Karşıyaka'da Gezilecek Yerler

Deniz, kara ve demiryolu ile rahatça ulaşabileceğiniz bir konumda yer alan Karşıyaka, İzmir ilinin en bilindik ilçelerinden biridir. Denize kıyısı bulunan ilçe, popüler alışveriş merkezleri, caddeler ve tarihi yapıları ile dikkat çekmektedir: Mustafa Kemal Atatürk’ün de oldukça beğendini söylediği Karşıyaka, gezilecek yerler listesindeki Eski Levanter Evleri, Zübeyde Hanım Anıt Mezarı, ilçe ile aynı adı taşıyan çarşısı ve Uşaklızade Köşkü gibi yerleri ile ünlüdür. Refah sosyal alanları, yürüyüş yolları ve kolay ulaşım seçenekleri, ilçeyi cazip hale getiren unsurlar arasındadır. 

Yılın büyük bölümünde güneşin ve güzel havaların görüldüğü Karşıyaka, birçok kişiye göre İzmir ilinin en yaşanılası ilçeleri arasındadır. Tarihi yönüyle olduğu kadar, modern yaşam yönüyle de popüler olan ilçe, yaz aylarında binlerce şehiriçi ve şehirdışı ziyaretçinin ilgi odağıdır.

Karşıyaka'da tarihi ve turistik mekanlar ile plaja yakın konaklama seçenekleri için Karşıyaka otelleri adresinden otelleri inceleyebilirsiniz.


Uşakizade Köşkü (Latife Hanım Anı Evi)

Uşakizade Köşkü Karşıyaka Uşakizade Köşkü Karşıyaka

Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın eşi Latife Hanım’a ait köşk, Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın son günlerini geçirdiği ve 14 Ocak 1923’te yaşamını yitirdiği köşk olması açısından manevi değer açısından önemli bir yeri bulunmaktadır. 

2005 yılına gelindiğinde Karşıyaka Belediyesi’nin kamulaştırdığı Latife Hanım Köşkü, 2007 yılında yapılan restorasyon ile turizme açılmıştır. İçerisinde bulunan balmumu heykelleri ile günümüzde Latife Hanım Anı Evi olarak ziyaretçilerini beklemektedir.

Hafa içi hergün 09:00 18:00 saatleri arasında açık olan köşk, Karşıyaka şehir merkezinde istasyonun hemen arkasında bulunmakta ve yürüyerek kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir konumdadır.


Bostanlı Seyir Terası

Bostanlı Seyir Terasları Bostanlı Seyir Terasları

İzmir iline bağlı Karşıyaka ilçesinde yer alan Bostanlı Seyir Terası, buraya gelen ziyaretçilerin ve yerli halkın, güneşin Ege Denizi üzerinden süzülerek batışını izlemeleri için yapılmıştır. Çoğu insanın uğrak noktası haline gelen seyir terası, aynı zamanda yay köprüsü olarak da kullanılmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin büyük bir proje kapsamında inşa ettirdiği teras, sahilde zaman geçirmek isteyenler için fırsatlar sunmaktadır. Yapı, çelik bir temelden oluştuğu için oldukça sağlamdır ve üzerine daha sonrasında eklenen ahşap malzemelerin vermiş olduğu otantik his ile birlikte görülmeye değerdir.

Yapım şeklinden ötürü doğayla iç içe olması sağlanmış seyir terası, insanların şehrin gürültüsünden uzak, bir kaçamak noktası haline gelmiştir. Bostanlı şehir terasının içinde kafe ve restoran tarzı işletmeler bulunmamakta fakat etrafında alışveriş yapılabilecek birçok yer bulunmaktadır.

Kendisi ile aynı adı taşıyan Bostanlı Mahallesi sınırları içerisinde bulunan terasa ulaşım oldukça kolaydır. Şahsi aracınız ile gelmeyi düşünüyorsanız, öncelikle Hasan Ali Yücel Bulvarı’na ulaşmalı, daha sonrasında ise tabelaları takip etmeniz gerekecektir. Bazı dönemlerde yoğunluktan dolayı park yeri sorun olabilmektedir.

