Side'de Gezilecek Yerler

Antalya’nın en çok turist çeken bölgelerinden birisi olan ve Manavgat ilçe sınırları içerisinde bulunan Side hem doğa hem de tarihi güzellik bakımından oldukça zengindir. Söz konusu gezi yapmak, keşiflerde bulunmak ya da geçmişe yolculuk yapmak olduğunda da Side’de oldukça geniş bir yelpaze söz konusudur.

Tarihi yerler bakımından geçmiş dönemlerin en önemli eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Buna ek olarak doğal güzellikler bakımından ise birçok mavi bayraklı plajın yanında yapay ve doğal gölleri bünyesinde bulundurmaktadır.

Tarihi ve doğa güzellikleri bakımından zengin bir bölge olan Side'de konaklama için Side otelleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi Doğa Harikası Manavgat Şelalesi Doğa Harikası

Side beldesine 7 kilometre uzaklıkta yer alan Manavgat Şelalesi, Türkiye’deki ender güzellikler arasında değerlendirilir. Sular yaklaşık olarak 4 metrelik falezlerden aşağı dökülür. Ayrıca uzunluk bakımından oldukça geniş bir alana sahiptir.

Doğal güzellikler bakımından görülmeye değer bir yerdir. Doğa yürüyüşü yapmak ve harika fotoğraflar yakalamak için ideal mekânlardan birisidir. Şelalenin çevresinde piknik yapabileceğiniz birçok alan da mevcut. Bu alanların yanı sıra aynı zamanda birbirinden güzel restoranlar da sizleri karşılamaktadır. Şehrin gürültüsünden kurtulmak ve doğayla iç içe güzel bir gün geçirmek isterseniz Side gezilecek yerler listenize Manavgat Şelalesi'ni yazabilirsiniz.

Çevresinde zaman geçirilebilecek ve ihtiyaçların giderilebileceği çeşitli tesisler bulunur. Çay bahçelerinin yanı sıra kafeterya, hediyelik eşya dükkânları gibi yerler de vardır. Akıntının güçlü olmasından dolayı, yüzmeye elverişli olmasa da rafting için elverişlidir.

Manavgat Şelalesi'ne giriş ücreti 15 TL'dir.

Manavgat Şelalesi gezisinin ardından tatile Antalya'da devam etmek isterseniz Antalya otelleri sayfamıza göz atabilirsiniz.


Apollon Tapınağı

Tarihi Apollon Tapınağı Kalıntıları Tarihi Apollon Tapınağı Kalıntıları

MS 150 yılında Roma Barışı döneminde inşa edilmiştir. Side beldesinin Akdeniz’e uzanan en uç noktasında bulunur. Adını ışık, güzellik ve sanat tanrısı olan Apollon tarafından alan tapınak, gün batımının en güzel izlendiği nokta olarak ün yapmıştır. 

Side’nin en eski yapıları arasında değerlendirilen Apollon Tapınağı, 1982-1990 yılları arasında restore edilerek, görkemli bir hale getirilmiştir. Korint başlıklı sütunlar tapınağın hemen üzerinde yer alır. Bizans Dönemi'nde tapınağın belirli bir kısmı bazilika yapımında kullanılması için sökülmüştür. Büyük sütunları Peripteros planına göre inşa edilmiştir. Apollon Tapınağı giriş ücreti 5 TL’dir.

Türkiye'nin tarihi ve turistik alanlarına dolu dolu bir gezi planlaması yapabilmek için Side gezi rehberine mutlaka incelemenizi önermekteyiz.


Altınbeşik Mağarası

Altınbeşik Mağarası Giriş Alanı Altınbeşik Mağarası Giriş Alanı

Side çevresinde İbradı Beldesi’ne 7 km uzaklıkta yer alan Altınbeşik Mağarası, Düdensuyu Mağarası olarak da bilinmektedir. 125 metre uzunluğunda bir göl bulunan mağara 1995 yılında turizme kazandırılmıştır. 

Mağarayı sadece botla ziyaret edebilir, traverten oluşumlara tanıklık edebilirsiniz. Hava şartlarına göre ziyarete açık olan mağara en iyi yaz ve sonbahar aylarında turizm için uygun koşullara sahip olmaktadır. Manavgat gezilecek yerler düşünüldüğünde bu mağara görülmesi gereken yerler arasındadır. Kış döneminde pek aktif olmamakla birlikte mesai saatleri dışında mağaraya ulaşma şansınız bulunmamaktadır.

Mağarayı gezdikten sonra bir çay molası vererek etrafında bulunan kafede dinlenebilirsiniz. Mağaraya giriş ücreti bot turuyla birlikte 11 TL'dir.

Antalya'daki birbirinden farklı büyüleyici mekanlardan tutun tarihi eserlere kadar tutkunuzu yeniden keşfetmenizi sağlayacak yerler için Antalya gezi rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Side Antik Kenti

Side Antik Kent Kalıntıları Side Antik Kent Kalıntıları

Side Antik Kenti, milattan sonra 8. yüzyılda bir liman kenti olarak Side beldesinin Liman Caddesi mevkiine inşa edilmiştir. Zaman içerisinde bulunan tarihi eserler ve yapılar, restore edilerek zarar görmemesi içim cam korumalar içerisinde sergilenmektedir.

