Alanya Doğal Güzellikleri

Alanya’nın coğrafi konumundan dolayı en çok dikkatleri üzerine toplayan özelliklerinden birisi de eşsiz doğal güzelliklere sahip olmasıdır. Güneyi Toros Dağları’nın yemyeşil ormanları ile çevrili, kuzeyi ise Akdeniz’in mavi suları ile kaplıdır. Coğrafi konumundan kaynaklı çok fazla doğal oluşum gözlemlemek mümkündür. 


Dim Çayı

Doğa Harikası Dim Çayı Doğa Harikası Dim ÇayıDim Barajı’nın üzerine kurulmuş olan bu turistik mekan, Tosmur Beldesi, sahil şeridine kadar uzanmaktadır. Bu sahil kenarındaki çeşitli alanlarda piknik alanları, restoranlar, çay bahçeleri gibi birbirinden farklı turistik hizmet veren mekanlar mevcuttur. Özellikle yaz aylarında çayın serin suları üzerine kurulmuş platformlarda dinlenmek, yemek yemek ve çay içmek en sık tercih edilen aktivitelerden birisidir. 

Dim Çayı’nın Alanya ilçe merkeze uzaklığı yaklaşık olarak 16 kilometredir. Toplu taşıma araçları ile Dim Çayı’na Alanya merkezden ulaşım sağlamak mümkündür.  Özel araç ile gitmeyi düşünenler içinse Alanya çıkışında yer alan sahil yolundan Gazipaşa-Mersin yolunu takip edebilir. Sonrasında 5 km ilerleyerek Alantur’a gelmeden bir önceki sapaktan sola dönerek Dim Çayı’na ulaşım sağlanabilir. 

Dim Çayı’na giriş ücretsizdir. 

Antalya'daki günübirlik eğlenceleriniz için konforlu ve uygun fiyatlarla her bütçeye hitap eden Antalya otelleri fiyat listemize uğramayı unutmayın.


Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası Ziyaretçi Alanı Damlataş Mağarası Ziyaretçi AlanıAlanya, Çarşı Mahallesi üzerinde yer alan mağara, 1948 yılında liman inşası esnasında taş ocaklarını açarken keşfedilmiştir. Damlataş Mağarası, Alanya Kalesi’nin batı kıyısında yer alan Türkiye’nin turizme açılan ilk mağara özelliğini taşımaktadır. 

Mağaranın girişinde yaklaşık 50 metrelik geçit bulunmaktadır. Bu geçitten geçildikten sonra 15 metre yüksekliğinde bir silindir boşluğa gelinmektedir. Buradan da mağaranın tabanına inmek mümkündür. 

Damlataş Mağarası adını mağaranın sarkıtlarından hala damlamaya devam eden su damlalarından almıştır. Büyüleyici güzelliğinden ziyade astım hastaları için iyi gelen havasıyla da bilinmektedir. Astım hastası olanlar için doktor kontrolünde tedavi kürü olarak 21 günlük sürelerde tedaviler uygulanmaktadır. 

Mağaranın havası hiçbir zaman değişim göstermemesi ile birlikte yaz veya kış aylarında sıcaklık 22 santigrat derecenin altına inmemektedir. 

Giriş ücreti yetişkinler için 6 TL, öğrenciler içinse 3 TL’dir.

Damlataş Mağarası gibi muhteşem yerlere yakın uygun fiyatlı konaklama hizmetleri için Alanya otelleri listemize göz atabilirsiniz.


Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı Manzarası Kleopatra Plajı Manzarasıarımadanın batısında kalan ve Alanya ilçe merkezine 2 kilometre uzaklıkta yer alan plaj, Damlataş Mağarası’nın önündeki kıyıda yer almaktadır. Mavi bayraklı olan bu plaj, sırtını yarımada eteklerine dayamıştır. Kayalarla çevrili havuz görünümünü andırır. Roma İmparatoru Antonius ve Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın burada yüzmüş olduğu iddia edilir.  

Kleopatra adıyla anılan küçük koy, yarımadaya doğru uzanır ve iri taşlardan oluşur. Bu koyun en önemli özelliği, suyunun berrak olmasıdır. Deniz gözlüğü eşliğinde yüzerken, denizin dibindeki doğallığı ve balıkları gözlemlemek mümkündür.

Kleopatra Plajı’na giriş ücretsizdir. Şezlong ve şemsiye kiralamak isteyenlerin belirli bir ücret ödemesi gerekir.

Doğal güzellikleri ile sizi büyüleyecek yerler için Alanya gezilecek yerler listemizi kontrol etmeyi unutmayın.


Sapadere Kanyonu

Doğal Sapadere Kanyonu Doğal Sapadere KanyonuDenizden 15 kilometre ve Alanya ilçe merkezinden 43 kilometre uzak mesafede bulunan Sapadere Köyü’nün içerisinde yer alan Sapadere Kanyonu, 400 metre göz alıcı bir yüksekliğe sahip kanyondur. Sapadere Kanyonu’nun uzunluğu ise yaklaşık 350 metredir. 

Kanyon içerisinde ziyaretçilerin rahatlıkla gezebilmesi için ahşap yürüyüş platformları yapılmıştır. Platform üzerinde ilerlerken pek çok doğal yüzme havuzunun manzarası göz kamaştırıcı güzelliğe sahiptir. Doğal yüzme havuzlarının yanı sıra kanyon içerisinde irili ufaklı pek çok şelale de bulunmaktadır. 

