Çankaya Doğal Güzellikleri

Türkiye’nin başkenti Ankara’da doğal güzellik adına gezilecek yerler genel olarak Çankaya ilçe sınırları arasında yer almaktadır. Şehirleşmenin her geçen gün artmasına karşın yeşil alanı oldukça fazla bir yer olarak Çankaya, el yapımı gizli cennetlere ev sahipliği yapmaktadır.

Bünyesinde bulundurduğu geniş park alanları ile önde gelen ilçenin, yaz aylarında yeşili göz alıcı olurken, kış aylarında kart postalları andıran kar örtüsü ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Çankaya, söz konusu doğanın içerisinde zaman geçirmek olduğunda, parkları ve vadileriyle binlerce insanı yıl boyunca ağırlamaktadır. 

Aileniz ile birlikte keyifli bir tatil geçirmek için Çankaya'da yer alan tüm otellerin listesine ulaşmak için Çankaya otelleri sayfamıza göz atabilirsiniz.


Eymir Gölü

Eymir Gölü Eymir Gölü

Eymir Gölü, Çankaya’ya bağlı Oran Mahallesi üzerinde yer almaktadır. Arazisi ODTÜ’ye aittir. 1932 yılında Ankara Valiliği tarafından yayınlanan Seyyah Kandemir'in notlarına göre göl, Eymür adlı bir Türkmen kabilesinin ismini almıştır.

Gölün şekli S harfine benzemektedir. Güney Sahili - Ankara Çevre Yolu üzerinde uzanmaktadır. Su yüzeyinin deniz seviyesine göre yüksekliği yaklaşık 969 metre olup, 108.8 hektarlık bir alanı kaplamaktadır.

Gölün uzunluğu yaklaşık 4,2 km, ortalama genişlik 250 metredir. Alüvyonlu bir göldür. Ana su girişini 3 kilometre güneybatısındaki Mogan Gölü'nden almaktadır. 

Göl, bazı zamanlarda, balık avlama, piknik ve kürek gibi etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. 

Eymir Gölü’ne giriş ücretsizdir. 

Ankara'da gezilecek yerlere yakın, açık büfe imkanları ile herkese hitap edecek mükemmel dizaynlı oteller için Ankara otel fiyatları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Kuğulu Park

Kuğulu Park Kuğulu Park

Kuğulu Park, Ankara'nın Kavaklıdere Mahallesi üzerinde yer alan 1 hektarlık halka açık parktır. Ankara’nın sembolü olan kuğular ile bilinmekte olup, ismini bu güzel kuğulardan almıştır. Park alanında ayrıca ördekleri, kazları ve 24 farklı kuş türünü de görmek mümkündür.

Kuğulu Park, çınar, kavak, alıç ve erguvan gibi ağaçlarla çevrilidir. Ayrıca park alanında Tunalı Hilmi’nin Heykeli, çocuk parkı ve kafeterya da bulunmaktadır. 

Kuğulu Park’a giriş ücretsizdir. 

Çankaya'ya geldiğinizde bölgede mutlaka  gezilmesi gereken yerleri sizin için Çankaya'da gezilecek yerler yazısında listeledik.


Seğmenler Parkı

Seğmenler Parkı Seğmenler Parkı

1983 yılında Ankara’ya kazandırılan Seğmenler Parkı, İran ve Atatürk bulvarları arasında kalan, Çankaya Köşkü’nün hemen altındaki 67 bin metrekarelik alan üzerinde yer almaktadır. 

Park üzerinde konser gibi etkinliklerin düzenlendiği bir amfi tiyatro bulunmaktadır. Ayrıca içerisinde süs havuzlarına, Ankara Folkloru’nun sembolü olan Seymenler Anıtı’na ve çocuk bahçesine sahiptir. 

Çimlerin üzerine uzanıp huzuru tadarak ya da yürüyüş parkurunda dolaşarak vakit geçirilebilmektedir. Ayrıca fotoğrafçılıktan hoşlananların da harika karelet yakalayacağı bir alandır. 

Seğmenler Parkı’na giriş ücretsizdir. 

Çankaya'ya tatile geldiğinizde mutlaka gezilmesi gereken yerleri sizin için Çankaya gezi rehberi sayfasında listeledik.


Papazın Bağı

Papazın Bağı Papazın Bağı

En eski yazlık bölgelerden birisi olan Papazın Bağı, ismini asma bahçeleri ve üzüm bağlarından almıştır. Ankara’nın gizli kalmış cennet bahçesidir. 1963 yılından beri burada yer alan restoran yiyecek – içecek hizmeti vermektedir. 

14.000 metrekarelik yeşil alana ve 200 metrekarelik yazlık alana sahiptir. Asırlık çınar ağaçları ile çevrili yerin yeşillik alanları üzerinde tarihi havuz ve çeşmeler yer almaktadır. Yaz aylarında serinlemek isteyenler için oldukça idealdir. 

Papazın Bağı’na giriş ücretsizdir.


