Bursa Doğal Güzellikleri

Marmara Bölgesi’nin en çok ziyaret edilen illerinden biri olan Bursa, doğal güzellikleriyle yılın her mevsimi misafirlerini ağırlamakta olan bir şehirdir. 

Yemyeşil doğası ile Yeşil Bursa olarak anılan şehrin, el değmemiş ormanlarının yanı sıra, gölleri, şelaleleri, mağaraları, termal suları, kış turizminin kalbi Uludağ’ı ve sahil köyleri bulunmaktadır. 

Bursa'da günübirlik eğlenceleriniz için uygun fiyatları ile sizi mutlu edecek oteller için Bursa otel fiyatları sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.


Uludağ

Uludağ Uludağ

Kış turizminin kalbi olarak anılan Uludağ, doğal güzellikleriyle de yılın her mevsimi ziyaretçilerin dikkatini çeken bölgeler arasında yer almaktadır. 

Uludağ Milli Parkı, Çobankaya Yaylası, Softaboğan Şelalesi, Aras Şelalesi, Kilimli Göl, Buzlu Göl ve Aynalı Göl sadece kayak turizmi için değil, doğa tatilleri ve sporları için de Bursa’ya gelenlerin tercih ettiği doğal güzellikler arasında yer almaktadır. 

Uludağ Milli Parkı’na yaya girişi 7 TL olup araç girişleri 14 – 28 TL arasındadır. Kamp, karavan ve ahşap evlerde konaklama imkanı sunulmaktadır. Kamp – Karavan konaklamaları fiyat ortalamaları 20 – 30 TL, ahşap evlerde konaklama ücretleri 250 – 450 TL arasında değişmektedir. 


Gölyazı

Gölyazı Gölyazı

Uluabat Gölü üzerinde bulunan ve ince bir köprü ile karaya bağlanan Gölyazı, doğal güzellikler açısından oldukça zengin bir bölgedir. 

Bölgede bulunan Ağlayan Çınar çevresinde bulunan restoran ve kafeler ziyaretçilere hizmet ederken, Zambak Tepe’den kuş bakışı Gölyazı manzarası izlenebilmektedir. 

Gölyazı’da balık tutma, sandal turu gibi keyifli aktivite seçenekleri yer almaktadır. 

Bursa'da bünyesinde barındırdığı eşsiz güzelliklere şahit olmak için Bursa'da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


İznik Gölü

İznik Gölü İznik Gölü

Marmara Bölgesi’nin en büyük, Türkiye’nin ise 5. Büyük gölü olan İznik Gölü, tarım alanları ve zeytinliklerle çevrilidir. 

1990 yılında sit alanı ilan edilen bölge karabatak ve gece balıkçılları yaşamaktadır. Tatlı su gölü olan İznik Gölü’nde sazan, yayın balığı ve kerevit yetişmektedir. 

Gölde, doğa gezilerinin yanı sıra yüzme, kano ve sörf sporları yapılmaktadır. 


Suuçtu Şelalesi 

Suuçtu Şelalesi Suuçtu Şelalesi

Mustafakemalpaşa’dan 10 km uzaklıkta bulunan Suuçtu Şelalesi, Bursa’nın doğal güzellikleri arasında en çok ziyaret edilen bölgeler arasında yer almaktadır. 

Bölgeye adını veren 11 çağlayan, 38 metre yükseklikten akmaktadır. Şelalenin çevresinde bulunan orman bölgenin diğer doğal güzelliğidir. 

Bursa'daki birbirinden farklı büyüleyici mekanlarda tutkunuzu yeniden keşfetmenizi sağlayacak yerler için Bursa gezi rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Misi Köyü

Misi Köyü Misi Köyü

Orhaneli yolu üzerinde bulunan Misi Köyü, doğal güzellikleriyle dikkat çeken bölgeler arasındadır. Sit alanı olarak kabul edilen bölgede yemyeşil ağaçları ve doğası günümüze kadar bozulmadan gelmeyi başarmıştır. 

Misi köyü içerisinde bulunan çay ve içerisinde yüzen ördekler köyün dikkat çeken diğer doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Köy içerisinde doğal güzelliklerin arasında kamp ve karavan alanı da bulunmaktadır. 


