Seferihisar'da Yapılacaklar

İzmir’in 36.000 nüfuslu şirin ilçelerinden biri olan Seferihisar, birçok doğal güzelliği, tarihi kalıntıları ve kültürel zenginliği ile görülmesi ve gezilmesi gereken birçok unsur barındırmaktadır.

İlçenin Organik Pazarı, Teos Antik Kenti, Sıpacık Kalesi, Kültür Müzesi, Karakoç Kaplıcaları, Gödence Köyü, Teos Marina ve plajları ile görülmesi ve gezilmesi gereken birçok turizm cazibesi yer alır.

Seferihisar'da uygun fiyatları ile bütçe dostu konaklama hizmetleri veren otellerin tüm listesini Seferihisar oteller sayfamızda listeledik.


Çiçeklerle Çevrili Şirin Caddeler: Sığacık ve Kaleiçi Sokakları

Sığacık Kaleiçi Sokakları Sığacık Kaleiçi Sokaklarıİlçeye bağlı ve küçük bir balıkçı kasabası olan Sığacık, geçmişten izler taşıyan kale, ticaret merkezi olan antik kenti, gümrük görevi de limanı ve sokakları ile görülmeye değer sakin bir tatil beldesidir.

Deniz kenarında yer alan antik kale içerisine kurulmuş olan bu şirin belde turistleri kendine hayran bırakan birçok plaj, mimari yapı ve en önemlisi organik pazarı ile turistler için görülmeye değer bir kasabadır.

Sığacık kasabası “Sığla” olarak bilindiği Osmanlı Dönemi’nde de olduğu gibi bugün de önemli bir liman konumundadır. Deniz turizminin de bir hayli geliştiği tatil yerlerinden biri olan Sığacık’ın doğası hala el değmemiş güzelliği ile gelenleri büyülemektedir.

Beyaz perdede birçok yapımda mekân olarak kullanılan rengarenk sokaklarında dolaşıp tatil hatıralarınıza harika fotoğraflar ekleyebilirsiniz.

İzmir'deki günübirlik eğlenceleriniz için konforlu ve uygun fiyatlarla her bütçeye hitap eden İzmir otel listemize uğramayı unutmayın.


Geçmiş Tarihin Ticaret Merkezlerinden: Teos Antik Kenti

Sığacık Teos Antik Kenti Kalıntıları Sığacık Teos Antik Kenti KalıntılarıSeferihisar’a 5 km uzaklıkta bulunan Sığacık’ta yer alan antik kent 3000 yıl öncesine kadar bir tarihe dayanmaktadır. 

En eski tarihi miraslardan biri olan kentin ticari bir merkez olduğu anlaşılmaktadır. Ticari bir merkez olmasının yanı sıra liman kenti özelliği ile bilinen antik kent içerisinde akropol, kent surları, antik tiyatro, antik liman ve Dionysos Tapınağı gibi görülebilecek tarihi eserler bulunmaktadır.

Müze kartı ile veya 15-20 TL arası bir ücretle giriş yapabilirsiniz. İlçe merkezinden Sığacık Mahallesi’ne kalkan dolmuşlarla kolaylıkla ulaşabileceğiniz Teos Antik Kenti’ni görmeden dönmeyin.

Seferihisar'ın doğal güzellikleri ile sizi büyüleyecek yerleri Seferihisar'da gezilecek yerler makalemizde ayrıntılı olarak aktarıyoruz.


Ünlü Mavi Bayraklı Plajlardan: Akkum Plajı

Akkum Plajı Yukarıdan Bakış Akkum Plajı Yukarıdan BakışSeferihisar’ın sahil kesiminde Sığacık’ta yer alan Büyük Akkum Plajı, bölgede en çok tercih edilen mavi bayrak ödüllü plajlardan biridir. 

Tatiliniz sırasında yeşil ile mavinin buluştuğu bu plajda kendinizi serin sulara bırakmadan dönmeyin.


Sahil Boyu: Teos Marina

Teos Marina Tekne Park Alanı Teos Marina Tekne Park AlanıYunanistan Samos Adası ile bağlantılı bir gümrük kapısı görevinde olan Teos Marina ilçenin küçük kasabası Sığacık’ın tam merkezindedir. 

Deniz içerisinde 510, karada ise 80 adet tekne kapasitesi bulunan bu marina 2010 yılında hizmete girmiştir. 

Sığacık’a gelen tekneler sayesinde resmen hayat veren noktalardan biri olan Teos Marina’da birçok kafe ve restoran da yer almaktadır. Marina boyunca kısa bir akşam yürüyüşü yapıp günbatımı manzarasının da tadını çıkarabilirsiniz.         

