nın ilçe merkezlerinde bulunan caddelerde ise her ihtiyacı karşılayacak çeşitlilikte mağazalar hizmet vermektedir. 

Bursa'da birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerler için Bursa gezi rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz.


Bursa’nın Tarihi Çarşıları ve Hanları

Bursa Koza Han Bursa Koza Han

Bursa ziyareti sırasında hem çevrenize hem de kendinize şehre özel ürünler almak istediğinizde Bursa’nın tarihi çarşılarından ve hanlarından faydalanılabilmektedir. 

Ünlü Bursa Havlusu, hem yerli hem de yabancı turistlerin rağbet ettiği ürünler arasında ilk sıradadır. Bu havlular pek çok çarşı ve handa satılmaktadır. En çok çeşidine ise, Ulucami Caddesi Çarşısı’nda bulunmaktadır. 

Bursa’da ikinci el ürünlerin satıldığı çarşı ise Bat Pazarı Çarşısı’dır. 

Yerel halkın üretimi olan bal, reçel, peynir, taze meyve – sebze alışverişi yapmak isteyenler için doğru adres ise Tuz Pazarı’ndaki dükkanlardır. 

Yeni evlenen çiftler Bursa'nın tarihi ve turistik mekanlarına yakın olan Bursa balayı otelleri listesinden bir seçim yapabilirler.

Bursa’nın ünlü ipek ürünleri ve havluları Bursa Kapalı Çarşı’da satılmaktadır. 175 dükkanı bulunan Kapalı Çarşı’nın içerisinde eşi benzeri olmayan desenlerde ve kalitede tekstil ürünlerine ulaşılmaktadır. 

Antika eşyalara ilgi duyanlar için Antikacılar Çarşısı, aynı zamanda Aynalı Çarşı olarak da anılmaktadır. Ulu Camii’nin yanında bulunan Medrese Pasajı Antikacılar Çarşısı olarak hizmet vermektedir. 

Tarihi amaçlı gezilerle, alışverişi bir arada sunan hanlarda hediyelik eşyaların yanı sıra birçok ürünün toptan satışı da yapılmaktadır. Bu adresler içerisinde en çok tercih edilen ise Koza Han’dır. 

Halk arasında Kuyumcular Çarşısı olarak anılan Bedesten Kapalı Çarşı’da ise kuyumcu dükkanlarının yanı sıra ipek fular, eşarp, şal ve kumaş seçeneklerinin yanı sıra havlu satan dükkanlar bulunmaktadır. 

Bursa'da içerisinde bir çok aktiviteye izin veren ailenizle keyifli zamanlar geçirmenize imkan sağlayan Bursa havuzlu oteller seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.