Side Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Side, özellikle turizm açısından ülkemizin en önde gelen yerlerinden biridir. Antalya sınırları içerisinde yer almakta ve idari olarak Manavgat ilçesinin bir mahallesi olarak bilinmektedir. İlçe merkezine araç ile kolayca ulaşılabilinir ve uzaklık sadece 10 km’dir. Oldukça popüler bir turizm bölgesi olduğundan dolayı ulaşım imkanları ve yollar gelişmiş düzeydedir. 

İl merkezine yaklaşık 75 km uzaklıkta yer alır. Bölgeye en yakın havaalanı, il merkezindeki Antalya Havalimanı’dır. Diğer bir havasahası ise Alanya sınırları içerisinde yer alan ve bölgeye 110 km uzaklıkta bulunan Gazipaşa Havalimanı’dır.

Antalya'nın en çok turist gelen noktalarından bir tanesi olan Side'de tatilini geçirmek isteyenler için Side otelleri fiyat kategorimizi inceleyebilirsiniz.


Karayolu ile Ulaşım

Araba ile Ulaşım 

Ankara’dan Side’ye Ulaşım

Ankara üzerinden yola çıkmış iseniz, D715 karayolunu kullanarak Konya’ya ulaşmanız ve ardından güney yönündeki Seydişehir’e doğru ilerlemeniz ve Akseki’ye vardıktan sonra anayol üzerinden D695 karayoluna girmeniz gerekir. Güçlüköy ve Gençler bölgeleri arasındaki kıvrımlı yollarda daha dikkatli sürüş yapmanız önerilmektedir.

Karayolu ile Side'ye gelenler mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri Side gezilecek yerler sayfamızdan inceleyebilirler.


İstanbul’dan Side’ye Ulaşım

İstanbul-Side arası karayolu mesafesi 745 km’dir. Şahsi aracınız ile gelmeyi planlıyor iseniz, Diliskelesi yönünde Osman Gazi Köprüsü’nü kullanmanız ve Bursa yönüne doğru ilerlemeniz gerekir. Daha sonrasında Eskişehir tarafına ve il merkezine varmadan Bozüyük yol ayrımına girerek Kütahya-Afyonkarahisar yönüne gitmelisiniz. Isparta’yı geçtikten ve Antalya’nın Aksu ilçesine vardıktan sonra, güneydoğu yönünde ilerleyerek yaklaşık 30 km sonra Side’ye ulaşabilirsiniz.

İstanbul stresinden uzaklaşmak isteyenler gezi öncesi tatil planı yapmak için Side gezi rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.


Antalya’dan Side’ye Ulaşım

Antalya merkezinden Side’ye ulaşmak için şehrin güneydoğu yönüne doğru ilerlemeniz, Aksu ve Serik ilçelerini geçtikten sonra Çolaklı bölgesine varmanız gereklidir. D400 karayolu üzerinde ilerledikten sonra ilçe merkezine girmenize gerek kalmadan Side’ye ulaşabilirsiniz.


Otobüs ile Side’ye Ulaşım 

Antalya’dan Otobüs ile Side’ye Ulaşım

Antalya merkezden Side’ye Otobüs ile ulaşmak istiyorsanız, her saat bulabileceğiniz Antalya Otogarı’ndan kalkan Manavgat otobüslerini kullanabilir, Manavgat ilçe merkezinden de Side’ye geçiş yapabilirsiniz. Bilet fiyatları ortalama 20 – 40 TL arasındadır. Manavgat’a geldikten sonra Side’ye ulaşmanın en kolay yolu taksi, özel araç veya kiralık araç imkanlarıdır. Taksiler, yaklaşık 40-45 TL arası bir ücret karşılığında ilçe merkezinden Side’ye ulaşmanızı sağlayan en konforlu hizmet olacaktır. Aynı zamanda, özellikle yaz aylarında sıklaşan seferlere sahip şehir içi dolmuşları da kullanabilirsiniz. Ulaşımın en ekonomik yolu olarak Manavgat-Side arası dolmuş ücreti ise 3 – 5 TL arasındadır.

Otobüs ile Side'ye ulaşım sağlanmasının ardından uygun fiyattaki konaklama ihtiyaçlarını bir arada sunduğumuz Side 4 yıldızlı oteller sayfasını inceleyebilirsiniz.


Ankara’dan Otobüs ile Side’ye Ulaşım

Side’ye otobüs ile gelmeyi planlıyorsanız, yaz sezonunda her saat bulabileceğiniz Ankara-Konya-Antalya otobüs seferlerini kullanabilirsiniz. Ankara-Side arası 495 km’dir ve yolculuk 6-6.5 saat arası sürmektedir. Ortalama otobüs seferi ücreti 70-80 TL civarındadır.


İstanbul’dan Otobüs Side’ye Ulaşım

Otobüs firmalarını kullanarak gelmek isterseniz, Haziran-Eylül arasında her saat bulabileceğiniz seferlerden faydalanabilirsiniz. Yolculuklar yaklaşık olarak 9 saat sürmektedir. En ucuz dönemlerde 80-90, yüksek sezonda ise 100-120 TL arasında değişen otobüs firmalarından yararlanabilirsiniz.

Ailenizle birlikte konforlu bir tatil için Türkiye'nin tatil cennetlerinden biri olan  Side denize sıfır otelleri listemizden birinde konaklayabilirsiniz.


Havayolu ile Ulaşım

Side’ye havayolu ile ulaşmak istiyorsanız, iki farklı havaalanını kullanabilirsiniz. Ekonomik ve mesafe yönünden daha avantajlı olan Antalya Havalimanı’dır. Yaz sezonunda Ankara-İzmir-İstanbul gibi büyükşehirlerden direkt olarak, diğer yerlerden ise bu şehirler üzerinden aktarma yapan uçuşlar bulmanız mümkündür. İstanbul-Antalya arası uçuş fiyatları yaz sezonunda minimum 150-200 TL arasında değişmektedir. Kışın ise fiyatlarda %20 oranında azalma görülür. Birçok özel transfer hizmeti firmasından veya havalimanında direkt olarak muhattap olabileceğiniz araç kiralama acentelerinden faydalanabilirsiniz.

Side’ye yakın bir diğer havaalanı ise, Alanya Gazipaşa Havalimanı’dır. Fiyatları merkezdeki havalimanına nazaran daha yüksek ve genel olarak aktarmalı uçuşlar bulunabilmektedir. Manavgat’a 110 km uzaklıkta yer alan Gazipaşa Havalimanı’nda tüm gelen yolcular için transfer hizmetleri yer almaktadır. Aynı zamanda otomobil kiralama seçeneği de bulunmaktadır. Yurtdışı uçuşları, genel olarak Antalya Havalimanı’na iniş yapmaktadır. Yüksek sezon olarak tanımlanan Haziran-Eylül ayları arasında ise Gazipaşa Havalimanı’na da uçuşlar bulabilmek mümkündür.

Havalimanlarında 10 – 15 TL arası bir ücret vererek HAVAŞ’ı kullanarak Antalya Otogarı’na ulaşabilir, oradan da Manavgat araçlarını kullanabilirsiniz. Manavgat’a geldiğinizde ise taksi veya şehir içi dolmuşları ile Side’ye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.