Karşıyaka Nerededir ve Nasıl Gidilir?

İzmir Körfezi’nin kuzeyinde yer alan ve 84 km’lik bir alana kurulmuş olan Karşıyaka ilçesi, meşhur Yamanlar Dağı’nın yamaçlarını da kapsamaktadır. İlçenin doğusunda Bornova, batısında Çiğli ve kuzeyinde Mememen yer alır. İlçede yer alan Alaybey, Nergis, Bostanlı gibi semtler ovada, Gümüşpala, Yamanlar ve Bayraklı gibi semtler ise yamaç arazilere kurulmuştur.

Karşıyaka'da birbirinden cazip uygun fiyatları ile eğlenceyi doyasıya yaşamanız için Karşıyaka oteller listesine göz atabilirsiniz.


Karşıyaka’ya Özel Araç ile Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Karşıyaka’ya Ulaşım

İstanbul ile Karşıyaka, İzmir arası toplam mesafe 479 km'dir. Bu mesafe aracınızla tahmini olarak 5 saat 36 dakika sürecektir. İstanbul’dan Karşıyaka’ya gitmek için takip etmeniz gereken güzergah ise İstanbul – Bandırma – Balıkesir – Akhisar – Manisa – İzmir – Karşıyaka şeklindedir.

Karşıyaka'da manzaraları ile sizi büyüleyecek ihtişamlı yerler için ekibimizin hazırladığı Karşıyaka'da gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


İzmir’den Karşıyaka’ya Ulaşım

Karşıyaka’nın İzmir il merkezine uzaklığı 6 km’dir. Konak, Alsancak, Pasaport, Üçkuyular ve Göztepe’den vapur seferleri yapılmaktadır. Aynı zamanda Üçkuyular'dan arabalı vapur seferleri bulunur. Karşıyaka’nın Bostanlı semtinde de bir vapur iskelesi mevcuttur.

Karşıyaka şehir içi ESHOT otobüs hattı olan 121 KONAK- BOSTANLI İSKELE otobüs seferi ile ilçeye kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer demiryolunu tercih ederseniz, Evka3 – Bornova ya da Fahrettin Altay yönünden metroyu kullanarak Halkapınar ya da Hilal aktarma merkezlerinde inerek Aliağa ve Menemen yönüne giden İZBAN’ı kullanarak, Karşıyaka istasyonunda inerek ilçeye ulaşmanız mümkündür.

Karşıyaka'da mutlaka gidilmesi gereken yerleri Karşıyaka gezi rehberi sayfasında ayrıntılı olarak sunuyoruz.


Ankara’dan Karşıyaka’ya Ulaşım

Ankara ile Karşıyaka, İzmir arası toplam mesafe 592 km'dir. Bu mesafe aracınızla tahmini olarak 6 saat 54 dakika sürecektir. Ankara’dan Karşıyaka’ya ulaşmak için takip etmeniz gereken güzergah Ankara – Polatlı – Afyon – Uşak – Salihli – Turgutlu – İzmir – Karşıyaka şeklindedir.


Havayolu ile Karşıyaka’ya Nasıl Gidilir?

Bulunduğunuz şehirden İzmir Havaalanına ulaştıktan sonra, çıkış kapısının tam karşısında İzmir demir yolları servislerinden İZBAN’ın girişi bulunmaktadır. Aliağa - Menemen yönüne giden istasyonu kullanarak Karşıyaka İZBAN durağında inerek ilçeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Havaş servisleri ise havalimanından Karşıyaka, Mavişehir, Konak, Alsancak, Pasaport, Çankaya, Basmane gibi merkezi noktalardan geçmektedir. Ortalama 11 TL ücret karşılığında havaş servislerini kullanarak ilçeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Özel bir araçla gitmek isterseniz eğer ortama 80 – 100 TL arası bir ücretle havalimanı önünde bekleyen taksileri de tercih edebilirsiniz.

Karşıyaka'da VIP karşılamalardan sürpriz ikramlara, balayına özel oda süslemelerine kadar seçebileceğiniz otelleri Karşıyaka balayı otelleri sayfamızda listeledik.


Otobüs ile Karşıyaka’ya Nasıl Gidilir?

İzmir Karşıyaka ilçesine yaz ve kış genellikle direk seferler yapılmamaktadır. Karşıyaka’ya otobüs ile ulaşmak isteyenlerin öncelikle İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne ulaşmaları gerekmektedir. İzmir Otobüs Terminali’ne geldikten sonra terminalin 2. Katında yer alan ilçe şehir içi Karşıyaka minibüsleri ile kolaylıkla yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz.

İzmir İstanbul arası yaklaşık 7 saat sürmekte ve otobüs biletleri 80 – 90 TL arasında, İzmir Ankara arası ise yaklaşık 8 saat sürmekte ve otobüs biletleri 90 – 100 TL arasındadır.

Karşıyaka'da kendinizi evinizdeki rahatlıkta hissedebileceğiniz apart oteller için Karşıyaka apart oteller listemize uğramayı unutmayın.