Deniz kenarına yakın ve muhteşem görünümlü otellerde eğlenceli aktiviteler ile keyif alabileceğiniz İzmir otelleri seçeneklerine göz atabilirsiniz.


Bilim Müzesi

Karşıyaka Bilim Müzesi Gezi Alanı Karşıyaka Bilim Müzesi Gezi Alanı

Ege Bölgesi’nin ilk bilim müzesi özelliğini taşıyan ve İzmir ilinin Mavişehir Mahallesi'nde faaliyet gösteren Karşıyaka Bilim Müzesi, her yaştan insana hitap ederek bir keşif metodu ile bilimin temelini oluşturan kuramları ve prensiplerini gözlemleyerek, deneyler yapma fırsatlarını sunacak şekilde düzenlenmiştir.

Türk insanını bilime, bilimsel düşünceye ve gelişen teknolojiye ilgisini arttırmak amacıyla inşa edilen müzede 60 adet deney düzeneği ve 15 adet ineraktif kiosklar bulunmaktadır. Bu öğrenme birimleri gruplar halinde ve uzman rehberler eşliğinde ziyaret edilerek müze hakkında detaylı bilgi edinilebilmektedir.

Bahçeşehir Kolejleri iş birliği ile yapılan müze, 11 Mart 2009 tarihinde imzalanan protokol ile ziyaretçilerine açılmıştır.


Karşıyaka Evrensel Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü

Karşıyaka Evrensel Çocuk Müzesi Dinazorları Karşıyaka Evrensel Çocuk Müzesi Dinazorları

2017 yılında, Karşıyaka’da, 7200 metrekare arazi üzerine kurulmuş olan Karşıyaka Evrensel Çocuk Müzesi ve Kampüsü, dünyanın evrensel değerlerini de taşıyan ve Türkiye üzerinde başka bir benzeri olmayan müze örneğidir. 

Çocuklara ‘anlamlı öğrenme’ imkânı sunan, görerek ve keşfederek çocukların ufkunu genişleten projenin kampüs bölümünde gezilecek yerler arasında 15 adet dinazor replikası ve fosil kazı alanından oluşan Paleontoloji Adası, biyolojik gölet, böcek replikaları, Entomoloji Adası, Mühendislik Adası, statik astronot ve Arşimet burgusu gibi düzeneklere sahip büyük bir Bilim Adası bulunmaktadır. 

Müze ve eğitim kampüsünde ayrıca piknik alanı, sahne, cep sineması, restoran, büfe, hediyelik eşya ve fotoğrafçı dükkanları da bulunmaktadır. Yapının diğer müze bölümünde ise Hoşgörü ve Tarfik, Sorumluluk, Havaalanı, Vahşi Yaşam ve Yardımseverlik, Saygı ve Sevgi, Dostluk ve Bremen Mızıkacıları gibi birçok evrensel değeri görebileceğiniz sergi alanları vardır. Müze hakkında detaylı bilgi için gezi rehberi olanağından faydalanabilirsiniz.

Karşıyaka'da birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerler için Karşıyaka gezi rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.


Karşıyaka Çarşısı

Karşıyaka Çarşısı Karşıyaka Çarşısı

Vapur yolculuğundan sonra Karşıyaka İskelesi’nden indiğinizde sizleri karşılayan geniş cadde, meşhur Karşıyaka Çarşısı’dır.

İlçenin en ünlü sosyal yaşam alanlarından olan çarşıda dükkanları, sıra sıra mağazalar, kitapçılar, kuyumcular, ayaküstü atıştırılabilecek fast food restoranları, hediyelik eşya mağazaları, yani kısaca aradığınız daha fazla şeyi bulabileceğiniz mekanlar bulunmaktadır. 

