Yıldırım Otelleri

Yıldırım Bölgesinde 2 adet otel bulunmaktadır.

Onuncu Köy Hotel Bursa Bursa
  • Aile
  • 3 YIldızlı
İNCELE
Setbaşı Hotel Bursa

Setbaşı Hotel

Pansiyon Bursa Sadece Oda
  • Aile
  • Bebek Dostu
  • Çocuk Dostu
İNCELE

Yıldırım Tatili

Yıldırım Gezilecek ve Görülecek Yerler 

Yıldırım OtelleriYıldırım OtelleriMüzeler: Türk İslam Eserleri Müzesi, Çelebi Sultan Mehmet’in Yeşil Külliyesi içerisinde 1419 yılında yaptırdığı Sultaniye Medresesidir. 8 oda ve iki eyvandan oluşan müzeyi mutlaka ziyaret etmeniz önerilmektedir. İlçede gezip görebileceğiniz diğer müzeler ise Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi ve Hünkar Köşkü Müzesi’dir. 

Tarihi Yapılar: İlçenin başlıca tarihi yapıları, Emir Sultan Külliyesi, Yeşil Külliyesi, Balabanbey Kalesi, Yıldırım Bayezid Türbesi, Tarihi Yıldırım Hamamı, Yıldırım Beyazıt Camii’dir.

Doğal Güzellikler: Tarihi öneminin yanı sıra Yıldırım ilçesi doğal güzellikler yönünden dünya çapında özelliklere sahiptir. İlçe sınırları içerisinde yer alan Cumalıkızık Köyü, 2014 yılında UNESCO DÜNYA MİRASI listesine girmiştir. Cumalıkızık Köyü haricinde ilçenin doğal güzellikleri,  Zeyniler Köyü, Hamamlıkızık Kent Ormanı, Kürekli Şelalesi ( Küreklidere Şelalesi)’dir. 

Yıldırım’da Yapılacak Aktiviteler

  • Adını Osmanlı padişahı Yıldırım Beyazıt’tan alan Yıldırım ilçesinde Osmanlı Dönemi’ne ait birbirinden özel yapıları gezi rotanıza dahil edebilirsiniz. Emir Sultan Külliyesi, Yeşil Külliyesi, Tarihi Yıldırım Hamamı, Yıldırım Beyazıt Camii başta olmak üzere Bursa’nın köklü tarihine tanıklık edebilirsiniz. 
  • UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Cumalıkızık Köyü’nü ziyaret edebilir, renk renk boyanmış köy evlerini fotoğraflayabilir, köyün meşhur böğürtlen ve kestanesini tadabilirsiniz. 
  • Osmangazi ilçesi ile Yıldırım ilçesini birbirine bağlayan Irgandı Köprüsü’nü ziyaret ederek hem tarihi gezi deneyimleyebilir hem Gökdere’nin eşsiz manzarasını keşfedebilir hem de köprü üzerinde yer alan dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz. 
  • Yıldırım’da bir gününüzü müze gezisine ayırabilir, Türk İslam Sanatları Müzesi’nde Osmanlı Dönemi’nin önemli eserlerini görebilir, Hünkar Köşkü’nün eşsiz çinilerini ve Atatürk odasını ziyaret edebilir, Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi’nde 2600 yıl öncesine ait tekerlekten, günümüzün motorlu taşıtlarına kadar zamanlar arası yolculuğa çıkabilirsiniz. Ayrıca bu müzenin 300 yıllık tarihi bir çınar, 200 yıllık karadut ağaçları da görülmeye değerdir. 
  • Yıldırım ilçesinin tüm güzelliklerini keşfettikten sonra Osmangazi ilçesine geçebilir, Bursa Saat Kulesi, Bursa Kent Müzesi, Yeşil Cami ve Karagöz Müzesi gibi onlarca özel alanı keşfedebilirsiniz. Tarihi yönden zengin bir gezinin ardından Reşat Oyal Parkı’nda doğa ile iç içe bir gün geçirebilir, akşam Arap Şükrü Sokağı’nda lezzetli mezeler ve yemekler eşliğinde eğlenebilirsiniz. 

Yıldırım’da Yapılan Festivaller

Cumalıkızık Köyü’nde her yıl Ahududu Festivali düzenlenmektedir. Bu festivalde, çeşitli dans gösterilerinin yanı sıra ülkenin meşhur sanatçıları sahne almaktadır.

Yıldırım’da Neler Yenilir?

Bursa’nın merkezi ilçelerinden Yıldırım’da şehrin tüm yöresel ve meşhur lezzetlerini tatmanız mümkündür. Yıldırım tatiliniz sırasında mutlaka denemeniz önerilen yemekler arasında İskender, Pideli Köfte, Cantık, Tahinli Pide, Kestane Şekeri yer almaktadır. 

Yıldırım’dan Ne Alınabilir?

Yıldırım geziniz sırasında kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabileceğiniz ürünlerin başında Bursa’nın meşhur ipekli dokumaları ve havluları yer almaktadır. Bu seçeneklerin yanı sıra Bursa bıçakları ve meşhur kestane şekeri ilgi çeken hediyelik ürünlerdendir. 

Yıldırım’da Gece Hayatı 

Yıldırım tatiliniz sırasında gündüz tarihi keşiflerle dolu bir günün ardından akşam saatlerinde dinlenmek ve eğlenmek isterseniz içeceğinizi yudumlarken, kaliteli müzikler eşliğinde vakit geçirebileceğiniz mekanlar yer almaktadır. Yıldırım’ın en popüler eğlence mekanları arasında Barlar Sokağı Mesken, Rodop Hüseyin, Beyinsiz Bar ve Çatı Katı yer almaktadır. 

Yıldırım’a Nasıl Gidilir?

Bursa’nın merkezi ilçesi Yıldırım’a havayolu, karayolu ve denizyolu ile ulaşım mümkündür. Trabzon, Gaziantep, Muş, Erzurum, Ankara ve Diyarbakır’dan Bursa Yenişehir Havalimanı’na seferler düzenlenmektedir. Bursa Yenişehir Havalimanı, Yıldırım arası mesafe ise 42 km’dir. Şehirlerarası otobüslerle ulaşımı seçen yolcular için Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali ilçe merkezine 17 km mesafededir. Deniz yolu ile ulaşımda en yakın ulaşım noktası Mudanya olup, İstanbul’dan deniz otobüsleri ve feribotlarla şehre ulaşım sağlanmaktadır. Mudanya – Yıldırım arası mesafe ise 39 km’dir. Özel aracı ile Yıldırım’a ulaşımı tercih eden yolcular için İstanbul Yıldırım arası yolculuk ortalama 2 saat, Ankara Yıldırım arası yolculuk yaklaşık 4 saat 30 dakika ve İzmir Yıldırım arası yolculuk ortalama 3 saat 30 dakika sürmektedir.