Çankaya Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Konumu itibariyle Ankara’nın en önemli noktalarından birisi olan Çankaya, Türkiye için stratejik yapıların bulunduğu yerdir. İlçenin kuzeyinde Altındağ, doğusunda Mamak, güneydoğusunda Bala, güneyinde Gölbaşı, batısında Yenimahalle ve kuzeybatısında da Keçiören yer almaktadır. Şehir merkezine 5 km mesafededir.

Söz konusu ulaşım olduğunda da hemen her türlü vasıta ile ilçeye ulaşmak mümkündür. Ülkemizin başkenti olmasından dolayı Ankara, her türlü ulaşım ağına ev sahipliği yapmaktadır. Farklı vasıtaların birbiri ile bağlayıcı bir şekilde çalışması, ulaşımın kolay olmasına olanak sağlamıştır. 

Çankaya'da gezilecek muhteşem yerlere yakın uygun fiyatlı konaklama hizmetleri için Çankaya oteller listemize göz atabilirsiniz.


Çankaya’ya Özel Araç ile Ulaşım

İstanbul’dan Çankaya’ya Özel Araç ile Ulaşım

İstanbul’un Çankaya ilçesine uzaklığı 482 kilometre olup yolculuk ortalama 5 saat 25 dakika sürmektedir. İstanbul’dan yola çıkan Ankara ziyaretçilerinin Kocaeli’ne bağlı Gebze ve Kartepe güzergahını takip etmeleri gerekmektedir.

Sakarya’ya bağlı Sapanca güzergahından tabelalar takip edilerek Düzce’ye geçiş yapılmaktadır. Bolu’dan sonra Ankara’ya bağlı Kızılcahamam ilçesine giriş sağlanarak tabelalar takip edilerek Çankaya’ya yolculuk tamamlanmaktadır.

Ankara'daki günübirlik aktiviteleriniz için rahat konaklama hizmetleri veren yerler için Ankara otel sayfasını kontrol edebilirsiniz.


İzmir’den Çankaya’ya Özel Araç ile Ulaşım

İzmir’in Çankaya’ya uzaklığı 614 kilometredir. Yolculuk ortalama 7 saat 30 dakika sürmektedir.

İzmir, Manisa, Uşak, Afyonkarahisar güzergahı takip edilmelidir. Afyonkarahisar’dan sonra Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine giriş yapılmaktadır. Ankara’ya bağlı Polatlı ilçesine geçiş yaptıktan bir saat sonra Çankaya yolculuğu son bulmaktadır. 


Antalya’dan Çankaya’ya Özel Araç ile Ulaşım

Antalya’dan Ankara’ya gitmek isteyen yolcuların 6 saat 15 dakika süren, 486 kilometrelik bir yolculuğa çıkmaları gerekmektedir. Takip edilmesi gereken güzergah Antalya, Burdur, Isparta ve Konya’dır. Konya’dan sonra Ankara’nın Polatlı ilçesine girilip tabelalar takip edilerek Çankaya’ya ulaşım sağlanmaktadır. 

Çankaya'nın birbirinden güzel lezzetlerini farklı mekanlarda tadabilmeniz için Çankaya'da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Kayseri’den Çankaya’ya Araba ile Ulaşım

Kayseri ile Çankaya arası 326 kilometre olup yolculuk ortalama 3 saat 50 dakika sürmektedir. Kayseri, Kırşehir ve Kırıkkale güzergahı takip edilmelidir. Sonrasında Ankara’nın Bala ilçesinden giriş yapılarak ve tabelalar takip edilerek kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. 


Çankaya’ya Otobüs ile Ulaşım

İstanbul’dan Çankaya’ya Otobüs ile Ulaşım

Hemen hemen bütün otobüs firmaları İstanbul ile Ankara arası hizmet vermektedir. Günün bütün zamanlarında otobüs ile Ankara’ya yolculuk yapmak mümkündür. Ortalama 6 saat 20 dakika yolculuk süresi olan otobüs seferlerinin tek kişilik ücretli 60 – 80 TL arasındadır. 

