Tekirdağ Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Marmara Bölgesi’nin hem turistik hem de sanayi alanında en gelişmiş şehirlerinden biri olan Tekirdağ, Türkiye’nin kuzeybatısında konumlanmaktadır. Şehrin kuzeyinde Kırklareli, güney ve güneybatısında Çanakkale, doğusunda İstanbul, batısında Edirne, güneydoğusunda ve güneyinde ise Marmara Denizi’nin uzun kıyı şeridi yer almaktadır.

Ulaşım olanakları oldukça fazla olan Tekirdağ, İstanbul’a 144, Ankara’ya 595, Edirne’ye 142, İzmir’e 708 km uzaklıktadır. Şehre havayolu, karayolu, denizyolu ve demiryolu ile ulaşım mümkündü. 

Uygun fiyatları ile her bütçeye hitap eden konaklama hizmetleri için Tekirdağ hotel sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Tekirdağ’a Özel Araç ile Ulaşım

Türkiye’nin tüm şehirlerinden karayolu ile Tekirdağ’a ulaşım sağlanmakta olup, özel araçla seyahat son derece konforludur. 

Özel araç ile ulaşım sırasında Edirne’den hareket edilmesi durumunda yolculuk yaklaşık olarak 1 saat 45 dakika sürmektedir. Avrupa Otoyolu/O-3/E80 üzerinden yapılacak yolculuğun mesafesi 143 km’dir. Lüleburgaz’dan geçilmektedir. 

İstanbul’dan başlayacak olan seyahat süresi ile trafik durumuna göre yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir. 146 km’lik seyahat Avrupa Otoyolu/O-3 ve E84 üzerinden tamamlanmakta olup, Büyükçekmece ve Marmara Ereğlisi’nin ardından şehir merkezine varılmaktadır. 

Tekirdağ - Ankara arası yaklaşık olarak 7 saat sürerken, mesafe 593 km’dir. O-4 üzerinden tamamlanacak seyahatte Sakarya, Gebze ve İstanbul’dan geçilmektedir. 

İzmir’den Tekirdağ’a 5 saat 30 dakikada ulaşılabilmektedir. O-5 üzerinden yapacağınız 391 km’lik yolculukta Bandırma – Tekirdağ Feribotu kullanılmaktadır. 

Tekirdağ'daki tatilinizde mutlaka gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için Tekirdağ'da gezilecek yerler yazısında listeledi.


Tekirdağ’a Otobüs ile Ulaşım

İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir, Edirne gibi büyük şehirlerden otobüs ile ulaşım her mevsim sağlanmaktadır. Bu seçeneklerin yanı sıra Türkiye’nin pek çok şehrinden otobüs seferleri düzenlenmektedir. 

İstanbul’dan Tekirdağ’a şehirlerarası otobüsle seyahat ortalama 2 saat sürmekte ve bilet ücretleri 50 - 70 TL arasında değişmektedir. 

Edirne’den Tekirdağ’a otobüs ile ulaşım süresi ortalama 2 saat olup, bilet ücretleri 50 – 65 TL arasındadır. 

İzmir’den Tekirdağ’a otobüs yolculuğu ortalama 9 saat 30 dakikada tamamlanmakta olup, bilet fiyatları 120 – 150 TL ortalamasındadır. 

Ankara – Tekirdağ otobüs yolculuğu da tıpkı İzmir gibi 9 saat 30 dakika sürmektedir. 125 – 150 TL bilet ücretleri ile bu seyahati tamamlamanız mümkündür. 

Tekirdağ'a gittiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. Tekirdağ gezi rehberini kontrol edebilirsiniz.


Tekirdağ’a Tren ile Ulaşım

İstanbul’dan gelecek kişiler için tren ile ulaşım seçeneği de bulunmaktadır. İstanbul Halkalı Tren İstasyonu’ndan hareket etmekte olan tren Çerkezköy ve Çorlu ilçelerinde iniş imkanı sunmaktadır. Bilet ücretleri 10 -15 TL arasında değişmektedir. 


Tekirdağ’a Havayolu ile Ulaşım

Trakya bölgesinin tek havalimanı Çorlu’dadır. 1998 yılından bu yana faaliyet göstermekte olan Tekirdağ Çorlu Havalimanı, şehir merkezine 38 kilometre uzaklıktadır. Havalimanından sonra araçla şehir merkezine 40 dakikada ulaşılabilmektedir. 

Ankara’dan Tekirdağ’a havayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Uçuş süresi 1 saat 10 dakika olarak belirtilmektedir. Bilet ücretleri satın alınan zamana göre değişim göstermektedir. 

Tekirdağ'da gezilecek yerlere yakın muhafazakar hizmet veren Tekirdağ islami oteller seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.


Tekirdağ’a Deniz Yolu ile Tekirdağ’a Ulaşım

Tekirdağ’a büyük şehirlerden direkt deniz yoluyla ulaşım yapılamamaktadır. Ancak yaz ve kış sezonuna göre değişiklik göstermekle birlikte, Marmara Adası ve Avşa’dan feribot seferleri düzenlenmektedir. 


Tekirdağ Şehir İçi Ulaşım

Tekirdağ’da şehir içi ulaşım otobüs, minibüs ve taksi ile sağlanmaktadır. 

Tekirdağ Belediyesi’ne ait olan TETAŞ otobüs hizmeti sunmaktadır. 16 adet otobüs hattı ile şehrin tüm ilçelerine ulaşım rahatlıkla sağlanmaktadır. Tam bilet, indirimli bilet ve abonman seçenekleri bulunmaktadır. 

Tam bilet fiyatı 2.5 - 3 TL, indirimli bilet fiyatı 1.6 - 2 TL olurken, abonman seçenekleri ile ulaşım daha ucuz bir şekilde sağlanmaktadır. 10 – 50 biniş arasında değişen biletler ortalama 24.5 TL - 67.5 TL ortalamasındadır. 

Çorlu Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, uçuş saatleri ile koordine bir şekilde şehir merkezinden havalimanına ve havalimanından şehir merkezine olacak şekilde seferler düzenlemektedir. 

Ayrıca havalimanından 24 saat taksiler hizmet vermektedir. İlçe merkezine ulaşım 50 – 60 TL, otogara ulaşım  65 – 75 TL, Çerkezköy gibi biraz daha uzak noktalara ulaşım ise  165 – 175 TL arasındadır. Belirtilen fiyatlar ortalama olup, değişiklik gösterebilmektedir. 

Bir diğer alternatif ise araç kiralamadır. Havaalanı içerisinde bulunan araç kiralama şirketlerinden farklı model ve süre seçenekleri ile araç kiralama hizmeti alınmaktadır. 

Tekirdağ Otobüs Terminali ise şehir merkezine 1.5 kilometre uzaklıktadır. Süleymanpaşa ilçesinde bulunan otobüs terminalinden şehir merkezine ve şehir merkezinden otobüs terminaline 1 – 2 – 3 – 4 numaralı otobüslerden herhangi birini kullanarak ulaşım sağlanabilmektedir. 

Tekirdağ Otobüs Terminali’nde 24 saat taksi hizmeti de sunulmaktadır. Şehir merkezine yapılacak yolculuk 5 dakikadan az sürmekte ve ortalama ücreti 7.5 TL – 10 TL arasında değişmektedir. 

Tekirdağ'da gezilecek yerlere yakın uygun fiyatlı konaklama seçenekleri için Tekirdağ apart oteller tercih edebilirsiniz.