Seferihisar'da Gezilecek Yerler

İzmir il merkezine 47 km mesafede bulunan Seferihisar birçok tatil beldesi, masmavi denizi ve el değmemiş doğası ile ilgi gören şirin ilçelerden biridir.

Tarihi m.ö 1000 gibi oldukça eski dönemlere dayanan ilçe 12 İyon kentinden biridir. Birçok medeniyetin izini barındıran kentte görülmeye değer birçok tarihi miras yer almaktadır. Türkiye’nin ilk sakin şehri ‘cittaslow’ olarak ilan edilen Seferihisar mandalina bahçeleri, zeytinlikleri, kendine özgü sokakları, antik kentleri ve mimari dokusuyla birçok turistin beğenisini toplamaktadır. 

Görülmeye değer yerler arasında İzmir Sığacık sokakları, Sığacık Üretici Pazarı, Ulu Cami, Sığacık Kalesi, Kültür Müzesi, Akkum Plajı, Karakoç Kaplıcaları ve Teos Antik Kenti gibi birçok turizm cazibesi bulunmaktadır.

Lüks mekanları ile açık büfe imkanları sağlayan ve bir çok aktivitelere imkan veren Seferihisar otelleri sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Teos Antik Kenti

Teos Antik Kent Kalıntıları Teos Antik Kent KalıntılarıSeferihisar ilçesinin Sığacık beldesinde yer alan Teos, bölgedeki en eski tarihi kalıntıların bulunduğu 12 İyon kentlerinden biridir.

Stratejik ve coğrafi konumu ile geçmişte bir liman ve ticaret merkezi olan Teos’un tarihi kuruluşu MÖ 6. Yüzyıla dayanmaktadır.

Birçok medeniyetin egemenliğini yaşamış olan kentte akropol, antik liman, sur duvarları ve Dionysos Tapınağı gibi görülmeye değer tarihi eser bulunmaktadır. 

Müze kartı ile de giriş yapılabilen antik kente giriş ücreti 15-20 TL arasında değişmekte ve ilçe merkezindeki minibüslerle kolaylıkla ulaşılabilir konumda yer almaktadır. 

İzmir Seferihisar ilçesinin Sığacık beldesinde yer alan Teos Antik Kenti, bölgedeki en eski tarihi kalıntıların bulunduğu 12 İyon kentlerinden biridir. Sığacık Seferihisar hattı düşünüldüğünde en önemli tarihi bölgelerden biri olarak gösterilmektedir.

Stratejik ve coğrafi konumu ile geçmişte bir liman ve ticaret merkezi olan Teos’un tarihi kuruluşu MÖ 6. yüzyıla dayanmaktadır. Seferihisar gezilecek yerler düşünüldüğünde özellikle tarihi bölgeleri ve geçmişe dair özel eserleri görmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken bölgelerden biri olarak Teos Antik Kenti gösterilmektedir. Birçok medeniyetin egemenliğini yaşamış olan Teos Antik Kenti; akropol, antik liman, sur duvarları ve Dionysos Tapınağı (şarap tanrısı) gibi görülmeye değer tarihi eser bulunmaktadır. 

Müze kartı ile de giriş yapılabilen antik kente giriş ücreti 15-20 TL arasında değişmekte ve ilçe merkezindeki minibüslerle kolaylıkla ulaşılabilir konumda yer almaktadır. 


Akkum Plajı

Akkum Halk Plajı Akkum Halk Plajı

Seferihisar’a bağlı Sığacık beldesinde yer alan Akkum Plajı, mavi bayrak ödüllü ve çevrede en çok tercih edilen doğal güzelliğe sahip plajlardan biridir.

Geniş bir koyda yer alan plaj, denizin mavisi ve doğanın yeşilinin birleşmesini temsil etmektedir. Seferihisar gezilecek yerler listesine plajlar ve koylar kontenjanından rahatlıkla giriş yapabilen Akkum Plajı, her sene binlerce turiste de ev sahipliği yapmaktadır.

