Kemer Tarihi Yerleri

Antik Çağ'da Idryos olarak bilinen Kemer’in tarihi MÖ 690 yılına kadar uzanmaktadır. Bir zamanlar bölgeye hakim olan Likyalıların en önemli liman kentlerinden birisi olan Idryos, deniz ticareti bakımından oldukça önemlidir. 

Yüzölçümü bakımından küçük olmasına rağmen, bünyesinde Antik Dönem’den günümüze kadar gelmeyi başaran köklü tarihi yapıları mevcuttur. Batı Toros Dağları’nın eteklerinde kurulan Kemer, doğa turizmi ile daha çok ön plana çıksa da, zamanla doğanın bir parçası haline gelen tarihi yapıları hala gözlemlenebilmektedir.


Olympos Antik Kenti

Oltmpos Antik Kenti Tarihi Kalıntıları Oltmpos Antik Kenti Tarihi KalıntılarıAntalya'nın Kumluca ilçe sınırları içerisinde yer alan Olympos, Kemer'e yaklaşık olarak 40 kilometre uzaklıktadır. Antik bir Likya kenti olan Olympos, 2375 metre yüksekliğe sahip olan Tahtalı Dağı'na kurulmuştur.

Olympos, tarihin ilk federasyon birliği olan Likya Birliği'nde önde gelen altı kentten birisidir. Kazılar sonucunda ortaya çıkan sikkeler, şehrin tarihinin MÖ 2. yüzyıla kadar uzandığını göstermektedir. Ünlü Marcus Tullius Cicero olarak bilenen bir devlet adamı şehri zenginlik ve sanat eserleri ile dolu bir antik kent olarak tanımlanmıştır.

Şehrin ortasından geçen nehrin üzerinde yer alan tarihi köprünün bir ayağı hala görülebilmektedir. Antik kentte tarihi yapılar arasında en önemlisi Roma Dönemi'nden kalma tapınak kapısıdır. Sonraki dönemlere ait eserlerin de görülebildiği antik kentin Olimpos Plajı olarak adlandırılan bir alanı da mevcuttur.

Olympos Antik Kenti’ne giriş ücreti 20 TL’dir.

Günübirlik eğlenceleriniz için uygun fiyatları ile sizi mutlu edecek oteller için Kemer oteller listemize göz atabilirsiniz.


Selçuklu Av Köşkü

Selçuklu Av Köşkü Tarihi Kalıntıları Selçuklu Av Köşkü Tarihi KalıntılarıKemer ilçe girişinde bulunan Selçuklu Av Köşkü, 1230 ile 1248 yılları arasında Selçuklular zamanında yapılmıştır. Bir zamanlar bölgede hüküm süren Tekelioğlu Beyliği’nin av zamanlarında kullandıkları bir binadır. 

Selçuklu mimarisinin belirgin bir şekilde görülebildiği yapı, aynı zamanda Türk İslam sanat geleneğinin tek örneği olarak bilinmektedir. Tekelioğlu Beyliği’nin bayrağında bulunan altıgen yıldız kabartması, Selçuklular zamanından kalan ve yapısını en iyi koruyan eserlerden birisidir. 

Selçuklu Av Köşkü, bir orman içerisine inşa edilmiştir. Giriş kapısının büyük ve yüksek duvarları kısmen yıkılmıştır, ancak içlere doğru çatısı ve köşkün duvarları hala sağlam bir şekilde durmaktadır. Aynı zamanda bölgede yapılan son kazı çalışmaları oldukça büyük bir sarnıcı gün yüzüne çıkarmıştır.

Selçuklu Av Köşkü’ne giriş ücretsizdir.


Folklorik Yörük Parkı Açık Hava Müzesi

Folklorik Yörük Parkı Ziyaretçi Alanı Folklorik Yörük Parkı Ziyaretçi AlanıKemer’in Merkez Mahallesi’nde tamamıyla geleneksel kültürü tanıtmak amacıyla kurulan Folklorik Yörük Parkı Açık Hava Müzesi, 1982 yılından beri hizmet vermektedir. Bölge tarihinin kısa geçmişini tanıyabilmek ve yöresel ürünleri keşfedebilmek için en iyi yer olarak değerlendirilmektedir. 