Saitabat Şelalesi

Saitabat Şelalesi Saitabat Şelalesi

Bursa merkezden 12 km uzaklıkta bulunan Saitabat Şelalesi, çimenler ve ağaçlar ile çevrili bir alandır. 

Uludağ eteklerinden akan şelalenin aktığı kanyon özellikle doğa sporları ile uğraşanların dikkatini çekmekte olan bir bölgedir. 

Şelalenin çevresinde piknik alanları ve alabalık restoranları bulunmaktadır. 

Bursa'da özellikle mütevazi konaklama talebi olanlar için uygun fiyat seçeneğinde listelenmiş olan Bursa pansiyon kategorimize göz atabilirsiniz.


Uluabat Gölü

Uluabat Gölü Uluabat Gölü

Ülkemizde koruma altına alınan 12 Ramsar alanından biri olan Uluabat Gölü, kuzeybatıdan giren kuşların göç yolu üzerinde bulunmaktadır.

Oldukça zengin bir flora ve faunaya sahip olan Uluabat Gölü’nde çok sayıda kuş yaşamaktadır. 

Gölde yapılan çalışmalar sonucunda 21 adet balık türü tespit edilmiştir. Uluabat Gölü balık ve kuş türlerini bünyesinde barındırmasının haricinde Türkiye’nin en geniş Nilüfer yataklarına sahiptir.


Botanik Park

Bursa Botanik Park Bursa Botanik Park

Osmangazi’de bulunan Botanik Park, 1998 yılında sit alanı olarak ilan edilmiştir. 

Botanik Park içerisinde, 27 tür gül, 8000 adet ağaç, 76 farklı türde 100.000 çalı, 20 farklı tür 50.000 yer örtücü bulunmaktadır. Bu doğal güzelliklerin sergilendiği her bir bahçenin adı bulunmaktadır. Açelya orman gülü bahçesi, Fransız Bahçesi, İngiliz Bahçesi, Japon Bahçesi, şekilli bitkiler bahçesi ve kaya bahçesi parkın doğal güzelliklerini gözler önüne sermektedir. 

Botanik Park içerisinde bahçelerin haricinde 3 gölet, 1 su oyun havuzu, çocuk oyun alanı, yürüyüş ve koşu parkurları, farklı spor aktivitelerine imkan sunan alanlar, restoran ve çay bahçeleri bulunmaktadır. 


Ayvaini Mağarası

Ayvaini Mağarası Ayvaini Mağarası

Doğanalan Köyü ile Ayvaköy arasında bulunan Ayvaini Mağarası 5.5 km uzunluğundadır. Her iki yönden de girişi bulunan mağaranın içerisinde 60’dan fazla gölet, sarkıt, dikit ve travertenler bulunmaktadır. 

Ayvaini Mağarası’na giriş ücretsizdir. 


Yıldıztepe – Kumyaka – Tirilye

Yıldıztepe Yıldıztepe

Mudanya ilçe sınırları arasında bulunan Yıldıztepe, Kumyaka ve Tirilye doğal güzellikleri ile meşhur bölgeler arasında yer almaktadır. 

Yıldıztepe, Bursa içerisinde en güzel Marmara Denizi manzarasına sahip bölgedir. Yemyeşil doğanın sonunda uçurumun ucunda ziyaretçileri eşi bulunmaz bir deniz manzarası karşılamaktadır. 

Tirilye yolu üzerinde bulunan Kumyaka’da Mudanya ilçesine bağlı köyler arasında yer almaktadır. Zeytin ağaçları ve berrak denizi ile yeşil ve maviyi bir arada sunan doğası ile Kumyaka hem yaz tatillerinde hem de doğa gezilerinde tercih edilmekte olan bir bölgedir. 

Tirilye’nin diğer adı Zeytinbağı’dır. Mudanya ilçe merkezine 11 km mesafede bulunan Tirilye de berrak denizi ve zeytin ağaçlarıyla özellikle yaz aylarında tercih edilen doğal güzellikler arasında yer almaktadır. 