Trafiğe kapalı bu alan, günün her dakikası popüler ve kalabalıktır. Karşıyaka halkına göre en popüler alışveriş noktası olan çarşıda sizleri karşılayan güler yüzlü esnafı ile doyasıya bir alışveriş yapabilirsiniz. 

Karşıyaka Çarşısı, Karşıyaka’ya gelipte gezmeden dönmemeniz gereken yerler arasındadır.


Tay Park

Karşıyaka Tay Park Ziyaretçi Alanı Karşıyaka Tay Park Ziyaretçi Alanı

Çocuklara doğa ve hayvan sevgisini aşılayan, Karşıyaka-Mavişehir’de 2010 yılında kurulan Tay Park, midillilere, Kamerun koyunlarına, cüce keçi, güvercin ve tavuklara ev sahipliği yapmaktadır. Parktaki bu sevimli hayvanlar, haftanın belirli günleri otizmli çocukların rehabilite edilmesinde de aktif bir rol oynamaktadır.

Tay Park, apartmanlar arasında yaşayan çocukları doğayla ve hayvan sevgisiyle tanıştırma amacıyla kurulmuştur. 

Parkta hayvan sevgisini öğrenen minikler, soluğu daha sonra diğer eğlence noktası olan oyun parkında almaktadır.

Gün boyunca gönüllerince eğlenme fırsatı bulan çocuklarını keyifle izleyen ebeveynlere ise, Tay Park Kafeterya’da lezzetli tatlar eşliğinde güzel bir şekilde vakit geçirmektedirler.

İzmir ilindeki birbirinden farklı büyüleyici mekanlarda tutkunuzu yeniden keşfetmenizi sağlayacak yerler için İzmir gezi rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Ahmet Taner Kışlalı Parkı ve Şehit Diplomatlar Anıtı

Karşıyaka Ahmet Taner Kışlalı Parkı Karşıyaka Ahmet Taner Kışlalı Parkı

Türkiye üzerinde bir ilki temsil eden ve 2008'de Karşıyaka Belediyesi'nin Atakent’e yaptırdığı Şehit Diplomatlar Anıtı, yurt dışında görev sırasında uğradıkları hain saldırılarla hayatını kaybeden diplomat ve elçilik görevlileri anısına yaptırılmıştır.

Anıt, 1973 – 1994 yılları arasında dünyanın birçok yerinde uğradıkları saldırı ve suikastlar sonucu hayatını yitirmiş 34 şehidimizin resimlerinin yer aldığı siyah granitle kaplanmıştır. 

Yeryüzünü temsilen yapılan ana mermer blok üzerine yerleştirilmiş 4 katman, diplomatlarımızın katledildiği 4 ayrı kıtayı resmetmektedir. Son olarak bloğun ortasında boşluk silüet ise, cismen koparıldıkları dünyadaki gerçeklilerini simgelemektedir.

2012'de hizmete giren A. Taner Kışlalı Rekreasyon Alanı’nda sergilenen anıt, yakın geçmişimizin en destansı savaşlarından birinde hayatlarını kaybeden askerlerimiz için gururla ayakta durmaktadır.


Karşıyaka Sahili

Karşıyaka Sahili Gün Batımı Karşıyaka Sahili Gün Batımı

Sadece İzmir ve Ege’nin değil Türkiye’nin en güzel sahillerinden biri olan Karşıyaka Sahili, saatlerce oturup denizi, insanları, koşuşturan çocukları izleyip kendinizi dinleyebileceğiniz yerlerden biridir.

Muhteşem bir manzara, ayaklarınızın altında deniz, açık ve temiz hava, bisiklet turu, yürüyüş, midye, çay, çekirdek satan sıcakkanlı insanlar ile Karşıyaka Sahili vazgeçilmez durak noktalardan biri haline gelmiştir.

