Bursa Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara bölümünde yer alan Bursa’nın kuzeyinde Marmara Denizi ve Yalova, güneyinde Kütahya, doğusunda Bilecik, batısında ise Balıkesir bulunmaktadır.

İstanbul, İzmir ve Ankara’yı birbirine bağlayan bir konumda olmasından dolayı Bursa’ya ulaşım karayolu başta olmak üzere, deniz yolu ve hava yoluyla da yapılabilmektedir. 

Özel araç ile Bursa’ya ulaşım tüm şehirlerden, en yakın karayoluna bağlanarak yapılırken, tüm şehirlerden otobüs ile ulaşım da sağlanabilmektedir. Sefer sayısı yoğun olmamakla birlikte şehirde havalimanı bulunmasından dolayı, havayolu ile ulaşım seçeneği bulunmaktadır. 

Deniz yolu ile ulaşım ise İstanbul’dan gerçekleştirilmektedir. İstanbul’dan Bursa’ya bir diğer ulaşım seçeneği ise deniz uçağıdır. 

Bursa'da tarihi yerlere ve eğlence mekanlarına yakın olup birbirinden farklı uygun fiyatları ile göz alıcı oteller için Bursa otel sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Bursa’ya Özel Araç ile Ulaşım

İstanbul – Bursa arası yaklaşık olarak 245 km’dir. Araçla yolculuk 3 saat 30 dakika sürmektedir.

Ancak yolculuk sırasında Osmangazi Köprüsü’nden direkt geçiş, Eskihisar – Topçular Feribotu ile Yalova’ya geçiş ya da İDO’nun düzenlediği seferler ile Bursa ya da Yalova’ya geçiş seçeneklerinin tercih edilmesi durumunda yolculuk süresi 1.5 saate kadar inmektedir.

Arabalı vapur tercih edecek yolcular için 45 - 60 TL’dir. Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti ise 117 TL’den başlamaktadır.

İzmir – Bursa arası mesafe yaklaşık olarak 330 km’dir. Özel araçla yapılacak yolculuk yaklaşık olarak 4 saat 30 dakika sürmektedir. 

Ankara  - Bursa arası mesafe 385 km’dir. Özel araçla yapılacak yolculuk yaklaşık olarak 5 saat sürmektedir. 

Eskişehir  - Bursa arası mesafe 150 km’dir. Özel araçla yapılacak yolculuk yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir. 

Bursa'da eski tarihi yapılardan tutun görkemli ve nefes kesen yerler için Bursa'da gezilecek yerler yazımızı ziyaret edin.


Bursa’ya Şehirlerarası Otobüs ile Ulaşım

Türkiye’nin tüm şehirlerin Bursa’ya otobüs ile ulaşım sağlanmaktadır. Hareket noktasına bağlı olarak yolculuk saati ve bilet ücreti değişmektedir. 

Yılın her mevsimi, her gün Bursa’ya şehirlerarası otobüs ile ulaşım mümkündür. İstanbul, Ankara, Eskişehir, İzmir, Kocaeli, Yalova şehirlerinden ise neredeyse yarım saatte bir Bursa’ya otobüs seferleri düzenlenmektedir. 

Şehirlerarası otobüs bileti fiyatları kalkış noktasına göre artmaktadır.

Yalova’dan Bursa’ya otobüs ile ulaşım sağlamak isteyen yolcunun ödeyeceği bilet ücreti 15 – 20 TL’dir.

İstanbul, İzmir, Ankara, Eskişehir ilçelerinden otobüs ile yolculuk yapılırken ödenecek bilet ücreti 35 TL ile 75 TL arasında değişmektedir. 

Diyarbakır gibi daha uzak mesafelerde ise bilet ücreti 150 - 170 TL’ye kadar çıkmaktadır. 

Otobüs ile ulaşım, Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde son bulmaktadır. Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali şehir merkezine 10 km uzaklıktadır. Otobüs terminalinden, şehrin tüm noktalarına otobüs, minibüs ve taksi ile ulaşım sağlanırken, bazı noktalarda metro kullanımı da bulunmaktadır. 

