Dikili Doğal Güzellikleri

Her mevsimi bir başka güzel olan İzmir il merkezine 116 km mesafede yer alan ve Ayvalık, Bergama, Foça, Aliağa gibi ilçelere de yakın olan Dikili, Ege’nin tüm güzelliklerini içinde saklamayı başarabilmiş bir cennettir.

Antik döneminde Pergamon’un limanı olan Dikili, uzun kumsalları, masmavi denizi, yemyeşil el değmemiş doğası, termal kaynakları, verimli ovaları, tarihi alanları ve kültürel zenginlikleri ile her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Dikili, mavi bayraklı 40 km’lik sahil şeridi ve akşam saatlerinde canlanan kordonuyla sakin bir tatil isteyenlerin durak noktası olmaktadır.

Dikili’de isterseniz kendinizi Ege’nin serin sularına bırakabilir, isterseniz de termal kaynaklardan elde edilen sıcak sularda şifa bulabilirsiniz. İzmir’in en güzel kumsallarına sahip olan Dikili, sizlere tüm bu güzellikleri ile unutamayacağınız bir tatil sunmaktadır. 

Üstelik İzmir Otobüs Terminali’nden kalkan Dikili otobüsleri ile ulaşım oldukça kolaydır.

Dikili'de birbirinden cazip uygun fiyatları ile eğlenceyi doyasıya yaşamanız için Dikili otelleri listesine göz atabilirsiniz.


Nebiler Vadisi: Nebiler Şelalesi (Aşıklar Şelalesi)

Nebiler Şelalesi Dikili Nebiler Şelalesi DikiliDikili şehir merkezine 16 km mesafede yer alan Nebiler Köyü’ndeki Aşıklar Şelalesi yeteri kadar bilinmeyen doğanın içerisinde saklanmış güzelliklerden biridir. 

Yemyeşil doğası, suyun berraklığı ve dinlendirici sesi, yaşlı çınar ağaçları, mağaraları ve etkileyici manzarası ile adeta ziyaretçilerini büyülemektedir. Karaçam ormanları ile kaplı bu bölge doğa tutkunlarının buluşma noktası ve piknik yapmak için ideal alanlardandır. Aynı zamanda şelaleden sağ tarafa doğru 10 dakikalık bir yürüyüş sonunda Ağlayan Mağara’ya ulaşılmaktadır.

Yaşlı çınar ağaçlarının içerisinde göletin karşı tarafında bulunan bungalov yapı su sesinin verdiği huzurla birlikte közde yapılan Türk kahvesi içebileceğiniz lezzetler sunmaktadır.

Nebiler Vadisi’ndeki kaplıcalar, ılıcalar ve trekking parkurları bölgede dikkat çeken diğer unsurlardandır. Özellikle gençlerin ilgi odağı olan aktiviteler bulunur. Nebiler Vadisi’nde trekking sonrası termal su ile duş alabileceğiniz bir alan ve sonrasında dinlenip yemek yiyebileceğiniz restoran yer alır. 

Giriş ücreti 10 TL olan şelaleye Dikili şehir merkezinde konaklayan turistler için trekking turları düzenleyen acentalar ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer kendi aracınızla gitmeyi tercih ederseniz seyahatiniz kuzey yönünde 20 dk sürmektedir ve ortalama 10 TL otopark ücreti bulunmaktadır.

Hafta sonu tatilinizi ailenizle birlikte geçireceğiniz rahat konaklama imkanları sağlayan otelleri ekibimiz sizin için İzmir otel sayfasında listeledi.


Killik Koyu

Killik Koyu Dikili Killik Koyu Dikili,Bademli Köyü çevresinde denize girmek için tercih edilen birçok koydan farklı bir özelliğe sahiptir.

Killik Koyu, adından da bilindiği üzere çevresinde çıkan doğal kilden dolayı bölgedeki turistlerin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Bölgeye akın eden insanlar bir yandan vücutlarına kil sürerek doğal bakımlarını yapıp bir yandan da güneşin ve denizin tadını çıkararak tatillerine renk katmaktadırlar.

