Çankaya’da Yapılacaklar

Ankara’nın kalbi olarak nitelendirilen Çankaya, yılın hemen her anında gezilebilecek çeşitli noktalara sahiptir. Bünyesinde barındırdığı kültürel mirası, geçmişten günümüze kadar birçok medeniyetin izlerini taşımaktadır. Müzeye dönüştürülmüş evlerin yanı sıra yeşili bol alanlarla da ön plana çıkmaktadır.

Kültür turizmi bakımından dikkat çeken Çankaya, dünya geneline ün salmış çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Gezilecek yerler bakımından zengin olmasının yanında, aynı zamanda birçok aktivite seçeneğini de bünyesinde barındırmaktadır.

Tiyatrodan geleneksel film festivallerine, meşhur Ankara simidini tatmaktan, dünya mutfağına ait lezzetlerin bulunduğu restoranlarda yemek yemeye kadar birbirinden farklı yapılacak listesi sunmaktadır. 

Çankaya'da tarihi mekanlara yakın olan uygun fiyatlı oteller için Çankaya oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Ankara Seyahatlerinin Olmazsa Olmaz Ziyaret Noktası: Anıtkabir

Anıtkabir Anıtkabir

Dünya üzerinde yüceliği ile nam salan, çağdaşlaşmaya yönelik en büyük adımları atan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünden sonra halkın ortak kararı ve isteği üzerine bu anıt mezar inşa edilmiştir. 

Anıtkabir’in mimarisinde Selçuklu, Osmanlı ve modern akımların etkileri kusursuz bir şekilde harmanlanmıştır. Ankara ziyaretinizde kuşkusuz ilk yapmanız gereken Çankaya’ya bağlı Mebusevleri Mahallesi üzerinde yer alan Anıtkabir’i ziyaret etmektir.  

Ankara'daki günübirlik eğlenceleriniz için rahat konaklama hizmeti veren otelleri Ankara otel sayfamızda listeledik.


Tiyatro Etkinliklerine Katılın: Ankara Devlet Tiyatrosu

Ankara Devlet Tiyatrosu Ankara Devlet Tiyatrosu

Türkiye’nin en iyi tiyatro oyuncularının gösterilerini bulabileceğiniz yer Ankara’dır. Çoğu Devlet Tiyatrosu, Çankaya ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. 

Yerli ve yabancı birçok kitaptan esinlenerek hazırlanan oyunların yanı sıra her yaştan insanın ilgisini çekecek bambaşka ve unutulmaz temalara sahip oyunları ile tiyatrolar her yaş grubunun ilçede vazgeçilmez duraklarından biridir. 

Ankara’ya ne zaman gelirseniz gelin tiyatroya gidip en iyi performans sergileyen ünlü tiyatro oyuncularının yorumlarını izleyebilirsiniz. 

Çankaya'da tatilinizi bir adım yukarı taşımak için gezmeniz gereken yerleri listeledik. Çankaya'da gezilecek yerler yazımızı kontrol etmeyi unutmayın.


Ankara’nın En Meşhur Restoranında Yemek Yiyin: ASPAVA 

ASPAVA ASPAVA

ASPAVA, 1964 yılında Mahmut Atalay tarafından ilk kez Ankara’ya bağlı Ulus mevkiinde hizmet vermeye başlamıştır. Herkesin dikkatini çeken ASPAVA’nın “Allah Sağlık Para Afiyet Versin Amin” şeklinde bir açılımı vardır. 

ASPAVA restoranlarını diğerlerinden farklı kılan şeylerden birisi ikramlarının hiçbir yerde olmadığı kadar bol oluşudur. Ana menüden sipariş vermeden getirdikleri ikramlar ile karnınızın doyması mümkündür. Yemekten sonra çay ve tatlı da ücretsiz ikram edilmektedir. 

Yeni lezzetler tatmayı seviyor ve ikramlardan hoşlanıyorsanız, Çankaya’nın birçok noktasında bulunan ASPAVA restoranlarından birisinde akşam yemeğinizi yemeniz önerilmektedir. 


Cumhuriyet’in Kuruluş Yıllarına Tanıklık Edin: Türkiye Büyük Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Türkiye Büyük Millet Meclisi

Genelde TBMM veya Meclis olarak adlandırılan Türkiye Büyük Millet Meclisi, anayasal devlet organıdır. 23 Nisan 1920'de Türk milletinin kendi iradesi ile kurulmuştur. 

İlk Cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün ve meslektaşlarının Osmanlı Devleti’nin kalıntılarından yeni bir devlet bulma çabaları için temel teşkil etmiştir. TBMM’nin varoluşundaki temel dayanak, ‘Egemenlik kayıtsız şartsız Milletindir’ ilkesidir. 

Devlet Mahallesi, Bakanlar mevkii üzerinde yer alan, bu denli büyük bir öneme sahip tarihi yapıtı ziyaret etmeden kesinlikle dönmeyin.

Çankaya'da binlerce yıllık tarihi yerler ile sizi geçmişe götürecek yerler için Çankaya gezi rehberi sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Hem Doğa Hem de Tarih Gezisi İçin: Güvenpark

Güvenpark Güvenpark

Ankara deniliğinde ilk akla gelen yerlerden birisi Güvenpark’tır. Anıt ve park projesi sonucu, Clemens Holzmeister tarafından yapılmıştır. Bu park üzerinde yer alan Güvenpark Anıtı’ndan ismini almıştır. 

Şuan Güvenpark’ta olgun ağaçlar, çocuk parkı, havuz ve oturmak için banklar vardır. Daima kalabalık olan bir meydan üzerine kuruludur. Buradan birçok yere ulaşım sağlayan metro, dolmuş ve otobüsler hareket etmektedir. 