Denizi kumlu plajı ise hafif taşlı plajı, tatiliniz sırasında görmeniz gereken yerler arasındadır. Giriş ücreti olarak ise 10 TL alınmaktadır.

İzmir'de günübirlik eğlenceleriniz için uygun fiyatları ile sizi mutlu edecek oteller için İzmir otelleri sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.


Teos Marina

Teos Marina Tekne Park Alanı Teos Marina Tekne Park Alanı

Seferihisar’ın şirin kasabası Sığacık’ın tam kalbinde yer alıyor olan Teos Marina, aynı zamanda Yunanistan Samos Adası ile bağlantılı bir gümrük kapısı görevindedir.

2010 yılında açılmış olan marinada deniz içerisinde 510 karada ise 80 adet tekne kapasitesi bulunmaktadır. 

Sığacık’a hayat veren noktalardan biri olan Teos Marina’da birçok kafe ve restoran da yer almaktadır. Marina boyunca kısa bir akşam yürüyüşü yapıp manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Seferihisar'da binlerce yıllık tarihi yerler ile sizi geçmişe götürecek yerlerde keyifli vakit geçirmek için Seferihisar gezi rehberi sayfasını sunuyoruz.


Sığacık Kalesi

Tarihi Sığacık Kalesi Kalıntıları Tarihi Sığacık Kalesi Kalıntıları

Geçmiş tarihi Selçuklulara kadar dayanan fakat asıl inşa sürecini Osmanlı döneminde yaşamış kale, birçok savaş ve doğal felaketlere rağmen günümüze ulaşmayı başarmıştır.

Kuşadası, Ayasılık ve Seferihisar’a üç ayrı kapısı açılan kalenin, savunma amaçlı gözetleme kulesi olarak kullanıldığı da belirtilmektedir. Yerel halkın savaş anında yakın temasın yaşanmaması adına da tercih ettiği bir kale olarak anılmaktadır.

Sığacık’ın merkezinde yer alan kale, kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir konumda yer almaktadır. ğacık Kalesi bu tarihi mimari yapısı ve eşsiz manzarası ile gezip görülebilecek yerler arasında yer almaktadır.

Seferihisar dışında il genelinde yapılmakta olan tüm etkinliklere ulaşmak için İzmir gezi rehberi sayfasını size özel olarak hazırladık.


Karakoç Kaplıcaları

Karakoç Kaplıcaları Seferhisar Karakoç Kaplıcaları Seferhisar

Seferihisar ilçe merkezine 17 km uzaklıkta bulunan ve araçla yaklaşık 20 dk süren Karakoç Kaplıcaları Seferihisar’ın en önemli doğal zenginliklerinden biridir. 

Sağlık açısından birçok önem taşıyan kaplıcaların suyu birçok hastalığa iyi gelmektedir. Genellikle şifa arayan vatandaşların akınına uğrayan kaplıcalarda görülmesi gereken en önemli tarihi zenginlik ise Roma Hamamı’dır. Sağlık konusunda oldukça özel bu kaplıcalar Seferihisar gezilecek yerler planlamanızda da mutlaka olması gereken bölgelerden biridir. Büyük bir alana da yayılmış bu kaplıcalar, oldukça popüler olup yılın her ayında ziyaret edilebilecek bir bölgededir.

Karakoç Kaplıcaları Kavaklıdere Köyü mevkilerinde yer almaktadır.


Gödence Köyü

Gödence Köy Manzarası Gödence Köy Manzarası

Seferihisar ilçe merkezinden yaklaşık 16 km mesafede yer alan Gödence Köyü kendi markası ile ürettiği zeytinyağı ve diğer doğal ürünler ile dünyaya adını duyurmuştur.

Zeytinyağının yanında ev yapımı ürettiği leziz şaraplar ise köye gelenlerin vazgeçilmezi olmaktadır. Doğa ile iç içe muhteşem bir seyahat ve tatil imkanı bulabileceğiniz bir bölgedir.