Bademli Köyü’nden toplu taşıma aracı bölgeye ulaşım sağlanamamakta fakat özel aracınızla veya taksiyle kısa bir sürede Killik Koyu’na ulaşabilirsiniz.

Dikili'de manzaraları ile sizi büyüleyecek ihtişamlı yerler için ekibimizin hazırladığı Dikili'de gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Bademli Koyu ve Ilıcası

Bademli Koyu Yukarıdan Bakış Bademli Koyu Yukarıdan Bakış

Eskiden Aiolis Ilıcası olarak bilinen ve antik dönemlerden beri varlığını sürdüren ılıca, Dikili ilçesine bağlı ve ismini aldığı Bademli Köyü’nde bulunmaktadır. Zeytinliklerin içerisinde doğayla baş başa kalan Bademli Köyü aynı zamanda bir SIT alanı olduğundan dolayı etrafında herhangi bir yapılanma ve tesis yoktur.

Yaz kış ziyaret edilebilen ılıca kullanımı için kaynak bulunan koydaki bölgelere havuzlar yapılmıştır. Bademli Ilıcası’nın suyunun sıcaklığı 65 derece ve suyun içerisinde arsenik ve hidroasetat maddeleri bulunmaktadır. İçerisindeki mineraller ağrı, romatizma, cilt hastalıkları ve böbrek taşı gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.  Bademli Ilıcası deniz kenarında bulunduğundan dolayı ılıca keyfinizden sonra denizin tadını da çıkarma fırsatı sunmaktadır. Fakat denizi taşlı olduğundan dolayı deniz ayakkabılarınızı unutmamanız önerilmektedir.

Dikili şehir merkezine 9 km uzaklıkta olan Bademli Köyü’nden Denizköy istikametine doğru 3 km daha ilerlendiğinde ılıcaya ulaşabilirsiniz. Ulaşım olarak şehir merkezinden kalkan minibüsleri ya da 30 TL ücret karşılığında taksi kullanabilirsiniz.

Ayrıca Bademli Koyu, ilerisinde bulunan Kalem Adası’na da konum olarak yakındır. 


Zindancık Koyu

Zindancık Koyu Dikili Zindancık Koyu DikiliBademli Killik Koyu’na 5 dk mesafede bulunan Zindancık Koyu henüz insanlar tarafından çok fazla tercih edilmeyen ve keşfedilmeyi bekleyen yerlerden biridir.

Alan olarak küçük bir yere sahip olan koy çevresinde birkaç tane özel mülk haricinde bir yapı bulunmamaktadır. Kalabalık plajlardan uzaklaşmak isteyenlerin tercihi olabilecek sakinliktedir.

Koy geceleri ay ışığını göremediğinden dolayı karanlık kalmaktadır. Bu yüzden de Zindancık Koyu olarak anılmaktadır.

Dikili'de keyifli bir tatilde mutlaka gidilmesi ve görülmesi gereken yerleri sizin için Dikili gezi rehberi sayfasında listeledik.


Hayıtlı Koyu

Dikili Hayıtlı Koyu Dikili Hayıtlı KoyuHayıtlı Koyu Dikili, Bademli’de yer alan henüz çok fazla insan akınına uğramamış yerlerden biridir. Bademli Deniz Ilıcası’na çok yakın konumda olan Hayıtlı Koyu, şifalı sulardan çıktıktan sonra dinlenmek için tercih edebileceğiniz sessizliğe ve huzura sahip bir alandır.

Hayıtlı Koyu’nda herhangi bir tesis veya işletme bulunmamakta ve araçla giriş yapılabilmektedir. Kamp için de uygun alanlar barındıran koyda su, duş, tuvalet veya market yoktur.