Ankara’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi olan Güvenpark’ta biraz zaman geçirebilirsiniz, hatta Ankara simidinizi alarak buradaki banklara oturup koşuşturmaya kapılmış insanları izleyebilirsiniz. 


Kahvaltıların Vazgeçilmezi:  Ankara Simidi

Ankara Simidi Ankara Simidi

Gevrekliği ve hiçbir yerde bulunmayan lezzeti ile Ankara simidi ilçede, ilk denenmesi gereken tatlardan birisidir. 

Gerçek pekmeze batırılarak yapılan bu simidi Türkiye’nin başka hiçbir yerinde bulmanız mümkün değildir. Fakat Ankara’nın her yerinde, özellikle Kızılay, Ulus ve Sıhhiye gibi Ankara’nın merkezi konumlarında adım başı her yerde bu lezzeti tadabilirsiniz.  

Bu simidi tadarken, zevkinize göre yanında ayran ya da çay tercih etmeniz önerilmektedir. 

Ankara'daki turistlerin sürekli ziyaret ettiği mükemmel yerler için Ankara gezi rehberi sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Hem Gençler Hem de Genç Hissedenler İçin: ODTÜ Bahar Şenliği

ODTÜ Bahar Şenliği ODTÜ Bahar Şenliği

Genellikle Mayıs ayında yapılan ODTÜ Bahar Şenliği ortalama 10 gün sürmektedir. Festival boyunca konserler, tiyatro, sergi, dans gösterileri, film, disko, yarışmalar ve uluslararası fuarlar düzenlenmektedir.  

Bu etkinliklerin çoğu ODTÜ öğrencilerinin toplulukları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Üniversite öğrencileri dışında gelen ziyaretçiler de festivale katılım sağlayabilmektedir. 


Sinemaseverlerin Gözdesi: Ankara Uluslararası Film Festivali

Ankara Uluslararası Müzik Festivali Ankara Uluslararası Film Festivali

1988 yılında düzenlenmeye başlayan bu festival ilk defa Ankara Film Şenliği adıyla organize edilmiştir. Çankaya Belediyesi’nin düzenlediği festival kapsamında en iyi 40 film gösterime sunulmaktadır. 

Nisan ayının sonlarına doğru düzenlenen festival her yıl farklı bir Çankaya sinemasında gerçekleştirilmektedir. Etkinlik boyunca film gösterimlerinin yanı sıra söyleşi ve atölye çalışmaları gibi farklı organizasyonlar da ücretsiz olarak sunulmaktadır.  

Festival genellikle bir hafta sürmektedir. Siz de film severlerdenseniz mutlaka Ankara Uluslararası Film Festivali’ne katılmanız önerilmektedir. 

Çankaya'da bir çok aktiviteyi içerisinde barındıran ihtişamlı otelleri sizin için Çankaya 5 yıldızlı oteller sayfasında listeledik.


Çankaya’nın En Eğlenceli Festivali: Uluslararası Ankara Müzik Festivali

Uluslararası Ankara Müzik Festivali Uluslararası Ankara Müzik Festivali

Uluslararası Ankara Müzik Festivali her yıl Nisan ayında yaklaşık olarak 20 gün boyunca düzenlenen müzik, dans ve sanatın harmanlandığı bir festivaldir. Festivalde yerli ve yabancı birçok sanatçının konser etkinlikleri düzenlenerek genç yeteneklere de kendilerini gösterme fırsatı sunulmaktadır.  

Brezilya, Estonya, Gürcistan, Almanya, Fransa, İtalya, Ukrayna ve İspanya’dan caz, dans ve klasik müzik türlerinin seçkin ve tanınan farklı örnek sesleri sunularak ortalama 400’e yakın sanatçı ve dans grubu festival boyunca ağırlanmaktadır. 

Festivale katılım için belirli bir ücret ödenmesi gerekmekte olup, fiyatlar her yıl güncellenmektedir. Siz de müziğe doymak istiyorsanız mutlaka Uluslararası Ankara Müzik Festivali’ne katılmalısınız. 


Kendinizi Caz Müziğin Büyüsüne Bırakın: Uluslararası Caz Festivali

Uluslararası Caz Festivali Uluslararası Caz Festivali

Çankaya Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Caz Festivaali, Mayıs ayı ortalarında düzenlenmekte, yaklaşık olarak 5 gün sürmektedir. Festival boyunca her gün Çankaya’nın farklı noktalarında caz gösterileri sunulmakta ve gün boyunca devam etmektedir. 

Her gün farklı caz sanatçılarının performansları sergilenmektedir. Eğer siz de caz dinlemekten hoşlanıyorsanız mutlaka Uluslararası Caz Festivali’ne katılım sağlamalısınız. 

Çankaya'da doğa ile iç içe mekanlara yakın kaliteli hizmet sunan konaklama seçeneklerini Çankaya 4 yıldızlı oteller sayfasında bulabilirsiniz.


Çankaya’da Dünyaca Ünlü Markaların Ürünlerini Satın Alın: Çankaya AVM’leri 

Panora AVM Panora AVM

Dünyaca ünlü markaların hemen hemen hepsini, Çankaya’da yer alan AVM’lerde bulabilirsiniz. Ankara’ya geldiğinizde her köşede bir AVM ile karşılaşmanız olasıdır. 

Çankaya’da ise Gordion, Kentpark, Cepa, Armada, Next Level ve bunun gibi birçok AVM’de aradığınız bütün markalardan alışveriş yapabilirsiniz.