Karşıyaka Sahili'nde karnınızı doyurabileceğiniz birçok alternatif mekanlar bulunmaktadır. Midye, kokoreç, deniz ürünleri ve tabi ki boyoz, ilçenin değişmez lezzetlerinden sayılabilmektedir. Ayrıca, sahilde muhteşem ev yemekleri yapan, küçük ama şirin lokantalara uğramayı ihmal etmeyiniz.

Karşıyaka'da aileniz ile bir arada keyifli, konforlu ve güvenli bir tatil geçirebileceğiniz otellerin listesi Karşıyaka aile otelleri sayfamızda yer almaktadır.


Zübeyde Hanım Kabri ve Parkı

Zübeyde Hanım Kabri Karşıyaka Zübeyde Hanım Kabri Karşıyaka

Ulu Önder Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım'ın adını taşıdığı bu parkın içerisinde Zübeyde Hanım'ın mezarı da yer almaktadır. 

Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde bulunan yeşil bir park içerisindeki Zübeyde Hanım Kabri, günün her saati ziyarete açıktır. Mezarın mevcut şekli bizzat Atatürk tarafından belirlenmiştir. Mezar, 1940'da İzmir Belediyesi tarafından anıt halini almıştır. Ayrıca hemen yanında bulunan tarihi camii ve asırlık ağaç da görülmesi gereken yerler arasındadır. 

Bu manevi ziyaretten sonra yorgunluğunuzu atmak ve bir şeyler içmek isterseniz son olarak parkın içerisinde yer alan kafeteryalardan faydalanabilirsiniz.


Haberleşme Müzesi

Karşıyaka Haberleşme Müzesi Sergi Alanı Karşıyaka Haberleşme Müzesi Sergi Alanı

Haberleşme tarihini içerisinde barındıran Haberleşme Müzesi'nde 300 parça materyal sergilenmektedir. Bu eski tarihi haberleşme aletleri ise manyetolu, tuşlu, çevirmeli telefonlar, telgraf, mors, teleks, telefon santralleri, kripto cihazı, santral parçaları, operator kulaklıklar, telefon kartları, sahra telsiz telefonları, filatelik malzemeler, radyolar, denizaltı radyo alıcı cihazları, diktafon, gemi içi haberleşme telefonları ve duvar telefonlarıdır. 

Başpehlivan Karaali Caddesi üzerinde bulunan müze, Karşıyaka ilçe gezinizde gezip görmeniz gereken ve açıldığı günden itibaren ilgi odağı haline gelen noktalardandır. 


Hamza Rüstem Fotoğraf Müzesi

Karşıyaka Hamza Rüstem Fotoğraf Müzesi Karşıyaka Hamza Rüstem Fotoğraf Müzesi

İzmir ilinin en köklü fotoğrafhanesi olan ve yaklaşık yüzyıllık bir geçmişe dayanan Hamza Rüstem Fotoğrafhanesi’nin arşivlerinden ve koleksiyonlarından oluşan Hamza Rüstem Fotoğraf Evi, Karşıyaka Belediyesi tarafından 2011 yılında açılmıştır.

Koleksiyonun sergilendiği fotoğraf evinde her biri ayrı değere sahip orijinal eski fotoğraf makineleri, fotoğrafik efemera, fotoğraflar, çeşitli fotoğraf makinesi ekipmanları, tarihi ve erken yüzyıla ait fotoğrafhane stüdyosunun canlandırıldığı tarihsel stüdyo, karanlık oda ve gezici kamera obscura yer almaktadır.

Hamza Rüstem Fotoğraf Evi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescillenerek özel müze ilan edilmiştir.


Anayasa Meydanı - Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı

Karşıyaka Anayasa Meydanı Yukarıdan Bakış Karşıyaka Anayasa Meydanı Yukarıdan Bakış

Karşıyaka Anayasa Meydanı’nda yer alan anıt 1922 yılında Prof. Dr. Tamer Başoğlu tarafından inşa ettirilmiştir. İzmir Karşıyaka İskele Meydanı’nda bulunan anıtının boyut kadar kapsamı, ifadesi ve ismi de dikkat çekmektedir. Alan düzenlemesinden sonra çevresi ile bütünleşen yapıt, geleneğin dışında bir biçimlendirmeyle yapılmıştır. Gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmelidir.

