Side Aktiviteleri

Akdeniz’in en çok turist çeken bölgelerinin başında gelen Side’de dinlenme ve eğlence amaçlı yapılması gereken farklı aktiviteler bulunmaktadır. Hemen derinleşmeyen kıyı kesimi, Manavgat Nehri’nin etrafındaki manzara, deniz altındaki canlıların keşfi gibi heyecanlı dakikalar geçirmek için ideal bir merkezdir.

Side’yi tanımak ve güzel zamanlar geçirmek için tekne turu, rafting, safari turu, dalış turları ve ATV ile safari turları mevcuttur.

Akdeniz'in en güzel manzarasına sahip Side'de tatil için konaklama seçenekleri Side otelleri sayfasında yer almaktadır.


Tekne Turu

Side Tekne Turu Side Tekne TuruSide’de yapılması gereken aktivitelerin başında gelen Tekne Turları, bölgeyi tanımanın en iyi yoludur. Akdeniz, Manavgat Nehri ve Oymapınar Barajı başlıca tur noktalarıdır. Bölgede yer alan berrak sular, altın renginde kumlar ve yer yer nehrin süzüldüğü kanyonlar, tekne turları ile gözlemlenebilir.

Çok fazla bir alanın olması nedeniyle Side’de tekne turu organizasyonları düzenleyen birçok firma vardır. Bazıları birkaç saatlik tur düzenlerken bazıları sabah saat 10.00’da başlayıp, akşamüzeri 17.00’da bitmektedir.

Bölgede tekne turu yapmanın sıklıkla tercih edilmesinin sebeplerinden bir tanesi de yer yer Akdeniz’de görülen yunus balıklarının da gözlemlenebilmesidir. Hemen her tekne turunda denk gelmese bile, bazı tur esnalarında yunuslar ile yarış bile yapılabilir. Ayrıca sabahın erken saatlerinde düzenlenen tekne turlarında farklı bir etkinlik olarak balık tutma, sığ yerlerde yüzme ve müzikli eğlenceler de düzenlenir.

Manzara deneyimi elde etmek için düzenlenen Tekne Turları, Side’de yapılması gereken en önemli aktivite olarak değerlendirilir. Erken rezervasyon yapıldığında ya da grup ile tercih edildiğinde indirimler de söz konusudur. Excursion Side tekne turu düzenleyen firmalardan birisidir. Turun fiyatı ise 80 – 100 TL arasındadır.

Side'de Tekne Turlarının ardından Antalya'da geziye devam etmek için Antalya otel fiyatları kategorisinde farklı fiyat seçeneklerindeki otelleri bir arada sunuyoruz.


Rafting

Side Rafting Side RaftingSide, konumu itibariyle Manavgat Nehri’ne ve Köprülü Kanyon Milli Parkı’na yakındır. Ekstrem sporların başında gelen rafting ise Side bölgesinde oldukça popüler bir eğlencedir. Toros Dağları’ndan gelen Manavgat Nehri’nin 1300 metrelik uzunluğu, rafting için ideal bir ortam hazırlamıştır.

Bölgede rafting yapmak için çeşitli organizasyonlar bulunmaktadır. Side-Rafting ve Prestige Rafting bunlardan en çok tercih edilenleridir. Grup ile gidildiği takdirde profesyonel ekipler, gelen kişilere yardımcı olurlar. Takım ruhunu geliştirmeyi amaçlayan bir aktivite olarak,  doğaseverlerin de en çok tercih ettiği spor dalıdır.

Turlar genellikle iki şekilde düzenlenir. Günübirlik turlar ve özel gruplar için özel rafting turları şeklindedir. Her iki turda da seçilen mekânlar ortaktır.

Rafting boyunca profesyonel ekipler eşlik etmektedir. Bu sayede her hangi bir zarar görme gibi bir durum ortaya çıkmaz. Gelen müşterilerin isteklerine göre talep edilen nehir üzerinde, bu ekstrem spor gerçekleştirir. Prestij Rafting Tur en çok tercih edilen seçenek ve kişi başı ücret 80 – 100 TL arasındaıdr. İçerisinde yemek hizmeti de dahildir.

Rafting aktivitelerinin ardından Side'de gezilecek yerleri bir arada sunduğumuz Side'de gezilecek yerler sayfamıza da göz atabilirsiniz.


Jeep Safari

Side Safari Turu

Side Safari TuruAntalya genel konumu itibariyle Toros Dağları’nın eteklerine kurulmuştur. Side, deniz kenarında yer alsa da, Manavgat’ın konumu Toros Dağları'na yakındır. Doğa ile iç içe bir tatil fırsatı için safariler düzenlenir.

Yüzmek yerine Toros Dağları’nı keşfetmek, tarihi güzellikleri rehber eşliğinde öğrenmek ve doğal güzellikleri yakından görmek için gruplar halinde jeep safari etkinlikleri düzenlenir. Jeep safari turuna çıkmak sadece Side doğal güzelliklerini görmek için değil, aynı zamanda Manavgat ilçesinin ve Antalya ilinin doğal güzelliklerini görme olanağı da sunar.

