Tekirdağ'da Yapılacaklar

Marmara Denizi’ne kıyısı olan Tekirdağ, hem şehir merkezinde hem de çevre ilçelerinde ve köylerinde tatil yapmak isteyenler için oldukça fazla seçenek sunmaktadır.

Yaz tatilinde denizin ve güneşin tadını çıkartmak isteyenler için uzun ve Mavi Bayraklı plajları, berrak denizi ile beklentileri karşılarken, müzeleri ve tarihi eserleri ile kültür turlarının, spor seçenekleri ile adrenalin tutkunlarının, yemyeşil doğası ile doğa tatili yapmak isteyenlerin beklentilerini fazlası ile karşılamakta olan bir şehir olma özelliği taşımaktadır. 

İstanbul’a yakın olması dolayısıyla özellikle yaz aylarında İstanbullular tarafından tercih edilen Tekirdağ’dan ayrılırken her tatil sever beklentilerinin fazlası ile karşılandığına tanık olmaktadır. 

Günübirlik eğlenceleriniz için uygun fiyatları ile sizi mutlu edecek oteller için Tekirdağ otel fiyatları sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.


Çevre Tatil Duraklarını Keşfedin: Avşa – Marmara – Çınarlı Turu

Avşa Avşa

Şarköy’den hareketle günübirlik Avşa – Marmara – Çınarlı turları düzenlenmektedir. Gün boyu adaları gezerek, Tekirdağ tatili sırasında farklı yerler görme şansı elde edilebilmektedir. Bu gezi noktaları masmavi denizi, hareketli atmosferi ve yemyeşil doğası ile ziyaretçilere yeni yerler görmenin keyfini yaşatmaktadır.

İlçe merkezinde bulunan Kızılay Çay Bahçesi’nde satılan biletlerden edinerek bu tura katılabilirsiniz. 

Tekirdağ'da eski tarihi yapılarından tutun bölgede bulunan görkemli ve nefes kesen yerleri ziyaret etmek için Tekirdağ'da gezilecek yerler yazımızı ziyaret edin.


Şehrin Eşsiz Lezzetlerini Tadın: Tekirdağ Köftesi

Tekirdağ Köftesi Tekirdağ Köftesi

Tekirdağ denince akla ilk gelen yöresel yemek Tekirdağ Köftesi’dir. Hemen hemen her restoranda, bu özel lezzeti tatma şansı bulunmaktadır. Diğer şehirlerde yenen Tekirdağ Köftesi’nden çok farklı olan bu lezzetin tadına bakmadan buradan dönmemelisiniz.

Şehirde yöresel lezzetler köftesi ile sınırlı değildir. Izgara köfte, ciğer sarması, damat paçası da Tekirdağ Köftesi kadar ünlüdür.

Bu lezzetlerin yanı sıra, çevre köylerde taze balık yiyebilir, zeytin ağaçlarından toplanan zeytinlerin tadına bakabilir ve zeytinyağı içebilirsiniz. 


Uzun Kıyı Şeridi ve Masmavi Denizin Tadını Çıkartın: Tekirdağ Plajları 

Tekirdağ Plajları Tekirdağ Plajları

Şarköy, Eriklice ve Kumbağ başta olmak üzere Tekirdağ’da yaz aylarında yapılacak olan gezilerde mutlaka plajlarda zaman geçirilmelidir.

Özellikle Mavi Bayraklı Şarköy Plajlarında denizin tadını çıkartabilir, ince kumların üzerinde gün boyu vakit geçirebilirsiniz. Bu plajlar aynı zamanda su sporları yönünden de zengin seçenekler sunmakta olup, eğlence dolu anlara ev sahipliği yapmaktadır. 

Hem halk plajı hem de özel işletme seçenekleri sunulmaktadır. 


Uçmakdere’de Adrenalin’i En Üst Seviyede Yaşayın: Tekirdağ Yamaç Paraşütü

Tekirdağ Yamaç Paraşütü Tekirdağ Yamaç Paraşütü

Tekirdağ’da son yıllarda oldukça popüler olan yamaç paraşütü için gidilmesi gereken yer Uçmakdere’dir. Burada alınan kısa bir eğitimin ardından eşli uçuş gerçekleştirilebildiği gibi 5 günlük uzmanlık eğitimi de alma şansı bulunmaktadır.

Bu aktiviteyi gerçekleştirmek için hava koşullarının uygun olması gerektiğinden, planınızdan birkaç gün önce bilgi almanız önerilmektedir.  Ücretlendirme 70 – 110 TL arasında değişmekte olup. Bu anı ölümsüzleştirmek isteyenler için video çekim hizmeti verilmekte olup, 50 – 60 TL ortalamasındadır. 

Bir diğer yandan ben yamaç paraşütü yapamam diyenler için, yamaç paraşütü yapanları izlemek de büyük zevk vermektedir. 

