Alanya'da Yapılacaklar

Turizm açısından değerlendirildiğinde her zaman öp plana çıkan Alanya’da mutlaka yapılması gereken aktivite ve etkinlikler bulunmaktadır. Doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Alanya’dan teleferik manzarasında seyre dalmadan, festivallere katılmadan, yöresel yemekleri tatmadan dönmeyiniz.


Alanya Kalesi’nden Seyir: Teleferik 

Alanya Kalesinde Gün Doğumu Alanya Kalesinde Gün DoğumuEylül ve Ekim aylarında daha huzurlu bir ilçe halini alan Alanya’da teleferiğe binmeyi ihmal etmeyin. 14 kabine sahip teleferik hattıyla beraber Alanya Kalesi’ne ulaşırken, Alanya’nın eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz. Özellikle gün batımını teleferik üzerinde yolculuk ederken izlemek ayrı bir keyif vermektedir. 

Bütçeniz için uygun olabilecek Alanya otelleri fiyat listesini sizler için bir araya getirdik.

Teleferik, Alanya Kalesi’nin Ehmedek Kapısı ile Damlataş Sosyal Tesisleri arasında yer almaktadır. Teleferik hattı 900 metre olup, Alanya Kalesi’ne ulaşım için de kullanılmaktadır. Genellikle gün doğuşu ve gün batımı zamanlarında tercih edilen bir aktivitedir. Teleferik ücreti gidiş-dönüş için ortalama 20 – 30 TL, tek yön içinse 15 – 25 TL arasındadır.

Alanya'nın tüm tarihi yerlerine yakın Alanya balayı otellerinden bir seçim yapabilirsiniz.


Manzara Kahvaltısı: Dimçayı Şelalesi

Eşsiz Dim Çay Şelalesi Eşsiz Dim Çay ŞelalesiGüzel bir kahvaltı için Dimçayı’nı ziyaret edebilirsiniz. Dimçayı Şelalesi’nin gürül gürül akan buz gibi su akıntısına karşı keyifli bir şekilde semaver çayı içebilirsiniz. Soğuk suya karşı dayanıklılığınız varsa, Dimçayı’nın serin sularına kendinizi bırakabilirsiniz. Bu çayın soğukluğu ortalama 10 ila 12 derece arasında değişmektedir, dikkatli olmakta fayda vardır.

Birbirinden güzel eşsiz güzellikleri olan Antalya bölgesi otellerini kontrol etmeden Antalya'ya tatile gelmeyin.

Dimçayı’na giriş ücretsizdir. Dilerseniz piknik alanlarında yanınıza getirdiğiniz yiyecekler ile kahvaltı yapabilirsiniz. Bölgede birçok restoran bulunmaktadır. Bu mekanlardan herhangi birinde oturup kahvaltı yapmakta mümkündür. Serpme kahvaltı fiyatları ortalama 25 ila 50 TL’dir. Alanya ilçe merkezi ile Dimçayı arasında 23 kilometrelik bir mesafe bulunmaktadır.

Doğa ile iç içe mekanlara yakın kaliteli hizmet sunan konaklama seçeneklerini Alanya otelleri 5 yıldızlı herşey dahil tesisler sayfasında bulabilirsiniz.


Yöresellik Yansıtan Lezzetler: Alanya Yemekleri

Gülüklü Çorbası Gülüklü ÇorbasıAkdeniz ikliminden dolayı Alanya’da meyve ve sebze çeşitliliği çok fazladır. Bu sebeple Alanya mutfağı sebze ağırlıklı yiyeceklerden oluşmaktadır. 

Labada Aşı, Hibeş, Toros Salatası, Sedik Aşı, Şilofta, Alanya Bohçası, Gülüklü Çorbası gibi Alanya’ya has yemekleri neredeyse tüm mekanlarda bulabilirsiniz. Alanya’ya has bu yemeklerin tadına bakmayı ihmal etmeyiniz.

Alanya'nın birbirinden güzel lezzetlerini farklı mekanlarda tadabilmeniz için Alanya gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Sosyalleşme Günü: Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali

Alanya Sanat Festivali Alanya Sanat FestivaliGenellikle haziran ayının sonlarına doğru gerçekleşen festival, her yıl farklı etkinlikler ve konsept ile ziyaretçilerini karşılar. Örneğin, festivalin ilk düzenlendiği yıl Selçuklu konsepti olup festival süreci boyunca Selçuklular hakkında bilgilendirme yapılmıştır. 

Tatile çıkmadan önce etkinlik ve festivallerin tamamını görmek için Alanya gezi rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Tabii ki de sadece bununla sınırlı değildir. Eğlenmeye yönelik etkinlikler de düzenlenmektedir. 3 gün süren festival boyunca her bir gününde Türkiye’nin ünlü sanatçıları ve DJ’leri ağırlanır. Ayrıca öğle saatlerinde folklor ve animasyon gösterileri ile herkesin ilgisini çekebilecek tarzda etkinlikler düzenlenmektedir.

Alanya dışında il genelinde yapılmakta olan tüm etkinliklere ulaşmak için Antalya gezi rehberine göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

Eğer bu tarihlerde tatil planınız varsa mutlaka Alanya’ya gelip Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali’ne katılın.