Urla’da Yapılacaklar

Eşsiz doğası, tarihi mirasları ve masmavi denizi ile şirin tatil merkezlerinden biri olan Urla’da gezilip görülmesi gereken birçok yer, tadılması gereken birçok lezzet ve kendinizi doğa ile baş başa bırakabileceğiniz birçok güzellik yer almaktadır.


Tarihin Sağlık Merkezlerinden: Karantina Adası

Urla Karantina Adası Yukarıdan Bakış Urla Karantina Adası Yukarıdan BakışOsmanlı Dönemi’nde dışarıdan gelenler için oluşturulmuş olan ilk karantina merkezi olarak kullanılan ada, bulaşıcı hastalıkların tedavilerinde de kullanılan alan olmuştur. Eşsiz doğası olan ada içerisinde birçok tesis yer almaktadır. 

Urla’ya geldiğinizde feribot ile veya adaya bağlanan yol üzerinden ulaşabileceğiniz Karantina Adası’nın güzelliğini görmeden dönmeyin.

Urla'da kendinizi yabancı hissetmeyeceğiniz keyifli bir tatil geçireceğiniz konaklama seçeneklerini sizin için Urla otelleri fiyat sayfamızda listeledik.


Ruhunuzu Dinlendirebileceğiniz Bir Yer: Sanat Sokağı

Urla Sanat Sokağı Urla Sanat SokağıBirçok dükkânı içerisinde barındıran sokakta antikacılar, el seramik sanatı dükkanları ve küçük kitap kafeler gibi otantik mekanlar bulunmaktadır. Sakin bir müzik eşliğinde yürüyeceğiniz sokağı tatilinizde ruhunuzun dinlenme noktası olarak tercih edebilirsiniz.


Urla’nın Antik Kenti’ne Adım Adım: Klazomenai

Klazomenai Antik Kent Kalıntıları Klazomenai Antik Kent KalıntılarıUrla’nın en eski tarihi kalıntılarını barındıran Karantina Adası ve Limantepe mevkilerinde kalıntıları yer alan Klazomenai, dünyanın ilk zeytinyağı tesisinin keşfedildiği bölgedir. 

Çok zengin tarihi miraslara ev sahipliği yapan Urla’ya geldiğinizde tarihin basamaklarına adım atmadan dönmeyin.

Tatilinizi bir adım yukarı taşımak için gezmeniz gereken yerleri listeledik. Urla'da gezilecek yerler yazımızı kontrol etmeyi unutmayın.


Güneşin ve Denizin İç İçe Geçtiği Noktalar: Urla Sahilleri

Eşsiz Urla Sahilleri Eşsiz Urla SahilleriDenize girilebilecek birçok noktası olan Urla, soğuk deniz suyu ile ünlenen ilçelerdendir. Yazın sıcağından bunalıp kendinizi Urla’nın denizine atmadan ve tertemiz kumsalında güneşin tadını çıkarmadan dönmeyin.


Urla’nın Meşhur Sokak Atıştırmalığı: Katmer

Meşhur Urla Katmeri Meşhur Urla KatmeriUrla’da dilediğiniz her yerde yiyebileceğiniz ince bir hamurun içerisine dilediğiniz malzeme doldurulması ile yapılan ve büyükçe bir sacda pişirilen leziz geleneksel sokak yemeklerinden olan katmerin tadına varmadan dönmeyin.

Sizi günümüz dünyasından ayırıp başka bir diyara taşıyacak yerler için Urla gezi rehberi sayfamıza göz gezdirmeyi unutmayın.


Manzara Severler İçin: Güvendik Tepesi

Güvendik Tepesi Piknik Alanı Güvendik Tepesi Piknik AlanıÇeşmealtı mevkilerinde yer alan romantik anların adresi olan Güvendik Tepesi manzarası ile vazgeçilmez noktalardan biri olmaktadır. Urla’ya geldiğinizde Güvendik Tepesi’ne çıkıp İzmir Körfezi manzarası ile doğanın kucaklaşmasını görmeden, gün batımını izlemeden dönmeyin.


İlçenin Turistik Noktası: Çeşmealtı Pazarı ve Sahili

Çeşmealtı Malgaca Pazarı Çeşmealtı Malgaca PazarıUrla’nın şirin tatil beldelerinden biri olan Çeşmealtı, yazın turistik bir alan haline gelir ve ilçenin en yoğun bölgesi olmaktadır. Sakin oluşu ile bilinen beldede açılan semt pazarını gezip taze meyve ve sebzeler almadan, sahilinde akşam yürüyüşü yapıp huzura kavuşmadan dönmeyin.

Urla'da ailenizle beraber doğa ile iç içe yerlere yakın büyük bir tesiste tatil yapmak için Urla tatil köyleri listemize göz gezdirebilirsiniz.


Şifalı Sular: Malgac İçmeleri

Malgac İçmeleri Kalıntıları Malgac İçmeleri Kalıntıları Urla ilçe merkezine 10 km Çeşme Otoyolu üzerinde yer alan şifalı suları ile bilinen Malgac İçmeleri’ne gelip 22 derece sıcak suyundan faydalanmadan, 3 günlük tedavi içmeleri ritüellerini gerçekleştirmeden dönmeyin.


Taze Balıkları ile Meşhur: Özbek Köyü’nde Balık

Özbek Köyü Izgara Levrek Özbek Köyü Izgara LevrekDoğası ve denizi ile sakin tatil arayanların durak noktası olan, sahildeki beyaz konaklama birimleri ile hizmet veren Özbek Köyü, taze balıkları ile bilinmektedir.

Şirin bir balıkçı kasabası olan Özbek Köyü’ne gelip deniz havasının atmosferi eşliğinde balık yiyip keyifli anılar biriktirmeden dönmeyin.

Urla'da bir çok etkinliğe izin veren ailenizle bir arada keyifli zamanlar geçirmenizi sağlayan Urla tatil otelleri seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.


Edebiyatımızın Mirası: Necati Cumalı Anı Evi

Necati Cumalı Anı Evi Ziyaretçi Alanı Necati Cumalı Anı Evi Ziyaretçi AlanıNecati Cumalı Anı Evi, Urla’da büyümüş olan Türk Edebiyatı’nda çok ünlü isimlerden biri olan Necati Cumalı’nın yaşadığı evin müze haline getirip açılması ile oluşturulan kültürel bir mirastır. Urla’ya geldiğinizde Necati Cumalı’nın yaşamını anlatan ve birçok kitabı içerisinde barındıran anı evini ziyaret etmeden dönmeyin.