Dikili'de Gezilecek Yerleri

Doğallığı, tarihi kalıntıları ve mavi bayraklı denizi ile özellikle yaz aylarında tercih edilen Dikili, gezilecek yerler açısından oldukça zengin; geçmişten günümüze konumu itibari ile önemini ve Ege Bölgesi'nin kendine has özelliklerini hala kaybetmemiş olan tatil bölgelerindendir.

Etrafında bulunan birçok adası, koyu, ormanı, ılıcası ve plajı ile yerli ve yabancı birçok turisti ağırlayan ve sakin bir tatil sunan Dikili, Antik dönemde Pergamon Krallığı’nın limanı olarak kullanılmış ve günümüzde hala bu görevini yerine getirmektedir.


Çandarlı

Çandarlı Yukarıdan Bakış Çandarlı Yukarıdan Bakış

Dikili gezilecek yerler arasında öne çıkan Çandarlı, ilçe merkezine 18 kilometre mesafede yer alıp; şehrin en çok bilinen sahil kasabalarındandır. Geçmiş döneminde Pitane ismiyle anılan ve amazon kadın savaşçıların hüküm sürdüğü yer olarak öne çıkmaktadır. Çandarlı'nın, geçmiş dönemde Pitane Antik Kenti olarak kullanıldığı bilinmektedir. Pitane Antik Kenti kalıntıları, günümüze sağlam bir şekilde ulaşabilen antik kentler arasında yer almaktadır. Kente ilişkin birçok tarihi yapı, günümüzde Bergama Müzesi kapsamında korunmaktadır. Bölgenin merkezinde bulunan kale de kasabanın en önemli sembolüdür.

Dikili tatilinden görülmesi gereken tarihi ve turistik yerlerden biri olan Çandarlı, 20 metre genişliğinde körfez ve 800 metre genişliğinde koya sahiptir. Denizinin derinliği ise 20 metredir.

Genellikle rüzgarlı bir havaya sahip olan Çandarlı’nın üç tarafı denizlerle çevrili olduğundan birçok koy ve plaja sahiptir. Genellikle soğuk olan denizi yazın en sıcak zamanlarında tercih edilmektedir.

Sahilinde hediyelik eşya alabileceğiniz birçok dükkan ve balık yiyebileceğiniz birçok restoran bulunmaktadır. Yaz aylarında bile çok kalabalık olmayan kasaba sessiz ve dinlendirici bir tatil imkanı sunmaktadır.

Dikili şehir merkezinden kalkan Çandarlı otobüsleri ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz veya özel araç tercih ederseniz 50 TL ücret karşılığında taksi kullanabilirsiniz.

Dikili'de Çandarlı gibi muhteşem yerlere yakın uygun fiyatlı konaklama hizmetleri için Dikili otelleri listemize göz atabilirsiniz.


Kalem Adası

Kalem Adası Dikili Kalem Adası Dikili

Dikili’nin Bademli Köyü kıyılarında bulunan Kalem Adası, antik dönemde dünyaca ünlü Strabon’un yazılarında bahsedilmiş Anginnsai Adaları’ndan biri olan ve “Işık saçan” anlamına gelen, ana karaya 450 metre mesafede ve Midilli Adası’na 13 mil uzaklıkta yer almaktadır.

Egzotik ağaçları, taş yolları, turkuaz rengindeki mavi bayraklı denizi ve plajları, kumlu sahili ve eşsiz bir gün batımı manzarasına sahip Kalem Adası genellikle romantik ve sakin bir tatil arayanların tercihi olmaktadır.

Konaklamak isteyenler için Türkiye’nin tek ada oteli olan Kalem Adası Oliviera Resort Otel adında tercih edilebilecek nezih bir konuma sahip tesis yer almaktadır. Akşamları romantik bir akşam yemeği için de tercih edebileceğiniz eşşiz mekanlar bulabileceğiniz bir turizm cennetidir.

Tatiliniz için hazırlayacağınız gezi rehberi içerisinde Kalem Adası’nı tercih ederseniz Bademli Köyü kıyısındaki tekneler ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

İzmir'deki günübirlik eğlenceleriniz için konforlu ve uygun fiyatlarla her bütçeye hitap eden İzmir otelleri listemize uğramayı unutmayın.


Bademli Köyü

Bademli Koyu Manzarası Bademli Koyu Manzarası

Şehir merkezine 9 km uzaklıkta Kalem Adası yakınlarında yer alan Bademli Köyü, Dikili ilçesinin zeytin ağaçlarının içerisinde el değmemiş doğası ve Ege Bölgesi'nin berrak denizi ile vazgeçilmez turizm kentlerinden biridir. 