Yaklaşık olarak %70 eğimi bulunan bazı rotaları sayesinde ekstrem bir spor havasına da sahiptir. Bazı yerlerde ise araçlar durdurularak yürüyüş imkanı sunulmaktadır. Doğaseverler için en çok ilgi gören Side’de yapılacak aktiviteler arasındadır.

Doğa tutkunları için Side'de yapılacak bir çok farklı etkinlik planlaması için Side gezi rehberi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tur organizasyonlarının sunduğu imkânlar arasında açık büfe öğle yemeği, rehberlik ve kişisel hayat sigortaları mevcuttur. Profesyonel ekiplerce eşlik edilen jeep safari turları, günü birlik yapılmaktadır. Sabah saat 9.30’da başlayan turlar genellikle akşam 18.00’da sona ermektedir. Vigo Tours tarafından düzenlenen günübirlik jeep safari turları yaklaşık olarak kişi başı 100 - 150 TL arasındadır.

Side gezisini tamamlayanlar Antalya'da geziye kaldığı yerden devam etmek isterlerse Antalya gezi rehberi sayfamız tam size göre.


Side’de Dalış Turları

Side Dalış Aktivitesi Side Dalış AktivitesiSide konumundan dolayı doğal güzellik bakımından oldukça ön planda olan bir beldedir. Diğer bölgelerden farklı olarak suları daha sakin ve dalış yapmak için elverişli bir yapıya sahiptir.

Side’nin kıta sahanlığı içerisinde bulunan dalış noktaları, su altındaki varlıkları görmek için en uygun yerler olarak değerlendirilebilir. Belde de iki adet dalış organizasyonu düzenleyen firma vardır. Bunlar Side Azura PADI Dive Center ve Scuba Side Diving Center firmalarıdır. İkisinde de profesyonel ekiplerce hizmet verilmektedir. Deniz canlıları biliminde uzmanlaşmış kişiler tarafından dalış öncesinde verilen kısa bir eğitim ile görülebilecek canlılar hakkında detaylar öğrenilebilir.

Günübirlik sunulan hizmette firmaların sunmuş olduğu seçenekler, iki adet dalma programını kapsar. Gündüz otellerden alındıktan sonra 5-8 metre arasında dalış gerçekleşir. Süresi genellikle 15-20 dakika arasındadır. Dalış bittikten sonra öğle yemeği yenilir ve ikinci bir dalış gerçekleşir. Süre ve derinlik yine aynıdır. Genel olarak tur süresi ise 8 saat sürmektedir.

Dalış turları bölgesine yakınındaki konaklama seçeneklerinden uygun fiyatlı olan konaklama seçeneklerini Side pansiyon sayfasından bulabilirsiniz.

Sezonluk olmasına rağmen kış aylarında da dalış turları yapılmaktadır. Ancak görülebilecek canlı türü diğer aylara göre daha sınırlıdır. Side Dalış Turları kişi başı 200 - 300 TL arasındadır.


ATV ile Safari Turları

Side Atv Safari Turu Side Atv Safari TuruEkstrem sporlardan biri olarak değerlendirilen ATV, Side’yi tanımak ve daha çok heyecanlı zamanlar geçirmek için ideal bir tercihtir. Günde 3 sefer düzenlenen turlarda belirlenmiş parkurlarda eğlenme fırsatı sunulur.

Diğer tur organizasyonları gibi erken rezervasyonlarda indirim olmasının yanı sıra, sınırlı araçlar ile düzenlenen bu aktivitede önceden yerlerin ayırtılması önemlidir. Araçların hepsi offroad olarak geçer ve engebeli arazilerde kolay bir şekilde yol tutuşu vardır.

Side’nin yeşil doğası arasında çevreyi tanımanın en uygun yollarından birisi olarak ATV ile safari, grup olarak tercih edildiğinde çok daha eğlenceli olabilir. Diğer aktivitelere göre biraz daha farklı olduğundan yedek kıyafet getirmekte fayda vardır. Özel düzenlenmiş parkur, çamurlu alanları, sulu alanları ve dik yokuşu da içerisinde bulundurur.

Bölgede ATV turları düzenleyen belirli firmalar vardır. Binmeden öncesinde temel eğitim verilir. Diğer büyük araçlara göre kolay bir kullanım söz konusudur. Her hangi bir ehliyet ya da sürücü belgesine ihtiyaç yoktur. Nos Quad Safari ve Side ATV Quad Safari firmaları tarafından düzenlenen ATV turları ücreti 100 – 200 TL arasındadır.

Side'de plaja yakın lüks hizmetleri ile her türlü imkanları sağlayan oteller için Side 5 yıldızlı oteller sayfamızı kontrol edebilirsiniz.