Girişteki Büyük Kapı ve Side Antik Çeşmesi en çok ilgi çeken tarihi eserler arasında yer alsa da içerisindeki Antik Tiyatro, hamam, agora ve diğer tarihi yapılar görülmesi gereken yerler arasında değerlendirilir. Özellikle tarihi yapılar düşünüldüğünde Side Antik Kenti, Side gezilecek yerler listesinde bulunması gereken bölgelerdendir.

Deniz ve tarihi dokunun iç içe olduğu antik kent, Side beldesini, Manavgat ilçesini ve Antalya ilini öğrenmek için ideal bir noktadır. Ayrıca tarihin etkilerini görmek için en önemli yerler arasında bulunur.

Side Antik Kenti için girişler ücretsizdir.

Side'deki tatilinizde yapabileceklerinizin sınırı olmayan tatil köyleri için Side tatil köyleri yazımızı incelemeyi unutmayın.


Oymapınar Barajı

Oymapınar Barajı Manzarası Oymapınar Barajı Manzarası

Oymapınar Barajı, 1984 yılında kullanıma açılmış ve 184 metrelik yüksekliği ile doğal güzellikler arasında en çok ilgiye sahip olanıdır. Side beldesinin Sevinçköy Mahallesi sınırları içerisinde yer alan baraj, Manavgat Nehri’nin üzerine inşa edilmiştir.

Aktivite bakımından nehir turu yapmak, piknik ve doğa arasında yürüyüş yapmak elverişlidir. İki dağın arasına çekilen 184 metrelik bir beton duvarın üzerinden oldukça büyük bir alan gözlemlenebilir. Harika denilebilecek fotoğraflar yakalanabilir. Ayrıca yer yer sığ olan bölgelerinde yüzme alanları oluşturulmuştur. Özellikle piknik ve doğa yürüyüşleri açısından Manavgat gezilecek yerler listesine dahil edilebilecek bölgelerden biridir.

9 saatlik tekne turlarının gerçekleştiği bu bölgede, Oymapınar Barajı boyunca yaklaşık 15 km'lik gezi imkanı da sunulmaktadır. Yetişkinler için ücret 240 TL, çocuklar için ise 130 TL'dir. Fiyatlara yemek dahildir.


Titreyen Göl

Side Titreyen Göl Side Titreyen Göl

Sorgun Mahallesi'ne yer alan yapay bir doğal güzelliktir. Yaklaşık olarak 3000 dönümlük bir alana oluşturulmuş ve etrafında birçok otel bulunmaktadır.

İsmi hakkındaki bir gerçek ise, en ufak bir rüzgâr esintisinde bile, üzerinde oluşan kıvrımların bir titreme oluşturuyormuş gibi görünmesidir. Akdeniz bölgesinde insan eli ile yapılan doğal güzellikler arasında 2017 yılında Mavi Bayrak ödülünü almıştır. Şu an yine birçok canlıya ev sahipliği yapmaktadır.

Dinlenmek ve uzun zamandır ihtiyaç duyduğunuz o hayalinizdeki tatili yapmak için Side tatil otelleri sayfamıza göz atabilirsiniz.


Antik Tiyatro

Side Antik Kent Tiyatro Kalıntıları Side Antik Kent Tiyatro Kalıntıları

Milattan sonra 2. yüzyılda, Side Antik Kenti’nin merkezine inşa edilmiştir. 17 bin kişilik kapasitesi bulunan Antik Tiyatro, bir zamanlar içinde gladyatörler ve yırtıcı hayvan dövüşlerinin yapıldığı bir alan olarak kullanılmıştır.

Roma mimarisi işçiliği ile ön plana gelmeyi başarmış olan tiyatro, zamanında üç katlı sahne binasına sahipken, günümüzde sadece harabeleri kalmıştır. Ancak koruma altına alınan Antik Tiyatro yıl boyunca Side’ye tatile gelen kişiler tarafından ilgi odağı olmayı başarmıştır. Kart postalı andıran yapısıyla, en çok fotoğraflanan mevkilerden birisidir. Side gezilecek yerler arasında bu antik kenti es geçmek, özellikle tarihi yapılara meraklı turistler açısından pek mümkün değildir. Bütünlük açısından muhteşem bir antik kent olarak ifade edilmektedir.

Antik Tiyatro’ya girişler 12 TL’dir.


Side Müzesi

Side Müzesi Sergi Alanı Side Müzesi Sergi Alanı

Side beldesinin Selimi Koyu mevkiinde yer alan Side Müzesi, ilçenin geçmişi hakkında birçok tarihi eser barındırmaktadır. Bunlardan bazıları Roma ve Bizans dönemlerinden kalma silah kabartmaları, yazıtlar, Roma Dönemi'ne ait heykeller, amforalar, mezar stelleri, sunaklar ve sütun başlıklarıdır. 