Yürüyüş parkurunun sonuna varıldığında ise yüzmek isteyenler için doğal bir havuz alanı oluşturulmuştur. Sapadere Kanyonu içerisindeki su sıcaklığı oldukça düşük olduğundan bu havuzun suyu oldukça soğuktur. 

Sapadere Kanyonu’na giriş ücreti ortalama 10 TL’dir. 

Plajlara ve gezileyecek yerlere yakın olan Antalya bölgesi otelleri listemizden size uygun oteli seçerek tatilinizi daha da güzelleştirebilirsiniz.


Dim Mağarası

Dim Mağarası Ziyaretçi Alanı Dim Mağarası Ziyaretçi AlanıDim Mağarası, Alanya ilçe merkezine 11 km uzaklıkta bulunan Kestel mevkiinde yer alır. Mağara, denizden 232 metre yüksekte, Cebeli Reis Dağı’nın yamacında bir konuma sahiptir. 

4 ayrı galeriden oluşan mağara, 360 metre uzunluğunda ve 10 ile 15 metre genişliğindedir. Mağara içerisinde dikit, sarkıt ve travertenler bulunur. Mağaranın sonlarında, girişten 17 metre daha derinde küçük bir göl vardır ve bu gölün su yüzeyi yaklaşık 200 m²’dir. Türkiye’nin turizme açılan ikinci mağarasıdır. 

Giriş ücreti yetişkinler için 18 TL iken, çocuklar için 10 TL’dir. 

Dim mağarası gibi görkemli ve sizi başka diyarlara götürecek yerler için Alanya Gezi Rehberi sayfamıza uğramayı unutmayın.


Dereköy – Türbelinas Yaylası

Doğa Harika Dereköy Köprü Kalıntıları Doğa Harika Dereköy Köprü KalıntılarıAlanya’nın yaklaşık 35 km kuzeyinde yer alan yayla, Torosların sırtına, çam ağaçlarının arasına kurulmuş bir yazlık bölgedir. Uzun keskin virajlı yolları bulunur. Karamanoğulları döneminde Hurşitler Mahallesi adıyla bilinmektedir. 

Dereköy’ün etrafı dağlarla çevrilidir. Yamaçlara serpilmiş küçük yerleşim birimlerinden oluşmaktadır. Tam ortasında Kargı Çayı’nın çıktığı yer olan Deregözü’nde alabalık yetiştirilir. Köyün inciri, üzümü, pestili ve pekmezi çok meşhurdur. Özellikle yaz aylarında nüfusu bir hayli artmaktadır. 

Alanya ilçe merkezine yaklaşık 28 km uzaklıktadır. Özel araç ile Bektaş Caddesi üzerinden 49 dakikada varış sağlanabilir.  

Antalya'daki turistlerin sürekli ziyaret ettiği mükemmel yerler için Antalya Gezi Rehberi yazımıza göz gezdirebilirsiniz.


Fosforlu Mağara

Fosforlu Mağara Girişi Fosforlu Mağara GirişiDamlataş Mağarası yakınlarındaki Alanya mağaralarından üçüncüsü Fosforlu Mağara’dır. Konum olarak Çarşı Mahallesi üzerinde yer alır. 

Bu mağaraya küçük bir kayık ile giriş yapılır. Yapı ve görüntüsüyle jeolojik değeri olan ilginç doğal güzelliklerden birisidir. Mağaranın özellikle geceleri içi oldukça aydınlıktır, içerideki fosfor parıltılarını gündüzleri de fark edilmektedir. Fosforlu renginden dolayı bu mağaraya Fosforlu Mağara denilmiştir. 

Fosforlu Mağara’ya giriş ücretsizdir. 

Bir çok özel aktiveleri ile lüks bir konaklama deneyimi yaşayabileceğiniz Alanya otelleri için 5 yıldızlı ultra her şey dahil listemize uğramayı unutmayın.


Korsanlar Mağarası (Kızlaryarığı)

Korsanlar Mağarası Girişi Korsanlar Mağarası GirişiEski dönemlerde bu mağara, korsanlar tarafından ganimet deposu olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bu mağarayı kullanan korsanların kızları kaçırarak burada sakladıkları iddia edilir. 

Söylenen diğer rivayetlere göre bu mağaranın kale ile irtibatı olduğudur. Kaçırılıp buraya getirilen kızlar ve elde edilen ganimetler, mağara yolu üzerinden kaleye ulaştırılırmış. Fakat aradan geçen binlerce yıl sonrasında buradaki yolun çöküp kapandığı söylenmektedir. Tekne ile bu mağaraya da giriş yapmak mümkündür. Mağaranın ağzı 6 metre yüksekliğe ve 10 metre genişliğe sahiptir. İç kısmının yüksekliği ise ortalama 78 metredir. 

Alanya ilçe merkezine yaklaşık 3 km uzaklıktadır. Korsanlar Mağarası’na ulaşım yalnızca tekne turları ile sağlanır.  

Korsanlar Mağarası’na giriş ücretsizdir.

Alanya'daki tatil zevkinizi en yüksek kaliteye taşıyacak oteller için Alanya 5 Yıldızlı Oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.