Dikili Gezi Rehberi

Dikili'de Gezilecek Yerleri

Dikili'de Gezilecek Yerleri

Doğallığı, tarihi kalıntıları ve mavi bayraklı denizi ile özellikle yaz aylarında tercih edilen Dikili, geçmişten günümüze konumu itibari ile önemini ve Ege’nin kendine has özelliklerini hala kaybetmemiş olan tatil bölgelerindendir.

Etrafında bulunan birçok adası, koyu, ormanı, ılıcası ve plajı ile yerli ve yabancı birçok turisti ağırlayan ve sakin bir tatil sunan Dikili, Antik dönemde Pergamon Krallığı’nın limanı olarak kullanılmış ve günümüzde hala bu görevini yerine getirmektedir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Dikili Plajları

Dikili Plajları

İzmir’in mavi bayraklı plajlarına ve Ege’nin el değmemiş topraklarına sahip olan şirin bir turizm merkezi olan Dikili, yerli ve yabancı tüm turistlere eşsiz tatil olanakları sunmaktadır.

Deniz seviyesi ne çok sığ ne de çok derin olan Dikili’nin 40 km uzunluğunda sahili ve her yerde kolaylıkla girilebilir koyları, plajları bulunmaktadır.

Bağımsız bir kurum olan “Foundation for Envirenmental Education” tarafından verilmiş olan mavi bayrak, Dikili ve çevresinde plajların iyi korunduğunun güvencesidir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Dikili Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Dikili Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Ege bölgesinde denize kıyısı olan ve İzmir’in kuzeyinde bulunan Dikili ilçesi, konum olarak İzmir'in Bergama ilçesi ve Balıkesir'in Ayvalık ilçesiyle de komşudur.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Dikili Gece Hayatı

Dikili Gece Hayatı

İzmir’in kuzeyinde yer alan şirin mi şirin bir ilçesi olan Dikili, genellikle sakin bir tatil tercih edenlerin noktası olmaktadır.

Gündüz mavi bayraklı plajların tadını çıkardıktan sonra akşamları da aileniz ve arkadaşlarınızla sahil boyunca gezebileceğiniz ve keyifli vakitler geçirerebileceğiniz cafe ve pub tarzı mekanlara sahiptir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Dikili’de Yapılacaklar

Dikili’de Yapılacaklar

Ege’nin tüm özelliklerini içinde barındıran Dikili, kendine hayran bırakan el değmemiş doğası ve kültürel, tarihi zenginlikleri ile İzmir’in kuzeyinde bulunan ilçelerinden biridir.

Dikili’ye geldiğinizde görmeden dönmemeniz gereken antik kentleri ve doğal sularında şifa bulacağınız ılıcaları ile yerli yabancı birçok turistin odak noktası olmaktadır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Dikili Tarihi Yerleri

Dikili Tarihi Yerleri

12 Aiol bölgesinde yer alan Dikili’de yapılan ilk arkeolojik bilgilere göre bölgenin tarihi MÖ 4000 yıllarına kadar uzandığı bilinmektedir. Bu bölgedeki ilk yerleşim yerlerinden Kaletepe ve Ağıltepe’de yapılan araştırmalar sonucunda MÖ 10.yüzyılda yaşamış ve Akhalar tarafından kurulmuş olan Pitane ve Aterneus Antik Kentleri’nin kanlıntıları bulunmuştur. Dikili, ilk çağlarda Lidya, Frikya, İran ve Mysia sonraki dönemde de Roma, Bergama, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış geçmiş tarihi çok eskiye dayanan köklü bir ilçedir. 

Yakın dönem tarihinde ise Dikili’de Karaosmanoğlu tarafından kurulan çiftlik ile ilk yerleşimler başlamıştır. Eski adı ile Dikmelik olan bu bölgede çiftlik kurulduktan sonra da hayvancılık yapılarak küçük bir köyün oluşumunun temelleri atılmıştır. Selçukluların hakimiyetinden sonra uzun süre Türk ve Osmanlı topraklarının sınırları içerisinde kalmış ve 1919-1922 yılları arasında da Yunan işgali ile karşı karşıya gelen Dikili, 1922’de düşman işgalinden arındırılmıştır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Dikili Doğal Güzellikleri

Dikili Doğal Güzellikleri

Her mevsimi bir başka güzel olan İzmir il merkezine 116 km mesafede yer alan ve Ayvalık, Bergama, Foça, Aliağa gibi ilçelere de yakın olan Dikili, Ege’nin tüm güzelliklerini içinde saklamayı başarabilmiş bir cennettir.

Antik döneminde Pergamon’un limanı olan Dikili, uzun kumsalları, masmavi denizi, yemyeşil el değmemiş doğası, termal kaynakları, verimli ovaları, tarihi alanları ve kültürel zenginlikleri ile her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Dikili, mavi bayraklı 40 km’lik sahil şeridi ve akşam saatlerinde canlanan kordonuyla sakin bir tatil isteyenlerin durak noktası olmaktadır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Dikili Aktiviteleri

Dikili Aktiviteleri

Dikili’nin antik çağlara dayanan tarihi, 40 km mesafelik kumsalı, masmavi denizi, verimli ovaları ve termal kaynakları ile doğa, kültürel ve tarihsel açıdan tüm zenginlikleri bir araya toplayan eşsiz bir coğrafyada yer almaktadır.

Her yönüyle ilgi odağı olmayı başaran Dikili’de keşfedilmesi gereken birçok yer bulunmaktadır. Ege’nin serin sularında serinleyebilir, termal kaynaklarda şifa bulabilir, el değmemiş doğasının içinde yürüyüşler yapabilir ve daha birçok aktivitelere katılabilirsiniz.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