İzmir Gezi Rehberi

İzmir'in İlçeleri

İzmir'in İlçeleri

Türkiye’nin batısında yer alan ve Ege’nin incisi olarak kabul edilen İzmir her yıl 1 milyonun üzerinde turisti ağırlamaktadır. Herkesi kendine hayran bırakan bir atmosfere sahip olan İzmir Türkiye’de yaşanılası bir bölge olarak görülmektedir. 

Ziyaretçilerine birçok gezilip görülecek yer ve birçok aktivite sunan İzmir’de özellikle turistler tarafından rağbet gören ilçeler Selçuk, Çeşme, Karaburun, Foça, Seferihisar, Dikili ve Konak’tır. İlçeler hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için ilçeler haritası incelenebilir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

İzmir'de Gezilecek Yerler

İzmir'de Gezilecek Yerler

İzmir, Ege’nin en güzel illerinden biri olan ve her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Türkiye’nin 3. büyük kentidir. Antik kentleri, meydanları, doğal alanları, şirin kasabaları, masmavi koyları ve manzaraları tepeleri ile gezilecek birçok noktaya sahiptir. 

İzmir’e gelindiğinde gezilecek yerler, Konak Meydanı, Şirince, Sığacık, Gündoğdu Meydanı, Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Eski Foça, Balçova Teleferik, Tarihi Asansör, Kemeraltı Çarşısı, Birgi Köyü, Alaçatı, Dikili, Karaburun, Ildırı Köyü ve Seyirtepe şeklindedir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

İzmir Plajları

İzmir Plajları

Ege’nin incisi İzmir birçok tatil bölgelerine sahip olması ile dikkat çeken bölgelerdendir. Her yıl 1 milyonun üzerinde turisti ağırlayan İzmir’de denize kıyısı olan birçok ilçe ve semt bulunmaktadır. 

Çeşme, Seferihisar, Karaburun, Urla, Dikili, Foça, Selçuk ve Aliağa gibi birçok ilçede denize girilebilecek uygun alanlar bulunmaktadır. Her ilçenin kendine özgü atmosferi, kumsalı ve denizi vardır. İzmir bu açıdan adeta bir turizm cennetidir. 

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

İzmir'de Yapılacaklar

İzmir'de Yapılacaklar

Ege’nin incisi İzmir, birçok tarihi antik kenti, doğal güzellikleri, yöresel lezzetleri, tatil merkezleri, plajları, kaplıcaları, gece mekanları ve çarşıları ile gezilip görülmesi gereken birçok yeri içerisinde barındırmaktadır.

İzmir’e geldiğinizde tarihe adım atmadan, güneşin ve denizin tadını çıkarmadan, yöresel lezzetleri tatmadan, sabahlara kadar süren eğlencelere katılmadan, doğa ile iç içe huzurlu vakitler geçirmeden ve kaplıcalarında şifa bulmadan dönmeyin.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

İzmir'in Meşhur Yemekleri

İzmir'in Meşhur Yemekleri

Ege Bölgesin geleneksel lezzetlerini barındıran İzmir, genellikle çeşitli otları ile bilinmektedir. Birçok organik semt pazarı bulunan İzmir’in zeytinyağlıların İzmirliler için ayrı bir yeri vardır.

Simit’e gevrek, çekirdeğe de çiğdem diyen İzmir’de meşhur yemeklerden bazıları ise Kumru, İzmir Köftesi, Söğüş, Boyoz, İzmir Tulumu, Sura ve Zeytinyağlı Enginar şeklindedir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

İzmir Tarihi Yerleri

İzmir Tarihi Yerleri

Geçmiş tarihteki ası Smyrna olan İzmir, Ege’de yer alan geçmişi 8500 yıl öncesine dayanan köklü bir tarihe sahiptir. İzmir’de ilk yerleşim Tepekule Höyüğü olarak bilinen Bayraklı ilçesine kurulmuştur. Gün geçtikçe nüfusu artan kent Kadıfekale olarak adlandırılan bölgeye yerleşmiştir. 

Geçmiş dönemden beri liman kenti olan İzmir ticaret, bilim, sanat ve kültür açısından oldukça gelişme göstermiş olan döneminin zengin kentlerindendir. Arkaik, Helenistik, Klasik, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan İzmir sürekli bir güç mücadelelerine tanıklık etmiştir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

İzmir Nerededir ve Nasıl Gidilir?

İzmir Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan İzmir, Türkiye’nin 3 büyük kentidir. İçerisinde barındırdığı tarihi, doğal ve kültürel güzellikleri ile yoğun rağbet gören İzmir’in yaz aylarında nüfusu ikiye katlanmaktadır.

İzmir ulaşım açısından da demiryolu, havayolu ve karayolu birçok alternatife sahiptir. Yakın illerden gelenler için otogar, uzak bölgelerden gelenler için ise havalimanı oldukça elverişlidir. Hemen her bölgeden direkt otobüs ve uçak seferleri bulunmaktadır. Özel araç ile ulaşım tercih edenler için ise Çanakkale, Bursa, Bolu, Ankara yolları üzerinden İzmir’e kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

İzmir'in Tatil Yerleri

İzmir'in Tatil Yerleri

Türkiye’nin 3. Büyük şehri ve Ege Denizi’ne kıyısı olan İzmir doğal, tarihi, kültürel ve sanatsal mirasları ile birçok gezilecek noktayı barındırmaktadır. Turizm açısından tercih edilen İzmir’de dilerseniz sakin ve sessiz dilerseniz eğlence odaklı ve hareketli tatil merkezleri bulunmaktadır.

Ekonomik tatil yerlerinden lüks tatil yerlerine kadar birçok seçenek sunan İzmir deniz turizmi, tarihi ve kültürel turizm ile her yıl binlerce turistin ilgi odağı olmaktadır. Her biri birbirinden farklı bir atmosfer taşıyan tatil yerlerinden başlıcaları Çeşme, Ilıca, Alaçatı, Urla, Seferihisar, Mordoğan, Dikili, Foça, Gümüldür, Özdere, Sığacık, Çandarlı, Şirince ve Ürkmez tatil merkezleridir. 

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

İzmir'den Alınacak Hediyelik Eşyalar

İzmir'den Alınacak Hediyelik Eşyalar

Genellikle Ege’ye özgü organik ot ve balıkçılığı ile bilinen İzmir’de hediyelik eşya seçenekleri oldukça kısıtlıdır.  Geçmişten günümüze birçok tarihi unsuru barındıran İzmir’de antik eserleri yansıtan heykelcikler, organik zeytinyağı, Bergama Halısı ve Kilimi, İzmir Tulum Peyniri, Nazarköy Boncuğu ve özellikle Şirince şarapları İzmir’den alıp götürebileceğiniz hediyelik eşyalar arasındadır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

İzmir Gece Hayatı

İzmir Gece Hayatı

İzmir’de güneş battıktan sonra renkli bir gece hayatı başlamaktadır. Kısa mesafe ve kolaylıkla ulaşım sağlanabilen eğlenceli ve keyifli zamanları yaşayabileceğiniz birçok mekân bulunan İzmir’de hem dostlarınızla sohbet edebileceğiniz salaş canlı müzikli cafeler hem de sabahın erken saatlerine kadar eğlenebileceğiniz gece kulüpleri bulunmaktadır. 

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