Akdeniz halkının genel olarak geçmişi Yörüklere dayandığı için, büyük bir Yörük çadırı bulmak mümkündür. Küçükburun Yarımadası üzerinde bulunan Folklorik Yörük Parkı Açık Hava Müzesi’nde tema park da bulunur. Parkta geleneksel ve yöresel müzikler çalınır. Ayrıca Yörüklerin geleneksel yemeklerinin de tadıldığı yerde küçük bir yürüyüş parkuru da mevcuttur. 

Yat Limanı’nın hemen yanı başında bulunan park, yeşil ve mavinin buluştuğu ender yerlerden birisidir. Gezilerini bir anı ile süslemek isteyenler için hediyelik eşyalar da satılmaktadır.

Folklorik Yörük Parkı Açık Hava Müzesi’ne girişler 3 TL’dir.

Antalya'daki günübirlik eğlenceleriniz için konaklama hizmetleri veren otelleri Antalya Otel sayfamızda listeledik.


Idyros Antik Kenti

Idyros Antik Kenti Kalıntıları Idyros Antik Kenti KalıntılarıAyışığı Körfezi kıyısına yakın noktada, Kemer ilçe merkezinin 2 kilometre güneydoğusunda yer alır. 1976 ile 1977 yılları arasında, Antalya Müzesi tarafından yapılan kazılarda, kalıntıların bulunduğu Idyros Antik Kenti'nde araştırmalar sürekli devam etmektedir.

Kazılarda, Bizans duvarı kalıntıları, üç kapı kağıdı, apsis ve kilise kalıntılarını hatırlatan bir kapı bulunmuştur. Kilisenin zemini turuncu, kil kırmızısı, beyaz, gri taşlardan yapılmış mozaiklerle kaplıdır. 

Geometrik motiflerin baskın olduğu bezemeler ve bordürlerle çevrilidir. Ayrıca kilisenin güneyinde bir şapel yer alır. Araştırmalar sayesinde bu buluntuların ve madeni paraların, 3. ve 6. yüzyılda kullanıldığı görülür. Bizans Dönemi'nden kalma konaklama alanı kalıntıları, tüm Ayışığı Körfezi kıyısı boyunca devam eder.

Idyros Antik Kenti'ne giriş ücretsizdir. 


Phaselis Ören Yeri (Phaselis Antik Kenti)

Phaselis Ören Yeri Antik Kenti Ziyaretçi Alanı Phaselis Ören Yeri Antik Kenti Ziyaretçi AlanıKemer’in Tekirova beldesi sınırları içerisinde yer alan Phaselis Antik Kenti, hem doğa turizmi hem de tarihi turizm açısından önemli bir noktadır. İlk yerleşimlerinin MÖ 690 yılına kadar uzandığı düşünülen Phaselis, zamanında bir liman kenti olarak ün kazanmıştır.

Rodosluların bölgeyi işgal etmesinin ardından kurulmuştur. Genel olarak deniz ticareti ile ön plana gelen şehir, günümüze kadar kısmen belirli kalıntılar ile günümüze kadar ulaşmıştır. Şehirde en çok dikkat çeken kalıntılar arasında Roma hamamı, su kemerleri, Akropol ve agoralar bulunmaktadır.

Kentin içerisinde yer alan antik tiyatro ise son dönemlerde restore edilmiştir. Çalışmalar sonucunda ortalama 1500 kişilik bir kapasitesinin olduğu anlaşılmıştır. Doğal bir güzellik içerisinde tarihi keşfetmek isteyenler için ideal bir mekandır.

Phaselis Ören Yeri’ne giriş 20 TL’dir.

Bünyesinde barındırdığı tarihi eserlere şahit olmak için Kemer Gezilecek Yerler yazımıza mutlaka göz atmalısınız.


Beldibi Kaya Sığınakları

Beldibi Kaya Sığınakları Mağara Girişi Beldibi Kaya Sığınakları Mağara GirişiAntalya ile Kemer arasında yer alan Çamdağ Tüneli'nden hemen çıktıktan sonra Obaköy olarak bilinen mevkide bir konuma sahiptir.

Kaya altı sığınağı olarak bilinen bu bölge, doğal güzellik olan Beldibi Mağarası içerisinde yer almaktadır. Beldibi Kaya Sığınakları'nda Mezolitik kültürlere ait 6 farklı tabaka ortaya çıkarılmıştır. Antalya ilinde yer alan ikinci en önemli Prehistorik merkezdir. 

