Karşıyaka'da Yapılacaklar

Karşıyaka, yaz sezonu boyunca yerli ve yabancı turistler tarafından sürekli ziyaret edilen ilçelerden biridir. Ormanların denize kadar uzandığı ve huzurlu bir atmosfere sahip olan Karşıyaka, geniş ve ferah sokaklara sahip olmasıyla birlikte, Karşıyaka'da yapılması gereken ve görülmesi gereken çok yer bulunmaktadır.

Karşıyaka'da yer alan tüm otellerin listesine ulaşmak ve keyifli bir tatil yapmak için Karşıyaka otelleri sayfamıza göz atabilirsiniz.


Karşıyaka’nın İncisi: Bostanlı

Bostanlı Bisiklet Parkuru Bostanlı Bisiklet ParkuruKarşıyaka’nın en bilinen noktalarından biri olan Bostanlı’da yürüyüşe çıkmadan dönmeyiniz. Sahil boyunca bulunan birçok restoran ve cafe, yorgunluğunuzu atmak için sizleri beklemektedir. Dilerseniz sahildeki banklara oturup deniz manzarası eşliğinde kendinizi dinleyebilirsiniz.

Karşıyaka'da manzaraları ile sizi büyüleyecek ihtişamlı yerler için ekibimizin hazırladığı Karşıyaka'da gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Meşhur Lezzetler: Kumrucu Şevki

Kumrucu Şevki Meşhur Kumrusu Kumrucu Şevki Meşhur KumrusuKarşıyaka’ya gelip de İzmir’in o ünlü kumrusundan yemeden dönmeyiniz. Kumrucu Şevki, lezzeti ve hizmetiyle ünlenmiş noktalardan biridir ve Karşıyaka çarşısında yer almaktadır.


Trekking, Dağcılık: Yamanlar Dağı

Yamanlar Dağ Manzarası Yamanlar Dağ Manzarası

Dağcılıkla ve doğa yürüyüşleri ile yakından ilgilenen ziyaretçiler için kaçırılmaması gereken fırsatlardan biri de Balçova Tepesi veya Yamanlar Dağı güzergahına yapılan etkinliklerdir. Bahsedilen noktalar amatör dağcılar için de oldukça idealdir. Dilerseniz uzun br yürüyüş sonrasında Yamanlar Dağı’na ulaştıktan sonra kamp kurabilir ve gününüzü tamamlayabilirsiniz.

Karşıyaka'da birbirinden farklı yerler ile tutkunuzu yeniden keşfetmenize imkan sağlayacak Karşıyaka gezi rehberi sayfamızı okumayı unutmayın.


Manzara Karşısında Keyifli Bir Gün: Bostanlı Seyir Terası

Karşıyaka Seyir Terası Gün Batımı Karşıyaka Seyir Terası Gün Batımıİzmir’in Karşıyaka ilçesinde yer alan Bostanlı Seyir Terası, buraya gelen ziyaretçilerin ve yerli halkın, güneşin Ege Denizi üzerinden süzülerek batışını izlemeleri için yapılmıştır. Çoğu insanın uğrak noktası haline gelen seyir terası aynı zamanda yay köprüsü olarak da kullanılmaktadır.

Yapım şeklinden ötürü doğayla iç içe olması sağlanmış seyir terası insanların şehrin gürültüsünden uzak, kaçamak noktası haline gelmiştir.

Karşıyaka’ya gelipte Bostanlı’da yer alan seyir terasından gün batımını izlemeden dönmeyiniz.

Karşıyaka'nın doğal güzelliklerinde sahilinde dalga sesleri eşliğinde bir tatil hayal edenler Karşıyaka 4 yıldızlı oteller sayfamızı inceleyebilirler.


Şehrin Merkezinde Alışveriş: Karşıyaka Çarşısı

Karşıyaka Çarşı Girişi Karşıyaka Çarşı GirişiVapur yolculuğundan sonra Karşıyaka İskelesi’nden indiğinizde sizleri karşılayan geniş cadde, meşhur Karşıyaka Çarşısı’dır.