Anıt, birçok özelliği ile dikkat çekmektedir. Atatürk ve onun kurmuş olduğu cumhuriyet ile birlikte yükseldiğini simgeleyen elementler, günümüzde çiğnenmekte olan kadın haklarının en büyük savunucularındandır. Alan üzerinde bulunan döşemedeki bu detay, birçok otoriteye göre verilmiş en güzel mesajlardan biridir. Anıt ve alan üzerinde dikit plaklar, Atatürk’ü ve ona ait belli başlı ilkelerini temsil etmektedir. Bronz bir kuşak ile birlikte sıkı sıkıya sarılmışlardır. Cumhuriyet döneminde yetişmiş ve her dalda gelişmiş kimyager, mühendis, hukukçu, öğretmen ve daha fazla seçeneğin kabartma figürlerin yanı sıra, Ulu Önder Atatürk, annesi ve daha birçok detay görülmeye değer özellikler taşımaktadır. Anıtın uzunluğu tam 27 metredir. 

Karşıyaka'da dalga sesleri eşliğinde bir tatil mi hayal ediyorsunuz? Karşıyaka 4 yıldızlı oteller sayfamıza mutlaka göz atmalısınız.


İnsan Hakları Anıtı - Atatürk ve Kentimiz Yerel Hizmet Anıtı

Karşıyaka İnsan Hakları Anıtı Karşıyaka İnsan Hakları Anıtı

Cumhuriyet’in ilanından günümüze kadar Karşıyaka’da önemli hizmetlerde bulunmuş belediye başkanları ve meclis üyelerinin silüetlerinin ve isimlerinin bulunduğu anıttır. Anıt, Park İçi Yolu üzerinde yer almaktadır.

"Atatürk ve Kentimiz Yerel Hizmet Anıtı" Karşıyakalıların sembollerinden biri olmakta ve konum olarak İnsan Hakları Meydanı'nın hemen yanındadır.


Millî Mücadele Parkı ve Müzesi

Karşıyaka Milli Mücadele Parkı Anıtı Karşıyaka Milli Mücadele Parkı Anıtı

İzmir Karşıyaka Yalı Mahallesi’nde, 2500 metrekare alan üzerinde konumlandırılmış Milli Mücadele Müzesi, 27 Ağustos 2013’te yapılan bir törenle ziyaretçilerine açılmıştır.

22 adet duvarda bulunan 44 adet rölyef ve büstlerle, Çanakkale Zaferi’nin dünden bugüne uzanan Cumhuriyet Destanı anlatılmaktadır. 

Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere isimsiz yüzlerce kahramanın anlatıldığı bu destan, bu müze ile gelecek kuşaklara ulaşması amaçlanmıştır.


St. Helen Katolik Kilisesi

St. Helen Katolik Kilisesi St. Helen Katolik Kilisesi

1904 yılında Raymond Charles Pere tarafından inşa edilen kilise, Karşıyaka’nın ilk Katolik Kilisesi olma özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Kilise Sokağı olarak bilinen konumda yer alan St. Helen Katolik Kilisesi’nin iç mimarisi 1968 yılında yenilenmiştir ve ayinler, düğünler, cenaze törenleri ve vaftiz törenleri yapılmaktadır.

Yapının tüm çevresinde sivri kemerli pencereler tercih edilmiştir. İç dekorasyonda ise St. Joseph, St. Polycarpe, St. François ve St. Antonie’nin heykellerine yer verilmiştir. En dikkat çeken noktalardan birisi ise Hz. İsa’nın yaşamını anlatan sahnelerin yer aldığı panolardır. Yapının içinde, güneyinde bulunan şapellerde ise Karşıyaka’nın Hollanda asıllı Levanten ailelerinden Van der Zee’lerin genç yaşta kaybettikleri evlatlarının anısına ithaf edilmiş birer yazıt yer almaktadır. Araştırmalara göre kilisenin dört köşesinde ise Azize Helen ve Aziz Konsrantin’in mermer heykelleri var.