Doğal bir liman konumunda olan Bademli aynı zamanda sıcak su termal kaynaklarına sahip Bademli Ilıcası ve meşhur plajları ile de turistlerin ilgi odağı olmuştur. Nostaljik bir köy havası olan Bademli, sakin bir şekilde tatil geçirmek isteyenler için tercih edilmektedir. Gündüzleri ılıcası, denizi ve doğanın tadını çıkarıp akşam sahil turu yapabileceğiniz fırsatlar sunmaktadır.

Doğal güzellikleri, kumlu kıyıları ve eşsiz popüler plajları, verimli toprakları ile Ege’nin keşfedilmemiş saklı cennetlerinden biri olan Bademli, kamp ve tabiat tutkunları için en ideal bölgelerdendir. Bademli’ye geldiğinizde tatmadan dönmemeniz gereken Koruk Şurubu da bölgenin özgün içeceklerindendir.

En popüler ve yakın plajı Fame Beach’tir. Köy meydanında görebileceğiniz tabelalar ile zeytin ağaçlarının arasından yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Tatilinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden olan Bademli Köyü’ne oldukça yakın olan Dikili şehir merkezinden kalkan minibüsler ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.


Nebiler Köyü, Şelalesi ve Ilıcaları

Doğa Harikası Nebiler Şelalesi Doğa Harikası Nebiler Şelalesi

Tabiat içerisinde gizli kalmış cennetlerden biri olan Nebiler Köyü’nde yer alan Nebiler Şelalesi ve Ilıcaları, Dikili şehir merkezine 17 km uzaklıktadır. Eşsiz doğal güzelliklere sahip el değmemiş doğası, termal su kaynakları, şelaleleri ve mağaraları ile mutlaka gezilecek yerler arasında yer almalıdır. 

Adeta ziyaretçilerini büyüleyen manzaraya sahip Nebiler Köyü, suyun berraklığı, yemyeşil doğası ve yaşlı çınar ağaçları ile dikkat çekmektedir. Tabiat tutkunlarının buluşma noktası olan ve Karaçam ormanları ile çevrili bu alanda piknik ve tabiat yürüyüşü yapmak için ideal alanlar bulunmaktadır. 

Nebiler Vadisi’nde trekking sonrası termal su ile duş alabileceğiniz bir alan ve sonrasında dinlenip yemek yiyebileceğiniz restoran yer alır. Dikili gezilecek yerler listesine dahil edebileceğiniz köyde, tabiat ile iç içe vakit geçirebileceğiniz birçok alan bulunmaktadır.

Giriş ücreti 10 TL olan şelaleye Dikili şehir merkezinde konaklayan turistler için trekking turları düzenleyen acentalar ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer kendi aracınızla gitmeyi tercih ederseniz seyahatiniz kuzey yönünde 20 dakika sürmektedir ve ortalama 10 TL otopark ücreti bulunmaktadır. 

Dikili'de muhteşem manzaraları ile sizi uzaklara götürecek gezi rehber için Dikili gezi rehberi sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Garip Adası

Garip Adası Dikili Garip Adası Dikili

Yeryüzünde bulunan ve hala el değmemiş bir cennet olan Garip Adası, Bademli’nin tam karşısında ve Kalem Adası’nın yanında yer alan yaklaşık 358 bin m2'lik bir adacıktır.

Ege bölgesinin tüm güzelliklerini içinde barındıran Garip Adası, ziyaretçilerini büyüleyen doğası ve sahili ile ünlüdür. Ada üzerinde herhangi bir konaklama imkanı bulunmamakta ve turistleri sadece günübirlik ağırlamaktadır.

Huzur veren bir atmosferin ve mavi bayraklı plajların tadını çıkarmak isteyenler için Bademli Köyü’ne ulaştıktan sonra limanda bulunan balıkçı tekneleri sizi beklemektedir.


Çandarlı Kalesi

Çandarlı Kalesi Dikili Çandarlı Kalesi Dikili

İzmir Dikili ilçesinin Arkaik dönemden günümüze kadar ulaşmış eserleri arasında yer alan kale, yapılan araştırmalara göre 13. ve 14.yüzyıllarda Ceneviz şövalyeleri tarafından Hellenistik çağ surları ile örülmüştür.

Deniz ticareti yapan Cenevizliler bu önemli limanı dışarıdan gelen herhangi bir saldırı karşısında kale inşa ederek güvene almak istemişlerdir. Çandarlı Kalesi’nin 15. Yüzyılda II. Murat’ın sadrazamı olan Çandarlı Halil Paşa tarafından onarıldığı ve işlevine bu şekilde devam ettiği de günümüz tarihine ulaşan bilgiler arasındadır. 

Kale, 2013 yılında ise UNESCO tarafından belirlenen geçici Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir. 

