Foça Gezi Rehberi

Foça'da Gezilecek Yerler

Foça'da Gezilecek Yerler

İzmir’in şirin tatil ilçelerinden biri olan Foça doğal güzellikleri, tarihi eserleri ve denizi ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Turistik noktalardan birine ev sahipliği yapan Foça’da gezilebilecek birçok destinasyon bulunmaktadır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Foça Plajları

Foça Plajları

İzmir’in kuzeyinde yer alan şirin bir tatil ilçesi olan Foça doğal ve tarihi güzelliklerinin yanında deniz turizmi açısından oldukça tercih edilen noktalardandır.

Ege kıyısına olan sahilleri ile birçok yerli ve yabancı turisti çeken Foça, özel işletmeleri ve halka açık işletmelerle plaj hizmetleri sunmaktadır. Genellikle serin ve çakıllı olan plajlarının çoğu mavi bayrak ödülünü haketmiş tertemiz denizlerden oluşmaktadır. Foça’nın turizm açısından tercih edilmesinin en önemli noktası sakin, aileler için uygun ve huzurlu bir ilçe olmasından kaynaklanmaktadır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Foça Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Foça Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Foça, İzmir iline bağlı Ege Denizi’ne kıyısı olan yaklaşık 30.000 nüfuslu şirin ilçelerinden biridir. İzmir’in Aliağa ve Menemen ilçeleri ile komşu olan Foça, şehir merkezinin kuzeyinde yer almaktadır ve İzmir Körfezini çevreler nitelikte önemli bir konumu vardır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Foça Tarihi Yerleri

Foça Tarihi Yerleri

İzmir’in kuzey sahilinde yer alan 12 Aiolis bölgelerinden biri olan Foça, 9.yüzyılda İyonların bu alana yerleşmesi ile kurulmuştur. Foça, çevresinde yaşayan foklardan dolayı da tarihte Phokia adı ile bilinmektedir. Tarihi geçmişinin yanı sıra Foça, Homeros Destanı’na konu olan mitolojik yerleşimlerden biri olma özelliği ile de dikkat çekmektedir. Foça günümüzde olduğu gibi antik çağda da önemli liman kentlerinden biri olmuştur. Phokaialılar uzun deniz yolculuğuna çıkan ilk Helenler olarak tarihe geçmişlerdir.

Eski kaynaklara bakıldığında tarihte usta denizciler olarak bilinen Phokaialılar, Ege, Akdeniz ve Karadeniz’de birçok sayıda koloni kurdukları bilgilerine ulaşılmıştır. Tarihte birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Foça sırasıyla, Pers, Büyük İskender, Cenevizliler ve Osmanlı dönemlerinin yaşandığı çok kültürlü bir ilçedir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Foça'da Yapılacaklar

Foça'da Yapılacaklar

İzmir’in kuzeyinde yer alan şirin mi şirin ilçelerinden biri olan Foça, tarihi eserleri, doğal güzellikleri, kültürel zenginliği ile dikkat çeken, birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve hala onların ruhunu içinde barındırabilen nazcizane bir turizm kentidir. 

Foça’ya geldiğinizde görmeden dönmemeniz gereken doğal güzellikler, tatmadan dönmemeniz gereken lezzetler, gezmeden dönmemeniz gereken tarihi unsurlar, yapmadan dönmemeniz gereken birçok aktivite yer almaktadır. Bu çok yönlü yapısıyla yerli ve yabancı birçok turistin durak noktası olmaya devam eden Foça, daha çok sakin ve dinlenme amaçlı bir tatil beldesidir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Foça Doğal Güzellikleri

Foça Doğal Güzellikleri

İzmir'in kuzeyinde ve merkeze 65 km mesafede yer alan Foça, Ege'nin şüphesiz en güzel tatil bölgelerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. Bölge, Yeni Foça ve Eski Foça olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

Yarımada üzerine konumlanmış olan Foça, tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Eski Foça İyon Medeniyeti’nin ilk yerleşim yerlerinden biridir ve tarihi dokusunu hala saklayabilmiştir. Doğal bir liman kenti olan Foça, mavmavi denizinin manzarası eşliğinde gün doğumunu ve batışını izleyebileceğiniz en huzurlu tatil beldelerinden biri olmayı başarmıştır.  

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Foça Aktiviteleri

Foça Aktiviteleri

Tarihi evleri, onlarca koyu, pırıl pırıl denizi ve balık tekneleri ile İzmir’in incisi Foça, huzurlu bir tatil için ideal bir yerdir. Foça’da her bir köşeden denize girebilir, denizin altındaki güzellikleri keşfedebilir, muazzam manzaralı koylarını gezebilir ve tarihi mekanları ziyaret edebileceğiniz birçok aktivite yer almaktadır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