Bursa’da toplu taşıma araçlarından yararlanmak için tek kullanımlık bilet ya da çoklu kullanımlar için “Bukart” alınabilmektedir.

Toplu taşıma yolculuk bedeli 2.5 - 3 TL’den başlamaktadır. 

Taksi ile şehir merkezine ulaşım sağlamak isteyen yolcular, terminal içerisinde bulunan taksi durağından hizmet alabilmektedir. 

Yolculuk yaklaşık olarak 15 dakika sürmekte ve yolculuk ücreti ortalama 30 - 40 TL’dir. 

Bursa'ya gittiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. Bursa gezi rehberi sayfasını kontrol edebilirsiniz.


Deniz yolu İle Ulaşım

İstanbul – Bursa arası seyahat edecek yolcular için deniz yolu ile ulaşım seçeneği bulunmaktadır. İDO ve BUDO’nun düzenlediği seferler ile Yalova, Mudanya ve Güzelyalı feribot iskelelerine ulaşım sağlanmaktadır. 

Pendik – Yalova / Yenikapı – Yalova Feribot Seferleri

Pendik ve Yenikapı olmak üzere iki farklı noktadan hareket eden feribot seferlerini İDO düzenlemektedir. 

Bu seferlerde arabalı ve arabasız yolcu taşımacılığı yapılmaktadır. 

Araçsız yolcular için bilet fiyatları 10 – 15 TL’den başlarken, araçlı yolcular için bilet fiyatları araç tipine göre değişmektedir. 

Yalova feribotu yolculuk süresi 45 dakikadır. 

Yalova – Bursa arası mesafe yaklaşık olarak 70 km’dir. Özel araçla yapılacak yolculuk yaklaşık 1 saat sürmektedir. 

Feribot iskelesinin önünden Bursa Otogarı’na otobüsler kalkmaktadır. Bilet ücreti ise 15 - 20 TL’dir. 

Kadıköy – Yenikapı – Bursa Deniz Otobüsü Seferi

İDO’nun düzenlediği Kadıköy – Yenikapı – Bursa Deniz Otobüsü Seferi, yaz ve kış tarifeleri farklı olmakla birlikte yılın tüm aylarında her gün karşılıklı olarak düzenlenmektedir. 

Bu seferler sadece araçsız yolcular içindir. Bilet fiyatlarında erken rezervasyon indirimi bulunmakla birlikte ortama 48 - 55 TL’dir. 

Yaklaşık olarak 1 saat 45 dakika süren yolculuğun varış noktası Güzelyalı Feribot İskelesi’dir. 

Güzelyalı – Bursa arası yaklaşık olarak 40 km’dir. 

Güzelyalı Feribot İskelesi’nin önünden şehrin tüm noktalarına otobüs, minibüs ve taksi ile ulaşım sağlanmaktadır. 

Bursa'da aileniz birlikte keyifli tatil için, uygun fiyatları ile her bütçeye hitap eden tatil köyleri için Bursa tatil köyleri sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Yenikapı – Bursa Feribot Seferleri

Yenikapı – Bursa arası karşılıklı olarak yapılan feribot seferlerini İDO düzenlemektedir. Araçlı ve araçsız yolcu taşımacılığı yapan seferlerde yolculuk 90 dakika sürmektedir. 

Yolculuğun varış noktası Güzelyalı Feribot İskelesi’dir. Bilet fiyatları 28 – 30 TL’den başlamaktadır. Araçlı yolculuklarda ise araç tipine göre ücret belirlenmektedir. 

BUDO Deniz Otobüsü Seferleri

BUDO’nun düzenlediği Bursa – İstanbul deniz otobüsü seferleri, Büyükçekmece ve Eminönü/Sirkeci iskelelerinden yapılmaktadır. 

1 saat 50 dakika süren yolculuğun varış noktası Mudanya Deniz Otobüsü İskelesi’dir.

