Urla'da Gezilecek Yerler

İzmir’in sessiz, sakin ve huzurlu ilçelerinden biri olan Urla, yazları yerli ve yabancı turistler tarafından tatil amaçlı tercih edilen ilçelerden biridir. İzmir’e 40 dakikalık uzaklıkta yer alan Urla, başta Demircili olmak üzere mavi bayraklı plajları, tertemiz denizi, tarihi antik kenti, her biri birbirinden güzel ve el değmemiş doğası ve atmosferi ile büyüleyen köyleriyle gezilmesi gereken birçok destinasyonu içerisinde barındırmaktadır. Ziyaretçilerine pek çok farklı imkan sunan Urla, nerede ve ne zaman yapıldığının hiçbir önemi olmaksızın birçok alternatife olanak sağlamaktadır.

Ege’nin tüm geleneksel özelliklerini hala yaşayan ve yansıtan Urla, gezilecek yerler bakımından pek çok seçenek sunarken, birçok sanatseverin de memleketi olmakta ve sanatları hala Sanat Sokağı’nda yaşatılmaktadır. 

Yılın belirli dönemlerinde gerçekleştirilen Uluslararası Urla Enginar Festivali de bölgeyi eşsiz kılan detaylar arasında bulunmaktadır. Türkiye çapında bilinen Enginar Festivali kapsamında, Urla’nın meşhur enginarları hakkında pek çok önemli bilgiye sahip olabilir, yeni tarifler öğrenebilirsiniz. Eğer bir şarap severseniz, Urla gezi rehberi hazırlamadan önce Urla Bağ Yolu içerisinde bölgede üretilen şarapların tadına bakmayı da notlarınız arasına eklemeyi unutmayın. Urla Bağ Yolu, yalnız ülkemizde değil dünya çapında da ün kazanmıştır.

Adaları ile bilinen Urla’da Karantina Adası, Yassıca Ada gibi birçok gezilmesi gereken aynı zamanda konaklama fırsatı da sunan doğal güzellikler yer almaktadır. Doğal güzelliklerin yanında ilçenin en önemli tarihi mirası arasında bulunan Klazomenai Antik Kenti gibi yapıları da sınırları içerisinde barındıran Urla, gezilecek yerler bakımından pek çok alternatif sunmaktadır. 

Urla'da birbirinden cazip uygun fiyatları ile eğlenceyi doyasıya yaşamanız için Urla otelleri kategorimize göz atabilirsiniz.


Çeşmealtı

Çeşmealtı İskelesi Çeşmealtı İskelesi

Urla ilçe merkezine 4 km uzaklıkta yer alan Çeşmealtı, bölgenin turistik açıdan en yoğun ve popüler olduğu alandır. Çok sayıda yazlık ev ve kamp alanı bulunan bölge, sessiz ve sakin bir tatil yapmak isteyenlerin durak noktası olmaktadır.

Plajlarında güneşin, temiz hava ve denizin tadını çıkarabilir, limanından tekne turlarına çıkabilir, akşamları sahil boyunca sessiz ve sakin bir yürüyüş yapabilir, şirin küçük kafe ve pub tarzı mekanlarında arkadaşlarınızla keyifli dakikalar geçirebilir, kahvaltı yapabilir ve balık restoranları ile ünlü bölgede mezeler eşliğinde güzel bir akşam geçirebilirsiniz. Çeşmealtı'nda bulunan iskele üzerinde balık tutabilirsiniz. Bölgeye yakın konumlarda bulunan otel seçeneklerinde, özellikle ünlü şair Yorgo Seferis adına yapılan tesiste konaklama yapabilir; diğer yandan bölgede yer alan Güvendik Tepesi bölgesinde gün batımını izleyebilirsiniz.


Bademler Köyü

Bademler Köyü Sokakları Bademler Köyü Sokakları

Urla’ya bağlı tüm köyler gibi Bademler Köyü de el değmemiş doğası ve bol oksijenli atmosfere sahip, ziyaretçilerine huzur veren bir yer olmaktadır. Fakat Bademler Köyü’nü özel kılan asıl şey, Türkiye’de tek tiyatroya sahip bir sanat köyü olmasıdır. 

Kültürel açıdan çok zengin bir yer haline gelen Urla Bademler Köyü’nde Aziz Nesin ve Uğur Mumcu adına anma törenleri yapılmaktadır. Ayrıca sadece kütüphanesinde veya herhangi bir restoranda değil, gidebileceğiniz her mekânda Albert Einstein ve Deniz Gezmiş’in sözlerine rastlayabilirsiniz. 