Seferihisar'da muhteşem manzaraları ile sizi uzaklara götürecek gezi rehber için Seferihisar gezi rehberi sayfamızı size özel olarak hazırladık.


Deniz Gözetleme Kulesi: Sığacık Kalesi

Sığacık Kalesi Ziyaretçi Alanı Sığacık Kalesi Ziyaretçi AlanıGeçmişi Selçuklulara kadar dayanan kale birçok felakete rağmen günümüze kadar ayakta kalmış olan yapılardandır.

Önemli stratejik konumundan dolayı Osmanlı Dönemi’nde ciddi bir onarım yapılan Sığacık Kalesi, deniz üssü olarak ve gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır. Kalenin üç farklı ilçeye acıkan kapısı bulunmaktadır.

Sığacık’ta yürüyüş yaparken bile görebileceğiniz kent ilçe merkezine 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Manzarası ile ziyaretçilerini büyüleyen Sığacık Kalesi’ni görmeden dönmeyin.

Seferihisar dışında keyifli bir tatil geçirmek ve il genelinde yapılmakta olan tüm etkinliklere ulaşmak için İzmir gezi rehberi göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.


Tarihten İzlerle Dolu Şifa Kaynağı: Karakoç Kaplıcaları

Seferihisar Karakoç Kaplıcaları Seferihisar Karakoç Kaplıcalarıİlçe merkezine 17 km olan mesafede Kavaklıdere Köyü mevkii üzerindeki konumu ile Karakoç Kaplıcaları Seferihisar merkeze en yakın ve en önemli doğal zenginliklerden biridir.

Medikal açıdan büyük önem taşıyan kaplıcaların şifalı suyunun birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca hastalığına deva arayan insanların çok yoğun ziyaretlerini alan bu kaplıcalarda görülmesi gereken en önemli tarihi bölüm kesinlikle Roma Hamamı’dır. 


Şarap ve Zeytinde Bir Marka: Gödence Köyü

Gödence Köy Manzarası Gödence Köy Manzarasıİlçe merkezinde yaklaşık 16 km uzaklıkta bulunan Gödence Köyü’nün diğer köylerden farkı kendi markası ile ürettiği zeytinyağı ve diğer doğal ürünlerdir.

Gödence markalı dünyaca ünlenmiş olan zeytinyağının yanında ev yapımı üretilen leziz şaraplar da köye gelen turistlerin dönerken aldıkları ürünler arasındadır.

Dinlenmek ve uzun zamandır ihtiyaç duyduğunuz o hayalinizdeki tatili yapmak için Seferihisar tatil otelleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Seferihisar Arşivi: Seferihisar Kültür Müzesi

Seferihisar Kültür Müzesi Bahçesi Seferihisar Kültür Müzesi BahçesiKöklü geçmiş tarihe sahip Seferihisar’ın çok kültürlü yapısını yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla kurulmuş olan Kültür Müzesi, Seferihisar’ın arşivi görevini görmektedir.

Birçok farklı kültürel özellik içeren eşyalar sergilenen müzede unutulmaya başlanmış şehrin değerlerine sahip çıkılmaktadır.

Tüm belgeler ışığında Seferihisar’ın tarihini öğrenme fırsatı sunan müzeyi ziyaret etmeden dönmeyin.

Seferihisar'da daha büyük oteller yerine, kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz uygun fiyattaki oteller Seferihisar butik oteller sayfamızda yer almaktadır.


Doğadan Ürünler: Sığacık Organik Üretici Pazarı

Seferihisar Organik Üretici Pazarı Seferihisar Organik Üretici PazarıHer hafta Pazar günleri Sığacık beldesinde kurulan üretici pazarında ilçede yaşayan kadınların köylerinde yetiştirdiği mahsullerin yanı sıra ve baklava, börek tarzı ev yapımı alternatifler de satılmaktadır.

Sığacık ilçesinin Kaleiçi mevkiinde kurulan bu pazara ilçe sebze meyve halinden hiçbir malzeme sokulmaması da ürünlerin el emeği ve organik olduğunun kanıtı olarak gösterilmektedir. Ayrıca pazardan alınan ürünler ile hemen yan sokaklardaki küçük çay ocaklarından birine oturup kendinize küçük bir ziyafet yapabilirsiniz.

Bu organik Pazar içerisinde naylon poşet kullanımı yasak olup bunun yerine kese kağıdı ve fileler kullanılmaktadır. Sığacık ilçesinin bu eşsiz organik pazarında daha güzel vakit geçirmek için sabahları kahvaltınızı yapmadan gitmeniz önerililir.