Urla Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Eski İyon uygarlıklarından Klazomenai’nin kalıntılarını barındıran İzmir’in ilçelerinden biri olan Urla, şehir merkezine 35 km uzaklıkta ve doğusunda Güzelbahçe ile Seferihisar, batısında Çeşme, kuzeyinde ve güneyinde ise Ege denizi olan şirin tatil ilçelerindendir. 

Urla'da kendinizi yabancı hissetmeyeceğiniz keyifli bir tatil geçireceğiniz konaklama seçeneklerini sizin için Urla otelleri sayfamızda listeledik.


Urla’ya Özel Araç ile Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Urla’ya Ulaşım

İstanbul ile Urla arası toplam mesafe 513 km’dir. Bu mesafe aracınızla tahmini olarak 6 saat 2 dakika sürecektir.  Aracınızla gitmeniz gereken güzergah ise İstanbul – Bandırma - Susurluk – Balıkesir – Akhisar – Manisa  - İzmir – Urla şeklindedir.


Ankara’dan Urla’ya Ulaşım

Ankara ile Urla, İzmir arası toplam mesafe 627 km’dir. Bu mesafe aracınızla tahmini olarak 7 saat 24 dakika sürecektir. Ankara’dan Urla’ya aracınızla gitmeniz gereken güzergâh ise Ankara – Afyon – Uşak – Salihli – Turgutlu – İzmir – Urla şeklindedir.

Yaz tatillerinde deniz, güneş ve konfordan vazgeçemeyenler için Urla'da gezilecek yerler yazısına mutlaka göz atmanız gerek.


İzmir’den Urla’ya Ulaşım

İzmir şehir merkezinden aracınızla Urla’ya gitmek için İzmir - Çeşme Otoyolu’na girmeniz gerekmektedir. Otoyol üzerinde yer alan Urla kavşağından döndükten 5 dakika sonrasında Urla ilçe merkezine ulaşmış olacaksınız. Otoyol üzerinden gitmek istemeyenler ise Narlıdere  - Güzelbahçe sahil bandı yolunu kullanabilir.

İzmir şehir merkezinden Urla’ya aracınızla 30 dakika gibi kısa bir sürede kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Tekne turu, antik kent gezileri, gece hayatı ve yol gezilerinden daha fazlası için Urla gezi rehberi yazımıza göz gezdirebilirsiniz.


Havayolu ile Urla’ya Nasıl Gidilir?

Bulunduğunuz şehirden İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na ulaştıktan sonra havalimanından Urla’ya direk ulaşmak mümkün değildir.

Havalimanda yer alan İZBAN demiryolları servisini kullanarak öncelikle Hilal Aktarma İstasyonu’na gelip, metroya geçip Fahrettin Altay istasyonunda inip, Üç Kuyular Semt Garajı’na ulaşmış olacaksınız. Burada yer alan Urla dolmuşlarına ya da 984 numaralı ESHOT servislerine binip ilçeye ulaşabilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise, havalimanından Havalimanı – Cumhuriyet Meydanı otobüsü ile Fahrettin Altay’a ulaşarak burada yer alan Üç Kuyular Semt Garajı otobüsüne binip Urla dolmuşları ile ilçeye ulaşabilirsiniz.

Urla'da her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Urla pansiyon sayfamıza göz atabilirsiniz.


Otobüs ile Urla’ya Nasıl Gidilir?

Urla’ya diğer illerden direkt sefer yapılmamaktadır. Urla’ya otobüs ile ulaşmak isteyenlerin öncelikle İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne ulaşmaları gerekmektedir. İzmir Otobüs Terminali’ne geldikten sonra terminalin 2. Katında yer alan ilçe şehir içi Urla minibüsleri ile kolaylıkla yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz.

Şehir merkezinden otobüs ile ulaşmak isteyenler ise Fahrettin Altay Aktarma Merkezi’nin yanındaki Üçkuyular Semt Garajı’ndan 29 nolu dolmuşa binerek ilçeye kolaylıkla ulaşabilir.

Urla’dan İzmir’e ilk sefer 05:00’da başlayıp 23:00 da sona ermektedir. İzmir’den Urla’ya ilk sefer ise 06:10 ile başlayıp 01:00’da sona ermektedir.

Urla'da kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz, sorunlarınıza anında çözüm bulabileceğiniz  oteller Urla butik oteller sayfamızda yer almaktadır.


Urla’ya Vapurla Nasıl Gidilir?

Yaz sezonu, yüksek sezonda Urla – İzmir arası vapur seferleri İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait İZDENİZ firması ile yapılmaktadır. Sadece hafta sonları yapılan seferler Konak Vapur İskele’den 09:00 – 17:00 saatleri arası, Urla’dan ise 09:00 – 19:00 saatleri arasında yapılmaktadır. Ortalama bilet ücreti ise 10 TL’dir.