Büyük şehirlere örnek gösterilmesi gereken Urla Bademler Köyü, çevreci özelliği ile de dikkat çekerek, çöplerin geri dönüşümü ve ayrıştırılması için de katkıda bulunmuştur.

Hafta sonu tatilinizi ailenizle birlikte geçireceğiniz rahat konaklama imkanları sağlayan otelleri ekibimiz sizin için İzmir otelleri sayfasında listeledi.


Karantina Adası

Karantina Adası Manzarası Karantina Adası Manzarası

Urla'da gezilecek yerler arasında yer alan, Osmanlı Dönemi’nde dünyada yapılmış ve dünyada sadece 3 örneği daha bulunan Karantina Adası, isminden de anlaşıldığı gibi geçmiş dönemde İzmir’e gelen yabancıların veya hac kafilelerinin kontrolleri burada yapılır, ardından şehre alınmışlardır. Bulaşıcı hastalığa sahip kişiler burada tedavi edilmişlerdir.

Osmanlı Devleti’nin ilk karantina bölgesi olarak kullanılmış olan bu ada ve bina günümüze kadar kendini koruyabilmiştir. Ayrıca adada muhteşem bir manzaraya sahip Urla Kemik Hastalıkları Hastanesi yer almaktadır.

Günümüzde Sağlık Bakanlığına bağlı bulunan adada bakanlığın dinlenme tesisleri yer almaktadır. Mavi ile yeşilin bu kadar iç içe olduğu bir ortama, feribotla geziler düzenlenmektedir. Turizm açısından da ilgi odağı haline gelen Urla Karantina Adası Urla’da gezilecek yerler arasındadır. 

Karantina Adası’na Urla ilçe merkezinden ve feribotlarla kolaylıkla ulaşabilirsiniz.


Barbaros Köyü

Barbaros Köyü Taş Evleri Barbaros Köyü Taş Evleri

İzmir’in Urla ilçesine bağlı ve Karaburun tarafında kalan bölgede yer alan Barbaros Köyü, her yılın Haziran ayında düzenlenen Urla Barbaros Oyuk Festivali’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Köy sınırları içerisinde yaşayan sıcakkanlı insanları ile her zaman misafirperver bir tutum sergileyen Barbaros Köyü, mavi panjurlu şirin beyaz evleri ve rengarenk sokakları ile şehrin stresi ve kalabalıktan uzak olup, doğa ile baş başa tatile çıkmak isteyenlerin tercih ettiği yerlerden biridir.

Urla'da yaz tatillerinde güzel bir gezi planı yapmadan önce Urla gezi rehberi sayfasına mutlaka göz atmanız gerek.


Sanat Sokağı

Urla Sanat Sokağı Urla Sanat Sokağı

Günümüzde Sanat Sokağı olarak anılan Urla şehir merkezinde Zafer Caddesi’nde yer alan antikacıları, ara sokak sanat atölyeleri ve sanat etkinlikleri ile ilçenin kültürel zenginliklerinden biri olmaktadır.

Sağlı sollu birçok dükkanlardan oluşan bu sokakta kendine özgü cafe, seramik atölyeleri, el yapımı ürünlerin satıldığı bir cadde olarak ünlenen Sanat Sokağı, herkese hitap eden çeşitliliğe sahiptir. 

Dilerseniz Urla Sanat Sokağı'nda bu antika ve el yapımı ürünleri inceleyebilir ya da bir kitap kafede hafif bir müzik eşliğinde sakin, keyifli ve renkli bir gün geçirebilirsiniz. Sanat Sokağı, zaten neredeyse günün her saati açık durumdadır.


Yassıca Ada

Yassıca Ada Tekne Turları Yassıca Ada Tekne Turları

İzmir’in Urla Yarımadası’nın bir parçası haline gelen Yassıca Ada, gözde tatil merkezlerinden ve turistik geziler için uygun alanlardan biridir. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı düzenlemelerden sonra bölgede birçok tesis açılmıştır. Temiz masmavi denizi ve sakin doğal ortamı ile büyük ilgi gören adaya yaz ayların süresince İzdeniz tarafından düzenlenen günübirlik vapur seferleri ile kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. 

Hem konforlu hem de ekonomik bir tatil isteyenler için ideal olan Yassıca Ada’ya gitmek için biletleri önceden temin etmelisiniz. Urla tatilinizde Ege Bölgesi'nin keyfini çıkarabileceğiniz turlar için kişi başı bilet fiyatları ise ortalama 20 TL’dir.

İzmir'de tekne turu, antik kent gezileri, gece hayatı ve yol gezilerinden daha fazlası için İzmir gezi rehberi yazımıza göz gezdirebilirsiniz.