Bilet fiyatı 34 - 40 TL’dir. Ancak şehir ve gazi yakınlarına, öğrencilere, engellilere, çocuklara ve basın mensuplarına indirimli bilet satılmaktadır. İndirimli bilet fiyatları 23 - 28 TL arasında değişmektedir.

Mudanya – Bursa şehir merkezi arası yaklaşık olarak 25 km’dir. İskelenin önünden, taksi, minibüs ve otobüslerle şehrin tüm noktalarına ulaşım sağlanabilmektedir. 


Bursa’ya Havayolu ile Ulaşım

İç hatlar ve dış hatlar seferleri düzenlenen Bursa Yenişehir Havalimanı, 2000 yılında hizmete açılmıştır. 

Bursa Yenişehir Havaalanı’nın şehir merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 40 km’dir. 

Şehir merkezine ulaşım seçenekleri arasında araç kiralama, VİP araç ile ulaşım, taksi ve otobüs seçenekleri bulunmaktadır. 

Uçak seferlerine göre düzenlenen otobüs seferleri ile kent meydanına ulaşım sağlanmaktadır. 80 numaralı otobüs, kent meydanı – havalimanı arası ulaşım hizmeti vermektedir. Bilet fiyatı tam 3 – 5 TL’dir.  

Taksi ile şehir merkezine ulaşım yaklaşık olarak 55 dakika sürmekte ve yolculuk ücreti ortalama 130 - 140 TL’dir. 


İstanbul – Bursa Deniz Uçağı Seferleri

İstanbul Haliç’ten hareket eden deniz uçağı, Gemlik ilçesine iniş yapmaktadır. İki bölge arasındaki yolculuk süresini 20 dakikaya indiren deniz uçağı ile ulaşım bedeli 150 - 175 TL’dir. 

Günde 3 seferi bulunan deniz uçağı ile ulaşım seçeneği, bazı dönemlerde durdurulmaktadır. Bu nedenle önceden bilgi alınması gerekmektedir. 

Gemlik – Bursa şehir merkezi arası 33 km’dir. Araçla yolculuk yaklaşık olarak 35 dakika sürmektedir. 

Otobüs ve taksi ile şehir merkezine ulaşım sağlanmaktadır. Otobüs tercih edilmesi durumunda 101 ve 102 numaralı seferler tercih edilmelidir. 

Taksi ile ulaşım bedeli ise yaklaşık 110 - 120 TL’dir. 

Bursa'da bir çok aktiveteyi içerisinde barındıran ihtişamlı otelleri sizin için Bursa 5 yıldızlı oteller sayfasında listeledik.


Bursa Şehir İçi Ulaşım

Bursa, şehir içi ulaşım seçenekleri arasında otobüs, minibüs, taksi, metro, tramvay ve teleferik bulunmaktadır. 

Raylı sistem üzerinden ulaşım seçeneği sunan Bursaray, 1998 yılında hizmete sunulmuştur. Şehrin içinde doğu ve batı olmak üzere iki hat şeklinde hizmet vermektedir. 

Tüm ilçelerde hizmet veren halk otobüsleri ise, şehrin en yoğun kullanılan ulaşım seçeneğidir. Bu hatlar ile ilçeler arası ulaşımın yanı sıra çevre köylere de ulaşım sağlanmaktadır.

Bursa tramvay hattı, Zafer Meydanı – Davutkadı arası faaliyet göstermektedir. 

Tarihi değeri de bulunan teleferik seferleri ise 4 hat üzerinden gerçekleştirilmektedir. Teferrüç İstasyonu, Kadıyayla İstasyonu, Sarıalan İstasyonu, Oteller İstasyonu üzerinden teleferik ile ulaşım sağlanmaktadır. 

Bursa gezisi sırasında toplu taşıma hizmetinden yararlanmak için tek binişlik bilet seçeneğinin yanı sıra Bukart adı verilen çoklu kullanım imkanı sunan kartlardan edinilebilmektedir. Bu kartlarla yolculuk hem daha ekonomik hem de daha pratik olmaktadır.