Karşıyaka’nın merkezinde ve yürüme mesafesinde yer alan St. Helen Kilisesi’ni ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.


Bostanlı Açık Hava Arkeoloji Müzesi

Bostanlı açık Hava Arkeoloji Müzesi Heykelleri Bostanlı açık Hava Arkeoloji Müzesi Heykelleri

Karşıyaka’nın Bostanlı semtinde Güzel Sanatlar Park İçi Yolu içerisinde yer alan müze, 1987 yılında açılmıştır ve geçmişten günümüze dek ulaşan 90 adet eser sergilenmektedir. 

Bostanlı Açık Hava Arkeoloji Müzesi'nde MS 3. yüzyıla ait Erken Roma, Geç Roma ve Bizans dönemlerine ait eserleri de görebilmek mümkündür. Yapılan araştırmalara göre müzede bu dönemlere ait sütun başlıkları, tanrı, hayvan ve insan heykelleri, lahitler, mezar stelleri, mezar taşları ve daha fazla seçenek yer almaktadır. 

Bostanlı’da yer alan müzenin de içinde olduğu Güzel Sanatlar Parkı’nda ayrıca kafeterya, çocuk oyun alanları, resim atölyesi ve sanat galerisi var.

Bostanlı vapur iskelesinin karşısında yolun sağ tarafında yer alan müzeye yürüyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.


Karşıyaka Günübirlik Gezilecek Yerler

Karşıyaka Günbatımı Karşıyaka Günbatımı

Karşıyaka İzmir ilinin en canlı ilçelerinden biridir. Çevresinde bulunan doğal ve tarihi güzelliklerle beraber gezilip görülmesi gerekmektedir. Hem yaz hem kış gözde olan günbatımı manzarasını izlemek için mutlaka Karşıyaka'yı ziyaret edin.


Altınkum

Altınkum Sahili Altınkum Sahili

Altınkum, Karşıyaka’ya yaklaşık 170 km uzaklıktadır. Tertemiz kumsalı ve bitmeyen eğlence hayatı ile tatilcilerin gözde noktası kabul edilen Altınkum Sahili, Ege'nin değil, Türkiye'nin en popüler güzergahlarındandır. Dalgasız ve serin suyu bulunan Altınkum, yaz tatilcileri için ideal yerler arasındadır. Ziyaretçilerine göre en güzel plajlar arasındadır.


Homeros Vadisi

Homeros Vadisi Sonbahar Homeros Vadisi Sonbahar

Homeros Vadisi, Karşıyaka’ya yaklaşık 20 km uzaklıktadır. Suni gölet ve çevresinde bulunan ağaçlık alanla beraber görülmeye değer yerler arasındadır. Vadi tatil ve piknik alanı olarak da kullanılmaktadır.


Balçova Teleferik

Balçova Teleferik Manzarası Balçova Teleferik Manzarası

Balçova Teleferik, Karşıyaka’ya yaklaşık 35 km uzaklıktadır. İzmir ilinin kuşbakışı görüntüsünü merak edenlerin uğrak yeridir. Teleferiğin çevresinde bulunan dinlenme tesisi mesire alanı olarak da kullanılmaktadır.


Buca Gölet

Buca Gölet Yukarıdan Bakış Buca Gölet Yukarıdan Bakış

Buca Göleti, Karşıyaka’ya yaklaşık 20 km uzaklıktadır. Piknik ve eğlence alanı olarak genellikle ailelerin de tercih ettiği yerler arasındadır. Amfi tiyatroya yakın noktadaki gölete gelen ziyaretçiler konser ve tiyatro gibi etkinliklere katılma imkanına da sahiptir.