Köy içerisinde yer alan küçük butik konaklama birimlerinde kalabilir ve köyüm muhteşem doğası ile baş başa kalabilirsiniz. 

Seferihisar'da kaliteden ödün vermeyen ve bir çok aktiviteyi yapabileceğiniz oteller için Seferihisar 5 yıldızlı oteller sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Sığacık Organik Üretici Pazarı

Sığacık Organik Pazar Sığacık Organik Pazar

Seferihisar’a 5 km mesafede yer alan Sığacık Mahallesi üzerinde her pazar kurulan ğacık Pazarı, yöredeki kadınların köylerinde yetiştirdiği ürünlerin satıldığı ve tepsi tepsi baklava, börek tarzı yiyeceklerin de bulunduğu açık hava restoranını andırmaktadır.

Sığacık Kaleiçi’nde kurulan bu pazara halden hiçbir malzeme girmemesi de ürünlerin el emeği ve organik olduğunu göstermektedir. Ayrıca pazardan alınan yiyeceklerle sokaktaki küçük çay ocaklarında minik ziyafet yapabilirsiniz. Sığacık Pazarı, sadece yemekleriyle değil aynı zamanda örgü ve takı gibi ürünlerin de satıldığı bir pazar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bölgeyi ziyaret ettiğiniz zaman Seferihisar Sığacık hattında mutlaka gezilecek yerler arasında yerini almış ve bölge halkı tarafından da oldukça benimsenmiş bir yerdir.

Pazar içerisinde ise naylon poşet kullanımı yasak ve onun yerine kese kâğıdı ve file tarzı taşıma araçları kullanılmaktadır. Sığacık’ın bu eşsiz pazarına sabahları kahvaltı yapmadan aç gitmeniz önerilmektedir. Genellikle pazar günleri kurulan bu güzel alan, haftanın diğer günleri de faaliyet gösterse de en yoğun olduğu gün de yine pazar günleridir. Ziyaret ederken tercihlerinizi buna göre belirleyebilirsiniz.


Ulu Camii

Ulu Camii Avlusu Ulu Camii Avlusu

Seferihisar Camikebir Mahallesi’nde yer alan Ulu Camii Osmanlı dönemi dini mimari eserlerinden biridir.

Tek minareli ve geniş bir avlu içerisinde yer alan camii 1816 yılında inşa edilmiş ahşap mahfili bir camidir. Cami çevresinde görülmeye değer birçok motif ve süslemeler bulunmaktadır. 

1996 yılında onarım yapılan cami günümüzde hala hizmet vermektedir. Ulu Camii, mimari yapısı ve dini anıtsal özelliği ile ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.


Seferihisar Kültür Müzesi

Seferhisar Kültür Müzesi Girişi Seferhisar Kültür Müzesi Girişi

Seferihisar kültürünü devam ettirmek ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla kurulmuş Kültür Müzesi, içerisinde barındırdığı birçok etnografik kıyafet, el işleri ve daha birçok eşyayı halkla buluşturmaktadır. 

Adeta ilçenin arşivi görevini gören müzede tüm tarihi belgeler ışığında geçmişe adım atmanızı sağlayacak bilgiler sunulmaktadır. 

Seferihisar’a geldiğinizde gezip görülmesi gereken yerlerden biri olan müzede unutulmaya yüz tutmuş tüm kültürel değerlere sahip çıkmaktadır.


Seferihisar Günübirlik Gezilecek Yerler

Seferihisar İzmir’in tatil yerleri arasındadır. Çevresinde bulunan doğal ve tarihi güzelliklerle beraber keşfedilmesi olağan olan Seferihisar gezisini daha da zengin kılacaktır.