Klazomenai

Klazomenai Antik Kent Kalıntıları Klazomenai Antik Kent Kalıntıları

Urla tatilinizde gezilecek tarihi yerler arasında bulunan, 12 İyon kentinden biri olan Klazomenai Antik Kenti, Karantina Adası ile Limantepe’nin batısında kalan kısımlara kadar yayılmış bir antik kenttir. Bölge, günümüzde Urla İskele Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. 

Helenistik dönemden kalıntıları içerisinde barındıran Klazomenai’de yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda eski zeytin ve zeytinyağı üretim merkezi gün ışığına çıkarılmıştır. Bu tesis, üzerinde yapılan çalışmalara göre dünyada ilk örneği olduğundan dolayı da önemli bir yere sahiptir. Bunun yanı sıra yine çeşitli dönemlere ait eserlere ve saray kalıntılarına ulaşılmıştır. Klazomenai Antik Kenti'nin üzerine kurulan Urla İskele Mahallesi de günümüzde bölgenin popüler yerleşim yerlerindendir.

Urla gezi rehberi içerisinde bulunması gereken ve bölge tarihi açısından çok önemli miraslardan biri olan Klazomenai, dağınık bir yerleşke olmasına rağmen görülmeye değer birçok tarihi unsur barındırmaktadır.


Özbek Köyü

Özbek Köyü Kıyısı Özbek Köyü Kıyısı

Urla gezilecek yerler listenizde bulunması gereken, şehir merkezine 7 km mesafede yer alan Özbek Köyü, yemyeşil doğası, tertemiz denizi ve deniz kıyısındaki nezih yazlıkları ile ilgi odağı olmaktadır. Deniz turizmi bakımından oldukça gelişmiş bir ilçe olan Urla, sahil seçenekleri ile de ziyaretçilerine pek çok seçenek sunmaktadır.

Şirin bir balıkçı köyü olan köyde sakin bir tatil geçirmek isteyenler için uygundur. Çevrede bulunan balık restoranlarında deniz havası atmosferi eşliğinde balık yiyebilirsiniz. En çok bilinen noktası ise tertemiz denizi ve benzersiz kumsalı ile tercih edilen Urla Akkum Plajıdır. Özellikle Temmuz ayında oldukça kalabalık olabilen plaj, bölgenin popüler sahilleri arasında yer almaktadır.

Urla tatilinizde bir gününüzü Özbek Köyü’nde geçirebilir gündüz deniz ve kumsalın tadını çıkarıp akşamında nefis yemekler eşliğinde arkadaşlarınız veya ailenizle bol sohbetli dakikalar geçirebilirsiniz.

Urla'da dinlenmek ve uzun zamandır ihtiyaç duyduğunuz o hayalinizdeki tatili yapmak için uygun fiyatta konaklamalar Urla apart oteller listesinde yer almaktadır.


Malgaca Pazarı

Malgaca Pazar Meydanı Malgaca Pazar Meydanı

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de bahsedilmiş olan Urla Malgaca Pazarı etrafındaki uzun asmalarla bilinen tarihi bir meydandır.

Urlalı esnaflardan oluşan manav, bakkal, manifaturacı, terzi gibi akla gelebilecek her türlü ihtiyacı karşılayabilecek olan Malgacı Pazarı yerlilerin alışveriş için tercih etiği turistlerin de gezmeden dönmemesi gereken yerler arasındadır. Malgaca Pazarı, Urla ilçe merkezinde bulunmaktadır.


Güvendik Tepesi

Güvendik Tepesi Oturma Alanları Güvendik Tepesi Oturma Alanları

Urla ilçesinin tatil beldelerinden biri olan Çeşmealtı’nda yer alan Güvendik Tepesi, müthiş doğası ve manzarası ile ziyaretçilerini büyülemektedir. 

İzmir Körfezi ile güneşin batışının muhteşem görüntüsü tepeyi vazgeçilmez kılan özelliklerdendir. Tepe çevresinde yer alan çardaklarda iyi bir piknik yapabilir, dostlarınız veya arkadaşlarınız ile hoş dakikalar geçirebilirsiniz. 

Tatiliniz sırasında huzurla dolu bir mola vermek için Urla sınırları içerisindeki Güvendik Tepesi’ni gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.


Necati Cumalı Kültür ve Anı Evi

Necati Cumalı Kültür ve Anı Evi Ziyaret Alanı Necati Cumalı Kültür ve Anı Evi Ziyaret Alanı

Urla tatilinizde hem kültürel hem de tarihi geziler yapılabilecek yerler arasında bulunan, tarih ve edebiyat severlerin buluşma noktası olan Necati Cumalı Kültür ve Anı Evi, Necati Cumalı’nın büyüyüp yaşadığı evin müzeye çevrilmesi ile yapılmıştır. 