Denizden 100 metre içeride ve 25 metre yükseklikte bulunur.  Yağmur suları ve rüzgar gibi doğal etmenlerden dolayı büyük bir kısmı tahrip olmuştur. Günümüze kadar gelmeyi başaran kalıntılar, sığınağın duvarlarına kazınan dağ keçisi, insan ve geyik figürleridir.

Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan kaya sığınağı arkeolojik sit alanıdır. 

Beldibi Kaya Sığınakları'na giriş 5 TL'dir.  

Tatilde eğlenmek, dinlenmek ve bedenen rahatlamak için tercih edebileceğiniz tatil cennetlerinden olan Kemer'i keşfetmeniz için Kemer Gezi Rehberine mutlaka göz atmalısınız.


Paris 2 Batığı

Paris 2 Batığı Kalıntıları Paris 2 Batığı KalıntılarıDünya üzerinde en iyi dalış noktası olarak bilinen bölgede yer alan sualtı batığıdır. 1917 yılında Mustafa Ertuğrul adında Türk zabitin top atarak batmasına sebep olduğu Paris 2 adındaki Fransız gemisi bu bölgede yer almaktadır. Geminin bulunduğu yer 33 metre derinliktedir. 

Gemiyi görmek için dalış yapıldığında sualtı canlıları da rahatlıkla gözlemlenebilir. Bu gemiyi görebilmek için derin dalış ve gece dalışı gibi farklı seçenekler sunulmaktadır. 

Sualtında keşfedilen geminin üzerinde 2 torpil kovanı ve 6 uçaksavar top vardır. Geminin ağırlığı 551 groston, eni 8 metre ve boyu 50 metredir.

Batık gemiyi görmek için sadece dalış yapan şirketlere belirli ücret ödenmesi gereklidir.

Antalya'nın gece hayatı ile arkadaşlarınızla eğlenceyi doyasıya yaşamak için Antalya Gezi Rehberi sayfasındaki gece hayatı yazımızı incelemeyi unutmayın.


Kemer Cumhuriyet Meydanı

Kemer Cumhuriyet Meydanı Saat Kulesi Kemer Cumhuriyet Meydanı Saat KulesiKemer’deki en dikkat çekici modern yapılarının bir arada gözlemlenebildiği Kemer Cumhuriyet Meydanı, Yeni Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Ortasında Atatürk’ün bir heykeli ve hemen karşısında beyaz bir kule yer almaktadır. Bu iki yapı şehrin simgesi konumundadır.

Kent meydanı daha çok halka açık yapılan açık hava aktivitelerine ev sahipliği yapar. Akşam saatlerinde yürüyüş yapmak için birçok insan tercih eder. Meydanın etrafında kişisel ihtiyaçların karşılanabileceği onlarca dükkan bulunmaktadır.

Hayatınızın en mutlu gününüzün ve bu günü taçlandıran tatili kusursuz geçirmeniz için Kemer balayı otelleri yazımızı kontrol etmeyi unutmayın.


Beldibi

Beldibi Halk Plajı Beldibi Halk PlajıTarihi açıdan büyük bir öneme sahip Beldibi, Kemer ilçe merkezinin 18 kilometre kuzeyinde yer alır. 

Pamfilya Ovası ile Likya Bölgesi arasında kalmaktadır. Bölge üzerinde 1950 yılından itibaren yapılan kazı çalışmalarında birçok yazıt, mağara, sığınak ve resimler ortaya çıkarılmıştır. 

Beldibi’ne giriş yapılan Akyarlar Tüneli’nin yakınlarındaki dağ zirvesinde Yontma Taş Devri’nden kalma yazıtların üzerindeki ev ve keçi figürleri dikkat çeken turistik noktalardan birisidir. Ayrıca dikkat çeken bir diğer tarihi ve turistik nokta, ormanlık arazide, Yontma Taş Devri’nden kalma lahitlerdir. 

Günümüzde turizm anlamında çok önemli olan Beldibi’nde çok farklı eğlence ve konaklama olanakları da sunulmaktadır.

Denize bir kaç dakikalık yürüme mesafesinde olup rahat konaklama hizmetleri veren oteller için Kemer Denize Sıfır Oteller sayfasına göz atmayı unutmayın.