Seferihisar Yemekleri

İzmir’in en şirin ve küçük ilçelerinden biri olan Seferihisar sakin turistik beldeleri ile dikkat çeken ve Ege’nin tüm güzelliklerini içinde barındıran ilçelerinden biridir.

İlçe halkı yaygın fast food kültürüne karşı koyarak yerel lezzetlerin üretimini tüketimini desteklemektedir. Ege mutfağının özgü lezzetlerini barındıran ilçede birbirinden çeşitli tatlar sizleri beklemektedir. Ekmek Dolması, Tatlı Tarhana, Oğlak Dolması, Armola Peyniri, Mandalina Tatlısı, Lok Lok Kebabı gibi yöreye özgü birçok lezzet bulunmaktadır.

Seferihisar'ın yöresel lezzetlerini yerinde tatmak ve ilçede konaklamak isterseniz Seferihisar otel fiyatları sayfasını inceleyebilirsiniz.


Ekmek Dolması

Eşsiz Lezzet Ekmek Dolması Eşsiz Lezzet Ekmek DolmasıSeferihisar ilçesi ve çevresinde yapılan ve hamuru özel olarak hazırlanan yuvarlak ekmeğin ortasından yuvarlak bir şekilde kapak şeklinde açılması ile yapılmaktadır.

Ekmeğin içerisine ise kalan küçük ekmek kırıntıları, soğan ve kıyma kavrularak oluşturulan malzeme konulur. Ekmeğin içerisine yerleştirip kapağı kapatıldıktan sonra bir tepsinin içerisine konulan dolmanın üzerine ise et suyu dökülür ve fırında biraz daha pişirilir

Genellikle Ramazan aylarında yapılan bu yöresel lezzet, Seferihisar’ın kalabalık sofralarının vazgeçilmezi olmaktadır.

Seferihisar'a uğradığınızda gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı, Seferihisar'da gezilecek yerler makalesine göz atabilirsiniz.


Seferihisar Mantısı (Nohutlu Mantı)

Seferhisar Nohutlu Mantısı Seferhisar Nohutlu MantısıEge’nin mantısı olan ve Seferihisar çevresine özgü lezzetlerden biri olan mantı nohuttan yapılmaktadır.

Mantı hamuru açılarak et suyunda haşlanmış nohut harcı içerisine eklenir ve sigara böreği şeklinde sarılarak kızgın yağda pişirilir. Et suyunda bekletilen mantı servis tabağına alınarak üzerine sarımsaklı yoğurt konur ve servis edilir.

Seferihisar Mantısı’nı Sığacık Açık Hava Lokantası’nda tadabilirsiniz.

Seferihisar'da birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerlerde keyifli vakitler geçirmek için Seferihisar gezi rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz.


Mandalina Tatlısı

Seferhisar Meşhur Mandalina Tatlısı Seferhisar Meşhur Mandalina TatlısıSeferihisar’da her yıl Geleneksel Mandalina Şenliği’nde yapılan yöresel tatlılardan biridir. 

Seferihisar’ın bahçelerinden toplanan mandalinaların üç kez suyu değiştirilerek bir tencerede kaynatılır. Son değişimden sonra ise soğuk suya konur ve 5 dk bekletilir. Sonrasında suyu süzülen mandalinaların sap kısımları ikiye bölünerek tencereye üst üste dizilir ve aralarına şekerler serpilir.

1 gün bu şekilde bekletilen mandalinalar ertesi gün tekrar kaynatılarak ziyaretçilere tanıtılır. 

Seferihisar'da kendinizi evinizdeki rahatlıkta hissedebileceğiniz apart oteller için Seferihisar apart oteller listemize uğramayı unutmayın.


Armola Peyniri

Seferhisar Meşhur Lezzeti Armola Peyniri Seferhisar Meşhur Lezzeti Armola PeyniriSeferihisar’da yöresel ürünlerden biri olan peynir çeşidinin kendine has özelliği keçi sütünden yapılmasıdır. 

Keçi tulumuna eklenen yoğurt, süt ve tuz sonrasında 1 ay bekletilmesiyle yapılan keçi sütü loru, üzerine zeytinyağı dökülüp ekmeğin üzerine sürülerek tüketilmektedir. 

İlçe çevresinde kahvaltılarda eksik olmayan bu yöresel lezzet, tadına bakanların da vazgeçilmezi olmaktadır.

Seferihisar’da yer alan bütün mandıralardan satın alabilirsiniz.


Samsades

Eşsiz Lezzetiyle Samsades Eşsiz Lezzetiyle Samsades

Seferihisar ve çevresinde, özel olarak hazırlanmış ince hamurların içerisine yine özel olarak hazırlanmış iç harç konularak ve kızgın yağda pişirilerek yapılan yöresel tatlılardan biridir.

İç harcı ise tarçın, lor peyniri ve şekerden olan tatlı sonrasında muska şeklinde sarılır, tarçınlı şerbete yatırılır ve şerbet çekene kadar bekletilir. Son olarak şerbetten çıkarıldığında kaymak ile servis edilir.


Oğlak Dolması

Meşhur Oğlak Dolması Meşhur Oğlak Dolması

Seferihisar’a özgü geleneksel lezzetlerden biri olan Oğlak Dolması, Mayıs ayında Hıdırellez ile birlikte baharı gelmesinin kutlandığı dönemlerde yapılmaktadır.

Oğlağın dışı ve içi iyice temizlenerek tuz ve karabiber ile oyularak yapılan ardından içine pilav doldurulan ve fırına sürülerek pişirilen yöresel kültürü yansıtan yemeklerdendir.

Bir çok özel aktiviteleri ile lüks bir konaklama deneyimi yaşayabileceğiniz Seferihisar 5 yıldızlı oteller listemizi size özel olarak sunuyoruz.


Tatlı Tarhana

Seferhisar Meşhur Lezzeti Tatlı Tarhana Seferhisar Meşhur Lezzeti Tatlı TarhanaBirçok yörede farklı şekilde yapılan tarhana çorbası Seferihisar’da da farklı bir şekilde yapılarak yöresel lezzetleri arasına girmiştir.

Un, damla sakızı, yumurta, süt ve karanfil ile yapılan tarhana kurutulduktan sonra bez keselerde bekletilir. Bütün malzemeler pişirildikten sonra küçük parçalara bölünerek tereyağı ve tulum peyniri ile kavrulmuş ekmeklerle servis edilir.

Sefertası Lokantası’nda bu yöresel lezzeti tadabilirsiniz.


Lok Lok

Seferihisar’ın yöresine özgü ana yemeklerden biri olan taş kebabı Lok Lok, kuşbaşı şeklinde doğranmış et ile yapılmaktadır. Geniş bir tencerenin orasına konulan etin üstü tas ile kapatılır ve etin etrafına pilav konulur. 

Seferihisar’da herhangi bir et lokantasında bulabileceğiniz bu yöresel lezzet, en iyi Sefertası Lokantası’nda yenilmektedir.