Dikmen Vadisi

Dikmen Vadisi Dikmen Vadisi

Ankara’nın merkezi noktalarından birisi olan Çankaya’nın en gözde mekanları arasında yer almaktadır. Tam anlamıyla yüksek binalar arasında doğal bir cennet vazifesi gören Dikmen Vadisi, yeşillendirilmiş, su havuzları yapılmış ve birçok bitki çeşidi ile donatılmıştır.

İlk defa 1970 yılında planlı bir şeklide oluşturulmaya başlayan vadi, binlerce bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Ortalama 707 bin kilometrelik bir alana sahip bir cennettir. Ankara’nın kentsel parkları arasında zaman geçirebilecek en iyi yer olarak tanımlanmaktadır. 

Bünyesinde barındırdığı 421 bin çeşit ağaç grubu ile tam anlamıyla doğanın içinde olma fırsatı sunmaktadır. Gün boyunca dinlenme amaçlı olarak, Ankaralıların vazgeçilmezi durağıdır. Ankara ziyareti sırasında Çankaya sınırları içerisinde ziyaret edilebilecek doğal güzelliklere sahip ender yerlerdendir.

Dikmen Vadisi’ne giriş ücretsizdir.

Ankara’ya doğru yola çıkmaya karar verdiyseniz, gezilmesi gereken yerleri öğrenmek için Ankara gezi rehberi sayfasını ziyaret edin.


Kurtuluş Parkı

Kurtuluş Parkı Kurtuluş Parkı

Ankara’nın belki de en ünlü parkı olan Kurtuluş Parkı, Fidanlık Mahallesi üzerinde yer almaktadır. Eskiden Kurtuluş Mahallesi’ne bağlı olmasından dolayı bu ismi almıştır. 

Park üzerinde yürüyüş parkuru, çocuklar için oyun parkı ve dinlenmek için banklar vardır. Parkta 50 ila 60 yıllık ağaçlar bulunmaktadır. Parkın sahip olduğu alan 110.000 metrekaredir. 

Yaz aylarında sıcaklardan bulanan Ankaralılar için serinleme noktasıdır. Ayrıca parkın güzel manzarası, fotoğrafçıların da ilgisini çekmektedir. 

Kurtuluş Parkı’na giriş ücretsizdir.


Ahlatlıbel Atatürk Parkı

Ahlatlıbel Atatürk Parkı Ahlatlıbel Atatürk Parkı

Çankaya’nın yeşil alanları ile ön plana çıkan bir diğer yeri Ahlatlıbel Atatürk Parkı’dır. Yaklaşık olarak 180 bin metrekarelik ağaçlık alanı ve 25 bin metrekarelik çim alanı vardır. Yaz aylarında sürekli olarak sulama sistemi ile yeşil kalması sağlanırken, kış aylarında kart postalları andıran kar manzaraları sunmaktadır.  

Aktivite bakımından en zengin seçeneklere sahip parktır. Bünyesinde sportif faaliyet noktası olarak 3 tenis kortu, 2 halı saha, 3 basketbol sahası ve 2 voleybol sahası vardır. Eğlence amaçlı ise go-kart pisti ve uçurtma alanları hizmet vermektedir. 

Gün içerisinde yüzlerce insanın, şehrin kalabalığından ve gürültüsünden kaçarak gittiği bir yerdir. Ayrıca piknik alanlarının yanı sıra park içerisinde onlarca kafeterya bulunmaktadır. Zaman geçirmek ve yürüyüş yapmak için en ideal noktalardan birisidir.

Ahlatlıbel Atatürk Parkı’na giriş ücretsizdir.

Çankaya'da her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Çankaya pansiyon sayfamıza göz atabilirsiniz.


50. Yıl Parkı

50. Yıl Parkı 50. Yıl Parkı

Cebeci mevkii, 50. Yıl Mahallesi üzerinde yer alan park, 1970 yılında Cumhuriyetin 50. yıldönümü anısına yaptırılmıştır. Kurulduğu alan 130.000 metrekaredir. Çok yüksek konumu sayesinde Ankara’nın tüm manzarası gözler önüne serilmektedir. 

Park üzerinde piknik alanı, gölet, çocuk bahçesi, buz pateni pisti, futbol sahası, birçok kafeterya, açık hava tiyatrosu ve çocuk bahçesi yer almaktadır. En önemli özelliklerinden birisi, dünyanın en uzun ikinci bayrak direğine sahip olmasıdır. 

50. Yıl Parkı’na giriş ücretsizdir.


Botanik Parkı

Botanik Parkı Botanik Parkı

Atakule’nin hemen yanında Cinnah Caddesi ile Çankaya Caddesi arasında kalan Botanik Park’ın toplam alanı 56.400 metrekaredir. Büyük bir kısmı çimlerle kaplıdır. Bir kısmında süs havuzu alanı, çocuk oyun parkı ve spor alanı bulunmaktadır. 

Yemyeşil ağaçlarla çevrili olmasından dolayı ve birçok farklı kuşun uğrak yeri olmuş tam bir doğal cennet bahçesidir. Kalabalık olmadığından kafa dinlemek isteyenler için ideal bir atmosfere sahiptir. 

Botanik Parkı’na giriş ücretsizdir.


