Karşıyaka Gezi Rehberi

Karşıyaka'da Gezilecek Yerler

Karşıyaka'da Gezilecek Yerler

Deniz, kara ve demiryolu ile rahatça ulaşabileceğiniz bir konumda yer alan Karşıyaka, İzmir’in en bilindik ilçelerinden biridir. Denize kıyısı bulunan ilçe, popüler alışveriş merkezleri, caddeler ve tarihi yapıları ile dikkat çekmektedir: Mustafa Kemal Atatürk’ün de oldukça beğendini söylediği Karşıyaka, Eski Levanter Evleri, Zübeyde Hanım Anıt Mezarı ve Parkı, ilçe ile aynı adı taşıyan çarşısı ve Uşaklızade Köşkü gibi yerleri ile ünlüdür. Refah sosyal alanları, yürüyüş yolları ve kolay ulaşım seçenekleri, ilçeyi cazip hale getiren unsurlar arasındadır. 

Yılın büyük bölümünde güneşin ve güzel havaların görüldüğü Karşıyaka, birçok kişiye göre İzmir’in en yaşanılası ilçeleri arasındadır. Tarihi yönüyle olduğu kadar, modern yaşam yönüyle de popüler olan ilçe, yaz aylarında binlerce şehiriçi ve şehirdışı ziyaretçinin ilgi odağıdır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Karşıyaka Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Karşıyaka Nerededir ve Nasıl Gidilir?

İzmir Körfezi’nin kuzeyinde yer alan ve 84 km’lik bir alana kurulmuş olan Karşıyaka ilçesi, meşhur Yamanlar Dağı’nın yamaçlarını da kapsamaktadır. İlçenin doğusunda Bornova, batısında Çiğli ve kuzeyinde Mememen yer alır. İlçede yer alan Alaybey, Nergis, Bostanlı gibi semtler ovada, Gümüşpala, Yamanlar ve Bayraklı gibi semtler ise yamaç arazilere kurulmuştur.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Karşıyaka Gece Hayatı

Karşıyaka Gece Hayatı

İzmir Karşıyaka’da güneşin batması ile birlikte gece hayatı başlar ve sabahın erken saatlerinde kadar bitmek bilmeyen bir eğlence ile devam etmektedir.

Gün içinde gördüğünüz mükemmel yapılar gece ışıklandırmaları ile farklı bir ruha bürünür ve gece yürüyüşü yapmak isteyenler için Karşıyaka kordonu tercih edilen noktalardandır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Karşıyaka Tarihi Yerleri

Karşıyaka Tarihi Yerleri

İzmir’in ilçelerinden biri olan Karşıyaka’nın tarihinin, Yamanlar Tepesi’nde yapılan su deposu kazısı sırasında bulunan ve tahrip olmuş tabaka ve seramik eserlerden yola çıkılarak Eski İzmir’den çok daha eski bir geçmişe sahip olduğu bilinmektedir. Tepede bulunan bu eserlerin tarihi, yapılan araştırmalar sonucu Neolitik Çağ’a dayandığı tahmin edilmektedir. Antik çağlarda Kordeleion isimli kentin bu çevrede yer aldığı iddia edilmiş, fakat kesinlik kazanılamamıştır. Antik çağ İonia bölgesinin önem kazandığı bölgelerden biri olan Karşıyaka, Lydia, Pers, Makedonya, Pergamon Krallığı, Roma ve Bizans medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Karşıyaka'da Yapılacaklar

Karşıyaka'da Yapılacaklar

Karşıyaka, yaz sezonu boyunca yerli ve yabancı turistler tarafından sürekli ziyaret edilen ilçelerden biridir. Ormanların denize kadar uzandığı ve huzurlu bir atmosfere sahip olan Karşıyaka, geniş ve ferah sokaklara sahip olmasıyla birlikte, Karşıyaka'da yapılması gereken ve görülmesi gereken çok yer bulunmaktadır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