Bademli Köyü’nden Denizköy güzergahında giderken sağdaki tabelayı görüp döndüğünüzde Hayıtlı Koyu’na ulaşabilirsiniz.


Atatürk Botanik Bahçesi

Dikili Atatürk Botanik Bahçesi Dikili Atatürk Botanik BahçesiAtatürk Botanik Bahçesi, Dikili şehir merkezinden yürüme mesafesinde, Türkiye’de bulunan halka açık ve uluslararası nitelikte olan tek botanik bahçedir. 30 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş ve şehir merkezinin her yerinden görülmektedir.

Atatürk’ün öğrencisi merhum Macit Ersoy gezdiği tüm ülkelerden getirdiği tohumları yetiştirerek bu botanik bahçesini oluşturmuştur. Bahçede tropik bölgelerden Alp Dağları’na kadar yetişen 3000’e yakın çiçek ve bitki türü bulunmaktadır. Bahçenin içerisinde kurutulmuş bitkilerin korunduğu ve bilimsel çalışmaların yapıldığı bir Herbaryum Müzesi de mevcuttur.

Dikili’de bulunan tabiat harikası, büyüleyen güzelliği ve çeşitliliği ile dünya literatürüne girmeyi başarmıştır. Bitkilerle yazılmış olan “ATA” kelimesi ve ay yıldız şeklinde çevre düzenlemesi de Atatürk Botanik Bahçesi’nin ismini hakkıyla taşıdığının göstergesidir.

İzmir'deki birbirinden farklı yerler ile tutkunuzu yeniden keşfetmenize imkan sağlayacak İzmir gezi rehberi yazımızı okumayı unutmayın.


Kemente Yaylası

Kemente Yaylası Manzarası Kemente Yaylası ManzarasıDikili şehir merkezine 9 km uzaklıkta olan Nebiler Köyü’nden sonra gelen Çukuralan Köyü’nü geçtikten sonra yemyeşil doğası ile karşılacağınız Kemente Yaylası’na ulaşabilirsiniz. 

El değmemiş doğası ile şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin durak noktası olan yaylada trekking gibi etkinlikler de yapılmaktadır.

Antik Karina Kenti’nin taş sütunlarının oluşturduğu yol ise tarihin ve doğanın iç içe geçtiği eşsiz bir alan olduğunu göstermektedir.

Dikili'de yapabileceklerinizin sınırı olmayan büyük tesislerde yer alan tatil köyleri için Dikili tatil köyleri sayfamızı incelemeyi unutmayın.


Zeytindalı Kaplıcası

Dikili Zeytindalı Kaplıcası Dikili Zeytindalı KaplıcasıDikili şehir merkezine 8 km mesafede bulunan ve Çandarlı yolu üzerinden gidilebilen ılıca, 103 dönüm gibi devasa bir alan üzerine inşa edilmiştir.

Zeytindalı Kaplıcası, termal suyu yer altından çıkarılan 45 derece sıcaklıkta olan ve günübirlik kullanılabilir havuzları bulunan aileler için uygun bir kaplıcadır.

Kaplıcanın suyu, yaralanmalar, cilt hastalıkları, kireçlenme gibi birçok hastalığa şifa olan mineraller içermektedir.


Ağlayan Mağara

Dikili Ağlayan Mağara Dikili Ağlayan Mağara

Nebiler Vadisi içinde Aşıkları Şelalesi’nin üst tarafında, yürüme mesafesinde bulunan küçük bir mağaradır. 

Derinlik olarak 5-6 metreye kadar inebilmektedir fakat tavandan damlayan su damlacıklarından dolayı mağaradan çıkışta üzerinizin ıslanacağı söylenmektedir. Ağlayan Mağara olarak bilinmesinin bir diğer nedeni de budur. Duvarlarında ise damlataş oluşumları görülmektedir. 

Damlayan sulardan kaygan zemin oluştuğundan dolayı burayı gezecekseniz kaymaz bir ayakkabı giymeniz önerilmektedir.