Küçük Kumla – Büyük Kumla – Narlı Köyü – Karacaali Köyü

Küçük Kumla Küçük Kumla

Gemlik ilçe merkezine 6 km mesafede bulunan Küçük Kumla Zeytin Ağaçları ve masmavi berrak denizi ile özellikle yaz aylarında tatil amaçlı tercih edilen bölgeler arasında yer almaktadır. 

Gemlik ilçe merkezine 9 km uzaklıkta bulunan Büyük Kumla da tıpkı Küçük Kumla gibi bir sahil kasabasıdır. Deniz kenarında olmasından dolayı, bölgede çok sayıda yazlık site ve konaklama alternatifi bulunmaktadır. Temiz denizi ve uzun sahili dışında zeytin ağaçları da bölgenin doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. 

Narlı Köyü, Gemlik ilçe merkezine 13 km mesafededir. Doğal güzellikleri ve berrak denizi ile yaz tatillerinin tercih edilen bölgeleri arasında yer almaktadır. Günübirlik geziler için uygundur.

Karacaali Köyü, Gemlik ilçe merkezine 12 km uzaklıktadır. Gemlik sahil şeridinde bulunan diğer köyler gibi bu köy de yaz tatilleri için tercih edilen noktalar arasında yer almaktadır. 


Atatürk Kent Ormanı

Atatürk Kent Ormanı Atatürk Kent Ormanı

Bursa Odunluk Mahallesi’nde bulunan Atatürk Kent Ormanı, 150 hektarlık ormanlık alan içerisindedir. 

Orman içerisinde bulunan, 3,5 kilometre parke yol, piknik alanları, ahşap köprü, 6.5 km bisiklet ve yürüyüş yolu ile doğa ile iç içe bir gün geçirilebilmektedir. 

Ormanda bu özelliklerin yanı sıra 10 yağmur barınağı, 7 seyir terası, 2 adet çocuk oyun alanı, 2 adet voleybol oyun alanı, 10 kamelya ve 1 gözlem kulesi bulunmaktadır. 


Reşat Oyal Kültür Parkı

Reşat Oyal Kültür Parkı Reşat Oyal Kültür Parkı

Altıparmak Caddesi ile Çekirge Caddesi arasında bulunan Reşat Oyal Kültür Parkı, merkezi konumu dolayısı ile şehrin en tercih edilen parkları arasında yer almaktadır. 

Yürüyüş ve koşu parkurlarının yanı sıra park içerisinde çocuk oyun alanları, dinlenme alanları, çeşmeler bulunmaktadır. 


Hüdavendigar Kent Parkı

Hüdavendigar Kent Parkı Hüdavendigar Kent Parkı

510 bin metrekarelik alana sahip olan Hüdavedigar Kent Parkı, Nilüfer Çayı’nın iki yakasına kurulmuştur. Bursa’nın en büyük parkı olma özelliğini taşımaktadır. 

Şehir merkezinin en büyük yeşil alanı olan parkta, doğal güzelliklerin yanı sıra yürüyüş ve koşu parkurları, aktivite alanları, çocuk parkları, kafe ve çay bahçeleri bulunmaktadır. 

Parkın ortasından geçen Nilüfer Deresi’nde kano yarışları, park içerisinde bulunan konser alanında ise gösteri ve konserler düzenlenmektedir. 


Oylat Vadisi 

Oylat Vadisi Oylat Vadisi

Bursa’nın İnegöl ilçesinde bulunan Oylat Mesire Yeri, kaplıcalar bölgesi içerisindedir. Bu bölgede hem Oylat Kaplıcaları’ndan faydalanma şansı bulunmakta, hem de tabiatın güzellikleri içerisinde zaman geçirilmektedir. 

Mesire yeri içerisinde bulunan orman ve dereler yaz ve kış aylarından farklı manzaraları ziyaretçilerine sunmaktadır. 

665 metre uzunluğunda olan Oylat Mağarası, iki kattan oluşmaktadır. Mağara içerisinde damlataş havuzları, dev kazanı, sarkıt ve dikitlerle çakıl ve mil oluşumları bulunmaktadır. 

Mağara içerisinde yaşam vardır. İçerisinde yarasalar, solucanlar, kelebekler ve binayaklılar yaşamaktadır. %90 oranında neme sahip olan mağarada sürekli rüzgar hakimdir. Havanın solunum yolları rahatsızlıklarına faydalı olduğu söylenmektedir.