Tekirdağ'da manzarası ve tarihi yerleri ile sizi büyüleyecek yerler için Tekirdağ gezi rehberi sayfasını ziyaret etmeyi unutmayın.


En Güzel Üzümlerden Yapılan Şarapları Tadın: Bağ Bozumu Festivali

Bağ Bozumu Festivali Bağ Bozumu Festivali

Tekirdağ’da irili ufaklı şarap üretimi yapan birçok tesis bulunmaktadır. Bu tesisleri gezerek tadım yapabilirsiniz.

Ayrıca bağ bozumu zamanına denk gelirseniz, Bağ Bozumu Festivali’ne katılarak gün boyu, şarapçılık hakkında tüm detayları öğrenebilir, düzenlenen konser organizasyonları ile eğlenirken bir yandan butik şarapların tamamının tadına bakma şansı elde edebilirsiniz. 


Güne Mutlu Bir Başlangıç Yapın: Tekirdağ Köy Kahvaltısı

Tekirdağ Köy Kahvaltısı Tekirdağ Köy Kahvaltısı

Tekirdağ gezisi sırasında köy kahvaltısı mutlaka denenmesi gereken maddelerden biridir. Özellikle çevre köylerde zeytin ağaçlarının fazla olmasından dolayı zeytin çeşitleri açısından zengin bir kahvaltı tatil severleri beklemektedir.

Yanı sıra, el yapımı peynir çeşitleri ve reçel çeşitleri ile gerçek bir köy kahvaltısı etmek isteyenlerin beklentilerinden fazlasını sunmaktadır. 

Otantik Köy Kahvaltısı Gülseren Abla’nın yeri, onlarca alternatif arasında öne çıkan lezzet duraklarından biridir. Süleymanpaşa’da hizmet veren işletmede sunulan zengin kahvaltının yanı sıra gözleme çeşitleri de beğenilmekte olup, iki kişi hesap ortalaması 80 – 100 TL arasındadır. 

Tekirdağ'da ailenizle beraber doğa ile iç içe mekanlara yakın her şey dahil bir tatil yapmak için Tekirdağ aile otelleri listemize göz gezdirebilirsiniz.


Şehrin Köklü Tarihine Tanıklık Edin: Tekirdağ Müzeleri 

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Namık Kemal’in Evi ve Rakoczi Müzesi başta olmak üzere, Tekirdağ ilinde birçok tarihi alan bulunmaktadır. Arkeoloji ve Etnografya Müzesi ise zengin koleksiyonu ile dikkat çekmektedir. 

Ünlü şairimiz Namık Kemal’in Evi, edebiyat tutkunlarına unutulmaz anlar yaşatırken, Rakoczi Müzesi, Macaristan – Türkiye dostluğunu gözler önüne sermektedir. Namık Kemal Evi ve Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ne giriş ücretsiz olup, Rakoczi Müzesi ise 3 TL karşılığında gezilebilmektedir. 

Yüzlerce yıl öncesinden kalma camileri, tarihi kalıntıları ve müzeleri ile Tekirdağ kültür turları açısından oldukça fazla seçenek sunan şehirlerarasında yer almaktadır. 


Suda Eğlence Dolu Anlar Yaşayın: Tekirdağ Rüzgar Sörfü

Tekirdağ Rüzgar Sörfü Tekirdağ Rüzgar Sörfü

Tekirdağ’ın uzun plajları, temiz denizi ve Poyraz’ı sayesinde rüzgar sörfü yapmak isteyenler için oldukça uygun bir ortam oluşmaktadır.

Şehre gelip bu aktiviteyi yapmak isteyen profesyoneller için hizmet sunulmasının yanı sıra, bu sporu öğrenmeyi arzu edenler için de açılan sörf merkezlerinde hocalar ve eğitim programları bulunmaktadır.

Türkiye’deki diğer merkezlerle kıyaslandığında bu hizmetin daha uygun fiyata alınabiliyor olması nedeni ile son dönemin en çok tercih edilen sörf merkezlerinden biri Tekirdağ’dır.

Şehirde rüzgar sörfü yapmak isteyenlerin Şarköy’e gitmesi gerekmektedir. 

Tekirdağ'da bir çok aktiviteyi içerisinde barındıran ihtişamlı otelleri sizin için Tekirdağ 4 yıldızlı oteller sayfasında listeledik.


Doğada Huzur Dolu Anlar Yaşayın: Tekirdağ Trekking Turları 

Tekirdağ Tekirdağ'da Trekking

Trekking yapmak için Uçmakdere, en uygun bölgelerden biridir. Özellikle fotoğraf sanatına ilgi duyanlar için oldukça ilginç kareler sunacak olan bu bölgeyi ziyaret etmeden Tekirdağ tatilini sonlandırmamalısınız. 

Yemyeşil doğanın ve eşsiz manzaranın eşliğinde bu aktiviteyi bireysel olarak deneyimleyebileceğiniz gibi, organizasyonlara katılarak sosyalleşmenin keyfini de yaşayabilirsiniz.