Sakarya’nın Meşhur Yemekleri

Sakarya’nın mutfağı etnik yapısı ve karma kültürünün etkisiyle oldukça zengindir. Kafkasya ve Balkanlardan göç alan Sakarya, Karadeniz’e kıyısı olması bakımından da etkilenerek Çerkez ve Karadeniz mutfağından seçkin lezzetlere sahiptir. Böylelikle oldukça zengin ve sağlıklı bir mutfak kültürüne sahip olan Sakarya, çeşitli pek çok lezzeti içinde barındırmaktadır. Sebzeli yemeklerinden et seçeneklerine, soslu mezelerinden balık türlerine pek çok lezzeti mutfağında barındırmaktadır.

Sakarya mutfağının vazgeçilmez lezzetleri sırasıyla ıslama köfte, dımbıl çorbası, balkabaklı ekmek, dartılı keşkek olurken, Karadeniz etkisiyle gelen lezzeti de balık severlerin gözdesi hamsili pilavdır. Çerkez lezzetlerini de bolca mutfağında bulunduran Sakarya’da Çerkez tavuğu, bir diğer adıyla Epışıps, oldukça leziz yemeklerdendir. 

Sakarya'da tarihi yerlere yakın olup birbirinden farklı uygun fiyatları ile göz alıcı oteller için Sakarya oteller sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Çerkez Tavuğu

Çerkez Tavuğu Çerkez Tavuğu

Çerkez mutfağı kültürünün en lezzetli yemeklerinden olan Çerkez tavuğu, Sakarya’daki yoğun Çerkez nüfusu nedeniyle Sakarya mutfağına da geçmiştir. Yapılması maharet ve ustalık gerektiren bir lezzettir. 

İçerisinde tavuk, acıka, ceviz içi, kişniş, mısır unu, buğday unu, kırmızıbiber, tereyağı, sıvı yağ, soğan, kırmızı toz biber ve sarımsak bulunmaktadır. 

Özel günlerde gelen ağır konuklar için ayrılan lezzetlerden biridir. Çerkez Tavuğu, Sakarya mutfağının yemesi en lezzetli yemeklerindendir. Sakarya’ya uğradığınızda kesinlikle tatmanız önerilmektedir. 

Sakarya'ya geldiğinizde bölgede mutlaka gezilmesi gereken yerleri sizin için Sakarya'da gezilecek yerler yazısında listeledik.


Hamsili Pilav

Hamsili Pilav Hamsili Pilav

Karadeniz lezzetlerinden olan hamsili pilav, Karadeniz’e kıyısı olan Sakarya’ya taşınmış özgün bir lezzettir. Karadenizliler başta olmak üzere balık seven herkesin beğenerek tatmak isteyeceği yemeklerden biridir. Hamsili pilav, Doğu Karadeniz’de yoğun olmak üzere pek çok yörede yaygın olarak tüketilmektedir. Sakarya’ya has olarak yapılan bu hamsili pilav ise oldukça maharetli ve leziz bir yemektir. 

İçerisinde hamsi, pirinç, soğan, dereotu, maydanoz, kuş üzümü, tarçın, karabiber ve tuz bulunmaktadır. Yapılışı maharet ve ustalık gerektiren hamsili pilav, sunuma hazır olduğunda oldukça lezzetli bir yemek haline gelmektedir.

Sakarya'da manzarası ve tarihi yerleri ile sizi büyüleyecek yerler için Sakarya gezi rehberi sayfasını ziyaret etmeyi unutmayın


Islama Köfte

Islama Köfte Islama Köfte

Islama köfte, Sakarya’nın en bilinen ve en lezzetli sayılan yemeklerinden biridir.  Köfte lezzeti Türk mutfağında oldukça popüler olmakla birlikte, Sakarya’nın ıslama köftesi onlardan daha farklı ve lezzetlidir.

Şehrin Balkanlardan göç aldığı sıralarda Sakarya’ya taşınan bu lezzetin diğer yörelerden en belirgin farklılığı, o yörede yetişen hayvanın etlerinden hazırlanması ve yanında sunulan kemik unlu ve toz biberli sosa bulandırılarak kızartılan ekmeğidir. 

Ortaya çıkan bu enfes lezzetle, ıslama köfte diğer yörelerin köftelerinden ayrılmaktadır. Bu ayrımlardan biri de kömür ateşinde pişirilerek sunuma hazırlanmasıdır. Sakarya’ya uğradığınızda gireceğiniz her lokantada ıslama köfte lezzetine kavuşabilirsiniz. 

Adapazarı’nda bulunan ve meşhur Köfteci İsmail ise Sakarya’da Islama Köfte yiyebileceğiniz en popüler işletmedir.1 porsiyon ıslama köfte 13 - 15 TL’dir.

Adres: Çark Cad. Nişkoz Parselleri Adapazarı, Sakarya


Balkabaklı Ekmek

Balkabaklı Gözleme Balkabaklı Gözleme

Balkabağı, Sakarya mutfağında oldukça fazla tercih edilen malzemelerden olup, balkabağı ile yapılan pek çok yemek çeşidi vardır. Balkabaklı ekmek bunların arasında en çok yapılan yiyeceklerden biridir. İçerisinde balkabağı, süt, zeytinyağı, yaş maya, tuz ve un bulunmaktadır. 

Balkabağı ile yapılan bu ekmek tamamen balkabağının rengini alırken aynı zamanda da yumuşacık olmaktadır. Bayatlaması geç bir ekmektir ve oldukça lezzetlidir. 

Sakarya'da her bütçeye hitap eden konaklama hizmetleri için Sakarya apart oteller sayfamıza uğramayı unutmayın.


Dımbıl Çorbası

Dımbıl Çorbası Dımbıl Çorbası

Sakarya’nın meşhur lezzetlerinden biri olan Dımbıl Çorbası, oldukça hafif ve lezzetli bir seçenektir. İçerisinde un, sıvı yağ, soğan, kırmızıbiber ve tuz bulunan Dımbıl Çorbası mayasız hamurla yapılmaktadır. 

Tercihen içerisine lezzet katması amacıyla makarna hamurları da ilave edilmektedir. Oldukça pratik ve lezzetlidir. Şehrin çoğu lokanta ve restoranlarında Dımbıl Çorbası bulabilirsiniz. 

Sakarya'da denize bir kaç dakika yürüme mesafesinde olup sizi cezbedecek oteller için Sakarya denize sıfır oteller sayfamıza göz atmayı unutmayın.


Dartılı Keşkek

Dartılı Keşkek Dartılı Keşkek

Keşkek, Türk mutfağının önde gelen lezzetlerinden biri olmasının yanında Sakarya’da da oldukça popülerdir. Dartılı keşkek içerisinde süt, tavuk, aşurelik buğday, soğan, tuz, su, tereyağı, karabiber ve kırmızıbiber bulunmaktadır. 

Dartı ve keşkek bağımsız olarak hazırlanmakta ve sonrasında bir araya getirilerek pişirilmektedir. Yapımı maharet ve ustalık gerektirmektedir. Özellikle düğünlerde veya özel günlerde yapılan dartılı keşkek, önemli misafirler için hazırlanan özel ve ağır bir lezzettir.