Oylat merkezden yürüyüş ile 1 saat mesafede bulunan Oylat Şelalesi ve çevresindeki Meşe, Kestane, Çam, Gürgen, Kavak, Çınar ve Ihlamur ağaçları, böğürtlen ve kuşburnu bitkileri ziyaretçilere görsel bir şölen oluşturmaktadır. Şelalenin önünde oluşan gölette yüzme imkanı da bulunmaktadır. 

Oylat Kaplıcaları, 840 metre yükseklikte ve İnegöl ilçe merkezine 30 km mesafededir. İçilebilir şifalı suları romatizma ağrıları, kadın hastalıkları, cilt rahatsızlıkları, eklem, tansiyon, böbrek ve felç gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Kaplıcalar bölgesinde kadın ve erkekler için ayrı ayrı olmak üzere iki hamam ve çok sayıda konaklama tesisi bulunmaktadır. 


Longoz ( Subasar – Bataklık ) Ormanları

Bursa Longoz Ormanları Bursa Longoz Ormanları

Karacabey’de bulunan Longoz Ormanları, Türkiye’de yer alan 4 longoz ormanından biridir. Avrupa’da yok olan longozların Türkiye’deki tek örneği olma özelliğini taşımaktadır. 

Göçmen kuşların konaklama alanı olan bölgede Arapçiftliği, Poyraz ve Dalyan adlarında lagün gölleri bulunmaktadır. 

Çok sayıda canlı türüne ev sahipliği yapmakta olan Longoz Ormanları’nın yanında bulunan Kocaçay Deltası, “Korunacak Sulak Alan” olarak ilan edilmiştir.


Kuş Cenneti

Bursa Kuş Cenneti Bursa Kuş Cenneti

Bursa – Çanakkale yolu 45. Km’de bulunan Kuş Cenneti, Tavus kuşları başta olmak üzere Keklik ve Sülün gibi birçok kuş çeşidini bünyesinde barındırmaktadır. 

Bölgede farklı türden kuşların yanı sıra mavi servi, limoni servi, ladin, sedir ağaçları bulunmaktadır. 


İnkaya Asırlık Çınarı

İnkaya Asırlık Çınar Ağacı İnkaya Asırlık Çınar Ağacı

Bursa – Uludağ yolu üzerinde bulunan İnkaya Köyü’nde bulunan İnkaya Asırlık Çınarı, 600 yaşındadır. Yüksekliği 35 metre olan çınarın, çapı 3 metre ve 13 kolu bulunmaktadır. 

Dalları bile bir ağacın kalınlığında olan çınarın altında restoran, kafe ve dükkanlar bulunmaktadır. 


Gemlik Kaplıcası

Gemlik Kaplıcası Gemlik Kaplıcası

Gemlik’in güneyinde bulunan kaplıca, Umurbey Köyü yolu üzerindedir. 

Kaplıca bölgesinin doğal güzelliklerinin haricinde oteller, havuz ve restoranlar bulunmaktadır. İlçe merkezine 10 dakika mesafede bulunan Gemlik Kaplıcası’nın şifalı suları, romatizma, nevralji, zihinsel yorgunluklar, nevrasteni ve kalp hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. 

Kaplıcadaki tedavi üniteleri; bir adet genel havuz ve on altı adet özel banyo ile çok sayıda sıra banyodan oluşmaktadır.

Bursa'da daha büyük oteller yerine, kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz uygun fiyattaki oteller Bursa butik oteller sayfasında yer almaktadır.


Sadayağı Kanyonu

Sadayağı Kanyonu Sadayağı Kanyonu

Bursa Orhaneli mevkiinin 6 km batısında bulunan Sadayağı Köyü’nde bulunan Sadayağı Kanyonu, kaya kaplıcalarından oluşmaktadır. 

Romatizma hastalıklarına iyi geldiği söylenen bu şifalı suyun bulunduğu alanda sağlık amaçlı gezilerin haricinde doğa yürüyüşü ve kamp için de uygun bölgeler bulunmaktadır.