Dikili‘ye bağlı Çandarlı'da bulunan kalenin şehir merkezine uzaklığı ortalama 20 km’dir ve şehir içi minibüslerle kolaylıkla ulaşım sağlanabilir. Dikili gezilecek yerler rehberi hazırlarken dikkate almanız gereken kale, bölge tarihine ışık tutan ender yapılardandır. Sağlamlığını hala ilk günkü gibi koruyan kale, sürekli olarak kapalı tutulmaktadır ve sadece dışarıdan seyrine izin verilmektedir.


Atatürk Botanik Bahçesi

Atatürk Botanik Bahçesi Çiçekleri Atatürk Botanik Bahçesi Çiçekleri

Türkiye’de halka açık ve uluslararası nitelikteki tek botanik bahçe olarak bilinen Atatürk Botanik Bahçesi, Dikili şehir merkezinden yürüme mesafesinde bulunmaktadır. 30 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş ve şehir merkezinin her yerinden görülen bahçe, Atatürk’ün öğrencisi merhum Macit Ersoy tarafından gezdiği tüm ülkelerden getirdiği tohumlar yetiştirilerek oluşturulmuştur

Bahçede tropik bölgelerden Alp Dağları’na kadar yetişen 3000’e yakın çiçek ve bitki türü bulunmaktadır. Bahçenin içerisinde kurutulmuş bitkilerin korunduğu ve bilimsel çalışmaların yapıldığı bir Herbaryum Müzesi de bulunmaktadır.

Dikili’de bulunan tabiat harikası, büyüleyen güzelliği ve çeşitliliği ile dünya literatürüne girmeyi başarmıştır. 

Dikili gezilecek yerler arasında bulunan Atatürk Botanik Bahçesi'ne girişler ücretsizdir.

İzmir'deki birbirinden farklı büyüleyici mekanlarda tutkunuzu yeniden keşfetmenizi sağlayacak yerler için İzmir gezi rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Atarneus Antik Kenti

Atarneus Antik Kent Kalıntıları Atarneus Antik Kent Kalıntıları

Atarneus Antik Kenti, İzmir iline bağlı Dikili ilçesinin kuzey batısında ve Midilli Adası karşısında bulunmaktadır. Ağıltepe veya Kaletepe olarak adlandırılan bölgede kurulmuş olan Atarneus Antik Kenti’nin tarihi, yapılan araştırmalara göre MÖ 4.yüzyıla dayanmakta ve kentin ören yeri 177 metre yükseltide konumlanmıştır. 

Antik kent, bölgede yaşamış olan Akhalılar tarafından kurulmuştur ve dönemin kralı Hermias’dır. Atarneus’un en dikkat çekici özelliği ilk kurulan kent devleti olmasıdır. Araştırmalar sonucu elde edilen çıkarımlara göre Atarneus Kenti’nin Pergamon Krallığı’ndan daha büyük olduğu ve MÖ 2.yüzyıla kadar uzanan tarihe sahip olduğu bilgileri elde edilmiştir. 

Atarneus Antik Kenti, Yunanlılar ve Persler arasında 8 yıl süren büyük savaşa da tanıklık eden ve rol oynayan konum olarak önemli yerleşim yerlerinden biridir. Kentin güvenliği her zaman ön planda tutulmuş ve bu sebeple surlar inşa edilmiştir. 

Dikili gezilecek yerler listenizde bulunması gereken başka bir destinasyon Atarneus Antik Kenti, sizleri tarihi bir yolculuğa çıkarmak için beklemektedir.


Kemente Yaylası

Kemente Yaylası Dikili Kemente Yaylası Dikili

Nebiler Köyü’nden sonra gelen Çukuralan Köyü’nü geçtikten sonra Dikili şehir merkezine 9 km uzaklıkta bulunan yemyeşil tabiatı ile karşılaşacağınız Kemente Yaylası Dikili’nin oksijen kaynaklarındandır. 

El değmemiş doğasının yanı sıra şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin durak noktası olan yaylada trekking gibi etkinlikler de yapılmaktadır. Antik Karina Kenti’nin taş sütunlarının oluşturduğu yol ise tarihin ve doğanın iç içe geçtiği eşsiz bir alan olduğunu göstermektedir. Yayla, gezilecek yerler bakımından zengin doğal güzelliklere sahiptir.

Dikili'de dinlenmek ve uzun zamandır ihtiyaç duyduğunuz o hayalinizdeki tatili yapmak için Dikili tatil otelleri sayfamıza göz atmayı unutmayın.


Volkanik Karagöl

Doğa Harikası Volkanik Karagöl Doğa Harikası Volkanik Karagöl

Temiz hava almak isteyenler ve yürüyüş yapmayı severler için fırsat sunan Karagöl, yemyeşil tepelerin arasında saklı tabiat harikasıdır. Bahar aylarında vazgeçilmez bir piknik alanı olan krater gölü şehirden ve stresten uzaklaşmak isteyenlerin durak noktalarındandır.