Side'de gezilecek yerler arasında tarihi yapılar düşünüldüğünde ilk sıralarda yer alıyor ve her sene binlerce turiste de ev sahipliği yapıyor. Müze, Roma Dönemi'ne ait antik bir hamamı, tekrardan restore ederek ziyaretçilerine açmıştır. Yüzlerce eserin içerisinde en çok ilgi çekmeyi başaran ise denizlerin tanrısı Poseidon için yapılmış frizlerdir. 

Side Müzesi giriş ücreti 18 TL’dir. Müze kart sahiplerine ise ücretsizdir. 


Aspendos Köprüsü

Tarihi Aspendos Köprüsü Tarihi Aspendos Köprüsü

Aspendos Köprüsü, Aspendos Tiyatro yolu üzerinde bulunan ve Serik ilçesinde yer alan tarihi yapılardan biridir. Milattan sonra 4. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilen köprü, Side’nin en eski tarihi eserlerinden birisidir. 13. yüzyılda Roma yapısının üzerine farklı taş bloklardan oluşturulmuştur. 

Sonraki dönemde Selçuklular tarafından yeni ayaklar eklenerek restore edilmiştir. Zaman geçtikçe yıpranan köprünün orijinal şekli ve inşası, antik yapının kalıntılarına, iskelelerin rampalarına ve temellerine dayanarak yeniden inşa edilmiştir. Aspendos Yolu Belkıs Mevkiinde bulunan köprü günümüze kadar oldukça iyi korunmuştur.

Diğer adı ile Köprüpazar Köprüsü olarak bilinen yapının öne çıkan en büyük özelliği manzarasıdır. Yükseklik bakımından oldukça etkileyicidir. Orta noktasına gelindiğinde birçok alan rahatlıkla görülebilmektedir. 


Side Günübirlik Gezilecek Yerler

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı olan Side yaz tatili için ideal yerler arasındadır. Çevresindeki turistik yapılar ve doğal güzellikleri ile keşfedilmeyi beklemektedir.


Belek

Belek Yukarıdan Bakış Belek Yukarıdan Bakış

Belek Side’ye yaklaşık 44 km uzaklıktadır. Antalya’nın en çok tercih edilen turizm merkezi olarak bilinmektedir. Belek uzun kumsalları, tarihi ve turistik yapıları ile görülmeye değerdir.

12 Kasım 2012 tarihinde mahalle haline gelen Belek, Antalya'nın en çok tercih edilen turizm merkezlerinden biridir. Side gezilecek yerler düşünüldüğünde özellikle denizi ve tarihi yerleriyle belki de ilk sıraları zorlayabilecek bölgelerden biridir. Antalya merkeze yaklaşık olarak 40 km'lik bir uzaklıktadır. Aynı zamanda Belek ile Manavgat arası yaklaşık 45 dakikalık bir mesafede olduğu için bu bölgeyi Manavgat gezilecek yerler listenize de eklemeniz mümkündür. Bu bölge sadece plajları ya da deniziyle değil aynı zamanda Aspendos Tiyatrosu, Manavgat Şelalesi, Dinler Bahçesi, Düden Şelalesi gibi tarihi yapılara da ev sahipliği yapmaktadır.

Oldukça lüks otellere sahip olan Belek, gece hayatıyla da adından söz ettirmektedir. Popüler bir bölgede oldukça güzel bir tatil geçirmek isteyenler için Belek son derece idealdir.


Kleopatra Plajı

Eşsiz Kleopatra Plajı Eşsiz Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı Side’ye yaklaşık 61 km uzaklıktadır. Plajdan Akdeniz’e deniz gözlüğü ile dalış yapanlar için bambaşka bir dünya bulunmaktadır. Denizin dibindeki doğal güzellikler ve deniz canlıları Kleopatra Plajı’nı cazip kılmaktadır.

Halk plajı mantığında hizmetlerini sürdüren bu plaj, içerisindeki işletmelerin farklı uygulamaları dışında ücretsiz bir şekilde giriş yapabileceğiniz bir yerdir. Şezlong veya şemsiye gibi taleplerinizde ise o bölgedeki işletmelere göre 20 ile 40 TL arasında değişen fiyatlar söz konusudur. 


Köprülü Kanyon Milli Parkı

Köprülü Kanyon Milli Parkı Kalıntıları Köprülü Kanyon Milli Parkı Kalıntıları Köprülü Kanyon Milli Parkı Side’ye yaklaşık 58 km uzaklıktadır. Sedir ağaçlarından oluşan ormanla çevrili kanyon doğanın kalbinde huzurlu zaman dilimi geçirmek isteyenleri beklemektedir. Köprülü Kanyon aynı zamanda Artemis Tapınağı ile Zeus Tapınağı’yla da aynı bölgede yer almaktadır.


Oymapınar Gölü

Doğal Oymapınar Gölü Doğal Oymapınar Gölü Oymapınar Gölü Side’ye yaklaşık 25 km uzaklıktadır. Oymapınar Barajı’nın oluşturduğu göl hem su sporları hem de doğa aktiviteleri ile uğraşmayı sevenler için biçilmiş kaftandır. Göl içerisinde tekne turları düzenlenmekte, çevresindeki mesire alanlarında da piknik yapılabilmektedir.