Alaçatı

Alaçatı

Alaçatı Seferihisar’a yaklaşık 65 km uzaklıktadır. Şirin bir tatil kasabası olarak bilinen Alaçatı tatilcilerin vazgeçilmez adreslerinden biridir. Ayrıca her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin rüzgar sörfü yapmak için ziyaret ettiği yerler arasındadır.

Ege bölgesinde olup en çok tanınan tatil kasabalarından biri olan Alaçatı; özellikle Ağustos ve Eylül aylarında oldukça yoğun olmaktadır. Birbirinden güzel kafelere ve restoranlara da sahip olan bu bölgede, deniz kenarında keyifle balık yiyip güzel bir gece geçirebilir bunun yanı sıra da buraya gelip birçok faaliyete katılıp aileniz ve arkadaşlarınızla birlikte oldukça özel zamanlar geçirebilirsiniz. 


Şirince

Şirince Köy Manzarası Şirince Köy Manzarası

Şirince Seferihisar’a yaklaşık 85 km uzaklıktadır. Seferihisar İzmir hattındaki en özel köylerden biri olan Şirince, bambaşka bir deneyim yaşama şansınız mevcuttur. Dar sokakları, şarap dükkanları ve 2012 kıyamet alameti ile meraklılarının ilgisini çekmektedir. Sevimli olarak görülen Şirince’de bulunan tarihi kilise de görülmeye değerdir.

Şaraplarıyla da oldukça ünlü olan bu bölgeye özellikle ilkbahar döneminde yani Mart gibi uğramanız sizi ayrı bir keyiflendirecektir. Burada arabayla da gidebilirsiniz ancak yolların epey sıkıntılı olduğunu da belirtebiliriz.


Tarihi Asansör

İzmir Tarihi Asansör Manzarası İzmir Tarihi Asansör Manzarası

Tarihi Asansör Seferihisar’a yaklaşık 45 km uzaklıktadır. 1907 yılında yapılmış olan Tarihi Asansör günümüzde de işlev görmektedir. İzmir’in sembol yapılarından bir başkasıdır ve oldukça ilgi görmektedir.

Tarihi Asansör, hem manzarasıyla hem de restoranıyla oldukça iyi bir hizmet ağına sahiptir. Özellikle gün batımı için çokça tercih edilen bu mekan, tüm İzmir'i ayaklarınızın altına sermeye yeten bir konumdadır. Küçük bir işletme gibi gözükse de oldukça popüler olan ve 06:00 ile 00:00 saatleri arasında hizmet veren bu asansörü gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz önerilmektedir. Özel bir gezi rehberi eşliğinde yapılan gezilerde de Tarihi Asansör muhakkak uğranan bir yer olarak listelerde yerini almaktadır.


İzmir Saat Kulesi

İzmir Tarihi Saat Kulesi İzmir Tarihi Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi Seferihisar’a yaklaşık 48 km uzaklıktadır. İzmir’in sembol yapıları arasında sayılmaktadır. 1901 yılında inşa edilmiş olan Saat Kulesi günümüze kadar çalışır vaziyette durmaktadır.

Özel turlar aracılığıyla yapacağınız gezilerde de gezi rehberi tarafından mutlaka gösterilecek olan bölgelerden olan Saat Kulesi, yerli ve yabancı binlerce turisti belki de her gün ağırlamaktadır. Bunların yanı sıra oldukça yoğun ve merkezi bir konumda yer alıyor olması da bölgeyi daha da popüler bir yer haline getirmektedir.

Seferihisar'da dinlenmek ve uzun zamandır ihtiyaç duyduğunuz o hayalinizdeki tatili yapmak için Seferihisar tatil otelleri seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.


Karantina Adası

Karantina Adası Manzarası Karantina Adası ManzarasıKarantina Adası Seferihisar’a yaklaşık 30 km uzaklıktadır. Sakin ve ılık denizi ile yaz tatili yapanların uğrak yerleri arasındadır. Ayrıca adanın tarihi de öğrenilmeye değer bir geçmişe sahip olduğundan ziyaretçilerinin merakını uyandırmaktadır.