Sakarya'da Yapılacaklar

Sakarya, tarihi ve doğal güzellikleriyle her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Her geçen yıl Sakarya’da tatil yapan gezginlerin sayısı çoğaldıkça şehrin popülerliği de bir o kadar artmaktadır. Şehirde yapabileceğiniz ve katılabileceğiniz çeşitli etkinlikler mevcuttur.

Sakarya’da yapabileceğiniz birçok şey olsa da nasıl bir tatil yapmak istediğinize, konaklama sürenize ve kalacağınız ilçeye bağlı olarak yapabileceklerinizi belirleyebilirsiniz. Eğer Sakarya’da yapabilecekleriniz hakkında bir fikriniz yoksa diğer gezginlerin en favori etkinlik ve aktivitelerine göz atabilirsiniz.

Etkinlik ve aktiviteler arasında Soğucak Yayla Şenlikleri’ne katılmak, Taşkısığı Gölü’nde balık tutmak ve fotoğraf çekmek, Maşukiye’de ATV turlarına katılmak, Harmantepe Kalesi’ne tırmanmak ve Deprem Müzesi’ni gezmek ilk sıralarda yer almaktadır. 

Hafta sonu tatilinizi ailenizle birlikte geçireceğiniz rahat konaklama imkanları sağlayan otelleri ekibimiz sizin için Sakarya bölgesi otelleri sayfasında listeledi.


Hüzünlü Bir Müze Gezisi: Deprem Müzesi

Deprem Müzesi Deprem Müzesi

Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde bulunan ve girişi ücretsiz olan Deprem Müzesi’ni ziyaret edip gezmek, Sakarya seyahatinizde mutlaka yapmanız gerekenlerdendir. Türkiye’nin ve bilhassa Marmara Bölgesi’nin atlattığı o zor deprem zamanlarını anımsayarak tekrar bilinçlenmek için Sakarya tatilinizde bu müzeyi listenize eklemeniz önerilmektedir.  

Dünyada eşi benzeri bulunmayan bir yapıya sahip olan Deprem Müzesi, mimarisi nedeni ile Sakarya’yı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin öncelikli olarak gezdiği yerlerdendir.

Hem eğik mimarisi hem de müzede sunulan deprem simülasyonuyla size o günlerin zorluklarını tekrar yaşatacak ve Sakarya seyahatiniz sonlandığında evinize bu bilinçle dönmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle de Sakarya tatilinizde dünyada eşi benzeri bulunmayan Deprem Müzesi’ni mutlaka gezmelisiniz.

Sakarya'da tatilinizi bir adım yukarı taşımak için gezmeniz gereken yerleri listeledik. Sakarya'da gezilecek yerler yazımızı kontrol etmeyi unutmayın.


Tarih ve Aktivite Bir Arada: Harmantepe Kalesi

Harmantepe Kalesi Harmantepe Kalesi

Sakarya’nın Adapazarı ilçesinin aynı isimli köyünde, tarihi bir Bizans yapısı olan Harmantepe Kalesi’ne tırmanmak Sakarya’da mutlaka yapmanız gerekenlerdendir.

Bu eski Bizans kalesi her ne kadar tarihi ve kültürel bir varlık olarak koruma altına alınmış olsa da izin almanıza gerek olmadan buraya tırmanabilir ve kaleyi sarmış yemyeşil doğal güzellikte eşsiz fotoğraf kareleri yakalayarak Sakarya seyahatinizi ölümsüzleştirebilirsiniz.

Yerleşim yerlerine uzak oluşuyla da Harmantepe Kalesi’ne tırmandıktan sonra biraz dinlenmek, sessizliğin ve huzurun tadını çıkartmak mutlaka yapmanız gerekenlerdendir.

Sakarya'da sizi günümüz dünyasından ayırıp başka bir diyara taşıyacak yerler için Sakarya gezi rehberi sayfamıza göz gezdirmeyi unutmayın.


Balık Tutun ve Fotoğraf Çekin: Taşkısığı Gölü

Taşkısığı Gölü Taşkısığı Gölü

Eğer olta takımınız varsa Sakarya seyahatinizi planlarken Taşkısığı Gölü’nde balık tutmayı mutlaka yapılacak planlarınız arasına eklemelisiniz. Buraya sabah erken vakitlerde gelecek olursanız civar bölgelerde yaşayan yöre insanının samimi sohbetiyle birlikte balık tutabilir ve gölün doğal manzarasına karşı mangal yapıp yiyebilirsiniz.

Eğer olta takımınız ve balık tutmak için gerekli ekipmanınız yoksa Taşkısığı Gölü’nde doğayla iç içe harika fotoğraflar çekebilir, Sakarya seyahatinizi ölümsüzleştirecek kareleri burada yakalayabilirsiniz. Tüm bu özellikleriyle Taşkısığı Gölü’nde balık tutmak ve fotoğraf çekmek, Sakarya tatilinizde mutlaka yapmanız gerekenlerdendir.

Sakarya'da gezilecek yerlere yakın muhafazakar hizmet veren Sakarya islami oteller sayfasından birini seçebilirsiniz.


Heyecan Dolu Bir Aktivite: Maşukiye ATV Turları

Maşukiye ATV Turları Maşukiye ATV Turları

Maşukiye Köyü’nde ATV turlarına katılmak sizin için harika bir fırsat olacaktır.

ATV turları Maşukiye Konak Otel’den biraz yukarısındaki yol üzerinden başlamakta ve bu tip turları düzenleyen çeşitli firmalar hizmet vermektedir. 

Maşukiye Köy içi ve Sapanca turu olarak iki ayrı tur şeklinde düzenlenen turların saatlik ücreti 100 – 120 TL’dir. Çok elverişsiz, yağmurlu ve kapalı bir hava olmadıkça sezon boyu turlar devam etmektedir. Eğer ATV ile bir geçmişiniz yoksa burada offroad yapmayı yerinde öğrenebilir ve ATV kullanma heyecanını yaşayabilirsiniz.

Sakarya'da bir çok eğlenceli aktiviteler ile yüzünüzü güldürecek oteller için Sakarya tatil otelleri sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Eğlence Dolu Bir Deneyim: Soğucak Yayla Şenlikleri

Soğucak Yayla Şenlikleri Soğucak Yayla Şenlikleri

Yerleşim alanı bulunmadığı için doğal güzelliğini korumakta olan yaylada her yıl Temmuz ayının ikinci haftasında Soğucak Yayla Şenlikleri yapılmaktadır. Bu şenlikte yöre halkı ve Sakarya’da tatil yapanların gösterdiği ilgiyle yoğun katılım vardır. 

Sakarya seyahatinizde mutlaka yapmanız gerekenlerden olan Soğucak Yayla Şenlikleri’ne katıldığınızda otomobil ve motor sporları, izcilik ve kampçılık, trekking ve dağ yürüyüşü gibi aktiviteleri izleme ve yapma imkanınız bulunmaktadır. 

Ayrıca daima eğlenceli ve keyifli konserler, bisiklet yarışları ve yağlı güreş gibi etkinliklerle de şenliklere gelen tüm katılımcılara keyifli bir gün yaşatılmaktadır. Sakarya seyahatiniz eğer bu zamana denk gelirse Soğucak Yayla Şenlikleri’ne katılmak mutlaka yapmanız gerekenlerdendir.