İzmir Saat Kulesi

İzmir Tarihi Saat Kulesi İzmir Tarihi Saat Kulesi

İzmir iline bağlı Konak ilçesinde bir konuma sahip İzmir Saat Kulesi, Karşıyaka’ya yaklaşık 20 km uzaklıktadır. İzmir ilinin sembolü haline gelen Saat Kulesi, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Merkezi bir noktada bulunduğundan dolayı seyahat edenlerin ilgi ile fotoğraflayıp karelerini süsleyen bir görselliği bulunmaktadır.


Karantina Adası

Karantina Adası Manzarası Karantina Adası Manzarası

?Karantina Adası, Karşıyaka’ya yaklaşık 60 km uzaklıktadır. Urla'da bulunan sahile yaklaşık 500 metre uzaklıktaki ada bulaşıcı hastalıkların tedavi merkezi olarak kullanılmasından kaynaklı “Karantina Adası” adını almıştır. Günübirlik ada ziyaretinizi yapılacak şeylerin yer aldığı listenize dahil edin. Temiz ve dalgasız plajı olmasından kaynaklı seyahat edenlerin gözde yerleri arasındadır.


Karşıyaka Çarşısı

Karşıyaka Çarşısı Karşıyaka Çarşısı

Karşıyaka’nın merkezi konumunda bulunan ve en önemli marka değerlerinden biri olan Karşıyaka Çarşısı, her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilen bir açık hava alışveriş merkezi niteliğindedir. Salah Birsel, Şükran Kurdakul gibi değerlerin isimlerini sokaklarında taşıyan çarşıyı gezerken kentin dokusunu hissedebilir, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, her damak tadına hitap eden seçeneklerin bulunduğu kafeler, lokanta ve restoranlarda lezzetli bir yemek yiyebilirsiniz. Güler yüzlü esnafıyla sıcak ve samimi bir atmosfere sahip çarşıda kokoreç, midye gibi sokak lezzetlerini de tatmanız mümkün.


Mavişehir Açıkhava Sergi Alanı

Mavişehir Açıkhava Sergi Alanı Mavişehir Açıkhava Sergi Alanı

Hamza Rüstem Fotoğraf Evi Özel Müzesi bahçesinde yer alan sergi alanında 90 parça eser bulunmaktadır. Alanda, günümüzden 2500-3000 yıl öncesine ait eserlerin yanı sıra M.S.3. yy, Erken Roma, Geç Roma ve Bizans dönemine ait eserler de yer almaktadır. Sergi alanında bu dönemlere ait lahitler, sütun başlıkları, tanrı, hayvan ve insan heykelleri ile mezar stelleri ve mezar taşlarını inceleyebilirsiniz. Bu eserler, mermer, taş, pişmiş toprak ve bazalt gibi farklı malzemelerden yapılmıştır.


Yamanlar Dağı Ve Yamanlar Gençlik Merkezi

Yamanlar Dağı Ve Yamanlar Gençlik Merkezi Yamanlar Dağı Ve Yamanlar Gençlik Merkezi

Büyük ölçüde volkanik kayalardan oluşan 1076 metre yüksekliğindeki Yamanlar Dağı, doğusunda yer alan Spil Dağı’ndan yüksekliği 700 metre olan Sabuncubeli Geçidi ile ayrılır. Zirvesine yakın bir düzlük alanda Karagöl krater gölünün bulunduğu Yamanlar Dağı’nın zirvesinde ise 42 dönüm arazi üzerine kurulu Yamanlar Gençlik Merkezi yer almaktadır. Bünyesinde tenis kortları, voleybol, futbol, basketbol ve golf sahaları ile yüzme havuzunu barındıran tesis, 1200 kişilik amfi tiyatrosu, 14 odalı misafirhanesi, bungalovları ve 200 kişi kapasiteli çadır alanıyla misafirlerine eşsiz güzellikteki doğanın içinde konaklama imkânı tanıyor.