Alanya Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Antalya Körfezi’nin doğu kıyısındaki Antalya-İçel Karayolu üzerine kurulu olan ilçenin merkezi, il merkezine 137 km uzaklıktadır. Şehir merkezinin doğusunda yer alan Alanya; Manavgat, Gazipaşa ve Gündoğmuş ilçelerine komşudur. Kuzeydoğusunda ise Karaman ve Konya illerine sınır komşusudur.


Karayolu ile Alanya’ya Ulaşım

Araba ile Ulaşım

Antalya İl Merkezinden Alanya’ya Ulaşım

Antalya şehir merkezi ile Alanya arası uzaklık yaklaşık 137 km’dir. Yolculuk süresi ortalama 2 saattir. Antalya’dan yola çıkacak olanların Aksu, Serik ve Side güzergahını takip etmeleri gerekir. Sonrasında tabelalar takip edilerek kolaylıkla ulaşım sağlanır. 

Alanya'daki tüm uygun fiyatlı konaklama hizmetleri için Alanya hotel sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


İstanbul’dan Alanya’ya Ulaşım

İstanbul şehir merkezi ile Alanya arası uzaklık yaklaşık 816 km’dir. Yolculuk ortalama 9 saat 30 dakika sürmektedir. D560 karayolu üzerinden Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar, Isparta ve Antalya üzerinden Alanya’ya ulaşım sağlanabilir.


İzmir’den Alanya’ya Ulaşım

İzmir şehir merkezi ile Alanya arası yaklaşık 590 Km’dir. Bu mesafe tahmini olarak 7 saat 20 dakikalık bir yolculuktur. E87 karayolu ile Aydın üzerinden tabelaları takip ederek Alanya’ya varabilirsiniz.

Alanya'da mutlaka gezilmesi gereken yerleri sizin için Alanya Gezilecek Yerler sayfasın da listeledik.


Denizli’den Alanya’ya Ulaşım

Denizli şehir merkezi ile Alanya arasındaki karayolu yaklaşık 356 km’dir. Bu mesafe tahmini olarak 4 saat 40 dakikalık bir yolculuktur. E87 karayolu üzerinden tabelalar yardımıyla Alanya’ya ulaşım sağlanabilir.

Manzaraları ile sizi büyüleyecek yerler için Alanya Gezi Rehberi sayfasını ziyaret etmeyi unutmayın.


Konya’dan Alanya’ya Ulaşım

Konya şehir merkezi ile Alanya arasındaki karayolu yaklaşık 263 km’dir. Bu mesafe tahmini olarak 3 saat 30 dakikalık bir yolculuktur. Konya Manavgat Yolu üzerinden Alanya’ya varabilirsiniz. Bir alternatif rota olarak D695 karayolu da kullanılabilir.


Otobüs İle Alanya’ya Ulaşım

Antalya İl Merkezinden Alanya’ya Ulaşım

Antalya’dan Alanya Otogar’a hemen hemen her saat seferler düzenlenir. Otobüs ile yolculuk süresi ortalama 2 saat 30 dakika olup bilet fiyatları 25 - 30 TL arasındadır.


Ankara’dan Alanya’ya Ulaşım

AŞTİ’den Alanya Otogar’a birçok firmanın seferi düzenlenir. Yolculuk süresi ortalama 8 saat 30 dakika olup bilet fiyatları 80 – 100 TL arasındadır.


İstanbul’dan Alanya’ya Ulaşım

Ankara’dan olduğu gibi İstanbul’dan da Alanya’ya otobüs ile ulaşım oldukça kolaydır. Hemen hemen her saat bulunan otobüslerin yolculuk ücreti 100 – 150 TL arasındadır. İstanbul Avrupa Yakası’ndan da Anadolu Yakası’ndan da bilet fiyatları değişkenlik göstermeyip aynıdır. 

Bir çok eğlenceli aktiveteler ile yüzünüzü güldürecek oteller için Alanya tatil otelleri sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


İzmir’den Alanya’ya Ulaşım

İzmir’den Alanya’ya ulaşım belirli aralıklarla hareket eden otobüsler ile sağlanır. Bilet fiyatları 100 TL’den başlayan seferlerin yolculuk süresi ortalama 9 saattir. 


Havayolu İle Alanya’ya Ulaşım

Alanya, Gazipaşa Havalimanı’na 40 kilometre uzaklıktadır. Uzak yerlerden gelenler için havayolu ile ulaşım ile ulaşım ilk seçenektir. Birçok ilden direkt ulaşım seçenekleri mevcuttur. Bilet fiyatları ise alınan zamana göre değişkenlik gösterir. 

Gazipaşa Havalimanı’ndan HAVAŞ otobüsleri ile Alanya’ya ulaşım sağlanabilir. Otobüslerin bilet fiyatı 20 – 30 TL arasında olup 60 dakikalık yolculuk süresi vardır. Ayrıca araç kiralayarak ya da taksiler ile Alanya’ya geçiş yapmak mümkündür. 

Balayınız için en iyi otelleri sizin yerinize Alanya balayı otelleri adresinde tüm detayları ile listeledik.

Alanya’ya diğer bir havayolu ile ulaşım seçeneği ise Antalya Havalimanı’dır. Alanya, Antalya Havalimanı arası mesafe 125 km’dir. Bulunduğunuz şehirden Antalya Havalimanı’na ulaştıktan sonra ortak transferler, özel transferler veya taksi ile Alanya’ya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Dilerseniz havalimanından 19 km uzaklıkta yer alan Antalya Otogarı’na gidip Alanya otobüslerini kullanabilirsiniz.