İstanbul Avrupa Yakası ve Anadolu Yakası fark etmeksizin bilet fiyatları genelde aynıdır. Sadece İstanbul Avrupa Yakası’ndan binen yolcuların 1 saat fazladan yolculuk yapması gereklidir. 

Çankaya'ya gelmeden önce tatil planı yapabilmeniz için mutlaka gidilmesi gereken yerleri sizin için Çankaya gezi rehberi sayfasında listeledik.


İzmir’den Çankaya’ya Otobüs ile Ulaşım

İzmir Otogar ile AŞTİ arasında hemen hemen her saat başı otobüs seferi bulmak mümkündür. Yolculuk süresi ortalama 7 saat 45 dakikadır ve bilet fiyatları 70 – 90 TL arasındadır. 


Antalya’dan Ankara’ya Otobüs ile Ulaşım

Antalya Otogar’dan günün her saatinde AŞTİ’ye ulaşım seçenekleri mevcuttur. Yolculuk süresi ortalama 8 saattir ve bilet fiyatları 70 – 90 TL arasındadır.  


Kayseri’den Çankaya’ya Otobüs ile Ulaşım

Ankara’dan Kayseri’ye gelmek isteyen yolcular hemen hemen her saat başı otobüs bulabilmektedir. Bilet fiyatları 35 – 45 TL arasında ve yolculuk süresi ortalama 4 saattir. 

Ankara'daki birbirinden farklı yerler ile tutkunuzu yeniden keşfetmenize imkan sağlayacak Ankara gezi rehberi sayfamızı okumayı unutmayın.


Çankaya’ya Demiryolu ile Ulaşım

İstanbul’dan Çankaya’ya Tren ile Ulaşım

İstanbul’dan Ankara’ya Yüksek Hızlı Trenler ile ulaşım oldukça kolaydır. İstanbul’da Pendik, Bostancı, Söğütlüçeşme ve Bakırköy ilçelerinde bulunan tren garlarından biniş yapılabilmektedir. Yolculuk süresi ortalana 4 saat sürmekte ve bilet fiyatları 65 – 75 TL arasındadır.  


İzmir’den Çankaya’ya Tren ile Ulaşım

İzmir Mavi Tren seferi her gün akşam saatlerinde düzenlenmekte ve 14 saat 30 dakika sürmektedir. Bilet fiyatı 45 TL – 55 TL arasındadır.  

Çankaya'da VIP karşılamalardan balayına özel oda süslemelerine kadar seçebileceğiniz otelleri Çankaya balayı otelleri sayfamızda listeledik.


Kayseri’den Çankaya’ya Tren ile Ulaşım

Kayseri Tren Garı’ndan Ankara Tren Garı’na günde iki sefer düzenlenmektedir. Güney Ekspresi ve Doğu Ekspresi olmak üzere bu iki seçeneğin bilet fiyatları 20 – 25 TL’dir. 


Çankaya’ya Havayolu ile Ulaşım

Havayolu ile Ankara’ya gelmek isteyenlerin birçok ilden direkt uçuş seferlerini bulmaları mümkündür. Bilet fiyatları ise alınan tarihe göre değişkenlik göstermektedir. 

Esenboğa Havalimanı’nın Çankaya’ya uzaklığı 47 kilometredir. Esenboğa Havalimanı’ndan Çankaya’ya geçmek isteyenler için HAVAŞ otobüsleri hizmet vermektedir.

İlçeye yolculuk ortalama 45 dakika sürmekte olup bilet fiyatları 11 TL’dir. Bir diğer havaalanı ile Çankaya arası hizmet veren otobüs firması ise Belko Air’dır. 60 dakikalık yolculuk süresi olan Belko Air otobüslerinin ücretleri HAVAŞ ile aynı olup 11 TL’dir.

Ayrıca araç kiralayarak ya da taksi ile de ulaşım sağlamak mümkündür.  

Çankaya'da gezilecek yerlere yakın uygun fiyatlı konaklama seçenekleri için Çankaya apart oteller seçeneklerine göz atabilirsiniz.