Çansera Kent Bahçesi

Çansera Kent Bahçesi Çansera Kent Bahçesi

Ankara’nın en gözde mahallelerinden birisi olan Çukurambar Mahallesi, saklı kent olarak nitelendirilen Çansera Kent Bahçesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Yaklaşık olarak 90 kilometrekarelik bir alana yayılan alanı ile Ankara’nın en çok ziyaret edilen parklarından birisidir.

Oturma alanları, spor alanları ve sürekli olarak eğlencelerin ve konserlerin düzenliği noktaları ile gün içinde yüzlerce insanı ağırlamaktadır. Pek çok bitki türüne ev sahipliği yapan Çansera Kent Bahçesi, 1970 yılından itibaren oluşturulmaya başlamış ve birkaç yıldır da ilçede eğlencenin öne çıkan adresi olmuştur.

Parkın içerisinde bulunan 600 metrekarelik alan ise fidan ve çiçek üretimi için bir sera haline dönüştürülmüştür. Burada gün içerisinde birçok kişi sevdiklerine çiçekler alabilmektedir. 

Çansera Kent Bahçesi’ne giriş ücretsizdir.


Meclis Parkı

Meclis Parkı Meclis Parkı

Çankaya’ya bağlı Devlet Mahallesi üzerinde yer alan park, dünyanın dört bir yanından davet edilen çocukların düzenlediği konser etkinliğiyle birlikte 23 Nisan 1986 yılında açılmıştır. 

Bu parkı yapmak için dünyanın her yerinden ağaçlar getirtilmiştir. Ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni 3 yandan çevrelemektedir. 

Gençler arasında büyük bir popülariteye sahiptir. Özellikle kaykaycılar, patenciler ve bisikletçiler tarafından çok sık ziyaret edilmektedir. 

Meclis Parkı’na giriş ücretsizdir.


Park Vadi

Park Vadi Park Vadi

Son zamanlarda yatırımların en çok yapıldığı noktalardan birisi olan Park Vadi, Çankaya’nın İlkadım Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İçerisinde bulunan binlerce bitki çeşidi, doğal bir orman gibi görünmesini sağlamıştır. Diğer yeşillik alanlarla kıyaslandığında burası daha çok yürüyüş yapmak için tercih edilmektedir. 

Yaz aylarında yüzlerce kişinin ziyaret ettiği Park Vadi, onlarca çiçek türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Görsel bir şölen sunan park, stres atmak için gürültüden uzak en iyi nokta olarak değerlendirilmektedir. Yeşil ağaçların ortasında yer alan yapay havuz ise güzel bir manzara sunmaktadır. 

Park Vadi’ye giriş ücretsizdir.


Beytepe Kampüsü Yeşil Vadi

Beytepe Kampüsü Yeşil Vadi Beytepe Kampüsü Yeşil Vadi

Ankara’nın gizli cennetlerinden biri olan Beytepe Kampüsü Yeşil Vadi, Çankaya’nın Üniversite Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Şehrin kalabalığından uzak doğanın içerisinde bir yer olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Kuş sesleri eşliğinde göleti ve ormanlık araziyi keşfetmek, doğa severler için son derece ideal bir gezinti olmaktadır. 

Nilüfer çiçeğinin yaz aylarında göleti çevrelemesi, vadinin dikkat çeken özelliklerinden biridir. Burası son zamanlarda piknik ve mesire alanı olarak değerlendirilmeye başlamıştır. Bundan dolayı piknik ve mangal etkinlikleri için vazgeçilmez bir yer olmuştur.

Sakin ortamı sayesinde kitap okumak, doğayı keşfetmek, dinlenmek ve şehrin gürültüsünden uzaklaşmak için en ideal yerdir. İki adet göleti bulunmaktadır. Bunlardan en çok ilgi çekeni kuğu ve ördeklerin bulunduğu noktadır.

Beytepe Kampüsü Yeşil Vadi’ye giriş ücretsizdir.

Çankaya'da hayatınızın en mutlu gününün ve bu günü taçlandıran tatilin kusursuz geçmesi için Çankaya balayı otelleri sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Çankaya Belediyesi Ördekli Park

Ördekli Park Ördekli Park

Çankaya’nın Maltepe Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Ördekli Park, yaklaşık olarak 6 bin metrekarelik bir alana yapılmıştır. Birçok ördeğin ve kazın yaşam alanı olan Ördekli Park, çeşitli aktivitelerin zamanla merkezi haline gelmiştir.

Çocuk oyun alanları, havuzlar, yürüyüş ve evcil hayvan gezdirme alanları, basketbol sahası ve gölüyle son derece ilgi çekici bir yerdir. Daha çok mahalle sakinlerinin buluşma noktası olmasının yanı sıra ördekleri görmek için gelen birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır. 

Yürüyüş yapmak, yerli halkla tanışmak ve göl kenarında ördekleri izlemek için tercih edilmektedir. Park içerisinde piknik yapılabilecek alanlar yer almaktadır. 

nkaya Belediyesi Ördekli Park’a giriş ücretsizdir.