Volkanik Karagöl

Dikili Volkanik Karagöl Dikili Volkanik KaragölKaragöl, Dikili şehir merkezinden Denizköy’e varmadan Bimeykoy sitesi yolundan ve deniz manzaralı toprak bir yoldan yürüyerek ulaşılabilen krater gölüdür. Yürüyüş parkuru yoktur fakat ideal bir trekking güzergahıdır.

Ekolojik turizm fırsatı sunan bu doğal oluşum içerisinde binlerce çeşitli bitki ve hayvan türleri barınmakta ve yağmurlarla beslenerek iki ayrı dereden denize ulaşmaktadır.

Temiz hava almak isteyenler ve doğa yürüyüşü severler için fırsat sunan Karagöl, yemyeşil tepelerin arasında saklı bir doğa harikasıdır. Bahar aylarında vazgeçilmez bir piknik alanı alanı olan krater gölü şehirden ve stresten uzaklaşmak isteyenlerin durak noktalarındandır.


Nebiler Ilıcası

Dikili Nebiler Kaplıcası Dikili Nebiler KaplıcasıDikili şehir merkezinden 12 km kuzey yönünde Ayvalık güzergahına doğru gidildikten sonra sağa dönüp 4 km daha ilerlendiğinde Nebiler Ilıcası’na ulaşabilirsiniz.

Dinlenme kabinleri ve kubbeli hamamı ile çınar ağaçlarının gölgesinde oldukça sakin bir yer olan ılıcanın su sıcaklığı 57 derecedir. Suyunda hidroasenat gibi mineraller bulunur ve kısmi felç, kadın hastalıkları, cilt hastalıkları, böbrek taşı, kum, romatizma ve damar tıkanıkları gibi hastalıklara şifa olduğu bilinmektedir.

Her gün açık olan ılıcanın giriş ücreti yoktur. Sadece havuz ve odalar için ekstra ücret alınmaktadır.


Ece Şelalesi

Dikili Ece Şelalesi Dikili Ece ŞelalesiNebiler Vadisi’nde bulunan Aşıklar Şelalesi’nden sonra bulunan ikinci şelale Nebiler Şelalesi’ne 900 metre mesafede bulunan Ece Şelalesi’dir. Çağlayan olarak da bilinmektedir. Aşıklar Şelalesi’nden sonra işaretlenmiş parkuru takip ettiğinizde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Şelalenin altında bulunan geniş havuz yazın yüzmek ve serinlemek isteyenler için harika bir fırsat sunmaktadır.

Üçüncü şelale olan Sümeyra Şelalesi ise vadinin en üst kısmında ve parkurun dışında yer almaktadır. Genellikle doğa yürüyüşü yapanlar için tercih edilebilir bir yola sahiptir.

Denize bir kaç dakika yürüme mesafesinde olup sizi cezbedecek oteller için Dikili denize sıfır oteller sayfamıza göz atmayı unutmayın.


Kaynarca Çamur Ilıcası

Kaynarca Çamur Ilıcası Dikili Kaynarca Çamur Ilıcası DikiliDikili şehir merkezinden Bademli istikametine 6 km ilerledikten sonra yoldaki tabelaları takip ederek Çamur Ilıcası’na ulaşabilirsiniz.

Ilıcada çamur banyosu yapılması nedeni ile de bu isimle bilinmektedir. 4 adet havuzu bulunan ılıcada suyun sıcaklığı 47 derecedir ve içerisinde birçok mineral ve silisyum bulunmaktadır.

Çamuru ile ünlü olan ılıca ağrı, romatizma ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca termal kaynaktan üretilen çamur ile yapılan kür kırışıklık ve selülit tedavisinde kullanılmaktadır.

Çamur Ilıcası konum olarak diğer ilçelere ve çevre illere yakınlığı nedeniyle başta yaşlıların, ailelerin ve yerli yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.