Urla’da okumuş olan Necati Cumalı, Türk edebiyatında önemli isimler arasında bulunuyor. Döneminde yaşamış olduğu ev halkın ziyaretine açılarak en alt katı ise kütüphaneye çevrilmiştir. Aslı değiştirilmeden Urla Belediyesi’nin katkıları ile restore edilen anı evinde Necati Cumalı’nın fotoğrafları, eserleri, kişisel eşyaları, satranç takımı, yazıları, ödülleri ve plaketleri sergilenmektedir. 

Urla gezi rehberi listenizde bulunması gereken, Necati Cumalı müzesi olarak da bilinen Cumalı Kültür ve Anı Evi’ni hafta içi 08:00 18:00 saatleri arasında ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.


Malgaca İçmeleri

Malgaca İçmeleri Kalıntıları Malgaca İçmeleri Kalıntıları

Urla ilçesi sınırlarında ve şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Malgaca İçmeleri İzmir-Çeşme yolu üzerinde yer almaktadır. Şifalı suyu ile özellikle ılıca mevsimlerinde turistlerin ziyaret ettiği bölgelerden biridir.

Doğanın çok güzel bir yerine konumlanmış olan Malgaca İçmeleri’nin su sıcaklığı 22 derece civarındadır. Özellikle içme suyunun bağırsak, safra yolları, mide ve karaciğer hastalıklarına bile şifa olduğu bilinmektedir. Suyu sert olduğundan dolayı tedavi 3 gün sürmektedir

Eskiden beri var olan fakat yeni keşfedilmeye başlanmış bu alana yeni yeni konaklama tesisleri yapılmaktadır. Urla tatilinizde ziyaret edebileceğiniz Malgaca İçmeleri, eşsiz doğal güzelliği ve şifalı sularıyla ziyaretçilerini beklemektedir.

Urla'da ailenizle beraber doğa ile iç içe yerlere yakın büyük bir tesiste tatil yapmak için Urla tatil köyleri listemize göz gezdirebilirsiniz.


Urla Günübirlik Gezilecek Yerler

Urla izmir sınırları içerisindeki şirin ilçelerinden biridir. Çevresindeki tarihi ve turistik yapılarla beraber görülmeye değerdir. Günübirlik gezilecek yerler, Urla tatilinizde pek çok seçeneği de beraberinde getirmektedir.


Sığacık

Sığacık Sokakları Sığacık Sokakları Urla ilçe merkezi ile Sığacık yaklaşık 25 km uzaklıktadır. Şirin evleri, halk pazarı, sakin denizi ve samimi insanları ile herkesi kendine fazla bağlayan bir tatil kasabasıdır. Denizi ve güneşi ile uyum içinde olan eşsiz yerlerden biridir.


Özdere

Özdere Günbatımı Özdere Günbatımı Urla ilçe merkezi ile Özdere yaklaşık 70 km uzaklıktadır. Tarihi ve turistik yapısı ile her yıl birçok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir. Doğanın birçok tonu Özdere’nin içinde ziyaretçisine sunulmaktadır.


Altınkum

Altınkum Plajı Altınkum Plajı Urla şehir merkezi ile Altınkum yaklaşık 60 km uzaklıktadır. Çeşme’nin en gözde plajlarından biridir. Adını altın rengine yakın kumsalından almaktadır ve oldukça ilgi görmektedir.


Kemeraltı Çarşısı

Kemeraltı Çarşısı Tarihi Hanları Kemeraltı Çarşısı Tarihi HanlarıKemeraltı Çarşısı Urla ilçesine yaklaşık 45 km uzaklıktadır. Urla Arasta Çarşısı'nı andıran bu yer, tarihi dokusunu yaşatmaya devam etmekte olup, İzmir’in önemli hanları arasındadır. İçinde bulunan dükkanlar turistik eşya almak isteyenlere hitap etmektedir.


Siren Kayalıkları

Siren Kayalıkları İzmir Siren Kayalıkları İzmirSiren Kayalıkları Urla ilçesine yaklaşık 110 km uzaklıktadır. İzmir’in kuzeyinde bulunan Foça’da en önemli yerler arasında yer almaktadır. Homeros Destanı’nda da adı geçen kayalıklar görülmeye değerdir. 


Kordon Boyu

Alsancak Kordon Boyu Çimleri Alsancak Kordon Boyu Çimleri Urla şehir merkezi ile Kordon yaklaşık 40 km uzaklıktadır. İzmir’i yakından tanımak isteyen yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Sosyal aktiviteler ve eğlence yerleri ile capcanlı bir manzara sunmaktadır.