Dikili şehir merkezinden Denizköy’e varmadan Bimeykoy sitesi yolundan ve deniz manzaralı toprak bir yoldan yürüyerek ulaşılabilen Karagöl’de yürüyüş parkuru yoktur fakat ideal bir trekking güzergahıdır.

Ekolojik turizm fırsatı sunan bu doğal oluşum içerisinde binlerce çeşitli bitki ve hayvan türleri barınmakta ve yağmurlarla beslenerek iki ayrı dereden denize ulaşmaktadır.


Deliktaş Köyü Kaya Mezarları (Zindancık)

Deliktaş Kaya Mezarları Dikili Deliktaş Kaya Mezarları Dikili

İzmir kentine bağlı Dikili şehir merkezine 20 dakika uzaklıkta bulunan ve yöre haklı tarafından Zindancık diye adlandırılan Deliktaş Kaya Mezarları, tarihin izlerini yakından görmek isteyenlerin uğraması gereken yerler arasındadır.

Dikili’nin Deliktaş Köyü’nde bulunan kalıntılar iki ayrı alana dağılmıştır ve 1993 yılında 1.derece SIT alanı olarak belirlenmiştir.

Manzarası harika olan Deliktaş’ın iki oyuğu bulunmaktadır. Bu iki oyuktan biri “Ana Tanrıça” diğeri ise “Tanrıça’nın Erkeği’nin Tahtı” olarak bilinmekte ve bu oyuklar zamanla neredeyse bir mağara kadar derinleşmiştir.

Dikili şehir merkezinden Deliktaş Köyü’ne kalkan minibüsler ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz veya ortalama 40 TL ücret karşılığında taksi kullanabilirsiniz.


Dikili Günübirlik Gezilecek Yerler

Dikili Manzarası Dikili Manzarası

İzmir iline bağlı Dikili hem coğrafi zenginliğe hem de tarihi dokunun hissedilebileceği yapılara sahip yerleşim yerlerinden biridir. Çevresindeki ilçelerle beraber keşfedilmesi gereken zengin bir ilçe olarak merak uyandırmaktadır.


Cunda Adası

Cunda Adası Manzarası Cunda Adası Manzarası

Dikili ile Cunda yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı en ünlü adadır. Alibey Adası olarak da bilinen adaya ulaşım karayolu ve denizyolu üzerinden de sağlanabilmektedir.


Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı Halk Plajı Sarımsaklı Halk Plajı

Sarımsaklı Plajı Dikili’ye yaklaşık 35 km uzaklıktadır. Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bulunan Sarımsaklı Türkiye’nin en iyi plajları arasında sayılmaktadır. Yaklaşık 7 km uzunluğunda ve 100 metre genişliğindedir.


Akropol

Akropol Antik Kent Kalıntıları Akropol Antik Kent Kalıntıları

Akropol'ün de içerisinde bulunduğu Pergamon Antik Kenti, Dikili ilçe merkezine yaklaşık 35 km uzaklıkta İzmir iline bağlı Bergama sınırları içerisindedir. Pergamon Krallığı’nın “yüksek şehri” olarak bilinmektedir. Yüksek yerde kurulu olan Akropol daha çok tapınaklara ve ilim yerleri sayılan kütüphanelere ev sahipliği yapmaktadır.


Siren Kayalıkları

Siren Kayalıkları Dikili Siren Kayalıkları Dikili

Siren Kayalıkları Dikili’ye yaklaşık 100 km uzaklıktadır. Homeros Destanı’nda adı geçen kayalıklar oldukça farklı ve önemli bir doğal alandır. Fok balıklarının yaşam alanı olduğundan dolayı Siren Kayalıkları civarında denize girmek yasaklıdır ancak manzarayı izlemek isteyenler için herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.


Su Uçuran Şelalesi

Su Uçuran Şelalesi Su Uçuran Şelalesi

Su Uçuran Şelalesi Dikili’ye yaklaşık 105 km uzaklıktadır. Yemyeşil bir atmosferde kuş cıvıltıları arasında akan şelalenin sesi huzuru arayanlar için ideal rotadır. Ayrıca tabiat manzarası çekmek isteyenlerin görmesi gereken yerlerden biridir.

Lüks mekanları ile açık büfe imkanları sağlayan ve bir çok aktivitelere imkan veren Dikili 5 yıldızlı oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Foça Adaları

Doğa Harikası Foça Adaları Doğa Harikası Foça Adaları

Foça Adaları Dikili’ye yaklaşık 100 km uzaklıktadır. Foça’nın önünde dizili olan adalar grubu altı tanedir. Akdeniz foku kolonileri bu adalar çevresinde yaşam alanı bulmaktadır.