İlçenin en ünlü sosyal yaşam alanlarından olan çarşıda dükkanları, sıra sıra mağazalar, kitapçılar, kuyumcular, ayaküstü atıştırılabilecek fast food restoranları, hediyelik eşya mağazaları, yani kısaca aradığınız her şeyi bulabileceğiniz mekanlar yer almaktadır.

Trafiğe kapalı bu alan, günün her dakikası kalabalık ve sizleri karşılayan güler yüzlü esnafı ile doyasıya bir alışveriş yapabilirsiniz.

Karşıyaka Çarşısı, Karşıyaka’ya gelipte gezmeden dönmemeniz gereken yerler arasındadır.


Arşivlerden Fotoğraflar: Hamza Rüstem Fotoğraf Evi

Hamza Rüstem Fotoğraf Evi Eski Fotoğraf Makineleri Hamza Rüstem Fotoğraf Evi Eski Fotoğraf MakineleriKarşıyaka’ya gelipte gezmeden dönmemeniz gereken yerlerden biri, Hamza Rüstem Fotoğraf Evi’dir. Hamza Rüstem Fotoğraf Evi şehrin en eski fotoğraf stüdyosudur ve günümüzde müze olarak düzenlenmiştir. Müzedeki eski fotoğraflarla birlikte eski fotoğraf makineleri de sergilenmektedir.


Boyoz’lu Sabahlar: Karşıyaka Kordonu’ndan Günaydın

Karşıyaka Kordon Yukarıdan Bakış Karşıyaka Kordon Yukarıdan BakışKarşıyaka’nın büyüleyen manzarası eşliğinde güne başlayarak ve meşhur İzmir boyozu ile sahilde kahvaltınızı yapmadan dönmeyiniz.


Sahil Boyu Karış Karış Gezi: Bisiklet Turu

Karşıyaka Doğal Yaşam Parkı Bisiklet Turu Karşıyaka Doğal Yaşam Parkı Bisiklet Turuİzmir Kent Kart satın alarak Bostanlı sahilde yer alan belediyeye ait bisikletleri saatliğine kiralayabilirsiniz. Bostanlı sahilinde bisiklet ile daha keyifli ve eğlenceli bir zaman geçirme imkanını kaçırmayınız.

Karşıyaka'da merkezi noktalarda yakın açık büfe kahvaltı sunan ve jakuzili otellerin listesini Karşıyaka jakuzili oteller sayfamızda bulabilirsiniz.


Geçmişten Kalan İzmir Klasiği: Vapur Turu

Karşıyaka Vapur Turu Karşıyaka Vapur TuruKarşıyaka’dan Alsancak’a veya Göztepe’ye giden vapurlara binmeden dönmeyiniz. Vapura binerken simit almayı ve vapura bindiğinizde simit parçacıklarını gökyüzünde uçuşan martılara atmayı unutmayınız.


Zübeyde Hanım Kabri

Zübeyde Hanım Kabri Zübeyde Hanım Kabri

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın kabri Karşıyaka'da, Zübeyde Hanım Parkı'nın içinde bulunan Ferik Osman Paşa Camii avlusundadır. Mezarın mevcut şekli bizzat Atatürk tarafından belirlenmiş, 1940 yılında İzmir Belediyesi tarafından yaptırılmıştır. Birinci derece sit kapsamında bulunan Zübeyde Hanım Parkı; çocuk oyun alanları, kafeteryası, yeşil dokusu ve oturma alanları ile Karşıyakalıların uğrak yeri olma özelliğine sahiptir.


Latife Hanım Köşkü Anı Evi Özel Müzesi

Latife Hanım Köşkü Anı Evi Özel Müzesi Latife Hanım Köşkü Anı Evi Özel Müzesi

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın ailesine ait olan ve 3 bin metrekarelik alanda bulunan yapının 1860’larda inşa edildiği tahmin edilmektedir. Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım, son günlerini köşkte geçirmiş ve 14 Ocak 1923’te burada vefat etmiştir. Karşıyaka Belediyesi tarafından restore ettirilerek 2008 yılında ziyarete açılan köşk, 2016 yılında özel müze olarak tescillenmiştir. Müzede bağış ve satın alma yoluyla elde edilen döneme ait eşyalar ile Atatürk, Zübeyde Hanım ve Latife Hanım’ın, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılmış balmumu heykelleri yer almaktadır.